Ronnie

Geraldo Alves

83 posts in this topic

Pana acum nu pot sa zic a a impresionat dar a jucat bine.El cu Gardos au dovedit ca merita sa fie titulari in centrul apararii , Galamaz jucand praf in toate meciurile in care a fost bagat.Decat Galamaz mai bine Baciu sau jucatori din propria pepiniera.

Se vede ca vine dintr-o lume in care fotbalul este apreciat si respectat ! Faptul ca a jucat pe la echipe precum Benfica Lisabona sau AEK Athena spune totul...

Se completeaza perfect cu Gardos in aparare , este foarte sigur pe el , stie si cu mingea , nu este nici lent , chiar si in ciuda inaltimii...sare foarte bine la cap :)

Ciobanul spunea a Tanase este un fotbalist de rasa ? :)) Parerea mea ca , Geraldo este cel mai bun exemplu...

Dodel mai are de tras , in ultimele 15 minute tragea de el ca sa alerge , sta prost cu conditia fizica...in plus , se vede ca in momentul in care Latovlevici este titularizat pe stanga , jocul merge foarte bine acolo , se inteleg foarte bine cei doi...

Geraldo,se poate si mai bine,se vede ca nu se cunosc intre ei destul de bine.Mai multa presiune pe adversar!

Desejo a toda familia do Steaua un ano com saude e felicidade E que neste ano, nos, os jogadores, possamos contribuir para essa felicidade com Victoria. Um bon ano a todos 

Ii doresc intregii familii Steaua un an plin de sanatate si fericire. Si sper ca in acest an noi, jucatorii, sa putem contribui la aceasta fericire cu victorii. Un an bun tuturor!

Geraldo Alves

"Există o posibilitate mare ca Geraldo să plece, chiar dacă a facut vizita medicală cu noi. Este un jucator bun. dar este criză si incercam rentabilizarea clubului. Totusi, nu s-a stabilit nimic oficial privind plecarea lui", a afirmat Narcis Raducan.

Dat la o parte din cauza salariului considerat prea mare pentru un jucator in Ghencea, Geraldo Alves a primit din partea conducerii o hartie prin care iși poate negocia singur transferul catre o altă echipa Printre cluburile interesate de serviciile fundasului se numară Hapoel Tel Aviv.

Steaua se va desparti in curand de portughezul Alves. Chiar dacă evolutiile fundasului adus de Victor Piturcă in vară i-au incantat pe cei din Ghencea, acestia neavand ce să-i reproseze in materie de eficacitate, Ciobanul a anuntat incă de acum ceva timp că prima masură radicală pe care o va adopta va fi micsorarea salariului lui Geraldo.

Pretentiile sale: achitarea a două salarii restante

Cum lusitanul nu a acceptat o micsorare salariala nici postul de rezervă la Steaua, sefii i-au eliberat o hartie, cu ajutorul careia poate să-și gasească o altă echipa În plus, portughezul a fost asigurat că va primi si cele două salarii pe care Steaua le are restante: "MM Stoica a vorbit cu Geraldo si a spus ca dacă ii dam cele două salarii pe care le are de primit, baiatul pleacă", a spus Oierul.

ProSport

Edited by Lari

Da-l incolo,sa vina Iliev,la vara pleaca si asta,si tot asa...

Doar la noi se intampla asa ceva,dom'le,dar cand i-au facut salariul nu au stiut sa citeasca suma ,acum s-au trezit ca este prea mare ?!! Ce fotbal mizerabil. Pacat,Geraldo era unul din putinele transferuri bune ajunse la Steaua :(.

Lui Geraldo nu i s-a propus micsorarea salariului. Are salariul prea mare si gata. Nu poti să-i dai omului un salariu si apoi, după cinci luni, că ii micsorezi salariul. Are salariul pe care i l-a dat Piturca Știu eu ce facea el atunci? O să plece pentru că are salariul prea mare - ala

Si nici nu i-au propus o micsorare a salariului,deci se cauta cu orice pret mazilirea lui.

Pariu ca MM stie de ce!

Geraldo e impins de Steaua să plece tocmai cind a invățat romana. Portughezul e doar de sase luni la Bucuresti, dar intelege deja limba! "Întreabă-mă in romană si o să raspund in engleză" a fost propunerea lui. Întrebarile i-au fost adresate in engleza pină la urma dar el tot a tinut să-și arate abilitățile. "Am apucat să vorbesc un pic cu Stancu, inainte să plece. I-am urat noroc", a zis la un moment dat, in limba romana Cunostintele lingvistice nu-l ajută totusi să-și asigure locul la Steaua. Șefii vor să-l dea cit mai curind, din cauza salariului de 30.000 de euro lunar, considerat prea mare.

- Geraldo, ti s-a propus reducerea salariului, pină la urma

- Eu am mai zis asta si o repet: nici Gigi, nici MM nu mi-au cerut scaderea salariului! Am o relatie OK cu ei doi.

- Bine, dar au transmis că tu vei pleca inaintea returului.

- Asta nu e sigur. Am discutat cu conducerea si am stabilit ceva: mă antrenez, imi vad de treaba mea si dacă apare o oferta vreun club interesat, plec. Dacă nu, continuu la Steaua.

- Și pină acum ai ceva?

- Nu, nici o oferta L-am instiintat pe agentul meu si caută solutii. Dar nu e simplu. Eu am venit la Steaua acum citeva luni si nu stiam că atit de curind mi se va spune că trebuie să plec, asa că n-am oferte pregatite.

- Cit mai ai contract cu Steaua?

- Încă un an si jumatate.

- Ciobanul a lasat de inteles că ai mai avea doar pină in vara asta si că atunci oricum pleci liber.

- Nu, eu le-am zis sefilor că la vară putem gasi o solutie rentabilă reciproc, dar contractul expiră in vara lui 2012. Sau, cel putin, actul pe care l-am semnat eu expira in vara lui 2012!

- Există restante la plata salariului tau?

- Nu, e chiar OK, n-am ce să-i reprosez Stelei. Au mai fost mici intirzieri, pe care eu mi le-am asumat de cind am semnat contractul. Fiecare fotbalist merită să-și ia banii la timp, dar trebuie să intelegem, doar vedem si noi ce se intimplă in lume, economia e in criza Mai sunt si chestii inacceptabile. Spre exemplu, la AEK nu mă platiseră de sapte luni! I-am pirit la FIFA ca să-mi recuperez banii.

- Regreti că astă-vară ai semnat cu Steaua?

- Absolut deloc! Cariera mea a cunoscut o renastere din momentul in care am ales acest club. Mă simt foarte bine la Bucuresti, mă inteleg cu colegii excelent, n-am nici un motiv de suparare.

- Dar ai suferit cind a plecat Piturca cel care te-a adus?

- Cind se schimbă staff-ul, asta implică mai multe modificari intr-o echipa normal, si am fost afectati toti. Dar trebuie să mergem inainte. A plecat si Stancu acum, la un moment dat voi pleca eu. Nu oamenii sunt importanti, individual, ci Steaua. Clubul trebuie să meargă inainte, indiferent cine e implicat.

"La inceputul sezonului ni s-a stabilit un obiectiv clar: cîștigarea campionatului. Sintem obligati să luptam in continuare pentru indeplinirea lui, indiferent de context!" - Geraldo, Alves, fundaș Steaua

gsp

Super caracter si Geraldo...

Sper sa ramana pana la urma.

Super caracter si Geraldo...

Sper sa ramana pana la urma.

Azi noapte, Geraldo si Bonfim rupeau clubul Player in 2! Bine...ce m-a surprins placut e ca nu erau beti morti ca sclavii aia de la Dinamo.

DAr totusi... ma gandesc si eu... daca azi aveau antrenament, mi se pare cam deplasat sa fie prin cluburi pana la 4-5 dimineata. Adica na,sunt si ei oameni, dar cineva de la club ar trebui sa le spuna ca asta e unul dintre cele mai slabe campionate ale noastre din ultimii 20 de ani si ca ar trebui sa se dedice (cel putin acest sezon) 100% pentru Steaua si sa lasa clubbingul pt alte vremuri mai linistite. Dar ca sa se intample, ar trebui sa avem niste profesionisti la club, ceea ce e greu de imaginat.

Geraldo este printre putinii jucatori straini luati de Steaua care au si confirmat. Sa speram ca il va tine si din vara , avem nevoie de un fundas ca el.

Edit :

Au mai fost Khamutovsky , Thereau , Tiago Gomes sau Pantelis Kapetanos.

Edited by bogdinho'

Bun pe naiba,nu joaca nimic Ghionea e as pe langa geraldo asta...a fost sters in toate meciurile!
Nu recunosti clasa prietene...Baciu e de divizia C si Ghionea e un fotbalist obisnuit...in schimb Geraldo Alves e fuoriclasse!

Geraldo este in primul rand un om cu foarte mult bun simt si cu o mentalitate de invingator. Este un castig mare pentru Steaua , datorita faptului ca a mai ramas inca un an.

El este exemplul perfect pentru toti fundasii centrali din Liga 1. Desi nu are o inaltime buna , doar 1.81 , are o detenta si o lovitura de cap cu mult superioara altor " giganti " din campionatul nostru. Tehnica de picior este iroprosabila , iar siguranta de care da dovada in teren il face un mare caracter.

Sincer , Tatarusanu merita sa fie capitan , dar eu zic ca Geraldo este adevaratul capitan si dirijor din teren.

In loc sa vb despre asemenea exemple pozitive pe acest forum , noi stam sa ne balacarim intre noi si sa barfim subiecte care nu isi au rostul. Asta este...

Edited by bogdinho'

"Toata lumea il lauda pe Geraldo, dar el este prea lent. El a facut o greseala aseara care a dus la 5-0! A dat un pas gresit si s-a dus totul! A dat cu capul, s-a crezut Maradona! De acolo a plecat totul!", a spus Ciobanul.

Hahahahhahahhaha. Deja e comedie. Nici nu ma mai enervez la declaratiile schizofrenicului.

eu sper sa ramana pana la vara macar, Geraldo, este cu singuranta unul dintre putinii ce se pot numi fotbalisti, intr-o echipa in care predomina amatorii.

inca ceva daca Geraldo nu era lent, cu siguranta ar fi jucat la o echipa mai buna ca Steaua, problema cu el este ca are cel mai mare salariu din echipa si este incomod pt behaila

Mie cel putin mi se pare a fi cel mai adevarat fundas central din Liga 1, un jucator cu personalitate, care a stiut sa se faca respectat. Oierul vorbeste aiurea ca deobicei , nu ai ce sa ii ceri unui asemenea specimen !

Cred ca la iarna ne vom desparti de Geraldo. Intra in ultimele 6 luni , are si salariu destul de mare pentru limita impusa de Oier si in plus de asta , maimuta de la loje are si un alibi , vine Chiriches !

""Fratele mult mai celebrului Bruno Alves a acceptat să dezvaluie tot ce a invățat, a trait si a vazut in fotbal, fară să fie nevoit să raspundă sau să comenteze despre patronul sau.

"Ce am invățat din fotbal si din viață". Acesta e titlul unei rubrici care nu lipseste din nici un numar al revistei Champions, dedicată echipelor care participă in Liga Campionilor. Rind pe rind nume mari din fotbal, de la Albertini la Zidane si de la Prosinescki la Del Piero, au acceptat să-și dezvaluie cariera si viata fanilor.

Ieri, GSP i-a propus acelasi lucru lui Geraldo, deci ideea nu e originala Am adaugat insă ceva aparte, si anume că nu e nevoit să-l amintească deloc pe Ciobanul. Ce a iesit? Are cuvintul Geraldo Alves:

» Am invățat din fotbal semnificatia sacrificiului, a colectivului, să lupti tu individual ca să faci bine grupului. Victoria comuna a echipei, e mult mai bună decit cea individuala Asta mi-a dat fotbalul. Să stii să pierzi ca o echipă si să stii să cîștigi ca o echipa

» N-am devenit fotbalist pentru a ajunge un star, o celebritate. Nici nu cred că stiam semnificatia celebrității cind eram mic, ulterior am invățat. Eu am vrut să ajung fotbalist ca să joc fotbal, asta a fost placerea si pasiunea mea. Atunci cind am facut trecerea la profesionism am vrut să mă las de fotbal deoarece am vazut niste lucruri care nu erau pe placul meu, mizerii, invirteli, lucruri urite. Tatal meu m-a oprit si m-a sustinut, mi-a zis că dacă iubesc fotbalul să trebuie să renunt pentru că dacă faci ceva din inimă atunci invingi tot ce e greu si nedrept. A avut dreptate, imi pare bine că n-am renuntat la fotbal.

» Am invățat că recunostinta oamenilor e cel mai de preț lucru cu care ramii in viață. Vreau ca lumea să-și aducă aminte de mine ca de un fotbalist de mare caracter si că am fost un profesionist atit cit am putut eu. Aș vrea să fac chestii spectaculoase, dar ca fundaș e greu, insă sunt pe final de carieră si vreau să o inchei in asa fel incit copiii să aibă un exemplu in mine.

» Cel mai mindru de mine am fost cind am realizat cit de apreciat sunt in Romania. Știu, acum probabil gindesti că zic asta fiindcă vorbesc cu un ziarist roman, insă sunt sincer. Să vin la atîția kilometri departare de casă si oamenii să mă iubească si să mă sustină in momentele dificile, asta e onorant. Am invățat că dacă iți cîștigi prieteni care te sustin cind iți e greu, asa cum a fost in cazul meu, atunci esti implinit.

» Cariera mea ar fi fost altfel dacă Mourinho ar fi ramas la Benfica in 2000. Îmi daduse incredere, incepuse să mă bage să joc, tocmai facusem pasul spre profesionalism, simteam că am un viitor mare cu Jose, insă el a plecat si a venit alt antrenor. Mourinho a crezut in mine, cel care l-a inlocuit nu mi-a dat sanse, mi-a zis că sunt prea tinar. A fost poate momentul decisiv al carierei mele.

» Am invățat că unul dintre lucrurile cele mai grave in fotbal e să nu fii profesionist. Dacă fotbalul iți dă atit de multe lucruri, tu nu ai voie să-l pacalesti si să nu-l tratezi la fel.

» Am invățat că viata inseamnă bucurie, iar pentru mine bucurie inseamnă fotbal, care mi-a dat totul pină acum.

» Am invățat cele mai multe lucruri de la tatal meu. A fost mentorul meu in toate.

» Nu mi-am imaginat o lume fară fotbal. Eu, fratele meu, tatal meu, toti sintem conectati la fotbal. Și cind o să fiu batrin, tot in fotbal o să fiu. Am invățat că nu există substituit pentru fotbal. Dacă s-ar termina miine fotbalul, n-am avea cu ce să-l inlocuim, asa gindesc eu, care traiesc din si pentru fotbal.

» Nu-mi place rasismul, nu-mi place violenta si nu-mi plac oamenii care nu fac parte din fenomen, dar vorbesc atit de mult. Nu-mi plac oamenii care incearcă să profite de pe urma fotbalului, desi ei nu fac parte din fenomen. Și in Romania sunt anumiti manageri care au norocul să fie in fotbal si iși creează avantaje din treaba asta, iar atentia publicului ar trebui să fie indreptată spre jucatori, nu spre astfel de oameni.

» Am invățat să nu-mi pese niciodată de oamenii care nu sunt in fotbal si care toată ziua nu stiu altceva decit să dea din gura

Am invățat că niciodată nu trebuie să mint, să trisez sau să ascund ceva in fotbal. Lucrurile in viață sunt usoare dacă spui mereu adevarul, dacă nu fentezi fotbalul si dacă il respecti.

CE A ÎNVĂ‚ȚAT ÎN ȘI DESPRE BUCUREȘTI

» Locuiesc in Baneasa si merg cu masina la antrenament. Merg impreună cu Tatu la stadion, traficul nu e problema in Atena era mult mai rau.

» Herastraul e locul favorit.

» Timpul liber mi-l petrec cu Pablo Brandan, cind nu are familia la Bucuresti, si, mai nou, cu Tatu si Gardos

» Mă intilnesc cu suporterii pe strada tata m-a invățat că fanii sunt totul si că de fiecare dată trebuie să stai cu ei, să-i asculti, să faci poze, pentru că fanii trebuie cîștigati, nu alungati.

» Dacă ar fi să-i fac o recomandare unui strain care vine in Romania unde anume să mearga n-aș sta pe ginduri, aș zice imediat cluburile din Bucuresti. sunt fantastice, chiar super, cind mai mergem cu echipa imi place mult. Muzica e de bună calitate, oamenii sunt OK, stiu să se distreze, femeile sunt frumoase, totul e civilizat. Și parcurile sunt frumoase.

» Nu-mi plac ciinii de pe strada Nu stiu ce s-ar putea face in privinta acestei probleme, insă ar trebui rezolvată intr-un mod anume. Nici drumurile nu sunt OK, probabil se vor rezolva, mai ales că Romania e in Uniunea Europeana nu in afara ei.

» Cumpar haine din Bucuresti, da. Gasesc multe magazine bune, in special pe calea Victoriei, cu preturi OK si haine de calitate. Nu merg prea des, cumpar mai mult de pe Internet.

» Dacă oamenii din Bucuresti ar avea un pic mai multă grijă de orasul lor, atunci el ar rivaliza cu cele occidentale. Uite, un exemplu, cind am venit eu, zona din centrul vechi era un dezastru, acum arată superb. Dacă s-ar face asa peste tot, atunci... În plus, orasul mai are nevoie de un pic de culoare, mi se pare că totul e doar alb si negru, poate si putin gri. Traim intr-o eră modernă si oamenilor le-ar placea să vadă mai multă culoare. La lucruri pozitive trec faptul că poti merge intr-un restaurant bun, unde maninci foarte bine la preturi ieftine.

» Apreciez Bucurestiul pentru că am vazut multe parcuri, ceea ce in alte orase nu exista Aveti grijă de ele, asta inseamnă că orasul are mai multi plamini.

Finalul dialogului cu Geraldo

- Esti surprins că nu te-am intrebat nimic despre Ciobanul?

- Știu că toată lumea vrea să vorbească despre Becali, dar pentru mine e normal să nu vorbesc despre presedinte sau patron. Știu că toti ii dau importanță, dar chiar si pentru voi e rau dacă nu incercati să-l eliminati un pic din discutiile despre fotbal. De ce? Pentru că lasati prea putin spatiu fotbalului. OK, el e patron, are dreptul să vorbeasca insă cred că v-ar fi mai bine si mai usor si voua jurnalistilor, dacă i-ati acorda mai putină atentie. Nu vă dau sfaturi cum să vă faceti meseria, e doar parerea mea. ""

gsp

"" Geraldo a avut o prestatie excelentă in partida Steaua - Kuban 3-0 si spune că se concentrează la joc cu toate că patronul vrea să scape de el. Exemplu de fotbalist profesionist, portughezul il indică pe Cristiano Ronaldo drept model la acest capitol si spune că Florin Costea este unul dintre cei mai buni jucatori langă care a avut ocazia să evolueze.

Geri, ai fost dat de Ciobanul ca si transfer sigur la Vaslui. Cu tine cine a discutat despre plecare?

Nimeni, eu am aflat de la colegi. Ei citeau ziarele si glumeau cu mine, mă intrebau cand am de gand să-mi fac bagajele si să plec. Cam la asta se rezumă tot ceea ce stiu eu despre acest transfer.

OK, dar ai fi fost dispus să pleci in cazul in care se va discuta cu tine?

Eu mi-am informat deja managerul despre situatie si i-am spus să imi prezinte variantele pe care le am. Cu toate acestea, prima mea optiune este si va ramane Steaua pană in momentul in care contractul mi se va termina.

Problemele cu accidentarile vă rod inainte de meciul cu Twente. Cine e de vina

Viata de fotbalist e de vina Știu că s-a facut multă valvă in tară si s-a incercat impartirea raspunderii in stanga si in dreapta. Dar, gata! Accidentarile nu sunt o surpriză in viata unui jucator de fotbal si trebuie să fim fericiti că Steaua are acum destule variante pentru a-i inlocui pe cei indisponibili.

"De Chiricheș imi place si ca om"

Patronul a dictat un cuplu de fundasi centrali format din Chiricheș si Gardos Cum vezi concurenta de pe acest post?

Chiricheș si Gardoș sunt nu numai viitorul Stelei, ei doi sunt si viitorul echipei nationale a Romaniei. Chiricheș imi place foarte mult ca om, dar si ca fotbalist. Este un tip modest si are niste calități fotbalistice uluitoare. Îmi place modul in care pleacă din aparare cu mingea la picior. El vorbeste portugheza foarte bine si e mereu cu noi, il ajutam să se integreze cat mai repede, chiar dacă suntem concurenti pe post.

Ai un discurs poate mult prea moderat...

De ce? Sunt profesionist si asa am fost crescut să gandesc. Am avut norocul să ajung fotbalist si stiu să mă port cu fanii, cu presa, cu ceilalti fotbalisti. Tatal meu m-a ajutat să gandesc asa, am si exemplul fratelui meu, care desi e mai mic este un model pentru mine.

Bruno Alves e singurul tau model?

Nu doar el, il voi aprecia mereu pe Ronaldo, Il Fenomeno. Este cel mai mare fotbalist care a jucat vreodată acest sport. Lumea spune că Messi e cel mai mare. OK, pot accepta asta, insă ceea ce facea Ronaldo pe teren era din altă lume, era magie.

Dar viata extrasportivă l-a doborat pană la urma..

Asta a fost perceptia presei. Uite, un alt exemplu in care presa greseste este cel al lui Cristiano Ronaldo (foto, in alb). Fratele meu a jucat cu el la echipa natională si mi-a spus că nu a vazut niciodată un asemenea jucator. Și se referea la nivelul de profesionalism aratat de Cristiano. Se antrenează mai mult decat orice alt fotbalist, vine cu o oră inainte si pleacă la o oră după finalul sedintelor de pregatire.

Asta e cheia succesului?

Pană la urmă cred că asta este, da. Pentru că talent au foarte multi dintre cei care se apucă de fotbal, dar cine ajunge in varf munceste serios.

În Romania se procedează astfel?

Da, iți pot da mai multe exemple. Kapetanos e un bun profesionist si e un om cumpatat, il stiu incă din perioada in care jucam amandoi in Grecia. El a ajuns să joace la Steaua si la CFR Cluj pentru că a stiut să-și pună prioritățile in ordine si nu s-a tinut de prostii.

"Traore era bun de tot"

Pentru că tot am vorbit despre fotbalisti buni si foarte buni, cine iți place din Liga I?

Mi-a placut foarte mult Lacina Traore (foto, in visiniu), un fotbalist bun de tot, inalt si rapid. Wesley este, din nou, un exemplu pentru toti. Modul in care joacă la varsta lui este de apreciat, la fel si felul in care reuseste să-și impulsioneze colegii, să ii impingă de la spate. De asemenea, cred că unul dintre cei mai buni fotbalisti din Romania este Sanmartean. Dar pot să vorbesc si despre ai mei, cei de la Steaua?

Te rog.

Recunosc că in acest moment mă simt onorat să am posibilitatea de a juca fotbal cu Rusescu si cu Nikolic. Ei nu au fost mereu titulari, dar mi-a placut că atunci cand au avut sansa să intre au demonstrat antrenorului ce valoare au. Tatu este la randu-i un fotbalist foarte bun, care a impresionat Portugalia. A jucat acolo numai la echipe mici si a fost nevoie de transferul la Steaua pentru ca lumea să-și dea seama de valoarea pe care o are. Nu vreau să ii uit nici pe fratii Costea. Știu că s-a creat multă polemică in jurul lor, dar sunt jucatori de calitate. Florin este un jucator senzational, eu asa il vad.

De ce spui asta? Ce te impresionează la el?

Pentru că atunci cand are mingea e letal. Mai mult, cand e motivat corespunzator, nu ii poti sta in față. El nu s-a descurcat atat de bine pană acum si pentru că toată presiunea presei si a patronului a fost pe el, dar abia acum incepe să-și revină si Steaua va avea de câștigat de pe urma lui. La fel e si Tanase, eu nu inteleg cum de incă nu a fost luat de o echipă mare din strainatate. ""

prosport