Ronnie

Meciuri amicale

171 posts in this topic

Steaua 2-0 Apoel Nicosia

Steaua a disputat primul amical din stagiul de pregatire din Austria, contra cipriotilor de la APOEL Nicosia, echipă care a jucat in grupele Champions League in sezonul trecut. Victor Piturcă a trimis in teren o echipă in care si-au facut loc sase din cei opt jucatori sositi in Ghencea in această vara Și s-a vazut. Echipa a fost afectată de lipsa de omogenitate, fiind dominată in prima repriza

Cipriotii au profitat de lipsa de sincronizare din centrul apararii, acolo unde Gardoș si Abrudan au jucat pentru prima oară impreuna si si-au creat cele mai periculoase faze. Din fericire pentru stelisti, Tatarusanu a aratat o formă extraordinară si si-a salvat echipa in mai multe ocazii. Au existat insă si lucruri bune in jocul Stelei, iar noile achizitii, Raduț si Dorel Stoica, au fost printre cei mai periculosi jucatori din prima parte.

Repriza a doua a adus si deschiderea scorului. Nicoliță recuperează foarte bine pe partea dreapta pleacă pe contraatac si scoate in centru la Tanase, care reia aproape de vinclu. Cipriotii au fost aproape de egalare, insă lovitura de cap a lui Esteban Solari loveste bara transversala Stelistii mai inscriu o dată prin Surdu, intrat in locul lui Stancu.

Fostul jucator al Brasovului a trimis un lob spectaculos, de la 11 metri, fară preluare, după o lansarea a lui Dorel Stoica. Jucatorii lui Victor Piturcă au continuat meciul in aceeasi maniera insă Steaua reuseste să câștige primul amical al verii. Este de remarcat că echipa din Ghencea n-a primit gol, desi linia de fund a fost total schimbată față de sezonul trecut.

Steaua 1-0 Viktoria Plznen

Steaua lui Victor Piturcă a câștigat al doilea amical al verii, după ce a trecut cu 1-0 de cehii de la Viktoria Plzen. Tehnicianul roș-albastrilor a efectuat doar două modificari in formula de start față de partida cu Apoel Nicosia (2-0), Toja si Surdu fiind preferati in locul lui Pacurar si Bogdan Stancu. Meciul cu ocupanta locului cinci din Cehia a scos in evidență slabiciunile defensivei steliste, atacantii Viktoriei ratand cu nonsalanță ocazie după ocazie. Acesta e probabil cea mai mare provocare pentru Piturca care pare decis să "inchege" un cuplu de 'centrali' format din tanarul Gardoș si Octavian Abrudan.

Unicul gol al partidei a fost inscris de Bogdan Stancu, in minutul 75. Atacantul stelist a primit o pasă in adancime de la Tanase si l-a executat pe portarul advers cu un sut plasat.

Emotii cu Raduț

Mihai Raduț a parasit accidentat terenul de joc, fiind inlocuit cu Surdu. În minutul 66, jucatorul venit de la Inter Curtea de Argeș a acuzat dureri la coapsa stanga iar staff-ul roș-albastrilor a decis că e mai bine ca acesta să nu riste si să fie scos de pe teren.

IATĂ‚ ECHIPA DE START A Stelei: Tatarusanu - Todorov, Gardos Abrudan, Emeghara - Dorel Stoica - Nicoliță, Radut Toja, Tanase - Surdu

Textele au fost luate de pe prosport.ro

In afara faptului ca vad ca am facut un meci slab,ma bucur ca a marcat Bogdan Stancu.

Hmmm, 2 meciuri, 3 goluri marcate, 0 primite...

Aparare de fier, si atac de otel :naughty:

Aparare de fier

Imi e ca va rugini.

in meciurile astea amicale un jucator care a iesit are voie sa intre iar? ca altfel nu imi explic cum surdu,desi a intrat titular, a reusit sa il schimbe in min 66 pe radut.

on: inca o victorie..felicitari! si nu mai sunt ironic!

Edited by Alex88pl

Cred ca a fost inlocuit de Stancu :hmmm:

Edited by bogdanbog

Are voie.

Stiti ca am avut noroc?Ca ne rupe Realul la 6-7 goluri diferenta?

min. 3 - sut de la 40 de metri al cehilor, peste poarta. Tatarusanu era un pic iesit

min. 20 - doua cornere ale cehilor in acelasi minut, ambele respinse

min. 26 - atac al cehilor, cap din 14 metri, peste poarta

- Piturca este nervos. L-a certat pe Toja pentru pasele eronate repetate

min. 48 - Stanca a scos dintr-o situatie de unu la unu

min. 64 - Abrudan greseste pasa, un atacant al Viktoriei recupereaza, ramane singur cu Stanca, dar suteaza peste poarta

Dupa a marcat Stancu.

Am mai vazut filmul asta.Cand ataca echipa adversa cap-coada si castigam la specula.Cu echipele mici,bineinteles.

Cu echipele care jucam acum nu ne dam seama ce lot valoros avem. Cand incepe campionatu ne dam si noi seama, pana atunci degeaba comentam .:)

"Stiti ca am avut noroc?Ca ne rupe Realul la 6-7 goluri diferenta?" nu cred ca asa rau

amicalele astea nu conteaza prea mult totusi dupa cum a subliniat si David, cehii au avut mai multe faze de poarta ca noi ...

nu stiu cat de bun poate fi acest cuplu de fundasi central format din Gardos-Abrudan, au jucat putin impreuna si din cate am inteles nu se complecteaza aproape deloc, va trece un timp pana cand se va suda aceasta pereche de aparatori pe care se pare ca ne vom baza in acest sezon

Dorel va fi se pare titular incontestabil la mijloc, ca si Banel, nu cred ca va fi scos din echipa chiar daca va avea evolutii mai slabe

Radut din cate am inteles e anuntat ca un jucator cu potential, insa ca el au mai fost destui pana acum, ramane de vazut daca va fi titular

Stancu marcheaza goluri ca de obicei in meciurile amicale si porma parca-l vad in oficiale ca nu mai face mai nimic ... greul o sa cada tot pe spatele lui Kape, sa speram ca acesta va ramane la echipa

Edited by Stryker

Dupa ce umilinta vor primi de la Banel,Dorel si Dodel,cred ca Kaka,Sergio Ramos si Cristiano Ronaldo vor dori sa se lase de fotbal!

Banel vs Sergio Ramos!

Toja vs Kaka!

Abrudan vs Ronaldo! :clap:

Edited by David

nu stiu cat de bun poate fi acest cuplu de fundasi central format din Gardos-Abrudan, au jucat putin impreuna si din cate am inteles nu se complecteaza aproape deloc, va trece un timp pana cand se va suda aceasta pereche de aparatori pe care se pare ca ne vom baza in acest sezon

Dorel va fi se pare titular incontestabil la mijloc, ca si Banel, nu cred ca va fi scos din echipa chiar daca va avea evolutii mai slabe

Nu stiu cat este de oportun un cuplu de fundasi Abrudan-Gardos.Daca-i aveam de rezerve era ok,asa,cred ca am mai fi avut nevoie de un fundas cu nume...Poate mai ia Jiji din aia 8 milioane care zicea ca le baga in transferuri... :dry:

La mijloc vom avea trioul de soc Dorel,Banel si Dodel !!! :)

Radeti, dar presimt ca Tanase va face un sezon foarte bun :hmmm:

... in cluburi.

Radeti, dar presimt ca Tanase va face un sezon foarte bun :hmmm:

Ar fi bine sa fie asa...Se vede deja o schimbare de atitudine la el.Cred ca Piturca-l poate readuce la forma de altadata.

Se pare ca amicalul cu Real Madrid a picat.

Oricum, erau "gogosi".

Roș-albastrii vor pleca luni in cel de-al doilea stagiu de pregatire din Austria. Echipa antrenată de Victor Piturcă va disputa patru amicale.

Olympiakos Pireu, Zaglebie Lubin, Ferencvaros si Zamalek sunt echipele pe care Banel Nicoliță si compania le vor intilni pe 7, 9, 11 si 13 iulie. Patridele vor fi transmise live text pe gsp.ro

Vineri, ora 15:00 in direct pe sport.ro, Steaua - Hoffenheim (din cate am inteles, este vorba despre echipa a 2-a a nemtilor)

S-au speriat aia de la Lokomotiv de noi,cand au auzit ca joaca si Banel,si Dodel.Vrajeli ca au nu stiu cati accidentati. :)

este echipa a doua a lui hoffenheim dar si asa cred ca ne bat

Si eu care credeam ca e prima echipa ..mai bine, ne umpleau poarta asa. Cu toate ca as fi vrut sa vad un meci cu o echipa puternica.