BlackWoolfy

De ce trebuie sa plece Gigi de la Steaua ?!

1,323 posts in this topic

Nu-i el nici primu' si nici ultimu' fotbalist care face asta. Deci stai calm ca nu primeste 10 etape. Nu o sa primeasca nici macar una.

Hai sa nu exageram acum toata treaba asta cu "caracterele infecte n-au ce cauta la Steaua". Ca Lacatus avea cate o intrare ca asta a lu' Stratila la fiecare 2-3 meciuri. Atunci noi ziceam ca e foarte determinat, nu rau intentionat. Doar personajul principal stie adevarul, daca a vrut sau nu sa faca rau.

Lorimer

Nu trebuie sa fii stralucit ca sa joci la Steaua. Nicolita a jucat titular multi ani si singura diferenta dintre mine si el era faptul ca el fugea un pic mai mult. Un pic mai mult. Ca 10 km intr-o ora jumate pot sa fac si eu daca ma pregatesc o saptamana sau doua.

Ce frumos era pe vremea aia. Va mai amintiti cati antrenori a schimbat tiganu'? Le-a luat si alora un pic pana s-au prins ca e obligatoriu sa fie Nicolita titular.

Edited by Adrian

Cand raspunsul lui a fost "si Latovlevici a intrat asa la mine" e clar ca a fost rau intentionat. Ca nu e nici primul si nici ultimul fotbalist care a facut asa ceva sunt de acord cu tine.

Adevarul este ca, o vreme, si eu l-am regretat. Mai ales cand ne "incanta" Banel cu executiile lui. Dar eu nu pot sa trec peste problemele pe care individul asta le are cu capul. Poate sa fie si al doilea Messi, un jeg ca asta n-are ce cauta la Steaua.

Nici nu se pune problema sa vina acum la Steaua. Chipciu, intr-un picior, e cu 3 clase cel putin peste el.

Gestul lui nu e scuzabil, este clar asta. Dar este un efect al declaratiilor, mistourilor, batjocurii conducerii steliste. Asta e adevarul.

Pai ce? Stratila e singurul? Amintiti-va cum dadea Coman cu pumnul in Tanase acum cativa ani la un Steaua-Rapid. Sau cum ii calca Cadu pe stelisti si ii lua pe sus pe unde ii prindea. Numai ca gesturile alea nu au fost la fel de mediatizate si dezbatute. Dar sunt acelasi lucru!

Edited by Adrian

Astfel de intrari sunt dese...si ar trebui sa li se dea 10 etape la toti care intra asa chiar daca nu-si accidenteaza adversarul...adica nu doar Gardos a fost idiot... Se poate vedea pe analizele video cine are rea intentie.

Sansa lui Lacatus a fost valoarea.

Ai fixatia asta cu Nicolita...ala era un caz special, trebuia sa joace din anumite interese. Era slab, dar nu atat de praf cum il vezi tu. Era fotbalist folositor fara minge, anti-tehnica, doar instinct, dar nu era fotbal de sala ca sa conteze atat de mult cum sarea mingea din el. Dar asta nu-l face pe Stratila mai bun.

Nicolita era util la echipe mici. Nu la Steaua. La Steaua e util un Chipciu, un Adi Popa. Oamenii de constructie, nu oamenii care distrug.

Si valoarea lui Lacatus nu i-a ajutat cu nimic carierei lui Ardeleanu.

Edited by Adrian

Lacatus era dificil, este adevarat. Dar imi aduc aminte de fotbalisti uriasi la nivel international care apelau meci de meci la asemenea interventii....Davids e unul dintre ei. Poate ca din aceasta cauza m-am indragostit de jocul la inchidere curat si tehnic al lui Redondo. Muream cand auzeam ca un spargator ca Davids e mai bun, muream cand auzeam ca spargatori ca Almeida sau Mascherano se pot compara cu el...

Edited by Lorimer

"Prima de campionat e de 0 lei. Pe mine nu mă mai interesează campionatul. Jucatorii iau banii la două luni, sau două luni jumate. Acum vor veni 4 milioane de la UEFA si-și vor primi banii. Asa s-au dat mereu la Steaua banii, la două luni. Aș putea să le dau si la 3 luni. Cum să le dau banii lunar?"

Pai ce, au castigat ei vreun campionat? Au eliminat ei pe Ajax? Au batut pe Chelsea?

Ca sa citez un clasic in viata, "oile astea demonstreaza ca, in ciuda unor aparente, nu inteleg si nu sunt in stare de nimic". Cum sa platesti lunar niste oi?

Alexandru H.

Sa stii ca in cazul asta chiar sunt niste oi. Nu doar oi, niste prosti. Eu nu as accepta sa fiu platit tot la a treia sau a patra luna. Ca fiti siguri ca, daca ciobanul a zis ca-i plateste la 2 luni, e clar ca-i plateste tot la 4 luni. Astea-s bullshituri cu odata la 2 luni.

Imi pare rau pentru jucatori. Imi pare rau ca nu au coloana vertebrala si ca accepta sa fie calcati in picioare. In locul lor, acum as cere sa fiu transferat. IN SECUNDA ASTA. Nu vrea clubul? Nu-i problema, nu mai joc. Nu-mi plateste salariul la timp? Depun memoriu, scap liber si plec dracului la prima echipa de valoare care imi face oferta.

Si fiti siguri ca oameni ca Adi Popa, Chipciu, Chiriches, Rusescu vor primi oferte de la echipe de valoare. Nu din China, Rusia, etc.

Pacat ca jucatorii sunt prosti. Ei il lasa pe cioban sa faca ce vrea cu ei si ii dau apa la moara. Asta niciodata nu va invata ca nu e bine daca toata lumea il lasa sa faca cum vrea el.

Nu mai era nevoie de nicio dovada ca ciobanu e capiat dupa bani... chiar ca sunt prosti jucatorii ca accepta asa ceva... sper sa putrezeasca in parnaie mai repede.

Ar trebui schimbat titlul topicului...De ce nu mai trebuie sa se intoarca Ciobanul la Steaua?

Edited by clausblaus

Usurel, nene Claus, ca si lui Adrian Nastase i se canta prohodul si acum e iar bulibasa. :no:

Stiu Lari,de asta nu am zis ca nu se intoarce,ci ca nu ar trebui sa se intoarca!

Parca vezi ca trece rahatul ala de proiect de lege si ii elibereaza pe toti cei cu pedepse mai mici de 5 ani.Posibil sa se intoarca mai repede decat ne-am dori noi.

De la infractorul de drept comun Ioan Becali:

"Nimeni de la Steaua, nici Teia Sponte, nici Virgil nu va misca un deget fară acordul lui Gigi, de asta să fiti siguri.

Singura problemă ar fi ca jucatorii să-și piardă cumpatul. Ei trebuie să creadă că seful lor e viu si sanatos, chiar dacă e in penitenciar. Dar el de acolo va avea in continuare grijă de ei, asa cum a avut si pană acum. Gigi e atat de inteligent incat in acele 5-7-10 minute cat are voie la telefon sau in acele vizite de o ora o oră si jumatate să comunice subordonatilor pe care ii are lucrurile pe care trebuie să le faca Pentru a da niste ordine nu trebuie să ai foarte mult timp, ci trebuie să fii foarte exact si cuprinzator. Eu ii asigur, in numele lui Gigi, pe toti sustinatorii Stelei că Steaua va merge in continuare ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

Steaua e o echipă ajunsă pe un piedestal greu de doborat. Câștigă bani din meciurile pe care le joaca câștigă bani din drepturile de televizare. E un club care se poate finanta din propriile câștiguri. Acolo, el are niste oameni pe care se bazeaza atat in partea financiara cat si in partea manageriala

Clubul Steaua va continua să-și facă drumul lui, atat in cele două etape care mai sunt de jucat - stim deja că este campioană - dar si in meciurile de calificare pe care le va juca in iulie si august pentru a ajunge in Liga Campionilor. Ajungand acolo, Steaua nu mai are nevoie de finantare, pentru că ar putea primi intre 20 si 25 de milioane (n.r. - de euro) pentru această calificare. Problema este doar a copiilor, problema e a lui, că va sta acolo izolat, a mamei lui, pentru că este mai batrană si mai bolnavicioasă".

Daca zic toti ca nu pleaca jegul de la Steaua, e clar ca pleaca :))

""Singura problemă ar fi ca jucatorii să-și piardă cumpatul. Ei trebuie să creadă că seful lor e viu si sanatos.......""

Bucatica asta face toti banii,m-am amuzat teribil.

Deci neamurile il considera un mort-viu?

Îmi pare rau pentru ceea ce i s-a intimplat lui Gigi. Numai prin asa ceva să nu ajungi să treci. Legat de Steaua, chiar am vorbit cu domnul Viorel Paunescu, si dacă va fi nevoie eu sunt dispus să mă implic total si neconditionat pentru binele echipei. Steaua este un nume uriaș in sportul romanesc, acum echipa este campioana

Aș putea convinge anumiti oameni de afaceri sau companii mari să semneze contracte de publicitate cu clubul din Ghencea. Dacă mi se va cere sprijinul, il voi da imediat, a explicat Ilie Nastase.

Îmi pare rau pentru ceea ce i s-a intimplat lui Gigi. Numai prin asa ceva să nu ajungi să treci. Legat de Steaua, chiar am vorbit cu domnul Viorel Paunescu, si dacă va fi nevoie eu sunt dispus să mă implic total si neconditionat pentru binele echipei. Steaua este un nume uriaș in sportul romanesc, acum echipa este campioana

Aș putea convinge anumiti oameni de afaceri sau companii mari să semneze contracte de publicitate cu clubul din Ghencea. Dacă mi se va cere sprijinul, il voi da imediat, a explicat Ilie Nastase.

Si unii ziceau ca nu cumpara nimeni. :))

Jurnalistul Radu Banciu a comentat, joi, in cadrul emisiunii Lumea lui Banciu difuzată pe B1 TV, solicitarea halucinantă pe care doresc avocații lui Ciobanul s-o depuna de a-l elibera pe omul de afaceri pentru că este singurul care intreține familia sa.

Cum să spună avocatul lui să-l elibereze pentru că are guri de hranit? Că e singurul intreținator al familiei și trebuie eliberat imediat pentru că nu are cine intreține familia? Atunci ce-ar mai insemna justiția. Pai cum ar fi să eliberam toți gainarii, criminalii, nenorociții doar pentru că au nu știu câți acasa un familion, nu mai poate să intre la pușcarie. Mai lasați-ne cu Gigi, că nu avem de ce să-l pupam atata, dar e singurul om care a intrat la pușcarie, dar ala care a furat un pachet de branză să le dea de mancare pentru familie, acela cum iși mai intreține familia?, spune Banciu.

Jurnalistul spune că televiziune trebuie să inceteze să se poarte cu manuși cu acest subiect și să mai arate și cealaltă parte a omului Gigi, așa cum relatează o fostă angajată a unui cazino, care il descrie clar pe Becali un jeg uman.

După cum povestește o fostă angajată a unui cazinou, arunca cu jetoane in capul crupierilor, spargea vitraliile, cerșea de la camatarii mai saraci și-i amenința cu moartea cind aceștia il refuzau. Urla. Țipa. Se scalambaia. Facea din nou scandal. Așa se distra el, arunca cu jetoane, urla, da, el, omul credincios, bisericos. E ultimul rahat, ultimul jeg, cum am ajuns noi in 2013 să-l plangem pe Becali, unul care nici nu știe să țină pașaportul pe faț㠝, spune Banciu.

Sursa

Ciobanul e disperat. Daca asa face dupa 2-3 zile in puscarie, ganditi-va ce o sa faca dupa o luna sau un an. E un om terminat. Putem sa ne bucuram, ca e gata.

Steaua riscă RETROGRADAREA din cauza lui Ciobanul

Problemele cu justitia pe care le are Ciobanul o pot implica pe Steaua in cel mai mare scandal din istoria fotbalului romanesc. Luni, la Inalta Curte de Casatie si Justitie, se decide nu doar viitorul latifundiarului, ci si al clubului din Ghencea.

Ciobanul asteapta cu emotii prima zi a saptamanii viitoare: la ICCJ, un complet de cinci judecatori va da verdictul “ definitiv, irevocabil si executoriu “ in "Cazul Valiza". Judecat pentru dare de mita, Ciobanul risca sa petreaca in spatele gratiilor mai mult de trei ani. De data aceasta, condamnarea pentru dare de mita ar lovi si in clubul Steaua!

Constienti si ei de gravitatea situatiei, oficialii FRF discuta in aceste zile despre soarta echipei antrenate de Laurentiu Reghecampf. Cu totii stiu ca, in astfel de cazuri in care se dovedeste actul de coruptie, singura masura care se impune este retrogradarea imediata in primul esalon inferior, scrie National.

In "Cazul Valiza", Ciobanul este acuzat ca a oferit suma de 1,7 milioane euro jucatorilor de la "U" Cluj pentru a castiga partida cu CFR Cluj, din ultima etapa a sezonului 2007/ 2008. Daca "sepcile rosii" s-ar fi impus in meciul respectiv, Steaua ar fi devenit campioana Romaniei, lucru care nu s-a intamplat, deoarece "feroviarii" au invins cu1-0.

Procurorii DNA l-au acuzat pe Ciobanul de dare de mita si fals in inscrisuri si au cerut o pedeapsa de patru ani de inchisoare cu executare; in acelasi caz, selectionerul Victor Piturca (pentru favorizarea infractorului) si Teia Sponte (pentru complicitate) risca fiecare cate doi ani de inchisoare cu suspendare.

UEFA ia foarte in serios situatiile de acest gen, cand se demonstreaza, in justitie, coruptia din fotbal. Chiar daca pana acum n-a fost cazul sa intervina in Romania, este cat se poate de clar ca mesajul UEFA nu poate fi decat unul singur: taiati in carne vie, coruptia nu are ce cauta in sport!

Tocmai teama de institutia francezului Michel Platini da frisoane FRF, care va fi obligata sa o pedepseasca pe Steaua dupa condamnarea lui Ciobanul.

Un caz asemanator s-a petrecut in Italia. Principalul acuzat: Luciano Moggi, conducatorul lui Juventus Torino. Dovezile prezentate de procurorii anticoruptie au fost atat de clare, incat federatia italiana n-a putut lua decat o singura decizie: retrogradarea lui Juventus! Pentru acte de coruptie savarsite de conducatori a fost retrogradata si Olympique Marseille, in 1994, pe cand era patronata de magnatul Bernard Tapie.

Ciobanul nu ocupa, totusi, nici o functie oficiala in organigrama clubului Steaua. Ca sa demonstreze ca nu a solicitat niciodata ajutorul latifundiarului si nu are nici o legatura cu faptele incriminate in "Cazul Valiza", Steaua l-ar putea actiona in judecata pe Ciobanul, dand, astfel, de inteles ca omul de afaceri a actionat in nume propriu.

http://www.realitatea.net/Steaua-risca-ret...li_1188275.html

Pai l-a mai dat o data in judecata dragul de Vali, o sa o faca si acum, nu-i bai..

Nu merge chiar asa. Nu poti sa prostesti oamenii la infinit. Legatura dintre jeg si Steaua e deja cunoscuta in toata lumea. Orice ar spune actele, cei de la echipa stiau ce urma sa faca ciobanul si au fost de acord. Intelegerea exista. Daca jegul e condamnat pentru coruptie, trafic de influenta, mita, etc., Steaua se poate duce in jos pentru complicitate.

Asta e binele facut de jeg! Cand iti intinde mana de fapt iti baga cutitu-n spate. Asa cum i-a facut si lui Hagi la blatul cu Viitorul.

Repet, ciobanul a amenintat multi oameni inainte sa intre in puscarie. Daca aia vor sa ii faca rau, acum e momentul. O condamnare luni si o retrogradare a Stelei ar fi loviturile de gratie.

Becali, va fi adus luni la Înalta Curte de Casatie si Justitie (ÎCCJ), unde urmează să fie audiat in dosarul 'Valiza', in care este acuzat de dare de mită si fals in inscrisuri sub semnatură privata

Va fi prima aparitie a lui Ciobanul de la incarcerarea sa pe 20 mai, după ce a fost condamnat la trei ani inchisoare intr-un alt dosar, cel privind un schimb de terenuri cu MApN.

Dosarul 'Valiza' se află in faza de recurs la instanta suprema iar la ultimul termen al procesului din 22 aprilie Ciobanul si-a exprimat Dorinta de a da o declaratie in fata instantei, insă completul de judecată condus de Livia Stanciu nu a fost de acord si a amanat dezbaterile, pentru că la proces lipseau doi dintre inculpati, Victor Piturcă si Radu Gheorghe Marino, care trebuie să precizeze si ei dacă vor să fie audiati.

În aprilie 2012, George Becali, Victor Piturca Teia Sponte, Alina Florentina Ciul si Radu Gheorghe Marino au fost achitati de un complet de trei judecatori de la Înalta Curte de Casatie si Justitie, insă DNA a declarat recurs.

În decembrie 2008, finantatorul Clubului Steaua, George Becali, si antrenorul echipei nationale de fotbal a Romaniei, Victor Piturca au fost trimisi in judecată de procurorii DNA.

În acelasi dosar, au mai fost trimise in judecată alte patru persoane: Teia Sponte, vicepresedinte al Consiliului de Administratie al FC Steaua Bucuresti SA, acuzat de complicitate la dare de mită; Ciul Alina Florentina, avocată in cadrul Baroului Bucuresti, acuzată de favorizare a infractorului in legatură cu infractiunile de coruptie si fals in inscrisuri sub semnatură privată (două fapte); Marino Gheorghe Radu, acuzat de favorizare a infractorului in legatură cu infractiunile de coruptie si fals in inscrisuri sub semnatură privată (două fapte) si Volcinschi Raul, acuzat de favorizare a infractorului in legatură cu infractiunile de coruptie.

Potrivit DNA, pe 11 mai 2006, George Becali, in calitate de finantator si actionar al FC Steaua Bucuresti SA, i-a promis fiecarui jucator de fotbal al CF Gloria 1922 Bistrita sume de bani cuprinse intre 5.000 si 10.000 de euro, pentru ca acestia să iși apere corect sansele de joc in meciul cu echipa FC Rapid Bucuresti, programat la 12 mai 2006, in etapa a 27-a din Campionatul National de Fotbal-Divizia A.

Într-o actiune separata in perioada 4-7 mai 2008, George Becali le-a oferit suma de 1.700.000 de euro jucatorilor de fotbal de la clubul Universitatea Cluj aflati pe foaia de joc pentru meciul din etapa a 34-a a Campionatului National de Fotbal - Liga I (aproximativ 100.000 euro pentru fiecare), pentru ca acestia să iși apere corect sansele de joc in meciul cu echipa CFR Cluj din 7 mai 2008.

Procurorii sustin că Becali a fost sprijinit de Teia Sponte, care, in zilele de 6-7 mai 2008, s-a deplasat la Cluj-Napoca avand asupra sa suma de 1.700.000 de euro reprezentand obiectul ofertei financiare pentru jucatorii de fotbal ai Universității Cluj.

Astfel, acesta garanta, in numele lui Becali, atat existenta banilor, cat si posibila remitere a acestora in functie de rezultatul meciului dintre Universitatea Cluj si CFR Cluj.

Pentru a fi exonerat de o posibilă raspundere penală sau disciplinară in legatură cu fapta de coruptie descrisa Becali a initiat si a participat nemijlocit la intocmirea, pe 19 mai 2008, a două antecontracte de vanzare-cumparare cu mentiuni nereale sub aspectul datei, continutului si vointei reale a partilor.

DNA mai arată că inscrisurile falsificate au fost ulterior folosite atat in cauza penala cat si in ancheta disciplinară efectuată de organismele jurisdictionale ale Federatiei Romane de Fotbal.

Procurorii mai sustin că Marino Gheorghe Radu, Ciul Alina Florentina, Volcinschi Raul si Piturcă Victor au actionat cu bună-știință, din initiativa lui George Becali, la perfectarea frauduloasă a celor două antecontracte de vanzare-cumparare, avand un continut falsificat, iar ulterior, in timpul anchetei, au dat declaratii mincinoase, confirmand variantele false de aparare a inculpatilor George Becali si Teia Sponte, in scopul de a zadarnici urmarirea penală si de a-i ajuta să scape de o posibilă raspundere penala

DNA l-a scos de sub urmarire penală pe Traian Bendorfean, cercetat pentru infractiunea de complicitate la luare de mita În ceea ce-l priveste pe Anton Dobos față de care s-a inceput urmarirea penală pentru infractiunea de luare de mita s-a dispus disjungerea cauzei si continuarea cercetarilor intr-un nou dosar penal, in conditiile in care acesta nu a putut participa la activitățile de urmarire penală din cauze obiective, fiind victima unui accident rutier grav.

Procurorii DNA au instituit, prin ordonanta din 8 mai 2008, sechestru asigurator si au indisponibilizat suma de 1.700.000 de euro apartinand lui George Becali, in scopul confiscarii speciale.

Agerpres