Deni

Scoli, facultati, etc.

194 posts in this topic

Nu stiu daca ma mai stiti .... dar vreau sa ma ajutati . Vreau sa vin in Bucuresti sa fac inginerie mecanica ! Imi place mult domeniu auto , mecanica ... dar nu stiu carei faza cu Politehnica asat e grea , vreau detalii ca nu vreau sa fac 4 ani degeaba . Am gasit la universitate la inginerie mecancia catedra de motoare cu ardere interna acolo mi s-a parut interesat numai depspre motoare ... ce ies io de acolo ?? :D deci help !

Politehnica e destul de grea. Si sansele sa o faci degeaba sunt cam 50 % :))) (crede-ma e un procentaj bunicel comporativ cu alte facultati).

Partea buna....O sa te distrezi in capitala destul de bine;)

Cele mai mari sanse sunt sa iesi somer cu diploma, indiferent de facultate

Subscriu!

@deni

fa ce-ti place frate !

Daca te simti in stare, baga-te la ceva pe IT.

Daca faci Poli si chiar ai cap de inginer, n-o sa ramai pribeag.

Ai vitor daca vei activa in (ordine aleatorie): IT, comunicare, inginerie constructii, arhitectura.

Cand te faci mare, evita sa te faci profesor. O sa fii alcoolic sau depresiv si-o sa sfarsesti in mizerie.

Cand eram mic-mic, visul meu era sa ma fac musafir :))

Edited by lucvald-1902

Daca faci Poli si chiar ai cap de inginer, n-o sa ramai pribeag.

Ai vitor daca vei activa in (ordine aleatorie): IT, comunicare, inginerie constructii, arhitectura.

Cand te faci mare, evita sa te faci profesor. O sa fii alcoolic sau depresiv si-o sa sfarsesti in mizerie.

Cand eram mic-mic, visul meu era sa ma fac musafir :))

Daca este bun in anumit domeniu nu trebuie neaparat ordinea.(Banuiesc ca tu ai terminat Poli de-i recomanzi sa activeze in IT). Dee pesemne ca l-ar sfatui sa se faca arhitect :). Eu ii recomand sa se faca parlamentar daca vrea sa faca bani.Acolo chiar nu conteaza ce scrie pe diploma ta. Poti fi si chirurg chiar daca ai terminat D.Cantemir.

Si apropos de profesori. Depinde unde ajungi profesor. Ca daca iti spun cati bani castiga profesorii de la constructii din proiectare o sa pui ca bat campii(ma refer la cei de specialitati:beton,metal,fundatii,poduri sau hidroconstructii). Te rog sa ma crezi ca acesti profesori stau numai pe afara pe proiecte de mare anvergura pentru ca sunt foarte buni in domeniu avand in vedere ca Romania are o activitate seismica importanta. Nici aici nu se plang de lucrari si nu mor de foame. Castiga multi ,multi bani,ai incredere in mine.

Edited by vlad

Eu ma refeream la profesori in genere, tu mi-ai exemplificat din varful piramidei.

Asa pot sa afirm fara dubii ca in farmaceutica si IT se castiga cel mai bine, insa eu ii recomandam ce cred eu nu ce spune INS-ul :)

E relativa discutia si consider ca este important sa faci ce-ti place.

Da-o-n plm de scara/scala a valorilor materiale. Sa ne mai hranim si spiritul nu doar buzunarele.

@Robert, nu am ajuns ce mi-am dorit dar inca mai tanjesc dupa statutul de musafir :))

Aforismul meu spune ca visele sunt doar un pretext, asa cum norii sunt pentru cer :D

fa ma Politehnica. E grea dar distractiva. Eu am terminat energetica si lucrez in it.

cand eram mic visam sa ma fac mare si sa nu imi pierd timpul la facultate. m-am facut mare si mi s-a indeplinit visul :) si ghici ce, castig de doua-trei ori mai mult decat un profesor :D

Azzido, adica ai salariul de 1.200 sau 1.800 de lei, right? :D

:))) Nu stiam ca exista catedra de motoare cu ardere interna la Universitate. Tareeeeee mi-e ca te-nseli. Ai grija la bac. Anul trecut doar vreo 60% au reusit sa-l treaca. :))

PS : Universitatea din Bucuresti si Universitatea Politehnica Bucuresti nu sunt acelasi lucru. Acum m-am prins ce voia sa zica si Deni.

Edited by cristian014

@Lari

E mai mare salariul. Nu ma comparam cu un nou venit in invatamant. In fine. E irelevant

Glumeam, bre. Cum sa fie platit mogulu' sitului astuia doar cu atat? :bananadance:

Fa Stiintele Politice :D

Lasa scoala. Apuca-te de furat.

Vad ca Maye si LDS au avut aceeasi propunere. Poate omu' nu vrea sa fure :))

:D

Noi nu furam domne.

Noi suntem generatia cea curata.

Fa Stiintele Politice :D

Inca unul caruia nu-i place munca! :)

A sesizat Mo inaintea mea acest lucru.Nu am fost atent.Scuze :)

Edited by vlad

Deni, dupa atatea sfaturi pline de intelepciune, ce alegi?

FORZA THE NEW GENERASHUN!