bogdan_p

Discutii despre galerie

3,126 posts in this topic

sunt multi care nu prea au ce sa caute in peluza! sincer imi pare rau dar asta este adevarul!aseara am stat cu 5 randuri mai sus de baietii de la DSNT!alaturi de mine se aflau 4 baieti,unul dintre ei avea la gat un fular cu TK, dar nu statea langa ei, jos, mai mergea pana la ei odata la 10 minute!eu plus inca 4 prieteni eram acoperiti in timp ce cantam de semintele pe care le spargeau ei si de exclamtiile lor gen:"haide ba Thereau!" iar cand venea vorba de cantat,stateau si faceau analiza,la adresa lui Gica, john sau Bogdan, in functie de cine dadea tonul! si asta in timp ce baietii de la T KORP incercau din primele randuri sa cante ca sa preia si cetatenii cantecul si versurile!!! pacat...

unde am stat eu acelasi lucru: "ba lasati asta jos k nu vad meciu". mureau dak pierdeau si ei 3 min din meci...

dak le este lene sa ridice placutele sa se duca la tribuna sau sa nu mai vina la meci...eu am ridicat 2 k era un loc liber si nu am murit..

si-au batut joc de munca unor oameni...pacat

Pentru toate problemele voastre nu exista decat un singur remediu: O SINGURA PELUZA, MARE SI PUTERNICA! Punct.

P.S. Sper sa nu fi lezat pe nimeni prin pozitia exprimata. Daca s-a intamplat asa, imi cer scuze anticipat.

Recunosc ca iti pica foarte prost sa vezi cum o coregrafie pentru care ai muncit foarte mult se duce de rapa din cauza unora care doar au venit sa-si aseze fundul pe scaun. Insa asta nu ne ajuta cu nimic. Face parte din problema. Iar problema o stim cu totii: "cetatenii" nu se pricep la coregrafii si din orice pot "contribui" la esecul unei coregrafii (iar aici eu imi pastrez convingerea ca Nordul are totusi avantajul unei peluze mai educate din acest punct de vedere, sunt multi acolo care participa la coregrafii deja de ani buni - si ma refer la cetatenii din Nord; prin comparatie, Sudul sta mult mai prost la acest capitol). O data ce am stabilit problema, ramane sa cautam solutiile, nu?

Iar eu unul nu cred ca dispretul si injuraturile ne ajuta prea mult in momentele acelea. Sigur, sunt unii la care mai e nevoie si de niste cuvinte mai grele, dar in general e nevoie de o atitudine amicala, ca omu' sa vada ca e vorba de ceva serios si frumos la care poate si el participa, nu ca e vorba de un moft al nostru pentru care el trebuie sa piarda 3 minute din meci.

Sunt multe lucrurile care intra in peisaj. Spre exemplu, campania de presa care s-a declansat impotriva ultrasilor nu ne ajuta deloc. Oamenii simpli - "cetatenii" - ne privesc de la bun inceput cu suspiciune - "astia sunt huliganii aia de i-am vazut pe la televizor". In cazul unora, asta e un motiv suficient sa ne saboteze. Chiar si involuntar. Si din nou, Nordul are un avantaj aici, pentru ca de bine, de rau e "peluza cu galeria". Adica toata lumea stie ca "la galerie" lucrurile se petrec un pic altfel. Noi la Sud trebuie sa ne luptam inclusiv cu asta, pentru ca lumea ar vrea sa stea la Sud ca la tribuna. Ei se gandesc ca tocmai bine c-au venit la Sud, ca acolo nu e "galeria".

Deci..."situatia e complexa si are multe aspecte", ca sa zic asa...Iar noi trebuie sa gasim solutiile care merg.

Si eu, ca si multi altii de aici am fost dezamagit de ce am vazut ieri seara in peluza. Am stat in zona randurilor 8-9, deci nu chiar foarte in fata la brigazi, ci un pic mai spre mijloc. Cand au venit placutele, am luat una in primire, si dupa aia am primit inca una, de la un baiat din fata mea care a plecat din loc pentru ca "nu vedea meciul". Cand au intrat echipele, le-am ridicat pe amandoua si le-am pastrat ridicate. In sectorul meu totul a parut ok, insa in dreapta am vazut k erau probleme mari, asa-zisii "cetateni" care ori refuzau sa ridice placutele, ori le tineau f.f. putin si dupa aia le rupeau. La cantece, vreau sa spun ca a fost JALE. Nu-mi venea sa cred...eram totusi pe randul 8-9, adica nu prea in spate...insa erau baietii din primele randuri care cantau, dupa aia o PAUZA...jenanta as putea spune, de vreo 2 randuri in care de-abia rasareau cativa sa cante. La fel, din randul meu numai eu si vreo 2-3 de langa mine incepeam sa cantam o data cu cei din fata, eu unul ma simteam un pic penibil, ca se auzeau atat de putine voci. Se pare ca pana si versurile de la "o iubire ros-albastra" sau "ole ole ole ola iubim Steaua si-o vom urma" sunt mult prea complicate pentru foarte multi oameni, desi noi le strigam ca apucatii cei din jurul nostru nu se bagau deloc. Numai la "forza Steaua" si "lupta Steaua" se auzea macar un pic cum ar trebui sa se auda o peluza, sau cum s-a auzit la alte meciuri, memorabile. La inceputul reprizei a doua, am fluturat steagul la una dintre incurajarile la care saream pe scaune. Am primit o palma in cap si o voce tare din spate "lasa dracu steagul ala jos"

Dupa meci am vb la mobil cu cineva si m-a intrebat de ce eram ragusit...totusi cred ca trebuiau sa fie mult mai multi oameni ragusiti dupa acest meci, chiar daca Steaua a pierdut. Unii chiar nu vin in peluza sa incurajeze echipa?! Chiar nu inteleg...4-5 locuri din fata mea s-au GOLIT atunci cand Kanoute a dat golul din penalti, si vedeam oameni PLECAND. Imi venea sa urlu, sa strig, UNDE PLECATI?!??!?! STATI SA INCURAJATI ECHIPA LASILOR!!! Din pacate, de la minutul 80-85 incolo am vazut destul de multi plecand. Am ramas pentru salutul echipei, baietii ne-au aplaudat, si am cantat "cu Steaua pana la moarte". Plecand, am urcat in sus pe scaune, si m-am uitat printre randuri. Nu mi-a venit sa cred CATE PUNGI DE SEMINTE terminate erau pe jos...un COVOR de coji!...Am un prieten care e caine, si mi-a spus ca la ei era asa, pana cand liderii lor au trimis "baieti" prin peluza PCH sa ii gaseasca pe cei care mancau seminte si sa le ia pungile, sau sa ii dea afara. La noi chiar nu se poate face asta?! Tind sa fiu de acord cu cativa dintre cei de mai sus, care au propus o educatie mai "forte" a cetatenilor. Sincer, nu se mai poate...eu tocmai pentru a scapa de semintari si pentru a canta si a incuraja echipa am venit in peluza. Din pacate, vad ca au ajuns si aici...

Iar eu unul nu cred ca dispretul si injuraturile ne ajuta prea mult in momentele acelea. Sigur' date=' sunt unii la care mai e nevoie si de niste cuvinte mai grele, dar in general e nevoie de o atitudine amicala, ca omu' sa vada ca e vorba de ceva serios si frumos la care poate si el participa, nu ca e vorba de un moft al nostru pentru care el trebuie sa piarda 3 minute din meci.quote']

eu cred ca li s-au explicat destul de clar si de calm ce trebuie sa faca...a zis-o si albanezul mai sus.. ce naiba e asa de greu de inteles?!? trebuie gasita o solutie ca data viitoare sa nu se mai intample ce s-a intamplat acum

solutia se stie...oameni care s-o aplice nu prea sunt!

oamenii aia de care vbiti voi si care strica toata atmosfera sunt ca niste caini!cum se dreseaza un caine?ori cu mancare ori mai dur si mai sever!cum noi n-avem ce "mancare" sa le dam ar trebui pe calea cealalta!o sa se intample exact ca la amenzi....e suficient sa si-o ia unu o data sau mai multi ca sa fie exemplu pt ceilalti!ce credeti ca in Italia s-a facut totu cu vorba buna?

coregrafia nord ului nu a iesit din cauza noastra,celor care am gandit o si am contribuit la realizarea ei in primul rand...am incercat ceva mult prea complicat..pe viitor o sa fim mai atenti.

coreug8.jpg

Coregrafia voastra ar fi mers muuult mai bine desenata pe o panza de dimensiuni foarte mari. Parerea mea.

Nu am timp sa scriu prea multe , s-au spus multe lucruri adevarate , insa un singur lucru vreau sa-l remarc ...ceea ce a spus Piece of Mind in legatura cu peluza ... 1 MARE SI PUTERNICA DACA VREM INTRADEVAR SA IASA CEVA ... altfel NICODATA IN Romania (din pacate) nu vom realiza ceva grandios CALITATEA OAMENILOR DE PE LA NOI LASA DE DORIT!!! :idea:

ce ati vrut voi sa faceti .. era greu..dar superb daca ar fi iesit asa cum trebuie

insa nu trebuie sa va opriti..noi cei care vrem sa tinem o foaie colorata in aer .. va vom ajuta..macar cu atat

coregrafii PN si PS, mesaje super tari la PN si la ce sa ma astept de la ziaristi? o poza, sa vad si io la ce au muncit 'huliganii'?? Nuu,... NIMIC. poate nu le-am gasit io, dar de 3 ori m-am uitat azi pe mai toate ziarele...

de ce te ostenesti ? facem asta sa apara in ziare ? facem asta sa ne intrecem pe noi , si da frate mai multe panze prea multe cartoane in ultimul timp.cat despre subiectul Against Modern Football mobilizare generala fratilor !

Coregrafia voastra ar fi mers muuult mai bine desenata pe o panza de dimensiuni foarte mari. Parerea mea.

in lipsa banilor am optat pt cartoane...o sa curga si panzele..

coregrafia nord ului nu a iesit din cazuta noastra,celor care am gandit o si am contribuit la realizarea ei in primul rand...am incercat ceva mult prea complicat..pe viitor o sa fim mai atenti.

coreug8.jpg

Frate,dar sunt si io curios,voi astia care va implicati in coregrafii nu credeti ca ar fi mult mai usor de rezolvat unele probleme cu ajutorul unei statii??Poti sa organizezi mult mai bine si nu mai vb de intimidare care deja am ajuns la concluzia ca e absolut necesara.

coregrafia nord ului nu a iesit din cazuta noastra,celor care am gandit o si am contribuit la realizarea ei in primul rand...am incercat ceva mult prea complicat..pe viitor o sa fim mai atenti.

coreug8.jpg

Frate,dar sunt si io curios,voi astia care va implicati in coregrafii nu credeti ca ar fi mult mai usor de rezolvat unele probleme cu ajutorul unei statii??Poti sa organizezi mult mai bine si nu mai vb de intimidare care deja am ajuns la concluzia ca e absolut necesara.

Si nu ma refer la porcaria din repriza a doua...vb de ceva puterinc...cam cum au tziganii...io zic ca ar fi mult mai usor.

precum ati remarcat,statia a inceput sa fie folosita dupa inceperea meciului.au fost niste probleme tehnice cu ea si nu a fost posibila punerea ei in functiune in timp util.la meciul cu Kiev a iesit coregrafia,ieri nu.asta e.unele ies,altele nu.next time who knows..

nu suntem in stare de nimic...ne certam ne injuram intre noi..poate chiar ne si batem....o peluza ca a noastra se conduce cu cap,cu inima si suflet..nu cu "cetateni m..e cetateni....nu cu seminte...ci cu cap...sunteti atat de suparati din cauza celor care nu canta..dar nu gasiti nici o solutie...voi chiar sunteti orbi...sunt foarte multi care nu stiu cantecele ce naiba...parca traim in evul mediu...cumparati odata fratilor o statie performanta...mai lasati-ne cu vrajelile astea ca au fost probleme..ca stim cu totii care sunt adevaratele probleme....daca am avea o statie mare am putea educa...cu vorba nu cu pumnul cum s-a incercat....ma uitam si ma miram...in loc sa batem caini..bateam stelisti...felicitari batausilor...cu siguranta sunteti primii la fuga cand e vreun incident mare...daca voi nu respectati suporterii de unde vreti sa va respecte ei ...inteligentilor...nu va acuz ca i-at batut pe aia ci va acuz ca voi chiar nu intelegeti sa cum putem fi noi ca peluza superiori...respect din toata inima pentru cei care au muncit si muncesc la coregrafie..."dedicatii speciale"celor care se mandresc cu munca altora,dau cu pumnul,se cred ultrasi dar mor de foame din lipsa de idei...forza Steaua..hmm ..uneori mi-e dor de jean,de ultras in Peluza Nord..si de confetti...ce vremuri...hai pa

Referitor la problema asta...Cu toate ca sunt oarecum nou in randul suporterilor stelisti(cei care merg mereu la meciuri...nu cei care comenteaza pe net) Vin la meci doar pentru a incuraja echipa si uneori spectacolul oferit de suporteri imi atrage mai mult atentia decat ce se intampla pe teren.Nimeni nu intra in peluza invatat...toate au inceput dar totul tine de dorinta fiecaruia de a sustine echipa.

Stiti foarte bine sunt grupulete de tarani care vin la stadion sa faca mistouri dinastea ieftine.Ar trebui sa fie impartita peluza si la fiecare sector sa fie cativa baieti care sa supravegheze tot ce se intampla... sa atraga atentia tuturor care nu canta si in caz ca nu ai cu cine vorbi ar trebui sa se recurga la violenta.O alta solutie ar fi distribuirea biletelor la peluza de catre asociatia suporterilor in oricecaz...ceva trebuie facut! Cand prin preajma ta nu prea canta nimeni si te trezesti cantand singur ce trebuie sa faci? Sa canti in continuare simtindu-te penibil vazand cum cei din jur se uita la tine sau sa te duci la cei din fata si sa le explici situatia?

Aseara ce am vazut este prea de tot...am stat la sud,era in spatele meu un grupulet de tarani dintre care unul dintre ei se dezlantuie odata ce jucatorii seviliei au iesit sa faca incalzirea urland si injurand...Facea tot felul de comentarii.. ca il deranjeaza muzica...ca seful de galerie de la ps canta degeaba chiar strigand mai taci ba din gura(evident ca nu a fost auzit).Atunci cand s-a facut coregrafia el a dat drumul la panza(eram pe la capat) spunand ca pute a vopsea.Tot meciul caterinca ieftina.Vorbeau intre ei ca mai bine stateau acasa ca au venit degeaba si au plecat mai devreme cu vreo 10 min.Ca astia or fi multi alti... ne laudam fata de javre ca avem multi fani,dar iata si ce fani!

Fiecare cu parerea lui.Pana la urma toti avem dreptate sau niciunul.Eu sunt din provincie,nu prea merg la meciurile Stelei pentru ca sunt din Maramures.La meciul cu Sevilla m-am dus si eu facand multe sacrificii.Dar nu asta conteaza,dupa cum s-a mai zis,mergem sa ne incurajam echipa,sa cantam la bine si la rau,dar ce am vazut acum la emci in Peluza Nord nu am mai vazut niciodata nicaieri.

Pe la sfarsitul reprizei intai,asa zishii "lideri de galerie",ca au fost trei apoi patru,au inceput sa injure lumea care nu canta.Cum poti sa canti daca iti da tonul unul care inainte cu 2 secunde te injura de mama.Cei care sunt acu acolo sa de-a tonul la cantece nu sunt lideri de galerie,merg acolo doar ca sa se faca cunoscuti,M-a deranjat foarte mult cand am vazut ca injurau la microfon pur si simplu pe oricine,si a auzit toata peluza nu numai eu.In schimb la Peluza Sud s-a vazut o organizare super.Peluza Nord decade,si veti vedea ca anul viitor acolo vor merge mult mai multi si acolo va lua fiinta adevarata galerie a Stelei...ori am spus ce va convine sau nu asta e parerea mea si a mai multora,chiar daca scriu prmul mesaj,nu am scris ca nu am avut ce face,am scris ca m-a durut ca Peluza Nord nu mai este ceea ce a fost.Forza Steaua

Da` te-ai gandit cum e sa te chinui 3 zile sa faci o coregrafie care sa nu iasa cum trebuie pt ca unii nu sunt in stare sa tina o placuta in mana? Crezi ca lor le convine ca trebuie sa-i injure sau sa-i bata pe alti stelisti? Dar altfel nu se poate... daca nu vreti sa intelegeti de buna voie... Cand o sa va comportati cum trebuie, atunci sa aveti pretentii... pana atunci, ciocul mic si joc de glezne... Mai bine ar pleca acasa cei ce nu mai vor la nord, nu la sud, asta le-ar mai trebui si lor...

Cu o seara inainte de meciul cu Sevilla m-am uitat la niste casete cu derbyurile din sezonul 98-99 (ultimul al meu de altfel in tara). Apoi mi-am pus si meciul cu Valencia de acasa 3-4, in care a dat Adi Ilie 2 goluri pt ei. Tot timpul ma uit cu placere la meciurile pe care le am pe casete, mai ales cand sunt asa departe. Ce era: O peluza organizata si bine condusa, puternica, in care toti cantau pana ragusau. Nu ma refer aici la dedesubturi, la ce fura sau ce nu fura Jean , etc...In fine, surprize destule, majoritatea neplacute uitandu-ma la meciul cu Sevilla. Cantat, incredibil de slab, coregrafii bazate pe idei excelente, care au esuat din cauza unor idioti, plus jocul Stelei care are din ce in ce mai putin legatura cu ceea ce ar trebui sa fie traditia si istoria Stelei.

ma rog...in opinia mea, asa de la distanta singura solutie la ora actuala este sa se treaca peste toate probelemele din trecut si sa va uniti din nou intr-o singura peluza. La ora actuala. Nici Nordul, nici Sudul nu o duc bine la ora actuala , nu incape indoiala. Sa presupunem ca baietii de la Sud revin, ei vor lua locurile din N, multor asa zisi cetateni, samantari etc. La randul lor, ar scapa si ei de multimea de samantari care ii inconjoara la Sud. Stiu ca sunt orgolii si divergente din trecut, insa si ultrasii din S si din N sunt baieti despteti care trebuie sa realizeze, ca asta nu e un moment in care ar trebui sa stea separati. La inceput si eu am fost adeptul a doua peluze, insa aceasta separare ar trebui sa se faca atunci cind una din peluze e atat de plina de ultrasi in care nu mai e loc si de altii, pe cand la noi situatia pare total diferita. E doar o parere personala si nimic mai mult

Cei ce plang ca au fost injurati ca nu canta ar trebui sa nu mai vina in peluza. simplu. la asemenea specimene care rup hartii, panze si iau coregrafia la misto nu li se poate explica intr-un mod politicos si metaforic ce sa faca. O statie puternica poate ajuta situatia actuala, insa nu e nici pe departe cauza decaderii peluzei. Nici pe vremea lui Marin, nici a lui Jean nu aveam statie. doar la un derby sau doua mai venise Jean cu o statie. Lumea stia cantecele si cei ce se duceau in peluza stiau ca asta e datoria lor si asta le pleacea sa faca la meciuri.

Apropos de cetateni si coregrafii, am vazut si le echipe gen Barca sau Real, unde 99.9% din stadion sunt cetateni, coregrafii realizate si reusite pe tot stadionul. mai e vorba si de atitudinea si mentalitatea romaneasca atunci cand vine vorba de coregrafiile stricate de la noi din peluze...

Si ca tot am mentionat Barca si Real, sper sa nu ajungem si noi ca ei in privinta spectatorilor, unde grupurile ultras numara cateva zeci sau sute de insi in spatele unei porti, inconjurati de mii si mii de spectatori linstiti care parca se duc la teatru. Prefer o echipa italiana de serie C cu 5000 de spectatori dintre care 4000 sunt ultrasi...

oricum, multa bafta si sa speram ca se gaseste rapid o solutie pentru curatirea peluzei.

Sa presupunem ca baietii de la Sud revin, ei vor lua locurile din N, multor asa zisi cetateni, samantari etc. La randul lor, ar scapa si ei de multimea de samantari care ii inconjoara la Sud.

300 de ultrasi de la SUD+500 de la NORD+inca 1000 de independenti care mai au treaba=jumate de peluza...restu?aceeasi gospodari

Moxy se pare ca la tine zicala "Unde-s multi PUTEREA creste " nu prea are insemnatate ...dak 1000 de oameni dintr-o peluza canata incontinuu , meci de meci pentru ca atunci cind jucam cu Jiul acasa nu o sa ai tu 25.000 d oameni ci doar 10.000 MAXIM! Cei care sunt in Peluza o sa se simta OBLIGATI sa respecte "regulile majoritatii" . Daca peluza va avea meci de meci steaguri multe , MARI , sa nu poata vedea "progeniturile patriei" meciul la al 2-lea nu vor mai veni sa dea bani si sa urle ca ei nu vad nimic. :idea:

Incep sa fiu si eu din ce in ce mai convins ca asta ar fi singura solutie. Mai ales in moentele astea, cand suntem "pe cale de disparitie". Insa nici macar 5% nu cred ca o sa se mai intample asta, si o sa "murim" incet dar sigur.