Sign in to follow this  
Followers 0
Juggernaut

article_9064

65 posts in this topic

Sunt 100% de acord cu scandarile anti Fecali dar nu sunt deloc de acord cu mesajele xenofobe si rasiste. Nu faci altceva decat sa ii dai dreptate ciobanului. E o mare prostie acest lucru, mai ales acum cand presa parca inclina balanta in favoarea fanilor. Trebuie sa aratam ca nu suntem huliganii de care vorbeste oierul. Indepartarea jegului trebuie facuta cu cap, nu asa.

Edited by Juggernaut

Superb bannerul de aseara. :) Acum referitor la articol, nu poti compara T1/T2 de la Brasov cu cea din Ghencea. Acolo in Ghencea vin alt "soi" de oameni, care de regula au un IQ sub 50 si vin cu tricouri gen fri Jiji.

Edited by Astristul

bun au iq-ul sub 50...au tricouri cu fri Jiji,au seminte in buze...in fine...putem merge mai departe si sa vedem cum ii facem sa strige impotriva k.katului?ca daca ne tinem de mistouri nu ajungem nicaieri,am zis-o mai demult ca acest razboi cu Jiji putea fi castigat foarte usor daca se lucra cu,cap ..bag **** in tot si-n toate...nu-l dati voi jos pe gibon ...

bun au iq-ul sub 50...au tricouri cu fri Jiji,au seminte in buze...in fine...putem merge mai departe si sa vedem cum ii facem sa strige impotriva k.katului?ca daca ne tinem de mistouri nu ajungem nicaieri,am zis-o mai demult ca acest razboi cu Jiji putea fi castigat foarte usor daca se lucra cu,cap ..bag **** in tot si-n toate...nu-l dati voi jos pe gibon ...

Normal, cu d`alde tine ne este mai greu sa-l dam jos...dar nu imposibil.Trebuie sa luptam pe doua fronturi,asta-i mai dureros.

E si o chestie psihologica la mijloc. Unele persoane sunt mai timide de fel si nu pot actiona fara a avea sprijin din partea celorlalti. Aici ma refer la faptul ca sunt probabil o sumedenie de "huligani,derbedei,bagabonti" la T2 sau T1, care vor sa-l conteste pe Ciobi dar nu o fac deoarece se tem ca nu vor avea sustinere. Acestia nu sunt in situatia de "a da ei tonul"(ca sa zic asa) si in acest fel prefera sa nu se implice si sa tina in ei toata ura. Eu am propus ceva pe una alt forum(mai privat), insa n-am fost luat in seama, la meciul cu Bistrita mesaje gen cele afisate in toata tara la T2 si membri raspanditi care sa preia scandarile peluzelor.

Edited by ManiaCU

Faza asta cu atitudinea celor de la tribunele din Brasov, schimbata treptat, are cam aceeasi explicatie cu faptul ca, de ceva timp, Steaua e din ce in ce mai huiduita prin deplasari. Suntem des acuzati de blaturi, valize, si mai stiu eu ce alte manarii, de parca aceste lucruri convin vreunui suporter stelist. Sunt convins ca mereu se vor gasi dobitoci prin alte orase care sa se duca la cioban pentru autograf si poza, insa in general ciobanul e considerat un rau pentru Steaua si fotbalul romanesc, datorita mizeriilor facute.

In Ghencea situatia e putin diferita, si asta datorita celor pentru care conteaza doar calificarea in CL, nu si modul prin care se ajunge acolo. N-au fost putine meciurile din acest inceput de an, in care am dat peste sustinatori ai ciobanului chiar si la peluza, oameni pe care e imposibil sa-i atragi de partea ta pentru simplul fapt ca e imposibil sa inteleaga ce a insemnat odata Steaua si ce a ajuns acum. Sunt totusi foarte multi oameni neutri, care prefera sa nu se implice in proteste din diverse motive, dar care probabil si-ar dori un viitor al Stelei fara cioban. Ei trebuiesc atrasi de partea noastra...

Edited by ovidiu11

Eu zic ca gresesti prin exemplul dat mai sus.

In primul rand in tribuna brasoveana cu siguranta nu existau atatia becalioti, si cand ma refer la becalioti ma refer la cei pur-sange (pentru care idolul lor in viata este Gigi Becali - cu litere mari), nu la suporterii de rezultat, "neutrii" si toata satra. Reactia lor la inceputul meciului a fost una normala... zi-mi tu cate galerii adverse au venit pe Ghencea si indiferent de ce au inceput sa scandeze nu au fost fluierati? Este o chestie de principiu, nimeni nu vrea sa "faca altul scandal in casa lui".

Dupa cum si tu ai afirmat, dupa o vreme au inceput sa isi arate adevaratul "atasament" fata de jeg. Si aici o reactie foarte normala. De ce? Petru ca toti s-au saturat sa il vada pe oier in ziare si la televizior debitand toate rahaturile si inghitite de presa. S-au saturat sa citeasca zilnic 15 stiri despre oier si despre echipa lor nici una si cu siguranta s-au mai enervat la disputa dintre cioban si Dinu Gheorghe din timpul meciului. S-au saturat in general de tot cancerul din fotbalul romanesc (Becali, mitica, Sandu & co) si au luat in primul rand atitudine fata de acestia. Daca mai pui la socoteala si faptul ca printre ei mai erau si destui stelisti o sa obtii rezultatul la care ai luat parte si tu pe viu.

In Ghencea altfel sta treaba. Printre "neutrii" din tribune mai exista si becalioti si zabrauteni, care indiferent de ce va face jegul ei il vor sustine si se vor ruga sa le mai arunce niste euro din loja... ca doar nu l-au votat degeaba la europarlamentare. Si cum (sincer si fara suparare) spiritul de turma este mai accentuat in tribune, pasivitatea "neutrilor" se transforma si se alatura fluieraturilor becaliotilor. Iar daca fluieri peluzele doar pentru ca samantarul de langa tine face la fel, parerea mea ca este o cauza pierduta castigarea lor de partea noastra (si totusi sper sa se dovedeasca cu prima ocazie ca m-am inselat).

PS: Si sincer, dupa cum a mai afirmat si cineva mai sus, cred ca in tribuna la Brasov au fost oameni de o alta calitate morala, nu cred ca este indreptatita comparatia.

@ManiaCU

Stiu perfect la ce te referi,de aceea tot insist ca toti cei de la t2 care au ceva de spus si nu mai suporta sa vina in sectorul 24.Cu cat suntem mai multi cu atat devenim mai puternici (stiu,suna ciudat ) dar eu cred in asta.

CITAT
mstef:

PS: Si sincer, dupa cum a mai afirmat si cineva mai sus, cred ca in tribuna la Brasov au fost oameni de o alta calitate morala, nu cred ca este indreptatita comparatia.

Ce-i drept e ca brasovenii sunt niste oameni deosebiti, au o alta mentalitate. Tot respectul pentru ei.

CITAT
Fane:

@Astristule

...ai mai uitat goarnele si semintele.

Sunt multe goarne si la Brasov. Cei care au fost la meci pot sa-ti confirme asta :D

Miaus are dreptate, chiar am ramas surprinsi de scandarea auzita dinspre Tribuna a 2-a. Mai ales ca, odata cu bannerul din poza, la T2 s-a afisat si un banner(ce-i drept, probabil era ironic) "Gigi nu pleca din Ghencea"

Daca nici la meciul de duminica impotriva Bistritei, suporterii de la tribune nu se alatura scandarilor venite din Sud si Nord, atunci chiar ca nu mai exista nicio metoda de atragere a neutrilor, si trebuie sa se treaca la radicalizarea protestelor, mai ales la meciurile din grupele Europa League. Din pacate, am ajuns sa-mi doresc o suspendare a echipei pe care o iubesc in speranta de a scapa odata pentru totdeauna de cancerul din loja, care distruge clubul incet dar sigur.

O metoda foarte simpla de aplicat in Cupele Europene, care 100% va duce la suspendarea clubului pe cel putin 2 ani de zile sunt: scandarile rasiste. Nu trebuie sa intram pe teren, nu trebuie sa aruncam cu torte, nu trebuie mesaje rasiste etc, ci un simplu "UUUU"(un exemplu:

precum o maimuta atunci cand balonul este la piciorul unui fotbalist de culoare...sper ca Fenerbahce si Twente au astfel de jucatori in lot :) Dupa cum spunea si autorul acestui articol, UEFA sanctioneaza extrem de dur astfel de manifestari, mai dur decat niste batai intre galerii , torte aruncate pe gazon sau invadari ale terenului.

Totusi, inca sper ca nu se va ajunge la astfel de metode. Suspendarea clubului din Cupele europene, ar fi chiar ultima solutie.

Edited by irriducibili

Daca se va creea acolo jos un grup puternic format din cele 3 brigazi si din membrii AISS s-ar putea sa fim surprinsi de numarul celor care vor incepe sa-l injure pe Jiji

CITAT
noname:

Bine ma, o facem cu cap. Ce propui?

In primul rand trebuie sa incercam sa aducem tribunele de partea peluzelor. Te asigur ca acest lucru nu se va intampla daca vor aparea mesaje xenofobe, rasiste sau daca vor intra spectatori in teren. Nu numai ca nu vor fi tribunele de partea peluzelor dar si presa va ataca neintarziat "huliganii si bagabontii fara servici". Dupa aceea se va vorbi de dreptatea lui Fecali si despre lupta sa impotriva huliganilor. Numai el are de castigat in urma acestor fapte.

Macar o tribuna sa strige impotriva ciobanului si se vor vedea rezultate.

Edited by Juggernaut

@Juggernaut

Sau sa aiba macar bunul simt sa nu mai huiduie peluzele.

CITAT
MoWeed:

Sunt multe goarne si la Brasov. Cei care au fost la meci pot sa-ti confirme asta :D

A fost aiurea ca s'a mai gasit vreun taran cu goarna si aseara in peluza.

CITAT
RobYnho:

A fost aiurea ca s'a mai gasit vreun taran cu goarna si aseara in peluza.

Ce-i drept ca n-a apucat sa mai sufle in ea a 2-a oara :))

CITAT
MoWeed:

CITAT
Fane:

@Astristule

...ai mai uitat goarnele si semintele.

Miaus are dreptate, chiar am ramas surprinsi de scandarea auzita dinspre Tribuna a 2-a. Mai ales ca, odata cu bannerul din poza, la T2 s-a afisat si un banner(ce-i drept, probabil era ironic) "Gigi nu pleca din Ghencea"

da era o ironie si o pot confirma pt ca mesajul era adus de un sef de al meu,astazi am aflat.....si tot el e cel care mi-a umplut un frigider cand am atatat brasovenii.... :)) cine a fost acolo stie despre ce vorbesc...

Sign in to follow this  
Followers 0