DOMNULQ

CSA, discutii generale

242 posts in this topic

Pai la masculin ne-au batut ei pe noi cu 45-36...

La Campionatul European de atletism - juniori, desfasurat la Tallinn, sportivii stelisti au obtinut o medalie de aur (Bianca Razor-400 m) si una de argint (Alina Rotaru-lungime)

Atletismul stelist intrase intr-un con de umbra in ultimii ani; sa speram ca fetele astea il vor readuce unde ii e locul

Bianca Razor (implineste 17 ani in august; a invins categoric la Europene sportive cu 2 ani mai in virsta decit ea) e pariul meu personal pt JO 2016; cred ca va castiga o medalie

Ceva nou de data asta din ciclism.Vom avea parte in sfarsit (dupa o pauza de 15 ani, in 1996 ciclismul de la Steaua fiind desfiintat) de duelul Steaua-Dinamo .

Incepand cu sezonul 2012 sectia de ciclism se va infiinta prin fuziunea cu actuala echipa Cs Mazicon , numele echipei nou-formate urmand a fi CSA Steaua-Mazicon Epb. Bugetul va fi suportat in mod egal de ambele structuri.In Turul Romaniei 2011 Mazicon a ocupat locul 5 la final ( neamtul Berger ).

Se anunta astfel o Mica Bucla 2012(iunie) extrem de interesanta, Steaua avand mari ambitii(tinand cont ca se vor aduce cativa rutieri valorosi ) pentru urmatorul sezon.

Pentru cei care nu au apucat sa vada pe viu o etapa din Mica Bucla va recomand Sibiu- Balea Lac , catarare speciala (Col du Galibier al nostru pastrand proportiile :D ) .

Sau eu va recomand Turul Ciclist al Sibiului, cu catarari speciale la Paltinis si Balea Lac.

Din staff-ul echipei Mazicon face parte si Boro - bassistul de la Iris . :D

Pentru cei care nu au apucat sa vada pe viu o etapa din Mica Bucla va recomand Sibiu- Balea Lac , catarare speciala (Col du Galibier al nostru pastrand proportiile :D ) .

Eu i-as spune Mount Ventoux sau chiar Etna :)

Tremura pipota in mine la gindul infruntarilor epice Steaua-Dinamo la CICLISM.

Visul meu secret e un derby la darts intre ai nostri si ai lor

Tremura pipota in mine la gindul infruntarilor epice Steaua-Dinamo la CICLISM.

Visul meu secret e un derby la darts intre ai nostri si ai lor

al meu e un meci de squash..

Aduceti tortele, poimaine e derby la sah. :clap:

ce poate fi mai antrenant decat un derby intre Steaua si dinam0 la golf?

Meciul suprem ar fi la curling, da' acolo doar maidanezii au echipa si limbi hamesite

In prima zi a campionatelor europene de tir ce se desfasoara in Belgrad, la proba de pusca culcat 50m junioare, sportiva CSA Steaua, Roxana Tudose, a cucerit medalia de aur, obtinand un punctaj de 594 din 600 puncte posibile.

Totodata, echipa Romaniei in aceeasi proba, compusa din Roxana Tudose, Iulia Manea (Steaua) si o femela patrupeda din groapa, a obtinut medalia de bronz.

Stelista Andreea Chitu a obtinut ieri medalia de bronz la Campionatele Mondiale de judo de la Paris (categoria 52 kg)

Nu mai posta consecutiv, foloseste butonul EDIT ! (Fane)

Edited by 1on
De vreme ce postarea precedenta e de 3 saptamani si subiectul diferit, eu cred ca poate sa le puna si consecutive.

Dupa mintea ta, ar trebui sa fac un singur post urias, impanat cu sute de editari, in care sa apara performantele sportivilor stelisti de acum si pina la Apocalipsa?

Fane, fa un dus scotian!

Tocmai s-a incheiat finala campionatului national de sabie masculin, transmisa in direct de TVR2. A fost o inclestare extraordinara, plina de tensiune si cu o desfasurare epica; invingator - stelistul Mihail Bela, care l-a intrecut pe dinamovistul Rares Dumitrescu cu 15-14, dupa ce patrupedul condusese cu 14-7. Un cunoscut prezent la finala mi-a spus ca moaca pocitaniei de Lipa isi inmiise uratimea, dupa ce venise cu un aer degajat, spunand peste tot ca acest titlu e deja castigat (din 4 semifinalisti, 3 erau javre). Fara nici o ezitare, as plasa victoria asta in topul satisfactiilor sportive din 2011; Bela nu e cel mai bun sabrer roman (toti maidanezii erau mai bine clasati decat el), nu face parte din echipa nationala, dar a avut o zi magica in care a castigat tot datorita inspiratiei si daruirii. Dincolo de orice considerente de natura tehnica, revirimentul sau extraordinar de la 7-14 la victorie se datoreaza doar fortei sale psihice; de cind urmaresc scrima, am mai vazut o singura astfel de cursa de urmarire incununata de succes: semifinala de la JO Atlanta, cind marea noastra campioana Laura Badea a revenit de la 8-13 contra Giovannei Trillini, pentru a castiga cu 15-14.

De mentionat si ca semifinalele si finala au avut loc in studiourile TVR; fara exagerare, publicul a fost in imensa lui majoritate stelist. Se auzeau numai strigate de incurajare la adresa lui Bela, care au culminat intr-o explozie de bucurie dupa tusa finala. Asadar, inca o veste buna: rasa spurcata, blestemata de toti romanii sanatosi la cap, a javrelor puricoase din Groapa este pe cale de disparitie. M*ie si moarte jigodiilor care mai reprezinta sau sustin clubul militiei.

Felicitari din toata inima lui Bela; a fost cea mai buna demonstratie, in fata intregii tari, a ceea ce inseamna spiritul stelist. Ai respectul nostru infinit pentru ceea ce ai facut azi.

Mihail BELA a castigat primul titlu individual la spada pentru CSA Steaua, la 13 ani de la ultima performanta asemanatoare, reusita de Dan Gaureanu, actualul sau antrenor. Pe echipe, Dinamo ne-a batut in finala cu 45-32.

:yeahh: Al nostru l-a belit in finala pe Rares Dumitrescu, 15-14, dupa ce dinamovistu' a condus cu 14-7. :yeahh:

LE: Am vazut ce-a scris Zob79, da' nu m-am putut abtine sa nu scot iar in evidenta FANTASTICA performanta a lui Mihail Bela.

Edited by Lari

Paaaaai!

tn2_1356536915_Dedicatie.jpg

tn2_1616083424_MihailBela.jpg

probabil prima transmisie in direct a unui concurs de scrima realizata in Romania si eu am ratat-o. :(

Edited by nea_Caisa

In primul rand vreau sa va salut! Azi m-am inregistrat si eu pe forum, am aruncat un ochi pe aici, e foarte foarte tare :)

In al doilea rand vreau sa va multumesc pentru articolul de mai sus si mai ales pentru sustinerea voastra! Ma bucur foarte mult ca am castigat acest concurs si mai ales ca am adus acest titlu clubului nostru iubit Steaua!

Imi pare rau ca ieri in proba pe echipa am pierdut finala in fata celor de la Dinamo, scor 45-32, insa trebuie sa recunosc ca ieri au fost mai buni ca noi, mai proaspeti, mai motivati.. a fost ziua lor! Nu vreau sa comentez arbitrajul in nici o masura, pentru ca dupa concurs au fost foarte multe vorbe cum ca ne-ar fi `ciupit` si ca i-ar fi avantajat un pic pe cei de la Dinamo! Asta este sportul, mai si pierzi mai si castigi.. important este sa stii cum ai pierdut si de ce, iar pe viitor sa nu mai faci aceleasi greseli! Capul sus si mergem inainte!

Pe aceasta cale vreau sa le multumesc sefilor mei de la club, D-nului Marius Florea si D-nului Comandant George Boroi si nu il ultimul rand antrenorului meu Dan Gaureanu, cel care a crezut in mine si in forta de a reveni pana la ultimul punct!

Forza Steaua!!!

Mihail Bela

Foarte frumos, multa bafta in continuare si cat mai multe realizari sub culorile ros-albastre !

fular-campionii adevarati !

Mihai, daca ai timp si chef, spune-ne, te rugam, cum ai trait tu finala. Ce gindeai la 7-14? Care a fost cheia revenirii tale fenomenale?

O alta intrebare ar fi cum au fost momiti cei trei patrupezi la Dinamo? dinamwie n-are traditie in scrima, si-a infiintat sectia abia acum citiva ani, dupa ce l-a furat pe Covaliu; de ce-au venit Dumitrescu, Zalomir si Dolniceanu la maidanezi si nu la noi, care avem traditie si sintem simbolul performantei in scrima si nu numai?

Sincer sa fiu, in asaltul din finala cu Dumitrescu nu mi-a iesit mai nimic pana la pauza, cand m-a condus cu 8-3. Pur si simplu nu mai stiam ce sa ii fac, pentru ca m-a dominat tactic cu atacul lui, si m-a scos din mana, nu mai aveam nici o idee. Dupa pauza m-am hotarat sa schimb tactica, si cum cea mai buna defensiva este atacul... m-am hotarat sa atac, sa schimb un pic ritmul. Toate bune si frumoase, am mers cap la cap, dar s-a facut 14-7.. In momentul ala mi-am spus ca nu e posibil sa pierd la scorul asta, nu imi place sa fiu umilit si am inceput sa muncesc punct cu punct. El la scorul acela s-a relaxat un pic ca l-am simtit, a incercat 3 actiuni sa faca spectacol, insa am fructificat toate cele 3 ocazii si m-am apropiat la 4 puncte de el. Pe urma cred ca a intrat un pic in panica , pentru ca nu se astepta sa ii dau atatea tushe consecutiv. Eu unul nu mi-am pierdut calmul, am continuat sa abordez asaltul cu aceeasi tactica, si cel mai important lucru am avut incredere in mine ca il pot bate. Cred ca in momentul acela, eram singurul care inca mai credea intr-un miracol (probabil si antrenorul meu Dan Gaureanu).. nu mi-am pierdut speranta, am strans din dinti pentru ca sincer va spun eram foarte foarte terminat fizic, simteam ca mai e un pic si mi se termina `benzina`.. Nu cred ca va pot descrie cum m-am simtit in momentele alea, dar stiu sigur ca mi-am dorit foarte foarte mult si asta a acoperit celelalte goluri si dureri. La scorul de 14-14 eram sigur ca va incerca ceva la simultan, ceva sa ma surprinda, pentru ca Rares mi-a fost coleg la Tractorul Brasov de cand aveam 6 ani.. am copilarit impreuna, ne-am antrenat impreuna si pot spune ca il cunosc destul de bine.

Va dati seama ca daca ajungeam la 14-14 si castiga el as fi fost foarte dezamagit.. tocmai de aceea m-am concentrat maxim, si i-am facut un ultim atac... s-a aprins doar becul meu rosu si asta a fost..s-a mai trecut un alt nume in palmaresul campionilor nationali!

Iar legat de ce m-ati mai intrebat, e foarte greu de explicat. In primul rand la scrima nu e ca la fotbal, unde sa se castige bani frumosi.. nu, la scrima mai mult este pentru ca vrei sa faci, salariul si banii pe care ii primesti nu te motiveaza foarte mult! Pot spune doar ca la Dinamo daca te duci ai un pic mai multe avantaje decat la Steaua.. salariu mai mare, si evident un grad in politie! Multi nu aleg cu inima, ci se gandesc ca la varsta asta au si ei nevoie sa isi faca un viitor.. si iata ca cei trei.. Dolniceanu , Dumitrescu si Zalomir au ales Dinamo. Sunt niste sportivi foarte valorosi, sunt colegii mei, am stat impreuna cu ei ani de zile .. sunt niste oameni deosebiti.. noi in afara plansei ne intelegem foarte bine, nu este asa rivalitate cum este la fotbal!Ne respectam reciproc sincer sa fiu!

Eu unul cand am venit la lotul national am avut de ales intre Steaua si Dinamo ca sa pot continua scrima la un nivel inalt... dar eu am ales cu inima, nici nu am vrut sa aud de Dinamo.. pentru ca Steaua a fost clubul meu de suflet, inca de cand eram copil! Am fost foarte fericit ca am venit aici, chiar daca din punct de vedere financiar nu am fost atat de motivat si de multumit! Insa in viata nu le poti avea pe toate, trebuie sa apreciezi ce ai, ce ti se ofera... si sa incerci sa faci in asa fel incat sa iti fie cat mai bine!

Oricum Steaua este si va ramane cel mai mare club din tara!