Deni

Scoli, facultati, etc.

194 posts in this topic

Deci facultatea de fizica e ce-a mai usoara:))))))))

de stiam ca e atat de usoara, nu renuntam la ea , o faceam in paralel cu cea pe care am absolvit-o. Glumesc, n-am avut timp de fizica :-) Daca o facultate organizeaza mai nou concurs de dosare, nu inseamna ca e una facila. Topul acela e subiectiv, eu pe primul loc as fi pus chimia, iar pe doi fizica.

Edited by dee

Concret,ce materie si ce prof? Ca-n afara de vreo 2-3 labareli din primii 2 ani (gen matematici), in rest subiectele sunt identice in ceea ce priveste problemele (mecanici, statici+dinamica, rm-uri, metal, betonuri, fundatii). E adevarat ca la teorii pot sa dea subiecte ori mai usoare ori aceleasi subiecte pe care sa le corecteze mai indulgent. Dar nu cu mult.

Edited by 1on

Salut oameni buni :)) eu o intrebare am si eu sunt student la facultate de constuctii civile si am o problema mare de tot cine poate sa imi recomande si mie o culegere de analiza ca sa pot invata acasa,ma cam bate analiza rau de tot va multumesc

Salut oameni buni :)) eu o intrebare am si eu sunt student la facultate de constuctii civile si am o problema mare de tot cine poate sa imi recomande si mie o culegere de analiza ca sa pot invata acasa,ma cam bate analiza rau de tot va multumesc

http://civile.utcb.ro/cmat/cursrt/av11.pdf Poate te ajuta cu ceva.

sau http://www.scribd.com/doc/3825709/Analiza-...ERE-DE-PROBLEME

dar marlanii astia de pe scribd cer bani acum.inainte era free

Edited by vlad

Ioane,cati profesori ai avut dintre astia:(am facut cursuri si am dat examene cu ei si nu poti nega ca sunt cei mai duri)

geotehnica si fundatii-Radulescu

Beton(1,2,3,4)- Craiu,Postelnicu,Gabor si Pascu

Metal(1,2,3,4)Chesaru si Negrei(cu Negrei era parfum)

Civile 1,2(Voiculescu super),dar civile 3,4 (cu Demir si Pretorian)

Organizare si management cu Toma

Statici,siguranta,inginerie seismica,dinamica(Lungu,macovei(asta-i de-al tau :))

Teoria Elassticitatii -Cretu.

Desi nu am aceiasi profi; fac exact aceleasi materii ei bine, betonul; fundatiile si civilele sunt preferatele mele, parfum ma duc/dus la cursuri ca si cum m-as duce pe Ghencea, deh fiecare cu ce-l

doare. Dar in orice caz sunt inumane cursurile alea, rami cu sechele pe viata.

PS. cand am facut betoanele- din vreo 80 de insi, am trecut 6, toti imi spuneau pe urma "jupanu"

geotehnica si fundatii-Radulescu

Beton(1,2,3,4)- Craiu,Postelnicu,Gabor si Pascu

Metal(1,2,3,4)Chesaru si Negrei(cu Negrei era parfum)

Civile 1,2(Voiculescu super),dar civile 3,4 (cu Demir si Pretorian)

Organizare si management cu Toma

Statici,siguranta,inginerie seismica,dinamica(Lungu,macovei(asta-i de-al tau :))

Teoria Elassticitatii -Cretu.

Te poti interesa in CCIA despre acesti profesori.

Ioane,acum sa nu te superi pe mine. Fiecare si-a ales drumul in viata cum a crezut. E m-am pregatit de teatru (atunci are IATC) si am ajuns la pol opus. Din nefericire foarte multi trec ca gastile prin apa in facultate.

Vorbind de domeniul meu raman crucit cand ma intalnesc cu fosti colegi pe la unele obiective(ei fac doar executie) .

Lor chiar nu le trebuia aceasta facultate. Nici nu era nevoie sa lise dea diploma,doar sa saboteze siguranta oamenilor. Lumea isi pune totata increderea in ei,pentru ca ei sunt "profesionisti" si "abilitati".

Fundatii - Raduleasca (care e si decan la mine); i-am luat cursurile si sunt identice cu ce preda la CCIA; l-am luat din prima (asa de mult ghinion amestecat cu mult noroc n-am mai intalnit in viata mea ca la examenul asta)

Beton 2 - nebunul de Pascu (asta-i cel mai nenorocit din cati am intalnit; slava Domnului ca n-am facut cu el si beton 1 c-o beleam grav din toate punctele de vedere); am dat examenul acuma, in toamna (nu m-am dus la precedentele), simultan cu CCIA si a dat aceleasi subiecte la toata lumea;

Metal - Preda

Statici, dinamica - Vlad (Macovei e la engleza, io la franceza): care da si el la fel la toata lumea

In rest, ori n-am facut cu aia, ori n-am facut pana acuma, ori se fac la master. Singura cu care-am ramas e dinamica.

Cam singurele materii la care pot sa spun ca am avut subiecte simtitor mai usoare decat ce dadeau la ccia au fost algebra (Costinescu) si topografie (crizata de Poseasca).

Oricum, sunt de acord ca sunt multi care termina si habar n-au nimic. Si am avut si un exemplu (ma rog... io am avut 1 exemplu in fata, da' sunt sigur ca-s multe) de om care habar n-avea nimic-nimic-nimic, examene luat majoritatea pe copiat, proiecte cumparate de pe la altii, licenta cumparata.

@Mihai, ma bucur ca te-au interesat cursurile alea. Lucrez cu unii arhitectii care de dragul esteticii compromit rezistenta.Repet,nu toti. Cunosc un arhitect care a facut si civilele. Ala e cel mai fericit om. Cea mai buna combinatie posibila arhitectura-constructii.

Cat despre mine,niciodata nu am zis la o lucrarea :"nu se poate domn'le asa". Dar aceste lucruri putin extravagante ridica si costul unei cladiri. Beneficiarii cam stramba din nas. Nu e mai corect ca arhitectul cand ii propune ceva sa-l instiinteze si despre aceste aspecte? Dar ca sa-i ia banii ,tace malc. Repet nu toti arhitectii sunt asa. Cum sunt foarte multe bube si pe partea de rezistenta.

ehee,

eu sunt de formatie veche, nu degeaba sunt un "neo-classic", eu cand fac ceva prima intrebare pe care mi-o pun este cum tine, cat tine si cum se face, de asta e o meteahna nemteasca pentru ca in Germania partea artistica/estetica este pe planul doi dupa cea tehnica/constritiva.

Siguranta si trainicia sunt pe primul plan, oricum pentru mine arhitectura este perena, o cladire trebuie sa dainuiasca in timp, sa treaca sute de ani peste ea si sa fie inca ireprosabila, de aia nici nu concep porcarii din astea bazate pe tehnologii aparent de ultima moda, depasite in cativa ani care dupa 15-20 de ani costurile de intretinere si reparatii costa aproape cat jumatate din intreaga constructie.

Lucrez cu unii arhitectii care de dragul esteticii compromit rezistenta

Ma faci sa zambesc. Fara aprofundarea solutiilor d.p.d.v estetic rezulta proiecte de duzina, fara atmosfera vizuala. Exista o limita si pentru compromisuri, iar important e ca beneficiarul sa fie deschis si sa inteleaga corect acest aspect, pentru a nu exista neintelegeri ulterioare.

Edited by dee

Ma faci sa zambesc. Fara aprofundarea solutiilor d.p.d.v estetic rezulta proiecte de duzina, fara atmosfera vizuala. Exista o limita si pentru compromisuri, iar important e ca beneficiarul sa fie deschis si sa inteleaga corect acest aspect, pentru a nu exista neintelegeri ulterioare.

nu neaparat, dar este adevarat ca trebuie lucrat mult asupra volumetriei interioare/exterioare a cladirii ca si a aspectului ei exterior, pentru ca in final lucrul asta conteaza aspectul cladirii fiind partea de relationare cu exteriorul-privitorul.

Dar, structura trebuie sa primeze totusi intr-o constructie, si asta fara sa afecteze aproape de loc esteticul/volumetricul unei constructii, stii tu ce spunea marele Mies, arhitect german de altfel,

Gott steckt im Detail, adica Dumnezeu este in detaliu, referindu-se la detaliul constructiv.

te-am pupat,

PS Razboaiele dintre arhitecti si structuristi continua :)

Hai ma tata ce ma-sa arhitect e ala care nu stie sa faca o sarpanta, ca aia si intr-un manual de profesionala o gasesti, ca sa nu mai spun ca in mare parte ca arhitect acoperisul devine ceva empiric, nici nu trebuie sa faci cursuri despre el ca instinctiv iti dai seama de anumite lucruri de la celalte componente ale constructiei.

PS: hai sa iti spun o tehnica mai noua legata de sarpante, ca sa maresti portanta reducand numarul de ferme si sectiunea capriorilor, poti sa gauresti prin mijlocul capriorului pe toata lungimea si dupa aceea consolidezi cu tiranti de otel, astfel economisesti material, castigi in rezistenta si in spatialitate pt ca sarpanta ta devine mai "libera".

Bine a facut deni ca a deschis topicul la coltul vesel, altfel ati fi fost off-topic

La subiect va rog. Daca subiectul nu mai exista inchid topicul.

La subiect va rog. Daca subiectul nu mai exista inchid topicul.

tie nu ti-a cazut pana acum nicio caramida/surub prin cap?

Ar trebui schimbat numele intr-un topic despre facultati si locuri de munca si mutat undeva mai serios ;)

Ar trebui schimbat numele intr-un topic despre facultati si locuri de munca si mutat undeva mai serios ;)

O idee buna. Asa sa fie.

Facultatea de medicina si facultatea de drept raman in continuare printre cele mai utile facultati.