1on

Discuții Generale Despre Fotbalul Extern

424 posts in this topic

http://www.prosport.ro/fotbal-extern/inter...retrage-5104562

Fundașul echipei Celtic, John Kennedy, care s-a accidentat grav la genunchi după un duel cu Ionel Ganea in amicalul Scoția-România (1-2), din martie 2004, este nevoit să se retragă din activitate la 26 de ani, la sfatul medicilor, din cauza leziunilor repetate, anunță clubul scoțian, citat de BBC.

Kennedy, care a fost indisponibil trei ani in urma accidentării din 2004, a suferit o ruptură a ligamentelor incrucișate și laterale ale genunchiului stâng, in urma faultului dur al lui Ganea, chiar la meciul său de debut la naționala Scoției.

Cariera jucătorului in vârstă de 26 de ani a fost presărată de accidentări. După acidentarea din 2004, fundașul scoțian a inregistrat o nouă leziune, in 2007, la genunchi. De asemenea, in perioada când a fost imprumutat la Norwich City, in 2008, Kennedy a suferit o nouă leziune la gleznă.

"Cu mare regret am fost nevoit să iau această decizie. Totuși, ținând cont de sfatul medicilor, aceasta este hotărârea corectă. Evident că este o decizie extrem de dezamăgitoare pentru mine și familia mea, dar este un lucru ce trebuie să-l accept. M-am simțit excelent in tot acest timp pe care l-am petrecut la Celtic", a precizat Kennedy pe site-ul oficial al grupării din Glasgow.

John Kennedy, care a fost un produs al centrului de copii și juniori al clubului Celtic, a acumulat in total 45 de meciuri pentru formația din Glasgow, din 1999 de la debutul său la prima echipă

Eu chiar țin minte meciul ăla. Eram la țară atunci. Chivu a dat gol din lovitură liberă. Înainte cu câteva zile am jucat la FIFA 2003 România-Scoția meci de 90' și-am bătut cu 102-1 (la amatori). La pauză era parcă 65-0.

Eh, si in astfel de cazuri, jucatorul care a faultat nu ar trebui sa-l plateasca daune celui faultat? Pentru ca, daca stai sa te gandesti, baiatul ala la 26 de ani este necalificat. Practic i-a terminat cariera...

"Oricat de genial ai fi ca antrenor, fară jucatori de inaltă clasă nu poti face nicio performanță. Cheia victoriilor o reprezintă jucatorii. Rolul antrenorului este de cel mult 10 la suta - MIRON MARKEVICI, noul selectioner al Ucrainei.

Maratona nu mi-a placut niciodata. Si nici nu il consider un mare jucator. Daca s-a drogat cu heroina, sigur a luat si alte droguri, droguri care sa dea un plus pe teren.

Si Dodel al nostru, la Arges, lua efedrina si facea tot ce trebuia pe teren. Acum ca nu mai ia, face tot ce trebuie doar cu bomba.

Maratona a fost un drogat. Astfel de oameni nu au ce cauta in sport.

Fotbalist mare? Pai, cum sa il compari pe Maratona cu unul ca Cruyff?

Cruyff a fost si este un om al fotbalului. El reprezinta fotbalul. A fost un super jucator si a fost si un super antrenor. Daca nu avea probleme de sanatate(s-a retras la mijlocul anilor 90 datorita unor probleme la inima) si acum era unul dintre antrenorii de top din lume.

Si lumea vorbeste despre Maratona.

Zidane a fost peste Maratona.

Messi este peste Maratona.

Ronaldo e peste Maratona.

Si, in cativa ani, si Thomas Muller o sa fie peste Maratona.

Argentinienii sunt niste fraieri ca pupa in cur un drogat. De fapt, am si avut "placerea" de a intalni o argentinianca, ceva verisoara de-a lui Dubarbier. Noi vorbim despre emo si radem de ei. Dar ea chiar era emo. Astia de la noi, din Romania, astia nu sunt emo. Ea era emo.

Si atunci nu ma mai mira ca argentinienii au ca erou national un drogat.

Adi, cand ai fost mic ai cazut in cap? =)))

Cand o sa joace Messi 2 finale de campionat Mondial mai vorbim. Sa-i cer sa se transfere la Atletico Bilbao si sa castige 2 campionate consecutive in fata Realului sau Barcei + plus o cupa europeana, asa cum a facut Maradona cu Napoli. Si Milanul avea o echipa mai tare decat a Barcei din ziua de azi.

Vai, vai! Au venit fanii lui maratona. Ia mai bine ziceti-ne cum cea mai mare performanta a lui a fost o hotie transformata in blasfemie de niste dobitoci.

Ce a facut in 94? Nimic. Ca a fost depistat pozitiv cu efedrina(din aia de isi baga si Dodel al nostru) si a fost trimis acasa. Probabil ca atunci nu avea la el penisul fals pe care il folosea sa scape de testele antidopping.

Ce ma impresioneaza pe mine e ipocrizia unora. Ii faceti pe cei ca Mutu sau Tanase de tot rahatul pentru ca se poarta ca niste cocalari, dar ignorati comportamentul unicului cocalar din fotbal. Si aici nu ma refer la Ronaldo. Ca ala mai are mult de tras pana sa ajunga la nivelul de cocalarism la care e maratona.

p.s. Vorbiti de parca a jucat singur la Napoli. Ia mai bine uitati-va sa vedeti alaturi de ce internationali italieni si brazilieni a jucat.

Va intreb asa, Ciro Ferrara e un nimeni?

Si inca un p.s.

De ce nu ziceti de Viali ca a fost cel mai tare din lume? Ca ala a reusit sa castige cu Sampdoria o Cupa a cupelor si sa joace o finala de Champions League. Pe langa cucerirea campionatului in serie A.

Edited by Adrian

Adi, suntem fanii anti-prostiei si anti-ignorantei. Eu personal, sunt fanul lui Sócrates.

Ce ai scris mai sus e o aberatie cat China, asa ca te rog lasa pseudo-argumentele si nu o mai da in extreme. Comportamentul lui in 94 ne-a facut pe noi mari si pe poporul asta fericit, deci nu vad de ce esti contrariat. Si-a facut datoria in 86' si 90', ceea ce l-a facut mare. Uita-te la meciurile din vremea aceea si vezi cum a contribuit el la victoriile Argentinei si cum contribuie Messi sau altii.

Cu referire la "blasfemia" aia, sa nu uite englezii ce-au facut in 66' si ce e mai important, sa nu uite ca nu reprezentau vreo mare echipa.

Cat despre celelalte pseudo-argumente, doar pustii o fara cultura fotbalistica se mai uda cand il vad pe Ronaldo sau pe Mutu si-l declara cel mai bun jucator al tuturor timpurilor, etc.

Eu nu am zis, frate, ca nu a jucat. Am zis doar ca a jucat dopat. E clar ca, din moment ce a fost prins dopat de doua ori, a fost drogat de mai multe ori. Ce naiba? Crezi ca penisul ala fals era doar ca sa-l scape de controalele anti heroina sau cocaina sau ce lua el? Nu. Cu siguranta erau si impotriva altor substante.

Tu chiar crezi ca noi am realizat ce am realizat in 94 pentru ca nu era Maratona pe teren? Fii mah serios. Nu a jucat impotriva noastra si in 90? Ce a facut atunci? Nimic. Ca a avut grija Rotariu de el.

La Barcelona ce a facut? Nimic. De ce? Pentru ca alora nu le placea viata pe care o ducea el in afara gazonului si nu il tratau ca pe un rege. De aia au scapat de el. A si fost un documentar despre asta. Ala se certa cu toata lumea de la Barcelona si o tinea tot in petreceri.

La Napoli era altceva. Era rege. A continuat cu drogurile si cu tot. Si stiti foarte bine ca se zice ca a avut legaturi si cu mafia.

Dati un search pe The Pirate Bay sau oriunde altundeva si sigur gasiti un documentar obiectiv despre viata lui.

Nu am zis niciodata ca nu a fost un fotbalist talentat. A avut mult talent. Dar, din moment ce se dopa, a trisat. Si, daca a trisat, nu e corect sa fie comparat cu fotbalisti care au jucat pe bune.

La campionatul asta mondial, un pic de efedrina nu i-ar fi stricat lui Messi. Un pic de forta in plus, un pic de viteza, poate ca dadea si gol.

Edited by Adrian

S-o fi drogat el, s-o fi dopat... dar este un mare idol in toata lumea, nu doar in Argentina. Si de la Maradona la maratona este drum luuung, aproape la fel de lung ca si Marele Zid Chinezesc.

La campionatul asta mondial, un pic de efedrina nu i-ar fi stricat lui Messi. Un pic de forta in plus, un pic de viteza, poate ca dadea si gol.

Aici ai dreptate, pana la urma Messi a jucat vreo 75-80 de meciuri sezonul asta. Probabil ca e normal sa fie stors de puteri. Dar stai linistit, in ziua de de azi sunt x substante nedetectate in banalul test antidoping.

Am impresia ca faci o confuzie, Maradona nu s-a drogat pentru performante sportive, ci pur si simplu din placere. Narcoticele nu sunt stimulente puternice pentru performanta sportiva, ci dimpotriva, heroina de exemplu produce euforie si dependenta psihica, deregland aparatul respirator. Daca vrei performanta apelezi la altceva, gen steroizi anabolizanti, dopingul cu gene (e o faza incredibila, o sa ti-o povestesc cand am timp), etc

Apropo de paralela Messi-Maradona, nu stiu daca ai observat ce musculatura scheletica avea ultimul. Forta lui uluitoare din asta consta, spre deosebire de Messi care e deficitar la capitolul asta. Nu avea nevoie sa triseze.

maradona2.jpg

maradona.jpg

Edited by Joga Bonito

Eu nu am zis ca, pentru sport, el a luat cocaina sau heroina. Pentru sport, cu siguranta a luat ce ai zis tu. Pai, omul a fost prins dopat cu efedrina in 94. Si tu stii ce face aia, ca doar esti doctor.

Cu siguranta a luat si altele pe langa acele droguri. Ar fi chiar o greseala din partea noastra sa credem ca a luat doar cocaina si nimic altceva. Sa fim seriosi, drogatii nu se pot controla si nu cred ca isi impun ei niste reguli: "Iau doar heroina si nimic altceva".

Maradona a avut probleme si la Napoli. Dar aia nu l-au dat afara ca era regele. Lipsea de la antrenamente, avea probleme, era obosit, etc. Asa cum era Mutu la Chelsea. Cu toate astea a reusit sa faca niste treburi pe teren pentru Napoli.

Daca tu imi zici cu mana pe inima ca, cu toata musculatura lui, un drogat poate sa faca performanta sportiva, eu chiar nu mai spun nimic in legatura cu acest subiect.

Era clar ca baiatul lua si substante interzise, daca nu ca sa ii dea un avantaj pe teren, macar sa il ajute sa scape de problemele pe care le avea datorita consumului drogurilor.

Eram tare daca ajungeam doctor la 21 de ani. :)

Si George Best a consumat alcool pe rupte si a ajuns cel mai atacant ce a jucat vreodata in Anglia. La fel si Maradona, a facut performanta pe post de "drogat". Nu are vreo relevanta chestia asta. Foarte usor cazi in capcana drogurilor, au patit-o chiar si cei mai tari sportivi, fiindca te afecteaza cel mai mult pe plan mental. E mult de discutat pe tema asta, dar e clar ca Maradona nu se droga pentru performanta sportiva si nu in asa mare masura ca si in zilele noastre.

@Adrian

Foarte interesant ca-l dai pe Zidane exemplu. Uiti ca la Juventus a fost mai demult un scandal si se zicea ca medicul le-ar fi dat tocmai efedrina jucatorilor, jucatori printre care se aflau si Zidane, Deschampes sau Del Piero.

Sa zici ca, daca iei droguri recreative, neaparat iei si droguri care sa sporeasca performanta sportiva, e ca si cum ai zice ca toti cei care fumeaza iarba, iau si cocaina.

Pana una alta, Maradona a castigat o cupa mondiala si a mai jucat o finala cu o echipa care era medie, nicidecum plina de vedete ca Argentina de astazi. A castigat 2 scudetto in Italia cu o echipa medie spre mediocra, echipa care n-a mai avut niciodata performantele din vremea lui.

Si faptul ca te miri ca argentinenii il respecta e o tampenie. Tocmai de aia sunt de admirat argentinienii: indiferent de greselile pe care le-a facut, ei ii respecta pentru ceea ce a facut pe teren pentru tara lor. Numai noi, romanii, avem talentul cretin de a ne ignora, jigni gloriile si de a le minimiza performantele(vezi Hagi, Lacatus, Boloni, echipa Stelei din 86-89 ca sa nu mai vorbesc de cei care au realizat performantele senzationale de la gimnastica, handbal, atletism, inot etc)

PS: Nu zic ca Maradona a fost cel mai bun din istorie, asta este o chestie pur si simplu subiectiva; fiecare are alt jucator preferat. Plus ca eu l-am vazut doar pe inregistrari. Insa performantele lui vorbesc de la sine si in orice caz a fost printre cei mai buni jucatori din istorie.

Edited by MoWeed

Si George Best a consumat alcool pe rupte si a ajuns cel mai atacant ce a jucat vreodata in Anglia. La fel si Maradona, a facut performanta pe post de "drogat". Nu are vreo relevanta chestia asta. Foarte usor cazi in capcana drogurilor, au patit-o chiar si cei mai tari sportivi, fiindca te afecteaza cel mai mult pe plan mental. E mult de discutat pe tema asta, dar e clar ca Maradona nu se droga pentru performanta sportiva si nu in asa mare masura ca si in zilele noastre.

Ai dreptate.

Eu cred mai degraba ca daca Maradona nu se droga juca si mai bine,era mai stabil din punct de vedere psihic si avea o cariera la fel de stralucitoare si dupa 1990.

Adriane, nu poti sa-ti dai cu parerea despre calitatile lui de jucator atata vreme cat singura ta sursa sunt povestile celor batrani sau you-tube-ul care nu reflecta nici macar 1% din minunatiile pe care le facea pe teren.Rezuma-te sa te referi la jucatori pe care i-ai vazut cu ochii tai,ca altfel risti sa cazi in penibil in fata celor care l-au prins pe Maradona jucand.

MoWeed

Da, intr-adevar. Am uitat de perioada aia. Nu a fost un exemplu bun. Dar au fost altii care au facut treaba fara "ajutoare".

In alta ordine de idei, daca nu faci sport, mai bine nu iti dai cu parerea despre rahaturile pe care le patesti daca iti otravesti organismul.

Una e sa consumi tu, MoWeed, om care nu face nici un sport, marijuana si alta e sa consume un fotbalist. Ia pune-te tu si baga droguri sau alcool pe perioada lunga sa vezi daca mai fugi la fel de bine la fotbal. Si la tine se vede treaba asta. Dar la un om care face sport de performanta?

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca drogurile consumate de maratona erau mult mai periuculoase ca marijuana.

Consumul prelungit de droguri, fie ca e vorba de marijuana sau heroina, te afecteaza. Si, atunci, ca sa ramai la acelasi nivel din punct de vedere sportiv, esti nevoit sa folosesti substante interzise.

Cat despre aia cu "echipa fara vedete" si "echipa mediocra", astea sunt parerile tale. Doar pentru ca nu ai auzit tu de respectivii, nu inseamna ca erau niste necunoscuti. Cauta sa vezi ce jucatori jucau atunci la Napoli si in nationala Argentinei. Si, daca nu te superi, o sa iti amintesc eu ca Steaua a luat bataie de la River Plate in finala cupei intercontinentale.

Asta cu erou national nu o sa fiu de acord niciodata. Un erou il dai exemplu copiilor tai. Ce exemplu sa ia un copil de la maratona? Cum sa jigneasca? Cum sa se dea mare desi e foarte mic? Cum sa isi bata joc de adversari?

Sau poate cum sa se drogheze? Daca vorbim de maratona jucatorul.

Au facut altii performante mai mari ca el si nu sunt ridicati la rang de zei.

p.s.

Eu l-am vazut pe maratona jucand. Sau ce? Sunteti singurii care aveti televizor si acces la posturi sportive gen eurosport sau espn, posturi pe care se dau meciuri vechi?

Joga Bonito

Nu vad pe englezi sa faca din Georgie Best un zeu.

Edited by Adrian

Mie mi se pare absolut aberant sa zici de echipe/jucatori care nu i-ai vazut decat in inregistrari ca sunt mai bune sau mai slabe decat cele din actuala generatie.

Cat despre celelalte pseudo-argumente, doar pustii o fara cultura fotbalistica se mai uda cand il vad pe Ronaldo sau pe Mutu si-l declara cel mai bun jucator al tuturor timpurilor, etc.

Eu inteleg ca ai o mare cultura fotbalistica tu, dar e aberant ce spui.

De ce nu ar fi Cristiano Ronaldo cel mai bun fotbalist al tuturor timpurilor (sau printre cei mai buni, pentru ca nu poti spune unul anume. Ar fi o parere subiectiva sa alegi unul singur din 50, sa zicem)? Si cand zic fotbalist, zic fotbalist, nu ma refer la baieti buni, la oameni de caracter etc. Vorbesc strict de calitatile lui sportive si ce face pe teren (sper sa nu incepi iar cu intrebarile tale filozofice gen "ce intelegi prin calitati sportive?"). Si eu vorbesc doar din fotbalul pe care l-am vazut si pot spune ca singurii jucatori care pot face diferenta cum o face el sunt (sau au fost) Messi,Ronaldo(brazilianul), Zidane si Ronaldinho (in perioada Barcelona). Am mai vazut jucatori decisivi precum un Del Piero, un Henry (cand evolua la Arsenal), un Steven Gerrard etc. dar care nu au avut o constanta perfecta cum o aveau cei care i-am precizat in prima parte.

Avand in vedere ca acum 20-30 de ani fotbalul nu se juca atat de tactic precum astazi, spatiile erau infinit mai mari si libertatea pe care o avea un jucator era maxima din partea antrenorului, lasa-ma sa cred ca jucatorii care faceau magii in timpurile alea ar fi avut dificultati astazi. Si eu am auzit de Pele ca ar fi fost super jucator, si eu am auzit de Maradona, si de Cruyff, Van Basten, Best, Di Stefano, Cantona, Beckenbauer, Eusebio, Bergkamp sau Hagi. Pe majoritatea nu i-am vazut jucand de cat secvente, ce mai arata la TV meciuri din trecut. Dar din secvente nu imi pot da seama cine este mai bun sau sa fac o comparatie cu actuala generatie de fotbalisti.

Stai un pic.

Nu am zis ca drogurile alea nu afecteaza. Ba char pana si noptile nedormite in club afecteaza, d-apoi drogurile. De altfel, probabil de aia a fost prins a 2-a data dopat cu efedrina.

Dar si tu uiti ceva. Incepand cu perioada in care a fost prins prima data dopat, cariera lui a fost intr-un continuu declin. Toate performantele lui mari au fost obtinute inainte de 1991(cand a fost suspendat prima data) si probabil cam pe atunci se si apucase de droguri. Daca s-ar fi drogat din a doua jumatate a anilor 80(adica perioada lui de maxim) ar fi fost probabil prins mai devreme.

Deci, pe scurt, performaltele lui mari atat la nivel de nationala cat si la nivel de club au fost facute inainte sa se drogheze. Deci nu avea motiv sa ia droguri care sa-i mareasca performanta sportiva si nu exista dovezi ca s-ar fi dopat in acea perioada

Performantele lui majore au fost curate si nu trebuie sterse datorita marilor greseli care le-a facut in a 2-a jumatate a carierei lui. De aia e idol, pentru ce a facut in anii 80, nu pentru ca s-a dopat.

In primul rand vreau sa imi raspundeti la o intrebare. Care e diferenta intre a vedea un meci live si a vedea unul inregistrat cand iti dai cu parerea despre un jucator?

Daca eu l-am vazut pe x jucand bine in ceva meciuri de acum 40 de ani si zic de el ca e bun, inseamna ca nu e adevarat?

Adica, cu ce e mai buna parerea unui om care a vazut meciul live decat parerea unuia care l-a vazut in reluare?

Va rog sa ma lamuriti.

MoWeed

Nu ai citit ce am scris. Maradona lua droguri inca din perioada Napoli, din anii 80. De atunci folosea penisul fals si de atunci se zicea ca are legaturi cu mafia. Probabil ca lua droguri chiar si din perioada Barcelona. Poate ca le lua chiar de la Boca. In 90 l-au prins. Dar nu atunci a luat droguri pentru prima data. Aia sa fie clar.

Am si gasit ca incepuse sa se drogheze inca din 1983.

In primul rand vreau sa imi raspundeti la o intrebare. Care e diferenta intre a vedea un meci live si a vedea unul inregistrat cand iti dai cu parerea despre un jucator?

Daca eu l-am vazut pe x jucand bine in ceva meciuri de acum 40 de ani si zic de el ca e bun, inseamna ca nu e adevarat?

Adica, cu ce e mai buna parerea unui om care a vazut meciul live decat parerea unuia care l-a vazut in reluare?

Va rog sa ma lamuriti.

Tie omul trebuie sa iti explice ca la clasa a doua ca ori nu vrei, ori nu poti sa intelegi.

In primul rand nu ma refeream la tine si in al doilea rand una este sa vezi un jucator intr-un meci, doua, cinci, zece si alta este sa-l vezi 10 ani de zile.

In primul rand, nu vorbeam cu tine.

In al doilea rand, cine din Romania l-a vazut pe Maradona jucand in anii 80 la echipele sale de club? Hai, sariti si raspundeti. Ca vreau sa vad si eu cine avea pile sus la PCR :))

Pentru cei care nu stiu la ce ma refer, desi poate parea ciudat acum, pe vremea aia meciurile din italia si spania nu erau date la TV in Romania. In cel mai bun caz, microbistii il puteau vedea pe maratona doar in meciuri de Cupa Mondiala sau de cupe europene, daca echipa lui juca impotriva unei echipe romanesti.

Mai erau, bineinteles, cei care prindeau de la bulgari. Cu siguranta bulgarii dadeau toate meciurile din Spania si Italia... NOT!

Asadar ajungem la concluzia ca, destul de sigur, am vazut in reluare aceleasi meciuri pe care le-au vazut live cei de acum 30 de ani.

Pai tocmai, daca nu il vezi jucand constant, mi se pare aberant sa faci comparatie intre Maradona si Messi, sa zicem. Faptul ca in Romania nu se dadeau meciurile, imi intareste afirmatia. Cum poti spune ca Maradona e mai bun decat Messi cand tu il vedeai pe Maradona doar 7-8 meciuri pe an?!

In primul rand, nu vorbeam cu tine.

Pai la cine plm te refereai ca eram singurul care am zis de chestia aia? Deja ma enervez :)

Sunteti total off topic, dragi moderatori si redactori.

Puteti sa deschideti un nou topic anti sau pro Maradona, dar nu vad ce legatura are Cupa Mondiala 2010 cu Maradona jucatorul.

Lasa-ne ma, dau eu cate un warn diseara la toti care am facut off-topic si gata. Da' lasa-ne sa vorbim.

Pai faceti-va topic nou, nu il distrugeti pe asta cu ideile voastre care nu au nicio legatura cu el.