MoWeed

Miscarea Legionara

1,738 posts in this topic

vad ca esti din bacau,stiu un legionar di bacau pe care l chema ernest maftei si care spunea:ba,voi stiti de ce mi zice mie badia pt ca am fost grad mare in miscarea legionara.......a avut noroc,a facut inchisoare la Vaslui unde intr o zi au fost scosi si aliniati si fiecare al 10 lea era impuscat in cap.....au fost ingropati cu totii intr o gropa comuna intr un cimitir de animale.........despre tine n as putea spune nimic decat ce spunea unu George orwell:"in vremuri ale minciuniii universale a spune adevarul e un act revolutionar"

Imi place ca folosesti citate din Orwell, marele antifascist, care lupta prin Catalunia impotriva legionarilor lui Franco. :thumbsup:

Bine, nu am inteles legatura dintre mine si Vaslui. Probabil ca "suntem toti la fel", nu?

Ori incetati sa va mai intepati,ori incep sa sterg tot ce este offtopic.

ce treaba au legionarii cu fascistii?.....nu te atac in niciun fel,cei ca tine sunt cauze pierdute,avem o criza globala provocata de niste baieti destepti,chiar ma uitam in state ca sunt unii care au facut multi bani cum sunt alde goldman sachs sau morgan...........cunosc multi ca tine care daca zici ceva de jidani sar de fund in sus,noi crestinii suntem slabi si lasi,ei nu dau doi bani pe tine

ce treaba au legionarii cu fascistii?.....nu te atac in niciun fel,cei ca tine sunt cauze pierdute,avem o criza globala provocata de niste baieti destepti,chiar ma uitam in state ca sunt unii care au facut multi bani cum sunt alde goldman sachs sau morgan...........cunosc multi ca tine care daca zici ceva de jidani sar de fund in sus,noi crestinii suntem slabi si lasi,ei nu dau doi bani pe tine

Ma enerveaza generalizarile. Asa cum spunea si streza mai sus, cand nu-ti convine ca esti numit tigan de catre europeni, nu poti sa-i faci pe toti tiganii hoti, pretinzand ca de fapt generalizarea ta e corecta.

Cand cineva injura evreii, ma uit foarte bine din ce unghi o face. Din experienta mea, cei mai multi nu fac nicio diferentiere calitativa sau cantitativa intre sionisti si antisionisti, intre ortodocsi si apostati, intre cei occidentali si cei orientali. Intr-un asemenea discurs, Marx devine egalul lui Ben Gurion, desi cei doi sunt complet diferiti, au obiective diferite etc... Dar mai mult ma enerveaza fatarnicia "crestinului": i-am interzis evreului munca la camp deoarece pe vremea aia agricultura facea legea in Europa. Oamenii s-au orientat catre comert si camata. Cand timpurile s-au schimbat iar comertul a devenit prima ocupatie a natiei, evreii, in mod normal, au avut numai de castigat. De ce sa ii injur acum ca si-au vazut de comert cand stramosii nostri le-au interzis agricultura? La fel e si invazia de evrei din Moldova in secolele 19-20: oamenii erau fugariti din Rusia de catre fratii nostri ortodocsi dar noi nu dadeam vina pe imparat, ci exact pe victime. Ca deh, sunt evrei.

Fascistilor, legionarilor, nationalistilor le era frica de evrei din cauza coeziunii comunitare. Ceea ce predica Hitler nu era decat copierea legilor evreiesti si redenumirea lor in "legile rasiale germane": omul isi dorea ca germanul sa devina un fel de evreu, obsedat de puritatea rasei, unit, rezistent, traditionalist. Era o ura "respectuoasa".

@Mihai

"Chiar voiam sa abordez odata acest subiect, mai ales prin prisma faptului ca acum sunt considerati o minoritate... Ceea ce consider ca este o aberatie."

Iar trebuie sa-ti atrag, iar off-topic, atentia!

De cine sunt considerati Minoritate? De Statul Roman, NU! Aaaa, ca sunt cativa teroristi extremisti, care au infiintat o asociatie, denumita abuziv si pervers "Comunitatea Aromanilor din Romania", e altceva. E ca si cum mi-as face eu o firma "SC Guvernul Romaniei".

Aia sunt niste nenorociti, care militeaza din 93, pentru obtinerea statului de minoritate, impotriva evidentelor istorice, culturale si legale. Stii genul, sa facem "Republica Oltenia", "Regatul Banat", etc. Se simt "altfel". Sunt 3-4 lideri veleitari, oameni de afaceri, care i-au capacitat pe multi aromanii de nivel socio-cultural scazut, nu vorbesc de intelectual(de prin satele din Tulcea, mai ales)...Ii mint pe aia, ca doar asa vor fi prezervate limba, obiceiurile... De fapt, vor doar locuri in Parlament, si bani din fonduri europene, de tot felul.

Chiar au si o "Zi Nationala", 23 mai, bazata pe un simbol istoric fals, Iradeaua sultanului, interpretata absolut tendentios. Cred ca l-ai vazut pe Fecali, cum dansa prin Herastrau. E o f. mare manipulare, iar Statul Roman trebuie sa fie f. atent!

Iar Statul Roman, e o panarama de stat, f. slab, si tolereaza asemenea atitudini ce vizeaza spargere unitatii nationale!

Concluzia: 1. aromanii nu sunt, nu au fost, si nu o sa fie considerati, moral si legal, in Romania, niciodata, minoritate, pentru ca sunt romani!

2. "Comunitatea Aromana din Romania" este o organizatie terorista!

Nu te contrazic, nu trebuie sa te superi pe mine. Pai tocmai faptul ca statul impreuna cu presa promoveaza ideea ca acea organizatie este reprezentativa e periculos. Imi doresc sa se schimbe asta. Si cred ca si tu. Mult succes.

Cred ca e momentul sa te iei de continut, nu de forma sau de persoana.

E arma celor lipsiti de argumente.

OK. A fost infiintat pentru ca Legiunea fusese scoasa in afara legii. Mi-a scapat acest amanunt. Si ce schimba asta ? Cat timp a fost partid, a participat in alegeri, a intrat in parlament, si era condus de Codreanu si alti legionari, ramane cum am stabilit : e absurd sa pretinzi ca legionarii nu s-au ocupat de politica.

Iar afirmatia lui Codreanu iarasi nu e importanta prin propaganda despre "biruinta". Codreanu afirma clar si raspicat ca va reorienta politica externa a Romaniei (daca nu ma insel afirmatia e facuta prin 1936), de la aliatii traditionali interbelici - Anglia, Franta, Cehoslovacia, Iugoslavia la cele doua natiuni fasciste existente.

Toate miscarile extremiste de pe fata pamantului iti pot oferi texte similare. Si Adolf dorea o natiune cultivata, care sa asculte Wagner, sa nu fumeze, sa faca sport, sa fie vegetariana sau sa consume foarte putina carne, etc, etc. Pol Pot tot cu texte din astea venea : oamenii de la orase s-au indepartat de sufletul poporului cambodgian, sunt corupti, lacomi, distrug tara, etc, etc. Trebuie mutati absolut toti la tara, sa munceasca pamantul, sa se nasca "noul cambodgian". Nu stiu exact in ce consta esenta "omului nou" propus de comunisti : cu siguranta insa trebuie sa fi fost teribil de altruist (cel putin) ca sa subscrie la mesaje gen "de la fiecare dupa puteri fiecaruia dupa nevoi".

O fi fost prea subtil pentru mine, mai stii ... Totusi, pentru cineva cu studii in domeniul economic, ma mir ca nu vezi nimic in neregula cu astfel de ineptii "Tara nu are nevoie de programe, are nevoie de oameni".

And here we go again. Din esecurile repetate ale povestilor cu "omul nou", n-am invatat decat ca "nu ne lasa" patronii, partidele, corporatiile, samd. Mihai, cred ca nu ti-ar strica sa vorbesti cu un psiholog - nu, nu insinuez ca ai probleme psihice. Ti-ar da o perspectiva mai realista asupra naturii umane. Romanul ala inchipuit de legionari n-are cum sa existe mon cher. Nu exista supraoameni din astia perfecti pe pamant, nici in Romania, nici in Franta, nici in Rusia, nici in Georgia, nicaieri unde vrei tu. Si in antichitate au existat tentative din astea (spartani, unele secte iudaice, samd). Si aia au esuat.

De-aia programul ala al Legiunii (presupunand ca realmente s-au tinut cu ghearele si dintii de el si nu e simpla propaganda) e pura fantezie si naivitate. Autocritica isi faceau si comunistii ... si tot degeaba.

Nu stiu daca e mai bine, insa programe din astea cu "inventam omul nou, care nu va fura, nu va fi egoist, nu va fi lenes si se mai si autoanalizeaza critic" au tot fost si au esuat. Nu prea inspira incredere.

Lumea de azi e departe de a fi perfecta, dar nimeni nu a construit pana acum vreun paradis din ala utopic.

Nu am timp momentan dar sper ca in maxim 2-3 saptamani sa vin cu ceva texte culese de prin ziarul "Porunca vremii". Sper ca nu o sa avem discutii daca era sau nu ziarul Miscarii Legionare. Pentru ca era. O sa vezi acolo antisemitism si xenofobie berechet.

Pot sa te rog sa nu mai inventezi? Eu am scris, clar, negru pe alb, ca politica NU a fost un obiectiv al legiunii. Tu imi spui ca s-a infiintat un partid politic, la 8( opt) ani dupa infiintarea Legiunii, concluzionand: "e absurd sa pretinzi ca legionarii nu s-au ocupat de politica". Eu n-am scris nicaieri ca nu s-a ocupat de politica, am spus ca NU A FOST UN OBIECTIV LA INFIINTARE. Daca n-ar fi fost populara, oare ar mai fi deranjat "democratia" si s-ar mai fi infiintat acel partid?

Comparatia cu Pol Pot e halucinanta. Compari un om care a ucis milioane cu unul care a fost ucis tocmai precum aceia pe care i-a ucis Pol Pot. Pai unde scria Codreanu ca romanul trebuie sa se intoarca la tara? Unde scria ca trebuie sa faca agricultura?

Ar trebui sa te faci avocat. Ai un talent nemaipomenit in a evita argumentele partenerului de discutie, inventand termeni si creand iluzia ca raspunzi la ce ai fost intrebat.

Tu chiar refuzi sa intelegi ce voia sa spuna Codreanu cand a zis ca "tara moare din lipsa de oameni, nu de programe"? Ti-am explicat foarte clar ca indiferent ce legi, programe, statute ai avea, daca cei care sunt acolo sa le puna in aplicare sunt corupti, hoti, ticalosi, NU o vor face. Nu poti crea Agentii de Integritate care sa verifice corectitudinea, daca ii iei pe verificatori din randurile celor pe care ar trebui sa-i verifice! ( exemplu intamplator).

Codreanu a spus ca omul este principalul obiectiv al legiunii, pentru ca programele, legile, existau, doar ca nu le aplica nimeni, exact ca si in ziua de azi.

"Programele, cum adica? Credeti ca noi nu putem seca mlastini? Nu putem capta energiile din munti si electrifica tara? Nu putem inalta orase romanesti?( pol pot curat) Nu putem face ca lanurile noastre sa produca impatrit? Nu putem pe pamantul nostru bogat asigura painea fiecarui roman? Nu putem face legi care sa asigure o buna functionare a unui mecanism de stat apropiat timpului si specificului nostru national? Nu putem face planuri quinqenale? Putem!

Dar marea greseala a multor oameni politici( atentie, nu zice TOTI) a fost aceea de a-si fi etalat programele in amanunte mai inainte de a fi pusi in situatia de a le realiza. Avem si noi programe in buzunar. Ele se studiaza necontenit, dar se pastreaza pentru timpul lor. Caile ne sunt legale!"- Corneliu Zelea Codreanu, Cartica sefului de cuib.

Vezi tu, el a inteles ca poti elabora cele mai bune legi din lume, dar daca cei pusi sa le aplice sunt si cei carora contra s-ar aplica, degeaba.

Tocmai ca am citit foarte mult despre firea omului. Stiu ce e in firea omului. Si de aceea stiu ca noi avem atat altruismul, corectitudinea si munca, precum si lenea, smecheria si egoismul in fire. Dar atata vreme cat se INCURAJEAZA NUMAI cele din urma, nu vom avea niciodata mai mult decat un popor de cocalari si de mici 'Jiji'.

Nimeni nu-si inchipuia ca o sa iasa un popor perfect sau un om perfect. Dar cum e posibil ca niste sute, mii de oameni, carora li s-a stimulat si incurajat tocmai altruismul, corectitudinea si munca sa ridice cladiri, biserici, diguri, drumuri, magazine FARA A CERE VREODATA CEVA IN SCHIMB, iar astazi sa nu poti sa iei un mar fara sa platesti?

Iti recomand "Formula fericirii", de Stefan Klein, care in ciuda titlului telenovelistic, este o carte foarte bine documentata despre firea umana. Ai sa vezi ca aceleasi lucruri incurajate de Capitan atunci, sunt acum documentate si explicate stiintific. Si pe-asta nu l-a facut nimeni naiv!

Ziarul Porunca Vremii nu era un ziar legionar. A avut de-a lungul timpului colaboratori legionari, dar nu era nicicum ziarul Miscarii Legionare.

"In urma celor doua articole aparute in "Porunca Vremii", Miscarea Legionara intelege sa rupa orice legatura , de orice natura, cu aceasta foaie.

Toti colaboratorii legionari isi vor retrage colaborarea.

Niciun redactor sau angajat nu va ma patrunde la Sediul din Capitala si din orice alta localitate.

Legionarii vor veghea, de asemeni, ca ei sa nu mai poata patrunde la nicio festivitate legionara."- Circulara nr.89, URGENTA, 22 septembrie 1937, Corneliu Codreanu.

Ma gandeam acum: ai dreptate Streza. Omul acela imaginat de Codreanu nu poate exista. E prea greu pentru cei care nu pot sa fie asa sa-l tolereze, asa ca-l vor denigra si arunca in inchisori. E prea usor pentru unii sa-si scuze labilitatea morala prin "si ce, aia n-au facut asa, eu de ce sa nu fac"?

Edited by Mihai

Redau textul lui Mircea Eliade, despre Biruinta Miscarii Legionare. Daca acesta era un nebun, daca ce spunea el atunci nu se regaseste azi in societate, atunci si eu sunt nebun ca si el.

Cred in destinul neamului romanesc - de aceea cred in biruinta Miscarii Legionare. Un neam care a dovedit uriase puteri de creatie, in toate nivelurile realitatii, nu poate naufragia la periferia istoriei, intr-o democratie balcanizata si intr-o catastrofa civila.

Nu pot crede ca neamul romanesc a rezistat o mie de ani cu arma in mana, ca sa piara ca un las, astazi, imbatat de vorbe si alcool, imbecilizat de mizerie si paralizat de tradare. Cine nu se indoieste de destinul neamului nostru, nu se poate indoi de biruinta Miscarii Legionare.

Cred in biruinta pentru ca, inainte de toate, cred in biruinta duhului crestin. O miscare izvorata si alimentata de spiritualitatea crestina, o revolutie spirituala care lupta in primul rand impotriva pacatului si nevredniciei - nu este o miscare politica. Ea este o revolutie crestina.

Astazi lumea intreaga sta sub semnul revolutiei. Dar in timp ce alte popoare traiesc aceasta revolutie in numele luptei de clasa si al primatului economic (comunismul) sau al Statului (fascismul) sau al rasei (hitlerismul), Miscarea Legionara s-a nascut sub semnul Arhanghelului Mihail, si va birui prin harul dumnezeiesc.

În timp ce toate revolutiile contemporane au ca scop cucerirea puterii de catre o clasa sociala sau de catre un om, revolutia legionara are drept tinta suprema: mantuirea neamului, impacarea neamului romanesc cu Dumnezeu, cum a spus Capitanul.

Omul nou nu s-a nascut niciodata dintr-o miscare politica - ci intotdeauna dintr-o revolutie spirituala, dintr-o vasta prefacere launtrica. Asa s-a nascut omul nou al Crestinismului, al Renasterii etc., dintr-un desavarsit primat al spiritului impotriva temporalului, dintr-o biruinta a duhului impotriva carnii. Omul nou se naste printr-o adevarata traire si fructificare a libertatii. Cred in biruinta Miscarii Legionare pentru ca cred in libertate, in puterea sufletului impotriva determinismului biologic si economic. Cei care vin in Legiune vin pentru ca se simt liberi. Instinctele lor de conservare, lasitatile care zac in sufletul fiecaruia, frica - toate acestea sunt infrante. Legionarul nu mai e robul determinismului si al instinctelor biologice. El stie ca "n-are nici un interes", ca "n-are nimic de castigat", integrandu-se in Legiune. Dimpotriva, stie ca va fi lovit in interesele lui, ca viata va fi mai grea, ca poate va intra in temnite, sau poate va da piept chiar cu moartea. Toate "interesele" si instinctele acestea care "determina" viata fiecarui om, sunt infrante prin marele gest de libertate al aderarii la Miscarea Legionara. Se poate spune, fara urma de paradox, ca singurii oameni care cunosc si traiesc libertatea sunt astazi, in Romania, legionarii.

Cei care nu cunosc Legiunea, ca si cei care lupta impotriva ei, continua sa vorbeasca despre "dictatura" si se mira ca tinerii intelectuali adera cu atata spontaneitate la o miscare in care "personalitatea" este strivita si libertatea suprimata. Am avut prilejul sa ma ocup altadata de subita admiratie a oamenilor nostri politici pentru "personalitate", de teama lor ca in Romania nu se vor mai putea ridica "personalitatile". Îi intrebam atunci cate "personalitati" a creat regimul libertatii lor. Unde sunt?

( Elena Udrea, Miki Spaga, Tariceanu, Copilul minune, Vijelie, Salam, Dan diaconescu, capatos, morosanu etc)

Eu stiu ca au fost "descoperiti" o suma de afaceristi precoci, secretari "inteligenti" si lichele domestice, cu care s-au "intinerit" cadrele partidelor.

Disciplina nu e tot una cu "dictatura", cum lasa a se-ntelege ponegritorii Legiunii. Disciplina creste si promoveaza personalitatile - pentru ca orice act de ascultare poate fi un act de comanda asupra ta insuti, asupra instinctelor sau anarhiei tale launtrice. Actul de ascultare iti da tie comanda asupra bestiei din tine, asupra vietii biologice care incearca sa te mentina in evaziv, in comoditate, in caldicel.( de ce-l injurati baieti pe Becali, ca oricum n-aveti nicio sansa. Mai bine sa incurajam ECHIPA!) Disciplina te intareste pe tine, iti faureste personalitatea

Cred in biruinta Miscarii Legionare pentru ca cred in dragoste. Dragostea singura preface bestia in om, inlocuind instinctele prin libertate. Dilige et quod vis fac , spune Fericitul Augustin: "iubeste si fa ce vrei!". Cel care iubeste cu adevarat e liber.

Legionarii nu sunt numai camarazi, sunt frati. Si este atat de puternic valul de dragoste, incat, daca n-ar decat el singur si tot ar trebui sa nadajduim in invierea neamului romanesc, adica in biruinta Miscarii Legionare.

Cred in destinul neamului nostru; cred in revolutia crestina a omului nou; cred in libertate, in personalitate si in dragoste. De aceea cred in biruinta Miscarii Legionare, intr-o Romanie mandra si puternica, intr-un stil nou de viata, care va transforma in valori spirituale de universala circulatie bogatia sufletului romanesc.

Mircea Eliade, 1937, Buna Vestire.

Edited by Mihai

Pot sa te rog sa nu mai inventezi? Eu am scris, clar, negru pe alb, ca politica NU a fost un obiectiv al legiunii. Tu imi spui ca s-a infiintat un partid politic, la 8( opt) ani dupa infiintarea Legiunii, concluzionand: "e absurd sa pretinzi ca legionarii nu s-au ocupat de politica". Eu n-am scris nicaieri ca nu s-a ocupat de politica, am spus ca NU A FOST UN OBIECTIV LA INFIINTARE. Daca n-ar fi fost populara, oare ar mai fi deranjat "democratia" si s-ar mai fi infiintat acel partid?

Eu nu inventez nimic mestere, tu iti reinterpretezi propriile afirmatii ca sa-ti sustii teoria. Mai intai ai scris "politica NU a fost un obiectiv al legiunii" apoi ca "NU A FOST UN OBIECTIV LA INFIINTARE". Parca nu e acelasi lucru totusi ...

Daca vorbim de momentul strict al infiintarii, da, Legiunea provine dintr-un grup de elevi de liceu (cred) adunat de Codreanu pe undeva pe langa Iasi sa jure ca vor lupta contra bolsevismului, daca va fi cazul. Si nu era partid politic.

Putem sa cadem de acord ca politica nu a fost un obiectiv la infiintare dar pe masura cresterii dimensiunii miscarii legionare s-au implicat in politica, infiintand si un partid cand Legiunea a fost interzisa ? Mi se pare varianta cea mai apropiata de adevar.

Comparatia cu Pol Pot e halucinanta. Compari un om care a ucis milioane cu unul care a fost ucis tocmai precum aceia pe care i-a ucis Pol Pot. Pai unde scria Codreanu ca romanul trebuie sa se intoarca la tara? Unde scria ca trebuie sa faca agricultura?

Pol Pot si Codreanu au un singur lucru in comun : amandoi isi propuneau sa creeze un "om nou". Iarasi te grabesti :eu n-am zis ca Pol Pot = Codreanu. Evident ca in afara de partea cu omul nou, nu pot fi comparati : Pol Pot a condus Cambodgia, Codreanu nu a condus Romania, Pot a ucis o gramada din proprii concetateni in timp ce nu exista vreo dovada ca lui Codreanu i-ar fi trecut prin cap asa ceva. Si probabil ca nu asta era planul lui Codreanu pentru Romania.

Repet, am subliniat chestia cu Pol Pot ca sa arat ca planurile astea cu "omul nou" au tot esuat. Cine l-a impiedicat pe Pot de exemplu sa creeze cambodgieni din astia harnici, onesti, altruisti, samd ? Corporatii, banci, samd nu existau in Cambodgia. Nu avea nici o obligatie fata de strainatate. Si tot a dat gres, catastrofal. De ce ar trebui sa credem ca Legiunea si Codreanu ar avea mai mult succes ?

Ar trebui sa te faci avocat. Ai un talent nemaipomenit in a evita argumentele partenerului de discutie, inventand termeni si creand iluzia ca raspunzi la ce ai fost intrebat.

Ei bine, nu sunt avocat, si sugerez sa mai citesti mai sus propriul post unde sustineai sa atacam/discutam ideile sustinute de cineva, nu persoana. Cat despre evitare, no comment. Sunt sceptic si mai greu de convins, da, doar fiindca nu aplaud instantaneu nu inseamna ca "inventez termeni".

Tu chiar refuzi sa intelegi ce voia sa spuna Codreanu cand a zis ca "tara moare din lipsa de oameni, nu de programe"? Ti-am explicat foarte clar ca indiferent ce legi, programe, statute ai avea, daca cei care sunt acolo sa le puna in aplicare sunt corupti, hoti, ticalosi, NU o vor face. Nu poti crea Agentii de Integritate care sa verifice corectitudinea, daca ii iei pe verificatori din randurile celor pe care ar trebui sa-i verifice! ( exemplu intamplator).

Codreanu a spus ca omul este principalul obiectiv al legiunii, pentru ca programele, legile, existau, doar ca nu le aplica nimeni, exact ca si in ziua de azi.

"Programele, cum adica? Credeti ca noi nu putem seca mlastini? Nu putem capta energiile din munti si electrifica tara? Nu putem inalta orase romanesti?( pol pot curat) Nu putem face ca lanurile noastre sa produca impatrit? Nu putem pe pamantul nostru bogat asigura painea fiecarui roman? Nu putem face legi care sa asigure o buna functionare a unui mecanism de stat apropiat timpului si specificului nostru national? Nu putem face planuri quinqenale? Putem!

Dar marea greseala a multor oameni politici( atentie, nu zice TOTI) a fost aceea de a-si fi etalat programele in amanunte mai inainte de a fi pusi in situatia de a le realiza. Avem si noi programe in buzunar. Ele se studiaza necontenit, dar se pastreaza pentru timpul lor. Caile ne sunt legale!"- Corneliu Zelea Codreanu, Cartica sefului de cuib.

Vezi tu, el a inteles ca poti elabora cele mai bune legi din lume, dar daca cei pusi sa le aplice sunt si cei carora contra s-ar aplica, degeaba.

Mihai, teoria aia de sus e foarte frumoasa. De fapt toate teoriile lui Codreanu expuse pana acum suna foarte frumos ... pe hartie. Dar pe hartie si comunismul suna frumos, iar in practica s-a dovedit catastrofal. Nu, nu inseamna ca pun semnul egal intre Miscarea Legionara si comunism.

Problemele Romaniei interbelice pleaca din niste realitati socio-economice si pur si simplu nu vad cum Legiunea isi propune sa le rezolve. Slaba dezvoltare urbana ; procent enorm de populatie analfabeta sau semi-analfabeta in mediul rural, saracie crunta, alcoolism larg raspandit ; coruptie ; un sistem de invatamant superior mai ales prost orientat, ce producea mai ales avocati si doctori (verifica ce profesii aveau majoritatea liderilor politici si parlamentari din epoca), adica doua categorii socio-profesionale ce au foarte mica legatura cu dezvoltarea economica ; "problema taraneasca", adica un numar enorm de tarani lucrand parcele de dimensiuni mici, cu productivitate la hectar scazuta fata de alte tari, insemnad saracie si/sau simpla agricultura de subzistenta ; si lista ar putea sa continue.

Sa presupunem prin absurd ca Legiunea e lasata in pace si chiar reuseste sa produca un numar de oameni cum ii descrie Codreanu : onesti, autocritici, harnici, etc, etc. Cum se leaga asta cu realitatea din teren ? Ce dracu, doar nu aveau legionarii monopol pe romanii de "calitate superioara", daca mi se permite expresia. Iarasi ne lovim de aceeasi problema : de ce sa cred ca legiunea era raspunsul la toate problemele de mai sus cand alte miscari/partide/whaterver au esuat ?

Tocmai ca am citit foarte mult despre firea omului. Stiu ce e in firea omului. Si de aceea stiu ca noi avem atat altruismul, corectitudinea si munca, precum si lenea, smecheria si egoismul in fire. Dar atata vreme cat se INCURAJEAZA NUMAI cele din urma, nu vom avea niciodata mai mult decat un popor de cocalari si de mici 'Jiji'.

Nimeni nu-si inchipuia ca o sa iasa un popor perfect sau un om perfect.

So what ? Doar legionarii incurajau trasaturile pozitive de caracter ? Nu existau "cocalari" in legiune ? Cam greu de crezut ... Iar cu omul perfect, cand Codreanu afirma "Tot ce-si poate imagina mintea noastra mai frumos ca suflet, tot ce poate rodi rasa noastra mai mandru, mai inalt, mai drept, mai puternic, mai intelept, mai curat, mai muncitor si mai viteaz, iata ce trebuie sa dea scoala legionara!", suna destul de aproape de perfectiune.

Dar cum e posibil ca niste sute, mii de oameni, carora li s-a stimulat si incurajat tocmai altruismul, corectitudinea si munca sa ridice cladiri, biserici, diguri, drumuri, magazine FARA A CERE VREODATA CEVA IN SCHIMB, iar astazi sa nu poti sa iei un mar fara sa platesti?

Iti recomand "Formula fericirii", de Stefan Klein, care in ciuda titlului telenovelistic, este o carte foarte bine documentata despre firea umana. Ai sa vezi ca aceleasi lucruri incurajate de Capitan atunci, sunt acum documentate si explicate stiintific. Si pe-asta nu l-a facut nimeni naiv!

La fel cum e posibil ca azi unii oameni sa plece sa faca munca de voluntariat, sa planteze copaci, sa stranga gunoaiele lasate de altii, unii medici sa plece sa acorde ingrijire medicala gratuita in timpul lor liber, altii sa construiasca in tarile slab dezvoltate case pentru saraci, samd. Oameni dispusi sa puna umarul la ingrijirea comunitatii se vor gasi mereu, nu e nevoie de o figura mesianica gen Codreanu sa-i puna in miscare.

Ziarul Porunca Vremii nu era un ziar legionar. A avut de-a lungul timpului colaboratori legionari, dar nu era nicicum ziarul Miscarii Legionare.

"In urma celor doua articole aparute in "Porunca Vremii", Miscarea Legionara intelege sa rupa orice legatura , de orice natura, cu aceasta foaie.

Toti colaboratorii legionari isi vor retrage colaborarea.

Niciun redactor sau angajat nu va ma patrunde la Sediul din Capitala si din orice alta localitate.

Legionarii vor veghea, de asemeni, ca ei sa nu mai poata patrunde la nicio festivitate legionara."- Circulara nr.89, URGENTA, 22 septembrie 1937, Corneliu Codreanu.

De unde e luata circulara asta ? Si ce a cauzat decizia asta a lui Codreanu sa rupa legatura cu ziarul "Porunca Vremii" ?

Dan Pavel este un mare sclav si pupincurist il cunosc destul de bine(cunostinta de familie).

Alexandru Florian(profesorul meu de stiinte politice) este cel mai ciudat si mai nebun om dp planeta...in facultate ii se spune Mendarc:))

daca vrei sa iti iei sursele de la astia doi.....

vad ca fiecare vine aici cu tot felul de documente (gasite pe net) despre ML...

daca vreti sa aflati cva incercati sa dati ce putini legionari care mai traiesc. va vor povesti ei despre ce era ML , cum era viata atunci si prin ce au trecut in perioada comunista(Aiud,Sibiu..)

Dan Pavel este un mare sclav si pupincurist il cunosc destul de bine(cunostinta de familie).

Alexandru Florian(profesorul meu de stiinte politice) este cel mai ciudat si mai nebun om dp planeta...in facultate ii se spune Mendarc:))

daca vrei sa iti iei sursele de la astia doi.....

vad ca fiecare vine aici cu tot felul de documente (gasite pe net) despre ML...

daca vreti sa aflati cva incercati sa dati ce putini legionari care mai traiesc. va vor povesti ei despre ce era ML , cum era viata atunci si prin ce au trecut in perioada comunista(Aiud,Sibiu..)

Salut,

tot ce scriu aici transcriu din documente scrise, pe net e haos :)

Eu nu inventez nimic mestere, tu iti reinterpretezi propriile afirmatii ca sa-ti sustii teoria. Mai intai ai scris "politica NU a fost un obiectiv al legiunii" apoi ca "NU A FOST UN OBIECTIV LA INFIINTARE". Parca nu e acelasi lucru totusi ...

Daca vorbim de momentul strict al infiintarii, da, Legiunea provine dintr-un grup de elevi de liceu (cred) adunat de Codreanu pe undeva pe langa Iasi sa jure ca vor lupta contra bolsevismului, daca va fi cazul. Si nu era partid politic.

Putem sa cadem de acord ca politica nu a fost un obiectiv la infiintare dar pe masura cresterii dimensiunii miscarii legionare s-au implicat in politica, infiintand si un partid cand Legiunea a fost interzisa ? Mi se pare varianta cea mai apropiata de adevar.

Pol Pot si Codreanu au un singur lucru in comun : amandoi isi propuneau sa creeze un "om nou". Iarasi te grabesti :eu n-am zis ca Pol Pot = Codreanu. Evident ca in afara de partea cu omul nou, nu pot fi comparati : Pol Pot a condus Cambodgia, Codreanu nu a condus Romania, Pot a ucis o gramada din proprii concetateni in timp ce nu exista vreo dovada ca lui Codreanu i-ar fi trecut prin cap asa ceva. Si probabil ca nu asta era planul lui Codreanu pentru Romania.

Repet, am subliniat chestia cu Pol Pot ca sa arat ca planurile astea cu "omul nou" au tot esuat. Cine l-a impiedicat pe Pot de exemplu sa creeze cambodgieni din astia harnici, onesti, altruisti, samd ? Corporatii, banci, samd nu existau in Cambodgia. Nu avea nici o obligatie fata de strainatate. Si tot a dat gres, catastrofal. De ce ar trebui sa credem ca Legiunea si Codreanu ar avea mai mult succes ?

Ei bine, nu sunt avocat, si sugerez sa mai citesti mai sus propriul post unde sustineai sa atacam/discutam ideile sustinute de cineva, nu persoana. Cat despre evitare, no comment. Sunt sceptic si mai greu de convins, da, doar fiindca nu aplaud instantaneu nu inseamna ca "inventez termeni".

Mihai, teoria aia de sus e foarte frumoasa. De fapt toate teoriile lui Codreanu expuse pana acum suna foarte frumos ... pe hartie. Dar pe hartie si comunismul suna frumos, iar in practica s-a dovedit catastrofal. Nu, nu inseamna ca pun semnul egal intre Miscarea Legionara si comunism.

Problemele Romaniei interbelice pleaca din niste realitati socio-economice si pur si simplu nu vad cum Legiunea isi propune sa le rezolve. Slaba dezvoltare urbana ; procent enorm de populatie analfabeta sau semi-analfabeta in mediul rural, saracie crunta, alcoolism larg raspandit ; coruptie ; un sistem de invatamant superior mai ales prost orientat, ce producea mai ales avocati si doctori (verifica ce profesii aveau majoritatea liderilor politici si parlamentari din epoca), adica doua categorii socio-profesionale ce au foarte mica legatura cu dezvoltarea economica ; "problema taraneasca", adica un numar enorm de tarani lucrand parcele de dimensiuni mici, cu productivitate la hectar scazuta fata de alte tari, insemnad saracie si/sau simpla agricultura de subzistenta ; si lista ar putea sa continue.

Sa presupunem prin absurd ca Legiunea e lasata in pace si chiar reuseste sa produca un numar de oameni cum ii descrie Codreanu : onesti, autocritici, harnici, etc, etc. Cum se leaga asta cu realitatea din teren ? Ce dracu, doar nu aveau legionarii monopol pe romanii de "calitate superioara", daca mi se permite expresia. Iarasi ne lovim de aceeasi problema : de ce sa cred ca legiunea era raspunsul la toate problemele de mai sus cand alte miscari/partide/whaterver au esuat ?

So what ? Doar legionarii incurajau trasaturile pozitive de caracter ? Nu existau "cocalari" in legiune ? Cam greu de crezut ... Iar cu omul perfect, cand Codreanu afirma "Tot ce-si poate imagina mintea noastra mai frumos ca suflet, tot ce poate rodi rasa noastra mai mandru, mai inalt, mai drept, mai puternic, mai intelept, mai curat, mai muncitor si mai viteaz, iata ce trebuie sa dea scoala legionara!", suna destul de aproape de perfectiune.

La fel cum e posibil ca azi unii oameni sa plece sa faca munca de voluntariat, sa planteze copaci, sa stranga gunoaiele lasate de altii, unii medici sa plece sa acorde ingrijire medicala gratuita in timpul lor liber, altii sa construiasca in tarile slab dezvoltate case pentru saraci, samd. Oameni dispusi sa puna umarul la ingrijirea comunitatii se vor gasi mereu, nu e nevoie de o figura mesianica gen Codreanu sa-i puna in miscare.

De unde e luata circulara asta ? Si ce a cauzat decizia asta a lui Codreanu sa rupa legatura cu ziarul "Porunca Vremii" ?

Circulara e luata din cartea "Circulari si manifeste 1927-1938" - aparuta pe vremea lui Codreanu. Nu stiu de ce s-a decis ruperea oricaror legaturi cu acel ziar. Cert este ca la un moment dat, partidele "nationaliste" acuzau Legiunea ca apara evreii si ca nu ar fi destul de transanti in ceea ce priveste votul evreimii. Cuzistii, partidul lui Goga, mai toti scriau in acest ziar...

"Putem sa cadem de acord ca politica nu a fost un obiectiv la infiintare dar pe masura cresterii dimensiunii miscarii legionare s-au implicat in politica, infiintand si un partid cand Legiunea a fost interzisa ? Mi se pare varianta cea mai apropiata de adevar" - perfect de acord.

E si normal, Codreanu stransesese prietenii intr-o padure, jurand sa se retraga acolo cu arma-n mana, daca altfel nu vor putea invinge comunismul. Ciudat, dar profetia lui s-a implinit mai tarziu, cand multi din luptatorii anti comunisti din munti au fost legionari. Vezi filmul "Portretul luptatorului la tinerete".

"Ce dracu, doar nu aveau legionarii monopol pe romanii de "calitate superioara", daca mi se permite expresia. Iarasi ne lovim de aceeasi problema : de ce sa cred ca legiunea era raspunsul la toate problemele de mai sus cand alte miscari/partide/whaterver au esuat ?"

Pai nu zic ca aveau monopol, dar cum am aratat mai sus, aveau cel mai riguros sistem de selectie. Cred ca suntem de acord aici: inca nu am auzit de vreun partid care sa spuna: "din 20 de candidati, 19 sa fie respinsi".

Exemplu: stiai ca a fi "legionar" e una si membru al Miscarii e alta? Între notiunea de "legionar" si cea de "membru al Miscarii Legionare" este o mare diferență: pentru a deveni legionar (după marirea afluxului tineretului spre Legiune) era obligatoriu un stagiu de 3 (trei) ani intr-un cuib legionar, timp in care cel ce dorea să devină legionar trebuia să facă dovada că merita această onoare: corectitudine (față de toti, chiar față de adversari), devotament pentru nationalismul romanesc, credință in Dumnezeu si in sefi, intelepciune, curaj etc.

Diferenta esentiala dintre Miscarea Legionara si celelalte grupari/partide/etc este tocmai prin modul de lupta: celelalte au luptat pe plan material strict, daca vrei, in timp ce Legiunea a luptat pe plan spiritual. Niciunde in Europa nu a existat o astfel de Miscare, care sa se conduca dupa mantuirea sufletului, a spiritului, nu al materiei, al banului.

Spui ca mereu vor exista oameni dispusi sa faca ceva pentru comunitate, fara sa existe un Codreanu. Sunt de acord cu tine. Dar, diferenta dintre noi si Ungaria care este? Tocmai NUMARUL celor dispusi sa o faca. In timp ce in tarile civilizate este mare, la noi este foarte mic.

Situatia de-atunci nu era foarte diferita de ce e acum. De ce nu a construit nimeni digul de la Carmen Sylva, de ce au trebuit sa vina legionarii sa salveze situatia? Pentru ca asa e firea romanului: delasatoare. Stii bine ca asa e, stii bine ca romanii trebuie motivati sa faca ceva. Nu e cazul sa-ti dau exemple in sensul asta.

Din punctul meu de vedere, comunismul nu a sunat niciodata bine, tocmai pentru ca implica redistribuirea materiei si nimic altceva. Miscarea Legionara nu a fost o organizatie care lupta pentru o clasa sociala sau alta. Chiar daca sa zicem, unul nu e prea spiritual, de ce ar prefera legionarismul in dauna comunismului?

Uite ce spunea Codreanu in Parlament, in 1931:

"Noi nu urmarim decat sa ne aparam Patria sacra. Patria amenintata de viscolul furtunei, Patria parintilor nostri si cuibul cald ai acelora care vin dupa noi. Si ca sa fixez punctele cardinale, in scurt, voi spune: nu este nici o generatie imorala, nu este nici una fara Dumnezeu, nici una republicana sau antiregala. Fixez aceste puncte in: Dumnezeu, Patrie, Rege, Familie, Proprietate si Armata, care sa garanteze existenta Statului Roman" - Monitorul Oficial.

Pai din start ai Dumnezeu, Rege, Proprietate. Unde se gasesc astea in comunism? Asta ca sa nu mai zicem de Patrie, comunismul militand pentru Internationale si alte asemenea...

Toate acele probleme socio-economice deriva din dorinta clasei politice de a controla foarte usor populatia. O populatie saraca, indobitocita( apropos: atunci se dadea de baut pentru un vot), era usor de manipulat. Asta se dorea.Asa cum se doreste si acum. De fapt, aproape s-a reusit. Nu vezi ca nu exista societate civila? Nu vezi ca desi e nemultumita, lumea nu face nimic? De ce? Pentru ca nu stie cum! Nu are curaj sa rupa acest cerc vicios. Nu are curajul initiativei, oamenii stau "in evaziv, in comoditate, in caldicel", ca sa-l citez pe Eliade.

Daca nu mai ai si alte nelamuriri, promit sa scriu in episoadele viitoare cum arata comertul legionar. De aceasta data, nu vei mai putea sa-mi spui ca e doar teorie, deoarece ideile "naive" ale Capitanului au fost puse in practica! Si au functionat...

P.S. Scria cineva mai sus de "Echipa Mortii", dand-o exemplu de violenta in etica legionara. Nimic mai departe de adevar. Acei oameni din aceasta "echipa" isi luasera misiunea de a face propaganda Miscarii prin tara. Dar nu prin afise, ci prin cantece. Ei doar mergeau si cantau. Li s-a spus Echipa Mortii pentru ca erau dispusi sa moara pentru a-si indeplini misiunea.

"Ei se asează in genunchi, in fata revolverelor, cu piepturile deschise... Ei nu fac nu fac nimic, nu vorbesc nimic, nu tin intruniri. Merg si canta Atat.Lumea insă intelege. Îi primeste cu flori. Le dă mancare si benzină pentru masina Pe unde trec ei, ramane o dară de entuziasm. (...) E legal. E perfect legal. Dar față de noi, legile nu mai exista Nici in vreme de razboi, Resita n-a vazut atata Armata Ea este adusă din orasele vecine, ocupă orășelul si-l inconjoară de jur-imprejur." (Corneliu Zelea Codreanu - "Pentru legionari").

Pana una alta, sa vedem ce are de spus tatal lui Tudor Gheorghe:

http://www.youtube.com/watch?v=OG-QhuQSLMg...player_embedded

Edited by Mihai

Circulara e luata din cartea "Circulari si manifeste 1927-1938" - aparuta pe vremea lui Codreanu. Nu stiu de ce s-a decis ruperea oricaror legaturi cu acel ziar. Cert este ca la un moment dat, partidele "nationaliste" acuzau Legiunea ca apara evreii si ca nu ar fi destul de transanti in ceea ce priveste votul evreimii. Cuzistii, partidul lui Goga, mai toti scriau in acest ziar...

Ok. O sa mai caut si prin alte parti. Cat despre acuzatiile aduse de nationalisti, sincer sa fiu suna a demagogie electorala clasica : "uitati-va la noi, doar noi luptam cu jidanii, etc, etc".

Pai nu zic ca aveau monopol, dar cum am aratat mai sus, aveau cel mai riguros sistem de selectie. Cred ca suntem de acord aici: inca nu am auzit de vreun partid care sa spuna: "din 20 de candidati, 19 sa fie respinsi".

Exemplu: stiai ca a fi "legionar" e una si membru al Miscarii e alta? Între notiunea de "legionar" si cea de "membru al Miscarii Legionare" este o mare diferență: pentru a deveni legionar (după marirea afluxului tineretului spre Legiune) era obligatoriu un stagiu de 3 (trei) ani intr-un cuib legionar, timp in care cel ce dorea să devină legionar trebuia să facă dovada că merita această onoare: corectitudine (față de toti, chiar față de adversari), devotament pentru nationalismul romanesc, credință in Dumnezeu si in sefi, intelepciune, curaj etc.

Diferenta esentiala dintre Miscarea Legionara si celelalte grupari/partide/etc este tocmai prin modul de lupta: celelalte au luptat pe plan material strict, daca vrei, in timp ce Legiunea a luptat pe plan spiritual. Niciunde in Europa nu a existat o astfel de Miscare, care sa se conduca dupa mantuirea sufletului, a spiritului, nu al materiei, al banului.

Interesant. Exista vreo marturie directa despre procesul asta de selectie ? Preferabil ceva dinainte de 1945, pentru ca cele scrise dupa pot fi afectate de nostalgia unor emigrati invinsi.

Spui ca mereu vor exista oameni dispusi sa faca ceva pentru comunitate, fara sa existe un Codreanu. Sunt de acord cu tine. Dar, diferenta dintre noi si Ungaria care este? Tocmai NUMARUL celor dispusi sa o faca. In timp ce in tarile civilizate este mare, la noi este foarte mic.

Exista si am avut odata placerea de a munci cot la cot cu ei. Am fost la o sedinta din aia de plantat copaci, please nu luati asta drept lauda de sine, nu consider ca am facut mare branza. Realmente te simti usurat sa vezi ca mai exista si astfel de romani. Apropo : e cam rusinos pentru noi astia care trancanim pe aici, dar printre voluntari cred ca 60-70% erau fete. Barbatii nu prea se inghesuiau.

Cat despre diferenta intre gradul de cultura si civilizatie intre noi Ungaria, desi ea exista, nu mi s-a parut chiar asa de mare. Am vizitat Budapesta, da, e un oras frumos, fara manele si oameni care scuipe seminte pe jos. Da, e superioara Bucurestiului din punctul asta de vedere, dar fata de Viena, Paris sau Londra, e tot un oras est-european tipic. Cenusiu, inghesuit, samd.

Bine, aici e loc de o intreaga discutie, prea mult off-topic.

Situatia de-atunci nu era foarte diferita de ce e acum. De ce nu a construit nimeni digul de la Carmen Sylva, de ce au trebuit sa vina legionarii sa salveze situatia? Pentru ca asa e firea romanului: delasatoare. Stii bine ca asa e, stii bine ca romanii trebuie motivati sa faca ceva. Nu e cazul sa-ti dau exemple in sensul asta.

Si asta e perfect adevarat (desi nu stiu care e povestea cu digul de la Carmen Sylva). Poporul asta a trecut printr-o perioada fantastic de nociva, 45 de ani de slugarnicie, ipocrizie si minciuna. Desi cultul personalitatii liderului a existat in toate statele comuniste, cred ca doar rusii ar putea rivaliza cu nivelul care l-a atins la noi. Si asa am fost din secolul XIX pana in ziua de azi mereu un popor care tanjeste dupa un conducator puternic care sa faca minuni de unul singur : Cuza, Averescu, Codreanu, Antonescu, Ceausescu ... Toti se potrivesc profilului. Crezi ca puteam scapa in doar 20 de ani de reflexul ca totul trebuie facut "cu ordin de sus" ? Va mai curge multa apa pe Dunare pana cand romanii (sau macar o parte semnificativa dintre ei) se vor intreba mai intai "ce pot face eu sa ne fie tuturor bine" in loc de "sa vina statul sa faca dig/pod/curatenie in parc, samd". De altfel asta e si unul din motivele pentru care sustin descentralizarea, poate chiar federalizarea Romaniei : sa se scoata din cat mai multe capete ideea asta tampita de a astepta vesnic ceva "de la Bucuresti".

Din punctul meu de vedere, comunismul nu a sunat niciodata bine, tocmai pentru ca implica redistribuirea materiei si nimic altceva. Miscarea Legionara nu a fost o organizatie care lupta pentru o clasa sociala sau alta. Chiar daca sa zicem, unul nu e prea spiritual, de ce ar prefera legionarismul in dauna comunismului?

Uite ce spunea Codreanu in Parlament, in 1931:

"Noi nu urmarim decat sa ne aparam Patria sacra. Patria amenintata de viscolul furtunei, Patria parintilor nostri si cuibul cald ai acelora care vin dupa noi. Si ca sa fixez punctele cardinale, in scurt, voi spune: nu este nici o generatie imorala, nu este nici una fara Dumnezeu, nici una republicana sau antiregala. Fixez aceste puncte in: Dumnezeu, Patrie, Rege, Familie, Proprietate si Armata, care sa garanteze existenta Statului Roman" - Monitorul Oficial.

Pai din start ai Dumnezeu, Rege, Proprietate. Unde se gasesc astea in comunism? Asta ca sa nu mai zicem de Patrie, comunismul militand pentru Internationale si alte asemenea...

Evident ca exista diferente majore intre comunism si doctrina legionara. Nici n-are cum sa fie altfel. Dar si comunismul promitea, pe langa stupidul slogan "de la fiecare dupa puteri la fiecare dupa nevoi" sa creeze "omul nou" : altruist, harnic, bla, bla. Pe hartie, la prima vedere, arata foarte frumos.

Toate acele probleme socio-economice deriva din dorinta clasei politice de a controla foarte usor populatia. O populatie saraca, indobitocita( apropos: atunci se dadea de baut pentru un vot), era usor de manipulat. Asta se dorea.Asa cum se doreste si acum. De fapt, aproape s-a reusit. Nu vezi ca nu exista societate civila? Nu vezi ca desi e nemultumita, lumea nu face nimic? De ce? Pentru ca nu stie cum! Nu are curaj sa rupa acest cerc vicios. Nu are curajul initiativei, oamenii stau "in evaziv, in comoditate, in caldicel", ca sa-l citez pe Eliade.

Err. Aici va trebui sa facem precum englezii si pur si simplu sa ramanem la pareri diferite. Sorry, nu cred, ca politicienii interbelici au cauzat intentionat toate problemele alea. Problema procentajului masiv de populatie saraca si analfabeta de la sate era mostenita inca de prin secolul XIX. Poate si de mai devreme, daca ne gandim ca pana pe la inceputul secolului XX Romania nu avea orase mari, de sute de mii de locuitori. In asemenea conditii, nici nu e de mirare ca majoritatea covarsitoare a romanilor locuia la sate.

Cu siguranta, o multime dintre politicienii de atunci pot fi acuzati, exact ca cei de acum, ca in loc de a se ocupa de problemele societatii romanesti s-au ocupa exclusiv cu umplerea buzunarelor. Si ca le convenea o populatie saraca, analfabeta, usor de manipulat. Dar sunt si unii care cred ca sunt deasupra acestor banuieli. Un Bratianu, Iuliu Maniu, Iorga, Averescu chiar, nu cred ca doreau sa mentina taranimea in starea aia groaznica. Dar din pacate, nu-i de ajuns "sa vrei" mai trebuie sa si poti. Problemele pur si simplu depaseau capacitatea lor si a tarii.

Daca nu mai ai si alte nelamuriri, promit sa scriu in episoadele viitoare cum arata comertul legionar. De aceasta data, nu vei mai putea sa-mi spui ca e doar teorie, deoarece ideile "naive" ale Capitanului au fost puse in practica! Si au functionat...

Da-i drumul, scrie.

Începuturile miscarii legionare in judetul Constanta datează numai din 1933, actiunile propagandistice respective fiind sustinute de catre studentul Ion Caratanase, originar din Harsova: de altfel, si prima manifestare publică a Garzii de Fier are loc in Dobrogea tot la Harsova, ziarul constantean "Dacia" comentand sarcastic momentul cand, in mai 1933, tihna si pacea de atatea ori seculare s-au vazut adanc turburate mai alaltaieri, cand aunaparut pe ulitele modestului targ gardistii de fier ai d-lui Corneliu Zelea Codreanu, tanarul Mesia ale carui vise zice-se c-ar fi foarte des vizitare de stafia lui Manciu (aluzie la prefectul Politiei din Iasi, ampuscat de C.Z. Condreanu in 1925 “ n.n). La interventia organelor de ordine, manifestatia proiectată este intreruptă: Curand, gardistii de fier plecau la Harsova, leganati de zmuciturile autobuzului care-i transporta. Asa s-a sfarsit prima expeditie pe pamantul Dobrogei romanesti a gardistilor de fier hipnotizati de ispravile frumosului Adolf. În finalul articolului sau, Al. Demetriad concluzionează: Santem cel putin tot atat de buni romani ca si dansii si pecetea romanismului nostru ne este antiparită in suflet, sub forma credintei desavarsite in destinele Patriei si neamului Romanismul nostru, noi, dobrogenii, l-am dovedit cu prisosință pe vremea razboiului “ dl. Corneliu Z. Codreanu era mititel pe atunci “ si-l vom dovedi țării oricand, dar crucea ancarligată a d-sale o refuzam. Noi atat vă spuneam: să ne lasati in pace!. (Ion Caratanase, primul legionar din Dobrogea, cum era apelat in gazeta legionarilor constanteni Biruitorii, in decembrie 1940, este cel care ai conduce pe sadicii criminali ce-l asasinează in 1936 pe fostul lor camarad dizidentul Mihail Stelescu).

Pornită de la Harsova, miscarea legionară s-a antins in tot judetul, ajungand repede la o dezvoltare destul de mare, conchid in rapoartele lor organele de urmarire ale statului, care, in repetate randuri, trimit in fata Tribunalului elementele legionare pe motivatia că cu ocazia acestor propagande prin judet diferiti legionari purtand svastica si uniforma garzei ultragiază pe jandarmii ce vroiau să-i identifice. Pe parcursul campaniei electorale din noiembrie 1933 este ampuscat mortal “ intr-o luptă cu gardienii de noapte “ studentul legionar Virgil Teodorescu, originar tot din Harsova, la anmormantarea sa, in orasul natal, participand fruntasii legionari C.Z. Codreanu, ing. V. Ionescu, I. Mota, S. Lecca; este clipa cand generalul (in retragere) Gh. Cantacuzino-Granicerul avea să declare: Din acest moment sunt alaturi de voi. De acum merg pană la capat pe această cale.

Desi arestati in repetate randuri pentru dezordini si injurii aduse primului ministru, autoritățile dispun destul de leger punerea in libertate a inculpatilor, prim-procurorul Parchetului Tribunalului exprimandu-și chiar nemultumirea față de aceasta: ne exprimam credinta că dacă instantele de judecată ar fi mai severe atat la detinerea in preventie cu ocazia cercetarilor acestuia fel de inculpati, cat si in aplicarea pedepselor fară a mai face dintr-o excesivă blandete si fară just motiv aplicarea art.60 C.P., acest fel de delicte dacă nu s-ar starpi cu totul, dar in orice caz s-ar mai amputina. Timp de trei veri (1934, 1935 si 1936), centrul actiunilor legionare constantene si reprezintă tabara de odihnă (in fapt instructie militară si educatie in spiritul doctrinei antidemocratice legionare) de la Carmen Sylva (azi Eforie Sud), situată la 500 m sud de statiune, spre Farul Tuzla: in anumite perioade, tabara era condusă personal de Corneliu Z. Codreanu, autoritățile consemnand: În programul de lucru s-au introdus in anul acesta (1936-n.n.) exercitii de tragere la tintă cu revolverul, in afară de obisnuitele sezatori cu recitari, cantece sau consfatuiri. Legionarii in tabară au purtat uniforma “ camașă verde, cravată neagră si centura cu diagonală; din această tabara elementele legionare se deplasează deseori in comunele anvecinate, cu autobuzul , pentru a defășura activitate propagandistică si inaugurari de diverse constructii fantani, troite; uneori riposta fortelor democratice, antifasciste, ia forma unor ciocniri fizice directe, mai ales cand in fruntea satenilor se aflau tinerii national-țăranisti constanteni.

În anii 1936-1937, elementelor legionare din judet in fruntea carora se afla avocatul N. Șeitan, li se intentează alte procese (respectiv, 66 din perioada 1933-1936), 21 dintre ele solidandu-se cu condamnari de la 15 zile pană la 3 ani anchisoare: achitarile erau facute de regulă pentru port ilegal de uniformă ansesi organele de stat recunoscand ca in ceea ce priveste insă miscarea de dreapta ei sunt (judecatorii “ n.n.) mult mai indulgenti si porniti spre blandete. În alegerile parlamentare din decembrie 1933, legionarii au obtinut la Constanta, respectiv lista partidului Totul pentru tară, un numar de 6.917 voturi (la Camera), devenind a treia forță politică locală “ după national-liberali (19.196 voturi) si national-țăranesti (12.094 voturi).

În timpul dictaturii regale, organele de urmarire ale statului supraveghează andeaproape pe aderentii desfiintatei (incă o dată) Garzi de Fier, operează mai multe arestari din randurile acelora care ancercau să revitalizeze vechile cuiburi sau să creeze altele, confiscă manifeste violent andreptate ampotriva primului-ministru A. Calinescu, identifică mai multe cuiburi gardiste ai caror membri sunt inculpati, in general, la pedepse usoare, sau chiar achitati. Între 6 Septembrie 1940 si 21-23 Ianuarie 1941, cand miscarea legionară activează iarăși legal, organizatia din Constanta intreprinde o serie de masuri care, insa nu-i pot spori popularitatea si ascendenta in mijlocul unei mase de cetățeni avand solide convingeri democratice. Semnificativ este faptul că fruntasii ei (avocatul N. Șeitan, antors din Germania după o lipsă de aproape doi ani, avocatul D. Predescu, considerat de adversarii politici ca fiind un element ponderat Puiu Traian, primar al orasului, Eugen Teodorescu, seful Regionalei a V-a Legionare, Nicu Bujin, seful organizatiei din oras Gh. Stoia, seful organizatiei judetene) nu au putut organiza nici o adunare cu aderență importantă asa cum presa vremii consemna pentru alte zone din tară (Casa Verde a legionarilor constanteni in perioada amintita in str. Calarasi nr.22, actualul sediu al Regiei apă-canal). Mai mult chiar si atunci cand, in decembrie 1940, Horia Sima inspectează organizatia, singura manifestare mai de amploare a acesteia o va reprezenta o sedință la care participă sefii de cuiburi din județ urmată de o vizită rapida in aceeasi zi, in satele din plasa Cogealac, unde se aflau refugiatii din Cadrilater care se confruntau cu mari probleme social-economice “ sperandu-se deci a fi mai usor captati. Este de precizat ca in judetul Constanta, ponderea aromanilor printre legionari este nesemnificativa ei provenind din judetele Durostor si Caliacra, unde colonistii romani se confruntau cu spinoase probleme economice si nationale.

Ca si in restul țării, elemenele legionare s-au dedat, in rastimpul cat au participat la guvernare, la actiuni ilegale, abuzive, la cateva acte de maltratare fizică (vor fi omorâți comunistul Ilie (Stefan-Doncev si comerciantul evreu Alex. Spienghel, din Constanta) la tintuirea mai multor cetățeni la stalpul infamiei in Harsova: excese in masă nu au avut, insa loc tocmai datorită lipsei de aderență din partea locuitorilor, a atitudinilor acestora funciarmente democratice. Rapoartele “ sinteza antocmite ulterior cetățenilor, consemnează că este vorba de 3 maltratari in orasul Constanta de alte 4 maltratari in localități din judet de 4 cazuri de insusiri abuzive de bunuri, de 6 vanzari fortate la Constanta, de 3 acaparari ilegale de imobile (inclusiv a unui magazin si a salii de spectacole Tranulis, actualul sediu al Teatrului Fantasio) de 15 sechestrari de persoane din Constanta si alte 17 in judet De asemenea, Politia legionară (condusă de avocatul N. Barzan) anfiintează in localul unei scoli profesionale din cartierul Anadalchioi un lagar in care sunt internati 23 de comunisti (cu fișă la Siguranță) din Constanta si 6 de la Tulcea, precum si bancherul B. Krakner: după catva timp, din dispozitia prefectului, D. Predescu, 17 din retinuti sunt eliberati.

La Constanta, evenimentele din 21-23 ianuarie 1941 nu au luat o turnură tragica datorită interventiei energice a armatei, respectiv a generalului Hugo Schwab, comandantul Diviziei 9 Infanterie; initial, coloanele de legionari s-au andreptat spre Piata Ovidiu, unde iși aveau sediul Primaria si Prefectura (mutată aici după cutremurul din noiembrie 1940), cladire care era anconjurată de armată; noul prefect generalul amintit, i-a aratat lui D. Oredescu Decretul Regal cu numirea sa si l-a invitat să parasească cladirea Acesta a vociferat ceva, după care a iesit. Țipetele legionarilor, masati mii in Piata Ovidiu, au incetat si, incet-incet, s-au risipit si s-au dus acasă. În urma rebeliunii nereusite, capeteniile legionare locale fug din tara cu ajutorul germanilor, iar elemntele ramase sunt internate in lagare sau li se intentează procese. Organele de urmarire al statului consemneaza in acest sens: disparand din tară capii miscarii legionare din Constanta, Seitan Nicolae, Puiu Traian, Eugen Teodorescu, Bujin Ion, Dumitru Predescu si altii, organizatia judeteană Constanta a pierdut legatura cu centrul si a intrat intr-o perioadă de inactivitate. La aceasta au contribuit arestarile si condamnarile ulterioare executate de organele Politienesti si justitia militară.

@ Alexandru h. fals fals aberant. ai citit mein kampf? citeste.

legionarii chiar luptau cu evreii. bunicul meu a fost legionar si mi-a povestit cateva episoade cu evrei care ocupau functii (politisti,administrative etc) care au comis fapte destul de oribile gen violuri si crime si au fost achitati de justitia romana....norocul lor a fost ca legionarii i-au urmarit si i-au pedepsit(asta se intamplat in perioada lui H. Sima)

discutia a devenit mai mult o dezbatere istorica despre ML...incercati sa priviti lucrurile prin prisma sociologiei va garantez ca decat sa va certati pentru niste documente asa puteti inteleg mai multe....conceptele sociologice si intelegerea contextului acelor vremuri sunt in opinia mea mult mai utile decat ce a facut x la data de .... etc

discutia a devenit mai mult o dezbatere istorica despre ML...incercati sa priviti lucrurile prin prisma sociologiei va garantez ca decat sa va certati pentru niste documente asa puteti inteleg mai multe....conceptele sociologice si intelegerea contextului acelor vremuri sunt in opinia mea mult mai utile decat ce a facut x la data de .... etc

Exact Robert! Cu o singura precizare: Intelegerea contextului vremii nu este numai utila, ci si extrem de necesara daca vrem sa facem o analiza obiectiva a evenimentelor petrecute in acea perioada.

Nu putem judeca noi faptele de acum 70 de ani decat incercand sa ne punem in locul oamenilor de atunci, incercand sa intelegem motivele actiunilor lor. Este foarte usor sa emiti judecati asupra unor actiuni atunci cand le cunosti deja deznodamantul

Edited by MoWeed

@ Alexandru h. fals fals aberant. ai citit mein kampf? citeste.

legionarii chiar luptau cu evreii. bunicul meu a fost legionar si mi-a povestit cateva episoade cu evrei care ocupau functii (politisti,administrative etc) care au comis fapte destul de oribile gen violuri si crime si au fost achitati de justitia romana....norocul lor a fost ca legionarii i-au urmarit si i-au pedepsit(asta se intamplat in perioada lui H. Sima)

Cati ani ai frate de imi recomanzi sa citesc Mein Kampf? Ca vad ca nu stii nici macar ce e cartea aia... Daca pentru tine e dovada faptului ca in Romania evreii comiteau fapte destul de oribile, m-am lamurit. Imi dai un citat din lucrare care se refera la Romania si iti accept punctul de vedere.

Edit: Daca vrei sa citesti despre Hitler, ai carti mai bune si mai documentate decat Main Kampf, care e o autobiografie falsa. Vei descoperi niste lucruri senzationale despre el: stiai, de pilda, ca in anii vienezi Hitler nu e nici pe departe antisemit, e chiar amic cu evreii, face afaceri cu ei (isi vinde lucrarile de arta unui negustor evreu), participa in casa lor la serate muzicale? Cand voi vedea si eu lucrari documentate despre legionari (deci nu declaratii a bunicului "legionar") atunci imi voi scoate palaria si voi saluta stafia lui Codreanu...

Edited by Alexandru H.

Cand voi vedea si eu lucrari documentate despre legionari (deci nu declaratii a bunicului "legionar") atunci imi voi scoate palaria si voi saluta stafia lui Codreanu...

Prietene, vezi ca, pana la urma, amintirile omului de rand care nu are nici un motiv sa-si minta urmasul valoreaza mai mult decat o mie de "fituici" oficiale scrise de istorici respectabili, care nu pot fi abslovati de faptul ca, poate, aveau niste interese in a crea oameni ca tine sau ca streza: tolba de carte dar goi pe dinauntru. Si nu stiu de ce va suspectez eu ca iubiti neamul roman cum iubeste aghiuta aghiazma.

Prietene, vezi ca, pana la urma, amintirile omului de rand care nu are nici un motiv sa-si minta urmasul valoreaza mai mult decat o mie de "fituici" oficiale scrise de istorici respectabili, care nu pot fi abslovati de faptul ca, poate, aveau niste interese in a crea oameni ca tine sau ca streza: tolba de carte dar goi pe dinauntru. Si nu stiu de ce va suspectez eu ca iubiti neamul roman cum iubeste aghiuta aghiazma.

Eu personal a trebuit sa aleg: toba de carte si gol pe dinauntru ori ignorant si plin de simtiri legionare. Vroiam sa fiu legionar dar erau atatia la rand ca m-am lasat pagubas. :no:

Ce este asa de greu de inteles ca, atunci cand vine vorba de tara este normal sa vezi lucrurile mai mult sau mai putin subiectiv?

Ca in cazul tarii, ca si in cazul familiei trebuie sa gandesti si cu inima, nu numai cu capul?

Ce este asa de greu de inteles ca, atunci cand vine vorba de tara este normal sa vezi lucrurile mai mult sau mai putin subiectiv?

Ca in cazul tarii, ca si in cazul familiei trebuie sa gandesti si cu inima, nu numai cu capul?

Aici vorbim de legionari, nu de tara. Romania nu e doar patria celor care sustin legionarii ci si cea a celor care ii dispretuiesc.

Daca nu pui si capul la contributie, mai mult decat inima, iese dezastru. Vezi ... Ceausescu, in felul lui si el iubea tara. Dar fiindca folosea capul prea putin, ne-a dus la dezastru. In fine, eu nu mi-am propus sa demonizez legiunea. Am mai spus deja ca atat rolul ei in perioada respectiva mi se pare supraestimat, cat si influenta pe care ar fi avut-o asupra societatii romanesti in general. O parte dintre intelectualii din perioada interbelica au avut simpatii legionare, insa atat. Nu cred ca legionarii aveau raspunsul la problemele societatii romanesti, de atunci sau de acum.

Cat despre partea cu "tolba de carte, dar gol pe dinauntru", mersi mon cher. Prefer sa fiu asa decat ignorant, demagog si sa urlu batand cu pumnii in cheptul de arama cat de roman patriot sunt.

Cand voi vedea si eu lucrari documentate despre legionari (deci nu declaratii a bunicului "legionar") atunci imi voi scoate palaria si voi saluta stafia lui Codreanu...

Nu stiu de ce judeci lucrurile cu jumatati de masura si diferit de la caz la caz. Deci marturiile "bunicului" si memoriile/povestirile celor care au indurat iadul puscariilor nu sunt bune pe motiv ca nu sunt lucrari documentate. In schim marturiile evreilor/prizonierilor din lagarele germane sunt cele mai oficiale lucruri posibile.

Pe baza marturiilor oamenilor din lagarele germane s-a stabilit cam tot ce se stie acum despre ele, putine documente oficiale sunt ramse de acolo care sa ateste in mod direct vinovatia germanilor si a practicilor din acele lagare. Spre exemplu, oficial sunt putine documente care demonstreaza prezenta camerelor de gazare, la fel putine documente atesta despre ceea experimentele medicale/genetice facute pe detinuti. Despre regimul alimentar si programul zilnic la fel, nu am cunostinta sa existe vreun raport official cu stampila si semnatura ofiterului SS responsabil.

Ei bine toate cele de mai sus au existat iar multe dintre faptele savarsite acolo sunt cunoscute doar prin prisma matruriilor oamenilor de ce in cazul victimelor germane credem tot iar in cazul victimelor romanesti vrem "rapoarte" oficiale si "lucrari documentate"?

Eu m-am referit in mod clar la urmatorul pasaj:

Nu am de ce sa cred episodul asta, pare mai mult infrumusetarea unei perioade cu niste istorisiri populare, transmise din gura in gura de catre legionari. Cum adica au existat violatori si ucigasi achitati de justitie numai pentru ca erau evrei? In ce an, unde, cine i-a achitat, de ce i-au achitat, cum au fost pedepsiti in cele trei luni de guvernare legionara? Nu am auzit de Sima ca a ucis politisti violatori si sincer ma indoiesc ca ar fi avut capacitatea (pana si Jilava/Iorga a fost un episod dezavuat de conducerea legionara).

Plus ca nu avem voie sa explicam o epoca prin apelul la amintirile unui singur om. Toate documentele si marturiile trebuie coroborate intre ele, altfel riscam sa transformam istoria intr-o serie de povestiri subiective.

Nu am de ce sa cred episodul asta, pare mai mult infrumusetarea unei perioade cu niste istorisiri populare, transmise din gura in gura de catre legionari. Cum adica au existat violatori si ucigasi achitati de justitie numai pentru ca erau evrei? In ce an, unde, cine i-a achitat, de ce i-au achitat, cum au fost pedepsiti in cele trei luni de guvernare legionara? Nu am auzit de Sima ca a ucis politisti violatori si sincer ma indoiesc ca ar fi avut capacitatea (pana si Jilava/Iorga a fost un episod dezavuat de conducerea legionara).

In comunitate se stie cine e evreu/tigan/roman/magiar/german etc de aici poate o "atentie" mai speciala pentru unii oameni conform principiului "stiu eu ca maghiar etc".

Cazuri ca cel de sus, e ciudat, nu spun ca nu s-o fi intamplat, e posibil/nu e posibil. Se poate ca omul ala sa fi fost "urmarit" doar pt ca se stia ca e evreu iar mai tarziu sa se fi invocat faptul ca stiam noi ca era violator, etc oricum nu mai discutam.

Plus ca nu avem voie sa explicam o epoca prin apelul la amintirile unui singur om. Toate documentele si marturiile trebuie coroborate intre ele, altfel riscam sa transformam istoria intr-o serie de povestiri subiective.

Nu doar un singur om, dar cand iti povestesc acelasi lucru x oameni de ce nu credem? de ce ignoram ce spun ei doar pentru ca in prezent ceea ce reprezinta acei oameni inseamna raul?

Nu e vorba de faptul ca ii credem sau nu ii credem, e vorba de faptul ca explicatiile lor nu se demonstreaza decat prin propria logica legionara/ultra-nationalista.

Daca ne uitam in statisticile epocii interbelice, femeile evreice constituie un procent insemnat din elevele inscrise in scoli/licee/universitati, un procent mult peste numarul lor real din populatie. Pai un legionar mi-ar spune ca explica acest fapt prin faptul ca evreii vor sa ne subjuge, sa ne controleze, sa constituie patura elitista si educata din Romania. Un om normal ar explica faptul foarte simplu: intr-o societate patriarhala ca Romania, fetele nu sunt lasate sa se educe. Rolul lor in glorioasa Romanie a taranilor si mestesugarilor etnici romani e sa fie gospodine si mame. In schimb, evreii nu au astfel de probleme. Asta e o explicatie sociologica rationala.