BlackWoolfy

De ce trebuie sa plece Gigi de la Steaua ?!

1,323 posts in this topic

Jiji Becali: " Nicolae Badea are oricand usa deschisa la Steaua!"

Pai si Borcea nu? Copos? ....

Ca doar pe astia-i respecta ciobanul, ca de fostii nostri antrenori si jucatori nici nu mai e vorba....

Majoritatea "comentatorilor" si a "ultrasilor" vor cu indarjire sa scape de sFantul JJ.Dar nu v-ati gandit ca trebuie schimbat intai ceva de "mai jos"?Vi se pare ca asa ar trebui sa arate peluza celei mai galonate si mai iubite echipe din tara?Vi se par modele de urmat?in legatura cu nordul nu pot face nici macar cea mai mica remarca,ea nu exista,nu este decat o adunatura de "interlopi"care noroc ca nu au voie cu seminte pe Mall Arena ca ar fi spart 3-4 pungi pe cap de porc pe meci,insa ce ne facem cu SUD-ul?Nu credeti ca s-au pierdut toate valorile,toate idealurile?Marii "lideri" ai aceste minunate peluze in urma cu ceva timp,acum doar o amintire,nu au nimic in comun cu spiritul de luptator(ATENTIE!!nu razboinic!).Peste noapte au aparut vreo 100-150 de lideri de galerie(sper ca se intelege unde bat de fapt),toti sunt cei mai mari huligani din europa si nu numai,insa si aici,nu mai ramane decat sa pupe dosul poleit cu aur al latifundiarului.Aceasta peluza nu mai exista...Nu e decat o adunatura de oameni,unii dintre ei se cred mai presus ca restul si cam atat!Nu exista placere,nu exista pasiune,nu exista suflet pus in aceasta activitate.Parerea mea e ca a ajuns ceva gen "hai sa mai mergem si noi la meci sa ne mai vada si pe noi lumea ca dam tonul...".Unde sunt marii lideri ai peluzei?Unde sunt marii huligani,acei ultrasi,acei membrii de brigazi care injura "cetatenii" ca sunt suporteri de rezultat?

Pai ba "baieti",nici pe voi nu prea va vede lumea pe la meciuri,sa stiti!Si voi va cam lasati asteptati,sunteti aparitii rare,iar atunci cand o faceti,in loc sa va dati sufletul pentru a incuraja echipa preferata,stati si va spuneti povesti unul la altul cu ce ati facut in ultimul timp de cand nu v-ati vazut.

Inteleg ca s-a umplut peluza de samantari,insa cred ca pentru eradicarea lor,ar trebui sa se lucreze intai "la interior".

PACAT!!!!

Ar trebui sa se mediteze mai mult pe lucrurile astea si abia apoi asupra plecarii antrenorului principal de la Steaua(pentru ca dupa cum stim,Laurentiu Reghecampf este doar secund).

REZOLVATI INTAI PROBLEMELE ASTEA SI ABIA APOI SA FACEM CEVA CU oAIE!!

@Flubber21

Pai de ce s-a ajuns in situatia asta,din cauza cui?

Pestele de la cap se imputeste,deci taie capul daca vrei sa mai salvezi ceva din peste.

Poate te inteleg eu gresit,dar mi se pare o chemare in masa la stadion,ceva mai mascat este drept.

Nu stiu daca o sa plece Becali vreodata de la Steaua, orice am face noi suporterii sau oricate prosteste s-ar face, pentru ca e o sursa in care ii aduce bani multi in unii ani si ii convine asta, oricui i-ar convenii asta, chiar daca in anii trecuti nu a reusit mare lucru, schimband o gramada de antrenori, ceea ce nu a fost bine, acum vad ca a cam lasat-o mai moale cu bagatul in facutul echipei, probabil si ca Reghe stie ce are de facut si se pricepe destul de bine, ar fi bine daca ar ramane asa situatie :)

@Flubber21

Pai de ce s-a ajuns in situatia asta,din cauza cui?

Pestele de la cap se imputeste,deci taie capul daca vrei sa mai salvezi ceva din peste.

Poate te inteleg eu gresit,dar mi se pare o chemare in masa la stadion,ceva mai mascat este drept.

Nu chem nimeni sub o forma mascata la stadion,insa trebuie sa ne concentram asupra ambelor lucruri.Ai dreptate ca pestele de la cap se impute,insa trebuie sa facem ceva si cu spiritul...nu v-ati saturat sa rada toate javrele si toate ciorile de noi?eu unul,DA!!

Si de ce rad ciorile si javrele de noi ca nu te inteleg bine?

Pentru ca avem un "patron" care se pisa pe istoria clubului cumva,ca-si bate joc cand si cum are chef de tot ce tine de spiritul care a tinut in picioare acest club,ca-i injoseste pe toti cei care au facut ceva ca acest club sa fie recunoscut pe plan international,clubul fanion al fotbalului romanesc...de asta?Pai in cazul asta au de ce rade,au de ce sa behaie si sa dea cu cusma de pamant in scarba.

Pentru altceva nu,caci pentru altceva le trebuie ceea ce nu au avut si nici nu vor avea vreodata....te las sa ghicesti!

Nu ma refer la faptul ca rad de echipa in general.Rad de "galerie"(de fapt de ce a mai ramas din ea).Oricat s-ar pisa bECALI pe istoria clubului,o sa vina si momentul in care nu va mai fi acel "cioban care mana oile dupa cum vrea".Insa eu cred ca ar trebui sa se mai lucreze la semnificatia cuvantului "ultras" sau "galerie".Noi nu prea mai avem asa ceva.Sa nu fiu inteles gresit,nu vreau sa creez o polemica pe acest subiect,dar cred ca mai trebuie lucrat

Si crezi ca putem face ceva ca oAIE sa plece?Nu putem sa "il ajutam" cu nimic,atata timp cat dupa fiecare victorie se strang gloate de "suporteri" si il roaga pe cioban sa se urce pe masina.Atata timp cat va primi ceea ce nu merita,adica sa fie bagat in seama,nu isi va lua mana de pe club.Si in afara de asta mai e si partea materiala care il tine ca un scai.'

Ma uit si nu imi vine sa cred ca la noi au ajuns sa fie mai multe ciori decat la CRrapid!Na doar avem cei mai multi suporteri.Decat astfel de suporteri,prefer sa merg la meci si sa vad 5-6000 de oameni,dar care isi dau viata in tribune,care au devotament si demnitate.

Edited by Lari

Nu chem nimeni sub o forma mascata la stadion,insa trebuie sa ne concentram asupra ambelor lucruri.Ai dreptate ca pestele de la cap se impute,insa trebuie sa facem ceva si cu spiritul...nu v-ati saturat sa rada toate javrele si toate ciorile de noi?eu unul,DA!!

Ce nu inteleg astia ca tine, la fel ca si ala cu statia. Pentru multi din peluze, nu Steaua (mai) reprezinta motivul principal pentru care vin pe stadion. Unii vin pentru beneficii materiale si altele (vezi mustata, punkeru, etc.), altii pentru anturaj (vezi pustii aia care acum 2-3 ani erau cu vpm toata ziua, acum sunt fericiti si se simt bine), etc. Si nu va mai ganditi la protest, nu mai are cine.

Ce nu inteleg astia ca tine, la fel ca si ala cu statia. Pentru multi din peluze, nu Steaua (mai) reprezinta motivul principal pentru care vin pe stadion. Unii vin pentru beneficii materiale si altele (vezi mustata, punkeru, etc.), altii pentru anturaj (vezi pustii aia care acum 2-3 ani erau cu vpm toata ziua, acum sunt fericiti si se simt bine), etc. Si nu va mai ganditi la protest, nu mai are cine.

Scuza-ma ca sunt mai limitat in gandire,dar chiar nu inteleg ce vrei sa spui.La ce te referi cand spui "astia ca tine"?

redblue boy...ai spus treaba asta pe alt topic si raspund aici...sau concret ii intreb si pe cei care ti-au multumit pentru postul respectiv..."""In schimb ce se alege de siteul asta, ce se alege de urmat referitor la situatia actuala, la echipa, mai nimic. Sa inteleg ca se ignora in continuare""".

Cu ce anume poate schimba un site de internet situatia actuala?! L-am intrebat si pe altul...ce va urma dupa ce vei convinge (ceea ce vrei tu sa convingi si ce crezi tu ca ar fi bine sa gandeasca oamenii) hai sa zicem 100 sau 1000 de oameni care citesc aici siteul? Care e urmatorul pas? Vorbiti concret fara sa va copiati unii pe altii in fraze banale in care nu spuneti de fapt nimic.

Ca ex. cand spui "se ignora in continuare" la cine te referi? Cine ignora sau nu? Proprietarul siteului? Adminul? Cine anume? Adica (scuza-ma daca ma-nsel si corecteaza-ma) insinuezi ca parerea adminului ar trebui sa reprezinte pozitia oficiala a siteului? Acum, daca te intereseaza parerea lui personala, asta daca n-o stii deja, ma gandesc ca nu e prea greu sa-l intrebi in privat... Sper ca iti dai seama ca nu vreau sa te atac cu ceva anume si ca nu te acuz de nimic...pur si simplu intreb.

Edited by Lorimer

Mane cred ca si mine, sunt multi care s-au plictisit de acest subiect, sincer numai cand vad numele topicului ma apuca toti dracii! ****-l in bot de cioban care ne ocupa timpul discutand la nesfrasit despre el!

Hai sa participam la discutii mai interactive gen (Istoria Lumii) decat sa-l mai pomenim pe acest infractor cretin!

Din cauza acestui topic (personaj) multi am ajuns sa ne dusmanim din cauza opiniilor diferite vis a vis de cioban!

Eu zic ca sunt suficiente aceste dezbateri, suficiente atatea contre pe marginea acestui subiect, va propun sa-l ignoram total!

Edited by besliud

Cu ce anume poate schimba un site de internet situatia actuala?!

Cu foarte putin, dar daca mai deschid 5-10 ochii, aia la randul lor mai pot explica altora. E aproape degeaba, dar e mai bine decat nimic. Asa vad eu, nu inseamna ca am dreptate

daca mai deschid 5-10 ochii

Bine, bine, dar cati au deschis ochii in ultimul an?

Eu zic ca majoritatea stie ca Jiji e un bou. Problema e ca aceeasi majoritate nu are ce sa faca asa ca isi vede de viata. Nu are cum un site sa-i convinga pe oameni ca Jiji e un bou: daca era sa fii convins, ai fi fost convins pana acum doar urmarindu-l 5 minute la televizor. Poate insa sa-i convinga ca are solutie la "animalitatea" lui Jiji? Nu poate. Ca nu are. Poate maine Jiji intra la parnaie, poate sa-si piarda toate afacerile cu exceptia Stelei, poate nevasta sa divorteze de el, poate sa ajunga la spital cu toate membrele rupte... daca nu va dori sa scape de Steaua, nu va scapa de Steaua.

Si aici e esenta problemei: depindem de Jiji. Daca maine se trezeste cu fata la perna, poate vinde; daca nu, nu va vinde. De la un moment dat acest exercitiu de futilitate e pur si simplu uitat; nu au toti rabdare sa astepte, sa-l asculte pe Jiji, sa-i analizeze actiunile si vorbele pentru a vedea daca s-a decis sa vanda sau nu. Daca nu ar fi GSP-ul si obsesia sa pentru declaratiile lui Jiji, eu nici nu as stii ce mai spune omul. Ca am incetat de mult sa-l mai ascult.

Bine, bine, dar cati au deschis ochii in ultimul an?

Mult mai putini din cati sunt inregistrati anual la "evidenta populatiei"... Mult mai putini, atat de putini incat n-ar fi o eroare sa zicem ca procentul este ZERO ! Singuru' lucru bun din tara asta e ca rata mortalitatii este mai mare decat cea a natalitatii...

Pai si la cati sa ne asteptam ca vor deschide ochii in urmatorul an?

Justifica numarul asta, 0, sau hai sa nu zicem 0, sa zicem ca eforturile fcs.ro au deschis ochii unui numar de 10 oameni anul trecut, desi eu nu vad nici macar 10, dar sa zicem. Cum spuneam, justifica efortul asta de timp si energie numarul asta atat de mic? Nu.

Nu va este si voua clar, ca mie imi este de mult, ca nu poti shimba mentalitatea sau modul de gandire a 50.000 de oameni? Cum spunea si modul mai sus, 5, 10 oameni care sa transmita mesajul mai departe. Pai asta-i schema, sau sa nu zic schema, ca suna urat, asta-i structura piramidala! (ca tot vorbeam de piramide) E din start sortita esecului, sau e profitabila numai celor ce-au scornit-o. Bine, eu nu acuz pe nimeni de profit, si nici nu vad profitul in cazul asta, dar fractalul exista.

Eu unul am zis de cateva ori ca latram la luna. Stiu si restul asta, sunt convins. Da' ce vrei sa facem acuma, sa ne schimbam peste noapte, sa alegem sa ignoram? Nu putem, unii dintre noi. Eu am mai zis-o, am deschis ochii cu adevarat datorita articolelor de aici. Ca mine mai pot fi si altii, deci nu e chiar 0, e mai bine oricum sa latru la luna decat sa ignor. Repet, nu sustin ca am dreptate, dar asta simt si asta fac

Si eu sunt unul din cei ce si-au dat seama cine e si ce face cu adevarat guie. Am stat cu zilele pe site citind articole si am realizat cat de spalat pe creier eram. Va multumesc mult pentru asta.

Justifica numarul asta, 0, sau hai sa nu zicem 0, sa zicem ca eforturile fcs.ro au deschis ochii unui numar de 10 oameni anul trecut, desi eu nu vad nici macar 10, dar sa zicem. Cum spuneam, justifica efortul asta de timp si energie numarul asta atat de mic? Nu.

Nu va este si voua clar, ca mie imi este de mult, ca nu poti shimba mentalitatea sau modul de gandire a 50.000 de oameni? Cum spunea si modul mai sus, 5, 10 oameni care sa transmita mesajul mai departe. Pai asta-i schema, sau sa nu zic schema, ca suna urat, asta-i structura piramidala! (ca tot vorbeam de piramide) E din start sortita esecului, sau e profitabila numai celor ce-au scornit-o. Bine, eu nu acuz pe nimeni de profit, si nici nu vad profitul in cazul asta, dar fractalul exista.

Ma raportam la procentul fata de numerele mari... Cinci, zece oameni, raportati la cincizeci de mii de... capete e ZERO... raportat la cateva milioane e zero absolut, zero barat, canci, vax albina !

Si atunci ce sa facem ? Sa ne mentinem directia, cu speranta legitima ca Becali intr-o zi o va comite din nou, sau sa ne lasam luati de valul unei euforii narcotice cauzate de aparitia unor rezultate intamplatoare ? In ceea ce priveste prima supozitie, lucrurile sunt clare si macar certifica satisfactia platonica de a fi avut dreptate, gandul ca cineva, undeva, iti va da la un moment dat dreptate, macar in sinea lui, asta e suficient pentru mine si, banuiesc, pentru altii, care tot batem apa-n piua in "spatiul asta virtual".

In cazul celei de-a doua supozitii am sa vorbesc doar in dreptul meu, fie si numai pentru a exemplifica mai bine un "anume rationament": Crede-ma ca mie mi-ar fi mult mai usor ca sa fiu porc. Crede-ma ca daca as fi animat de intentii rele, as putea sa-mi schimb directia si rationamentul din maxim zece postari. Crede-ma ca as fi in stare sa si trantesc vreo zece - douazeci de articole pe acest sait in urma carora sa fiu contactat de aia de la "palat", ca sa le devin purtator de cuvant sau ceva de genu'... Crede-ma pe cuvant, mie unuia mi-ar fi foarte usor...

Edited by LDS

Daca s-ar dori cu adevarat acest lucru s-ar putea face enorm, enorm de multe lucrui. Cand scrii pe google "Steaua", acest site apare pe prima pagina, aici intra zilnic cateva zeci de mii de ipuri si poti schimba multe mentalitati. Din pacate acest site a fost condus defectuos in ultima vreme, multe articole se bateau cap in cap si din cauza asta pare ca e o lupta dusa in zadar.

Nu stiu daca in ultimul an s-au schimbat doar 10-15 in ceea ce credem ca-i bine, da' pe o amarata pagina de facebook suntem 500 in doar 3 luni si fara niciun pic de promovare.

Eu zic ca se poate daca se vrea. Fara o directie clara insa site-ul asta se va autodistruge usor.

500 in doar 3 luni si fara niciun pic de promovare.

Hai sa zicem ca jumate au dat si ei un like asa aiurea, tot raman 200 si ceva in cateva luni....

@drvladyk:

Si eu sunt unul dintre cei care au deschis ochii cu adevarat datorita anumitor persoane de pe acest site. Ca pe fecali il uram de mult timp, asta e altceva, dar tot ma amageam singur si imi faceam sperante aiurea, pana acum ceva timp. Prietenii mei stelisti nu pricep, chiar aud rapidisti si dinamovisti cum imi zic ca ar da orice sa fie in locul meu, dar ei nu inteleg.. Ei tin cu Steaua numai cand joaca cu Ajax sau Chelsea, ei nu se gandesc non stop la ea, nu umpleau cand erau mici caietele de scoala cu tot felul de formule de joc, echipe, jucatori etc. Pentru ei Steaua este doar un hobby. Pentru mine este o pasiune!

Cum se face lotul:

"Reghecampf are o echipă facută de mine, eu iau pe cine vreau. Eu iau numai jucatori de mare valoare, o să iau si un atacant, dar numai dacă are mare valoare, nu mai iau asa...Dacă e roman? N-ai pe cine. Clauzele alea de 20 de milioane de euro puse in contractul lui Stanciu sunt pentru siguranță, că se respectă contractul timp de 5 ani.

Transferul lui Stanciu n-a fost un mesaj pentru Cristi Tanase. Tanase mai are 1.5 ani de contract cu Steaua. N-a fost un mesaj, eu vreau să iau toti jucatorii buni. Și pe Alibec vreau să-l iau, dar mi s-a transmis să nu mai vorbesc despre Alibec, asa că nu mai vorbesc, că după aia trebuie să dau 300.000 de euro. Aud aia de la Inter. Asa, dau 100.000 de euro pe el si gata. Îl fac 50-50 cu Victor si apoi il dau cu 4 milioane de euro.

Numai Mihai Costea si Rocha vor pleca, atat. Costea e la final de contract, iar de Rocha vreau să scap".