FANATIK RED-BLUE

Juniorii Stelei

344 posts in this topic

Copilas, mi-e teama ca discutia noastra pe ziua de azi a luat sfarsit, pentru ca argumentatiile tale puerile ma fac sa rad si imi dau dureri de cap in acelasi timp. Are Basescu dreptate cand spune ce spune despre invatamantul din Romania.

Spor la carcotit!

Lasa ca argumentele inventate de tine sunt mai bune :))

Jonah frate.. daca n-ai habar de Steaua 2 la ce te bagi in discutii cu unul care urmareste constat echipa aia? Daca tu esti bucatar de ce vrei sa fi si instalator? (doar un exemplu)

Si...?

Si... :blink:

Si... pai am urmarit echipa a 2-a pe viu in 90% din meciuri sezonul trecut, iar eu l-am vazut pe Lazar jucand foarte bine alaturi de Cezar, Vaduva, Tosca, Filip, Iacob, Mustata, Batfoi si alti jucatori de mare viitor. Daca nu esti la curent cu echipa a 2-a, te rog sa o urmaresti pe viitor.

Cand vad ca ii comparati pe ai nostri cu cei de afara ma apuca rasu'.

Pai Pique, Muller sau Rooney alearga la antrenamente de isi rup picioarele si stiu sa-i respecte pe cei din jur. Ai nostri sunt mari vedete in spatele blocului si abia se mai suporta pe ei. Cand vezi cate un cacarici d-asta de joaca la Liga 2a cum sufera in cluburi si il confuzi la infatisare cu Cristiano Ronaldo iti dai seama de ce suntem unde suntem.

Eu am mai spus si acum vreo jumatate de an, 99% din jucatorii de la Steaua 2 sunt praf. Daca nu reusesti sa te impui nici macar la Liga 2a la o echipa unde joci fara presiune, atunci ce sa mai ceri performante in Liga Campionilor?

Imi pare rau ca nu am urmarit acest therad de la inceput. Jonah vorbeste in necunostinta de cauza. El zice ca daca nu au fost promovati la echipa mare inseamna ca nu sunt buni. Asa era si in comunism: daca Ceausescu zicea ca nu e bine , atunci nu era bine domne. Ce mai atata discutie. Hagi, care a fost dat afara i-a promovat la prima echipa pe Lazar, Stratila, Onicas si Abuzatoaie. Inca nu erau copti sa joace la prima echipa,dar erau acolo in pregatiri cu Steaua mare si asta se intampla acum 2 sau 3 ani cand era Hagi la echipa. Onicas s-a si vazut ca a jucat bine cat a fost Bergodi la echipa. Cand a venit Stoichita, Fricosul Stoichita ca sa-i zicem numele intreg, si-a adus toti babalacii si a jucat cu ei si Onicas a fost exclus. Si uite asa s-a distrus un jucator. Asa se vor distruge si ceilalti jucatori daca ii aduci pe langa echipa mare si apoi le dai cu paru-n cap. Mihai si Stratila erau jucatori foarte buni. Stratila chiar s-a vazut in campionatul trecut ca a facut ce a vrut cu orice aparare din Liga 1.

Jonah habar nu are de echipa secunda, dar el comenteaza pe stomacul gol. Din lista propusa de Daniel-Ionut i-as exclude pe Vaduva si Batfoi care au jucat slab pana si la echipa a 2-a cu mentiunea ca Vaduva are sanse sa ajunga fotbalist, dar pe Batfoi nu-l vad prea bine. Jonah se contrazice cu unul care urmareste Steaua II si loturile de la juniori. Si nu inteleg pe ce se bazeaza. Si ,ca sa-si demonstreze calitatea, completeaza: " Are Basescu dreptate cand spune ce spune despre invatamantul din Romania." Nu mai e nimic de spus.

Ideea era ca daca un pusti evolueaza bine impotriva celor de la Tricolorul Breaza, asta nu inseamna ca el se va descurca la fel de grozav si impotriva unei echipa de divizia A, unde jucatorii sunt mai buni si presiunea e mult mai mare.

Jucatorii de la echipa secunda primesc sanse nenumarate. Antrenamente cu echipa mare, cantonamente, meciuri amicale. Cam astea sunt sansele pe care le primesti ca jucator tanar la o echipa mare. Atunci e momentul sa impresionezi antrenorul si sa ii demonstrezi ca meriti sa iei locul unuia care are salariul de 20 de ori mai mare. Daca nu esti in stare sa o faci, atunci a cui e vina? Chiar crezi ca cei de la Steaua nu si-ar dori sa aiba o supervedeta de 17 ani, care sa joace ca Messi si pe care sa o vanda cu 50 de milioane peste vreo 2 ani?

Lui Basescu ii dau dreptate, pentru ca dialoghez cu oameni cu varste cuprinse intre 19-25 de ani, care au gandirea si argumentatia unui copil de 14 ani.

Edited by Jonah

Jucatorii de la echipa secunda primesc sanse nenumarate. Antrenamente cu echipa mare, cantonamente, meciuri amicale.

Ia uitati-va ce crede desteptul asta ca inseamna sanse! :))

Si vine cu completarea:

Cam astea sunt sansele pe care le primesti ca jucator tanar la o echipa mare.

Cand Barcelona l-a promovat pe Messi la 17 ani, l-a bagat intai in amicale si cantonamente si antrenamente cu echipa mare.

Cand Arsenal l-a luat pe Fabregas de la Barca si l-a bagat direct titular, la fel, inaintea l-au dus in cantonamente si meciuri amicale si antrenamente :))

Auzi ca, cica, la antrenamente si in amicale trebuie sa ii impresionezi pe antrenor. Pai hai sa ne uitam din nou in propria ograda si sa scoatem 2 exemple: Surdu si Nicolita.

In meciuri amicale, Surdu e golgeter. Da gol dupa gol. Dribleaza, fenteaza, trage din orice pozitie, inscrie. In meciuri oficiale....

La antrenamente Banel fuge, e cel mai tare, sparge toate tiparele. In teren, la meciuri oficiale, nu joaca nimic. E varza, nu stie cu mingea, nu stie sa centreze sau sa paseze.

Valoarea unui jucator nu creste prin amicale. Steaua a pierdut foarte multi tineri pentru ca i-a aruncat prin diviziile inferioare in loc sa le dea sanse la prima echipa.

Hai sa va spun povestea lui Razvan Avram, mijlocas stelist nascut in 1986.

Asta era varful generatiei sale. Cel mai bun junior stelist. Intr-un turneu prin Franta, turneu la care au participat nu stiu cate sute de fotbalisti, baiatul asta a fost numit cel mai bun fotbalist! A venit imediat pentru el o oferta de la Olympique Marseille. Evident ca Steaua nu a vrut sa il dea. De ce sa il dea? Doar avea nevoie de el, nu? Nu. Nu au avut pentru ca l-au trimis prin b pe la diferite echipa mici.

Cei care au memorie mai buna, isi aduc aminte ca, acum cativa ani, cand MM era la Steaua, el chiar a zis ca merge sa urmareasca meciurile echipelor la care sunt imprumutati juniorii stelisti, facand referire clara la Razvan Avram(mijlocas coordonator, ofensiv, atacant).

A jucat Avram vreun meci la Steaua? Nu. I s-a terminat contractul, a continuat in B si acum a promovat cu Victoria Branesti.

Cei care sunt interesati de fotbal, poate ca vor urmari si meciurile Victoriei si se vor uita dupa Avram. Sa vedem ce o sa faca. Sa vedem daca, dupa un sezon, o sa intre in atentia marilor cluburi la fel ca Stratila sau alti tineri fotbalisti stelisti care au plecat de la Steaua pentru ca nu au primit nici o sansa.

Cand Barcelona l-a promovat pe Messi la 17 ani, l-a bagat intai in amicale si cantonamente si antrenamente cu echipa mare.

Cand Arsenal l-a luat pe Fabregas de la Barca si l-a bagat direct titular, la fel, inaintea l-au dus in cantonamente si meciuri amicale si antrenamente :))

Iar acum cateva zile intr-un amical disputat de Arsenal, Wenger a bagat in teren un pusti care deabia a trecut in clasa a 9-a ;)

Se pare ca te-am supraestimat cand ti-am atribuit gandirea unuia de 14 ani. Facand abstractie de faptul ca un jucator ca Messi se naste o data la 100 de ani, tu chiar crezi ca Leo a jucat direct titular la Barcelona? Iti garantez eu, fara sa mai caut pe Wikipedia sau sa ii citesc autobiografia, ca Messi a facut zeci de antrenamente cu echipa mare inainte sa fie introdus pe finalul catorva meciuri. Si, de asemenea, iti garantez ca atunci cand i s-a dat sansa debutului, nu a evoluat moale si anemic precum cei pe care ii lauzi tu atata, dar care nu au fost in stare sa se remarce macar cu vreo pasa.

Bai ...! Sa joci la Barca la 17 ani e o realizare!

Nu zice nimeni ca nu a jucat la Barca B sau la alte grupe de copii si juniori. A jucat, dar putin.La Barca B are 5 meciuri si nu a dat nici un gol!(Ca ziceai de cei care au evoluat anemic la primul meci bagat) Au riscat cu el si l-au bagat intr-o echipa plina de vedete pe posturile pe care joaca el: Ronaldinho si Giuly pe benzi(plus Iniesta care nu era in acel moment considerat o super valoare) si Eto'o si Larsson in atac. Ai un pic de habar ce inseamna asta?

Pune mana si citeste wikipedia ca sa te convingi ca nu a facut zeci de antrenamente cu echipa mare pana sa fie promovat. A fost fortat. L-au bagat 10 meciuri in primul sezon apoi 25 in al doilea. 25 de meciuri in primera la 18 ani.

Nu mai vorbi frate daca nu stii. Adu un argument la ceea ce zici. Daca nu, mai bine taci. Tu iti dai aici cu presupusul si vrei ca lumea sa te creada pe cuvant.

In sezonul 2008-2009 Muller a jucat 5 meciuri pentru Bayern

In sezonul 2009-2010 a jucat 52. Stiti de ce? Pentru ca s-a schimbat antrenorul. A venit van Gaal. Klinsmann nu i-a dat prea multe sanse. El i-a preferat pe Klose, Toni si Podolski. A venit van Gaal, a adus tineri(Gomez si Muller) si i-a dat afara sau i-a pus pe banca pe batrani(Klose si Toni). Primii 4 golgeteri ai lui Bayern in acest sezon?

1.Robben - 16 goluri

2. Muller - 13 goluri

3. Olic -11 goluri

4. Gomez - 10 goluri

Klose? Toni?

Gomez si Muller sunt viitorul. Si van Gaal stie asta. Si daca tot am vorbit de Mario Gomez, puteti sa va uitati peste statisticile lui.

La 18 ani a jucat 1 meci la Stuttgart si nu a realizat nimic.

La 19 a jucat 10 si nu a realizat nimic(vorbim despre o echipa in care se mai aflau Kuranyi si Cacau).

La 20 a fost fortat, 38 de meciuri si 8 goluri.

La 21 de ani, 30 de meciuri si 16 goluri.

La 22 deja spargea topuri: 32 de meciuri si 28 de goluri.

La 23... 44 meciuri, 35 de goluri. Asta inseamna sa promovezi tineri.

Ziceti ca nu merge, ca e un caz special? Nu e. Ne putem uita la acelasi club, Stuttgart dar la alt jucator, cel pe care Gomez l-a inlocuit: Kuranyi.

La 19 ani a debutat in prima echipa, a jucat 6 meciuri si a dat 2 goluri. Putin, nu?

In sezonul urmator Kuranyi avea deja 42 de meciuri si 21 de goluri. Asta la doar 20 de ani. Acum intelegeti ce inseamna a promova un junior?

Am inteles frate, in sezonul asta il bagi pe cutare 4-5-6 meciuri. E tanar, are 18 ani, mai poate invata. In sezonul urmator nu il imprumuti la echipe slabe. Il bagi in mai multe meciuri. 10-12-15. Daca faci asta si la 20 de ani deja nu poti conta pe el, atunci il dai.

Dar, daca tu il pastrezi la echipa a doua pentru a-l imprumuta la echipe care se bat la retrogradare, atunci ce realizezi? Cum sa creasca? Ce sa invete?

Edited by Ronnie
easy baby, easy!

Da, categoric te-am supraestimat. Scrie cumva pe Wikipedia si cate meciuri a avut Messi la juniori? Sau cate antrenamente a facut alaturi de echipa mare, antrenamente la care cei din conducerea tehnica au avut timp sa il vada de ce este in stare. Si chiar si in conditiile in care au vazut potentialul sau, tot a durat mai bine de un an de la debut pana a ajuns sa fie o prezenta constanta in prima echipa.

Muller (o alta comparatie fortata care demonstreaza cat esti de imatur in gandire) a jucat 5 meciuri in primul sau an la echipa mare tocmai pentru ca nu era pregatit. Timp de un an a fost alaturi de echipa, a invatat, a crescut, pentru ca mai apoi sa explodeze. Sau iti inchipui ca ar fi jucat asa cum o face acum si daca il baga titular de la 16 ani?

Mah Jonah, dupa tine asa, la 17 ani ce e fotbalistul ala? Junior sau nu?

M-ai dat gata la faza cu Muller. :))

Klinsmann nu l-a placut!

Copilul ala a stat la echipa a doua a clubului(in Liga a 3a germana- 30 de meciuri si vreo 16 goluri - asta pentru ca a facut pregatirea cu echipa mare, nu? :)) ) cat timp era Klinsmann acolo si a trecut pe la prima echipa asa cum au trecut si alti juniori, prin rotatie. Desi Muller a marcat la primul sau meci in Europa, a fost nevoie sa vina van Gaal ca sa ajunga la prima echipa, sa fie folosit mai des si sa arate ce poate cu adevarat.

De la 5 meciuri la 52, asta e ceva, nu?

Ti-am aratat acolo cum au fost promovati Kuranyi si Gomez, exact la fel ca Muller si Messi. Toti astia, la 21 de ani, nu mai erau sperante, erau certitudini. Putem lua si alti copii de la Bayern: Badsturber(daca nu ma insel asa se scrie), Kroos, etc.

Putem vorbi si despre Lahm. La 20 de ani ala a fost trimis la Stuttgart, imprumut. Atentie, la VFB Stuttgart, unde mai jucau Kuranyi, Ganea, Hleb.

Deci sa nu va apucati sa faceti comparatie cu Gloria Buzau ca nu e frumos. Lahm a jucat cu Stuttgart in CL. Asta inseamna promovarea tinerilor. Sa ai grija sa ii trimiti, daca ii imprumuti, la echipe bune, nu la ciurucuri unde sa se piarda.

Jonah, cred ca o sa fac ce scrie la tine la semnatura. Tu ai prea multa experienta ca sa cred ca as putea eu vreodata sa o scot la capat cu tine. Pana acum nu ai dat nici un argument, doar ai aruncat prostii in stanga si in dreapta. Nici nu stiu de ce mai discut cu tine.

Copilas, daca ai impresia ca bolduitul unor fraze inseamna "argumentatie". Sincer, chiar nu stiu de ce-mi pierd vremea dialogand cu tine. Cred ca sunt pur si simplu fascinat de aberatiile pe care esti in stare sa le debitezi. La un moment dat se facuse pe site-ul asta o zona unde aveau acces doar cei cu un nivel intelectual ceva mai rasarit. Astazi, vazand ca tu ai ajuns redactor, nu pot decat sa spun ca site-ul e in cadere libera...

Edited by Daniel-Ionut
GATA cu offtopicul, este topicul dedicat lui Cosmin Matei, daca vreti sa discutati despre tinerii jucatori din Europa faceti un topic la "Fotbal international". Urmatoarele postari offtopic vor fi sterse. Multumesc.

Nu are rost sa discutam. Eu astept argumentele tale, nu povesti aiurite, jigniri si ironii. Pentru ca doar asta ai facut pana acum. Si moderatorii nu au dat nimic pentru acest comportament.

In acelasi timp rog moderatorii sa mute discutiile intr-un nou topic despre Steaua II in 2010-2011 sau juniorii Stelei. Whatever.

Edited by Daniel-Ionut
Calm.

Ilie Alexe, fostul manager al Academiei Steaua, a semnat cu Dinamo si va fi antrenor coordonator al centrului de copii si juniori.

Alexe s-a ocupat de in ultimii doi ani de Centrul de copii si juniori ai roș-albastrilor, Academia fiind inaugurată pe 22 noiembrie 2008.

Eu l-am vazut pe Messi debutand la Barcelona si a evoluat exact anemic. Cam ca Fl. Matei. A durat mult pana sa ajunga sa joace ceva. Iar Cosmin Matei a jucat un sezon la Farul si pare mai copt decat Fl. Matei.

Eu l-am vazut pe Messi debutand la Barcelona si a evoluat exact anemic. Cam ca Fl. Matei. A durat mult pana sa ajunga sa joace ceva. Iar Cosmin Matei a jucat un sezon la Farul si pare mai copt decat Fl. Matei.

Cu tot respectul, dar nu poti face o astfel de comparatie. Messi era vedeta de la una dintre cele mai bune academii de juniori din lume, daca nu cea mai buna. Matei e ... vedeta de la academia de juniori "pe pile". Stie toata lumea, macar din auzite, cum pompeaza bani parintii juniorilor de la Steaua. Nu zic ca nu e bun, dar ce "wonderkid" a mai iesit din Romania in ultimii ani?

matei a fost adus din provincie la Steaua, si sta in campusul de la club.. nu cred ca in cazul sau se pune problema spagi

Cu tot respectul, dar nu poti face o astfel de comparatie. Messi era vedeta de la una dintre cele mai bune academii de juniori din lume, daca nu cea mai buna. Matei e ... vedeta de la academia de juniori "pe pile". Stie toata lumea, macar din auzite, cum pompeaza bani parintii juniorilor de la Steaua. Nu zic ca nu e bun, dar ce "wonderkid" a mai iesit din Romania in ultimii ani?

Am vrut sa spun doar ca nici Messi care era mare vedeta la academia Barcelonei nu a rupt gura targului la primul meci. Daca era asa vedeta la asa o mare academie ar fi trebuit sa joace mai bine nu? Comparatia era facuta la scara. Important e daca Matei va progresa si daca va fi ajutat sa progreseze. In cele doua meciuri in care l-a bagat Stoichita a jucat cu emotie. S-a vazut asta. Dar pana la a ne da cu parerea ca e slab si ca nu are treaba cu fotbalul mi se pare distanta lunga. Sa i se mai dea sanse si atunci sa vedem cum va juca. Hai sa va mai spun ceva. Lui Maxi Lopez i s-au dat sanse un sezon intreg pana s-au convins ca nu ede el Barcelona, nu dupa 2 meciuri cum se face la noi. Asta e comparatia pe care trebuie sa o facem: cate sanse primesc jucatorii de la echipele mari si cate sanse primesc jucatorii la echipele de la noi? In afara de Rapid si Craiova (fortata de situatie) nu am vazut sa fie promovati tineri. Chiar si la Rapid vad ca s-au adus foarte multi jucatori straini,deci gata cu promovatul de tineri si acolo. Daca tot se urmareste sa se faca bani din fotbal, sa promoveze tineri frate. Sa nu se planga dupa aia ca vin numai straini de mana a 3-a.

Grupa de juniori nascuti in 1992 a clubului nostru a s-a clasat pe locul trei la un traditional turneu amical organizat la Svishtov, in Bulgaria.

Echipa noastra, care a avut in componenta trei jucatori nascuti in anul 1992, restul fiind mai mici, nascuti in 1993 si 1994, a pierdut primul meci, 1-3, cu FC Slavia Sofia. Pentru Steaua a marcat Vlad Lupes. A fost singura infrangere a formatiei noastre, in celelalte meciuri inregistrandu-se urmatoarele rezultate:

Steaua-Edinstvo Bjlo Pole(Macedonia) 3-1, pentru Steaua au marcat Iulian Rosu, Darius Enache si Alexandru Marin

Steaua-Academia Svishtov 6-2, pentru Steaua au marcat Bogdan Prodea 2, Vlad Lupes, Darius Enache, Alecsandru Stanciu si Marius Stefan.

Steaua-TSKA Sofia 1-0 (finala mica), gol Alecsandru

Cel mai bun jucator al turneului a fost desemnat Vlad Lupes.

Copiii nascuti in anul in care Romania reusea cel mai tare mondial din istorie, in 94, au venit in Ghencea sa-i impresioneze pe stelisti.

Piturca avea antrenament cu Steaua si i-a trimis printre pusti pe Majearu si pe Balan, oamenii alaturi de care a castigat Cupa Campionilor. Aproape 50 de copii au batut de dimineata la portile Stelei.

Castigatorul e din Dragasani. Va trebui sa mai treaca niste teste ca sa ajunga la Academia Stelei.

Ca si fanii care au umplut Ghencea la derbyul cu Craiova, pustii au venit din toata tara ca sa castige selectia de la Steaua.

Parintii au avut emotii mai mari. Desi concursul a fost pus dimineata, lumea s-a topit de caldura.]

sport.ro

Edited by RobYnho

Alexandru Iacob, jucator stelist care a facut deplasarea in această vară si in cantonamentele din Austria, unde a fost testat de Piturca a semnat ieri contractul cu Victoria Branesti. Antrenorul Ilie Stan s-a aflat ieri la sediul clubului Steaua, pentru a obtine acordul de a-l imprumuta timp de un sezon pe fundasul in varstă de 21 de ani.