Ronnie

Geraldo Alves

83 posts in this topic

thumb_23_alves_2010.jpg

Nume complet: Geraldo Washington Regufe Alves

Data nasterii: 8 noiembrie 1980

Locul nasterii: Póvoa de Varzim, Portugalia

Inaltime: 183 cm

Greutate: 77kg

Numar pe tricou: 23

AEK%20Athens%20v%20Everton%20UEFA%20Euro

Alves a mai jucat la: Benfica B (1999-2000), Benfica (2001), Beira Mar (2002), Gil Vicente (2002-2003), Paços Ferreira (2003-2007), AEK Atena (2007-2010)

- meciuri / goluri in ultimul sezon: 18 / 0 (13 in campionat, 5 in Europa League)

"Alves este un jucator foarte bun, care vine de la o echipa puternica. Are experienta in cupele europene si asta va conta foarte mult.", a declarat Bogdan Mara.

Bine ai venit, Geraldo Alves! Boas-vindas, Geraldo Alves!

Edited by Dragoshel

Fraxu' e Bruno Alves.

Fraxu' e Bruno Alves.

Si joaca la Porto. A jucat printre altele la AEK Atena. Ca si fraxu... :D

Edited by Virgil

Momentan nu-mi spune nimic transferul asta. Dar, totusi, alta fosta rezerva de la AEK e acum cel mai valoros jucator din lotul nostru

Fundasul central Geraldo Alves a declarat astazi ca a semnat cu Steaua pentru ca formatia ros-albastra are ca obiectiv titlul si Liga Campionilor.

"Sunt foarte fericit ca am semnat cu Steaua. Acum sunt putin obosit, dar sper sa imi revin repede pentru ca vreau sa joc in primul meci amical la noua mea echipa. Am avut oferte si de la alte formatii, dar am ales Steaua. Aici vreau sa castig campionatul si sa joc in Liga Campionilor", a spus Geraldo.

Apoi a continuat: "Am auzit ca Steaua este cea mai cunoscuta formatie din Romania, stiu ca a castigat Cupa Campionilor in 1986 si vreau sa cuceresc multe trofee. In afara de fotbal, mai sunt pasionat de filme si de muzica".

"Am auzit multe lucruri despre fanii Stelei. Imi doresc sa vina la stadion si sa luptam impreuna pentru campionat", a mai afirmat fotbalistul de 29 de ani pe site-ul ros-albastrilor.

gesepe

Da'de Jiji n-a a uzit? ;)

Sa-i spuna cineva ca Steaua lui Jiji are ca obiectiv banii din Liga Campionilor...

Si vreti ca eu sa cred ca, dupa ce ca a primit 300.000 euro la semnatura, mai primeste si 288.000 euro pe sezon? la Steaua?!? :blink:

Si Kapetanos a venit tot liber de contract si tot de la AEK...sa speram ca e cel putin la fel de folositor ca si Kapetanos!

Bine ai venit! Forza Steaua! :wub:

Se poate ca de asta sa fie ceva,cel putin raportat la ceilalti fundasi ai nostri.

gspu', dupa meciul cu U. Cluj, de la Alba-Iulia:

- nu s-a complicat, a pasat simplu si sigur, avind 52 de pase reusite

- a fost fundasul stelist care a avut cele mai multe recuperari, 14

- precis la pase lungi, reusind 3 din cele 5 incercari

Hai sa nu ne grabim.

Asa e,sa vedem si cu alti adversari mai valorosi cum se descurca.Asa,si mie mi-a placut in meciul asta...

Fundasul Stelei, Geraldo Alves, a declarat că actualul antrenor al lui Real Madrid l-a titularizat in echipa Benficai cand avea 20 de ani, jucand in aproape toate meciurile in acel campionat.

"Am ajuns la Benfica cand aveam 19 ani, dar am jucat un sezon la echipa a doua. Apoi, Jose Mourinho m-a promovat la echipa mare. Eram foarte apropiati, el mi-a dat incredere. Îmi vorbea mult despre ce trebuie să fac, unde să mă pozitionez. E un om de nota 10, deloc arogant, asa cum apare in presa si foarte corect. Cu Mourinho am jucat aproape toate meciurile", a spus Geraldo Alves pentru Adevarul.

Jucatorul portughez a declarat că cel care l-a convis să vină in Romania a fost Victor Piturca

"Am vorbit la telefon cu domnul Piturcă si el m-a convins. Mi-a spus că aici am sansa să mă lupt pentru titlu, iar pentru mine performanta contează cel mai mult. Știam că Steaua a câștigat Cupa Campionilor, asa că n-am ezitat cand am luat decizia. Dacă aș fi pus banii pe primul loc, atunci m-aș fi dus la una dintre echipele din ligile secunde din Spania si Anglia, de unde aveam oferte destul de consistente", a mai spus Geraldo.

Se vede ca este un fundas central foarte bun. Are fizic, calitati... tot ce ii trebuie. Acum problema se pune daca mai are si chef de fotbal. Sau mai bine zis de performanta.

Edited by Ronnie

S-a descurcat bine in primele meciuri cu U.Cluj si Craiova,la prima vedere pare peste Baciu sau Ghionea :) ,se vede ca are calitati,fizicul il ajuta.Mai important este cum se descurca in meciurile mai grele,cu adversari mai tari.Sper sa faca meicuri cat mai bune la Steaua,imi pare un jucator interesant.

Edited by [email protected]

la golul lui Iliev a gresit destul de flagrant :). dar in mare pare jucator de calitate si sper ca greseala sa fi fost doar o intamplare.

nu mai prinde primul 11 odata cu venirea lui galamaz...

fundas destul de bun.mai bun ca Baciu si Ghionea :)

Bun pe naiba,nu joaca nimic Ghionea e as pe langa geraldo asta...a fost sters in toate meciurile!

asa e...mai bun ca Baciu si Ghionea...dar sub Galamaz si Gardos...

Bun pe naiba,nu joaca nimic Ghionea e as pe langa geraldo asta...a fost sters in toate meciurile!

Eu cred ca nu te uiti la meciuri :P

Geraldo, povesteste-ne cum a inceput aventura ta in fotbal...

Eu m-am nascut la Varzim, destul de aproape de Porto. Familia mea nu era una bogata ba dimpotriva eram saraci. Eu am ajuns să joc fotbal pe la sapte ani, m-a dus tata, pentru că si el a fost fotbalist, iar apoi s-a apucat de antrenorat.

Toti barbatii din familia ta joacă fotbal? Pentru că te cunoastem deja pe tine si pe Bruno...

(Rade) Cam asa ceva. Pe langă Bruno, pe care-l cunoaste toată lumea, mai am un frate, de 18 ani, care este si el fotbalist. Suntem trei baieti, toti fotbalisti.

Lumea te apreciază pentru tehnica ta. Ai fost de la bun inceput aparator?

Eu am inceput fotbalul ca mijlocaș ofensiv si asa am jucat pană la seniori. Cand am ajuns la Benfica, Mourinho mă juca tot ca mijlocas Abia după ce a plecat el am ajuns fundas Cel mai bun an al meu a fost cel petrecut la AEK Atena. Culmea, atunci am jucat fundaș stanga si am avut evolutii de care sunt foarte mandru.

Totusi, ai fost adus la Steaua pentru a evolua in centrul apararii...

Aici, la Steaua, Piturcă m-a adus ca să joc in centru. Mi-a zis incă de la negocieri ce planuri are cu mine.

Apropo de Mourinho, că ai pomenit mai devreme de el, cum era pe vremea aceea?

Mourinho e un antrenor incredibil, e foarte simplu să lucrezi cu el. Îți dă mare incredere ca jucator. Desi la Benfica era la inceputul carierei, era "The special one" de atunci, toti jucatorii il iubeau. Imaginati-vă ce inseamnă să se lupte pentru tine, ca antrenor, chiar si jucatorii care nu prindeau nici macar lotul.

Povesteste o intamplare specială cu el...

Odata inaintea unui meci cu Sporting, un fel de Steaua - Dinamo in Romania, conducerea voia să-l dea afara Ne‘am dus toti jucatorii din lot la presedinte si l-am sustinut pe Mourinho. Meciul l-am câștigat apoi cu 3-0, fară drept de apel.

Să revenim la Romania. Probabil ai observat cum e Ciobanul, ce obiceiuri are. Cum ti se pare?

Cu Ciobanul nu am vorbit personal. A venit in vestiar de cateva ori, ne-a spus ce avea pe suflet si atat. E normal să fie nemultumit pentru că e patronul echipei, bagă bani multi, vrea rezultate.

Cum te simti cand esti criticat tocmai de patron, cum li s-a intamplat unora dintre colegii tai?

Ca jucator e greu să auzi asa ceva, să fii criticat. Dar esti profesionist, iei bani pentru asta, trebuie să te obisnuiesti. Toti fotbalistii ar trebui să aibă această mentalitate. Acum, ce trebuia să facem luni, cand am jucat cu Rapidul si tot stadionul ne injura?

Ce adversar te-a impresionat pană acum in Liga I?

Chiar dacă n-am jucat contra lui, imi place foarte mult Traore. L-am urmarit atent si, mai ales in meciurile din Champions League, a aratat că e foarte bun. Dar cel mai mult imi place Bogdan Stancu, e cel mai bun fotbalist din campionat.

Desi cuplul de fundasi centrali s-a schimbat des, tu ai ramas mereu acolo. Cum te‘ai inteles cu perechile tale?

Cand am jucat cu Abrudan, ne-am inteles foarte bine, dar rezultatele nu au aparut. Galamaz a fost campion in Romania, e un lider pe teren, vorbeste mult. Gardos in schimb, e tanar, are mari perspective. E puternic si va fi un jucator important pentru nationala voastra Plus că-l avem si pe Martinovic, care a intrat foarte bine după atata timp. În concluzie, avem niste fundasi foarte buni.

Care crezi că e cea mai importantă adversară a voastră in campionat?

Cu tot respectul pentru adversari, dar i-am urmarit atent, chiar suntem cei mai buni din campionat. Steaua e principala contracanditată a ei insăși, noi suntem cea mai mare problema Restul chiar nu conteaza Poate doar Otelul, mi s-a parut o echipă serioasa

Cum te simti ca jucator cand ai atâția antrenori intr‘un timp foarte scurt?

Eu nu am vazut in toată cariera mea asa ceva. E foarte greu să schimbi patru antrenori in cateva luni, pentru că fiecare vrea mereu altceva, e dificil să te adaptezi. Domnului Lacatuș ii e foarte greu, pentru că de cand a venit am avut meciuri intr-una, nu a apucat să-și impună stilul, ideile. Face ce poate in această perioada

ProSport

Este un exemplu de profesionalism ! Se vede ca vine dintr-un fotbal apreciat si valoros. Este cel mai bun fundas central din Liga 1 ( parerea mea ) , a dovedit-o prin meciurile bune pe care le-a facut...

Foarte sigur pe el , destul de tehnic ( atat cat trebuie pentru un fundas ) , vede bine jocul , se coordoneaza perfect cu portarul si cu cei din aparare...

Tine-o tot asa Geraldo...RESPECT :)