Adrian Pacurar

Petre Marin

129 posts in this topic

Pai si a zis vreodata ca e stelist?

Cel putin el a respectat culorile si fanii...

Pai normal din moment ce e creditoru' clubului...

Cel mai in virstă jucator din Liga 1 a luat decizia de a se retrage din fotbal după mai bine de 18 de ani. Cu 468 de partide disputate doar pentru echipe din Romania, fundasul stinga a cîștigat trei trofee cu Steaua.

Pentru mine nu mai incepe nici un retur. Am luat decizia de a mă retrage. Am avut o discutie cu domnul primar de la Chiajna, chiar la ultima intalnire de anul trecut, si l-am anuntat că nu mai continuu. Desi, din punct de vedere fizic, mai puteam să joc. A fost un proiect la care eu am participat alaturi de Laurentiu Diniță, de Trica dar mi se pare normal, dacă ei au renuntat, să renunț si eu, a declarat Petre Marin pentru Dolce Sport.

În cariera sa, Petre Marin a evoluat pentru Sportul, National, Rapid, Steaua, Unirea Urziceni si Concordia Chiajna.

- 9 selectii are Petre Marin la echipa natională

Singurele trofee cu Steaua

Poreclit Jairul, Petre Marin si-a inceput junioratul in Regie, la Sportul, unde a jucat pe postul de portar. Pină la 38 de ani, Petre Marin nu a cîștigat trofee decit la Steaua. În 2005 a cîștigat campionatul Romaniei, in timp ce in 2006 si-a trecut in palmares atit Liga 1, cit si Supercupa.

După retragerea lui Marin, Robert Ilyeș (Tg.Mureș) va primi titulatura de cel mai in virstă jucator din Liga 1, la 37 de ani si 11 luni.

Sursa: gesepe