Adrian Pacurar

CSA Steaua Handbal

971 posts in this topic

Conform site-ului federal, HCM Constanta - Steaua 39-30 (19-15) in etapa a 20-a a LNH. Cum in aceeasi etapa HC Odorhei a trecut cu 30-25 de Poli Timisoara, putem conchide ca stelistii vor evolua in playout. Ceea ce era de asteptat.

Conform www.sport.bacaul.ro, in ultima etapa a sezonului regulat, Stiinta Bacau - Steaua 34-29.

www.sport.bacaul.ro a notat pe 10 aprilie a.c.:

"Știința Municipal Dedeman Bacau și Steaua s-au intalnit joi seara intr-un meci fară altă miză decat pregatirea pentru faza urmatoare a campionatului. Lipsa de importanță a partidei și-a pus amprenta indeosebi asupra jocului defensiv al echipei bacauane din prima repriza cand Știința a incasat 17 goluri, in condițiile in care Raducu Tamaș a aparat bine. În ceea ce privește faza de atac, in lipsa golgeterului Ghiță, accidentat, greul a fost dus de brazilianul Da Silva, postul de inter dreapta fiind acoperit cu diverse improvizații, fiindca din pacate, francezul Celestin face doar faza de aparare.

Repriza secundă a fost ceva mai bună in aparare pentru gazde, fapt care a condus și la desprinderea pe tabela de marcaj. De altfel, senzația a fost că niciuna dintre cele două echipe n-a turat la maxim motoarele, jucand cu gandul la play-off și play-out. Cu toate acestea, contactele dure n-au lipsit, insa din fericire, nu s-a lasat cu accidentari.

Evoluția scorului: 3-2 (5), 6-7 (10), 11-9 (15), 15-12 (20), 16-14 (25), 18-17 (pauză), 22-20 (35), 24-22 (40), 27-23 (45), 29-26 (50), 32-27 (55), 34-29 (final).

ȘTIINȚA: Tamaș (9 interv.), Grigoraș (7 interv.) “ Da Silva (8 goluri / 16 șuturi), Rotaru (4/7), Rusia (4/7), Bondar (4/8), Iancu (3/3), M. Bujor (3/3), Fenici (3/4), Tarîță (2/5), Johannson (1/1), Paunică (1/1), Vartic (1/1), Ramba (0/3), Celestin (0/1), Carali. Antrenor: Eliodor Voica.

Steaua: Laufceac (15 interv.), Țenghea (2 interv.) “ Florea (10/12), I. Stamate (6/7), Georgescu (4/9), Vancea (4/12), Hrimiuc (2/5), Nistor (2/5), Birtalan (1/3), Juverdianu (0/1), Stanciu. Antrenor: Viorel Mazilu.

Aruncari de la 7 metri (transformate): 3 (2) “ 1 (1).

Minute de eliminare: 6-2.

Arbitri: Adrian Barbu și Ștefan Ciurea"

P.S.: Sper sa nu retrogradam ...

Acum, ca Georgescu a revenit, sunt convins ca nu vom retrograda.

Edited by edmond_dantes

Victorie cu 27-26 in primul meci din play-out cu csm Bucuresti,meci in care am condus aproape tot meciul la meci au fost si cativa vecini din giulesti in care se pare ca ii plateste ca sa sustina echipa locala.

www.handbalvolei.ro a notat:

Duelul bucureștean din play-out a debutat in Sala Rapid. CSA Steaua a trecut de CSM București cu 27-26 (15-11), la capatul unui meci aprig disputat, in care elevii lui Viorel Mazilu nu au fost conduși insă niciodata

Steaua a dorit să razbune infrangerea din Cupa Romaniei din urmă cu ceva timp și a reușit asta, dar a avut emoții mari. Oaspeții s-au desprins pentru prima oară la mai mult de un gol la jumatatea parții reprize (7-5), iar patru minute mai tarziu Vancea stabilea cea mai mare diferență a meciului, de patru lungimi (9-5). Ecartul s-a menținut pană la finalul primei reprize, cand tabela indica 15-11. Elevii lui Bozo Rudic și Ovidiu Mihailă au revenit mai deciși de la cabine să intoarcă rezultatul, in timp ce steliștii au parut ceva mai relaxați decat in prima parte. CSM București a reușit să restabilească egalitatea de trei ori, la 21, 23 și 25, și a avut posibilitatea de a trece in avantaj, insă Laufceac s-a opus aruncarii lui Constantinescu din extrema Steaua a replicat și a inscris de două ori consecutiv in final, prin Cian și Szoke, in timp Stoica a inscris ultimul gol al meciului, cu 15 secunde inainte de final. Steaua câștigă astfel pe terenul CSM-ului și ia o opțiune importantă pentru calificarea in grupa 7-9.

A fost mult mai greu decat mă așteptam. Am facut o primă repriză senzaționala baieții s-au montat bine și au jucat exact ce le-am cerut, după care au venit nemontați de la cabine. Echipa suferă puțin de neprofesionalism, pentru că in momentul in care au intrat in teren trebuie să știi ce ai de facut. Un avantaj lejer obținut la pauză s-a transformat intr-o delasare a noastra Mă bucur și ii felicit pe baieți astazi doar pentru ultimele 30 de secunde, atat, pentru că au aratat că vor să câștige meciul. S-a ajuns să ne egaleze și putea să se intample cu totul și cu totul altceva. Este o victorie foarte importanta pentru că duminică va fi cu altceva. Speram la o calificare din două meciuri. Pe mine, nici astazi și nici data trecuta nu m-au surprins cu nimic, au același stil de joc, mă surprinde echipa mea, pentru că aici suferim. Nu se ințelege că sportul și marea performanță se fac cu efort. Dacă ai Dorință, e imposibil să nu ajungi să realizezi ce ți-ai propus., ne-a declarat Viorel Mazilu, antrenorul Stelei, la finalul meciului.

CSM București-CSA Steaua București 26-27 (11-15)

CSM București: Pop, Iancu (portari), Constantinescu 8 goluri, Stoica 6 (1 din 7m), Negru 6, Marijanac 4, Racoțea 2, Sincelean, Patru, Militaru, Rotaru, Budui, Sava, Dedu, Capotă

CSA Steaua: Laufceac (portar), Vancea 6 goluri, Cian 5, Georgescu 5, Florea 4, Birtalan 3, Stamate 2, Szoke 1, Juverdianu 1, Hrimiuc, Nistor, Arsene

Aruncari de la 7m: 1/1, respectiv 0/0

Eliminari: Marijanac, Constantinescu, Rotaru (2), Dedu, respectiv Hrimiuc (2), Nistor, Szoke, Georgescu (3), Cian, Vancea

Ma bucur ca am evitat grupa locurilor 10-12. In lupta cu Minaur si Timisoara ar trebui sa trecem macar de una din ele si sa ne clasam pe 8 in ierarhia finala.

CSM Bucuresti e sustinuta de mexicani?

Eu cred ca de ciori. :thumbsup:

Steaua a inceput cu o infrangere mini-turneul 7-9, 32-24 cu Poli, o formație care a disputat trei partide in cinci zile cu prilejul meciului din Banat. Victoria s-a conturat in ultimele minute.

www.handbalvolei a notat:

"Poli Timișoara a inceput cu o victorie mini-turneul 7-9, 32-24 cu Steaua București, o formație care a disputat trei partide in cinci zile cu prilejul meciului din Banat. Victoria s-a conturat in ultimele minute.

Dacă Poli Timișoara a incheiat conturile cu CS Caraș Severin incă de sambata Steaua a avut nevoie de meciul decisiv, de luni, cu CSM pentru a scapa de emoțiile unui eventual baraj. Silită să dispute trei partide in cinci zile, Steaua a cedat fizic pe final de meci, iar Poli s-a impus cu 32-24, o diferență prea mare pentru realitatea din teren. De altfel, banățenii au evoluat mai bine pe finalurile de repriza În rest, a fost un meci echilibrat, in care Chikovani a avut o prestație solida reușind să puncteze de opt ori, și in care Tudor Stanescu a strans 15 intervenții, dar in care de la Steaua au lipsit Cian, Hrimiuc și Stamate, primii doi accidentați, ultimul suspendat. Poli a condus cu 24-23, moment in care jocul s-a rupt, iar alb-violeții s-au desprins in invingatori. Urmatorul meci din grupa 7-9 este programat duminica de la ora 11:00, intre Minaur și Poli, la Baia Mare.

Poli Timișoara-CSA Steaua București 32-24 (16-13)

Poli Timișoara: Chikovani 8 goluri, Lela 7, Kaftin 6, Halcă 5, Timofte 2, Ursu 1, Santeiu 1

CSA Steaua: Vancea 6 goluri, Georgescu 4, Nistor 3, Birtalan 3, Ștefan 2, Stanciu 2, Florea 2, Juverdianu 1, Szoke 1"

In grupa locurilor 7-9, Steaua a a dispus, in propriul fief, de Minaur Baia Mare cu 36-33 :yes: .

"Steaua și-a indeplinit obiectivul stabilit la inceputul sezonului, clasarea in primele opt echipe ale campionatului, chiar pe terenul unei rivale tradiționale, Minaur Baia Mare. Meciul a fost special pentru Andrei Cian, care s-a aflat pentru ultima oară pe terenul de joc. Așadar, Andrei Cian și-a incheiat activitatea de jucator profesionist la Baia Mare, pe terenul Minaurului, și a facut-o in stil de mare jucator, cu șapte goluri marcate. Jucatorul de 36 de ani, care va activa in continuare in cadrul clubului Steaua ca președinte al secției de handbal, a avut o contribuție majoră in succesul echipei, care și-a indeplinit astfel obiectivul, un loc in primele opt. Echipa din capitală a controlat meciul de sambată dimineață și a bifat al treilea succes in fața Minaurului din acest sezon competițional. Florea a fost cel mai bun marcator al meciului, cu zece reușite, in timp ce de la gazde s-au remarcat Grasu și Mihai, cu cate șapte.

HCM Minaur Baia Mare-CSA Steaua București 32-38 (15-17)

HCM Minaur: Draghici, Viman (portari), Grasu 7 goluri, Mihai 7, Leordean 4, Acsinia 4, Bondar 4, Popescu 2, Bera 2, Udriștoiu 1, Gavrilovic 1, Bușecan, Munea, Craciun, Baican, Sabau

CSA Steaua: Țenghea, Laufceac (portari), Florea 10 goluri, Georgescu 9, Cian 7, Stamate 4, Birtalan 3, Hrimiuc 2, Vancea 2, Juverdianu 1, Ștefan, Stanciu, Nistor, Arsene

Aruncari de la 7m: 2/2, respectiv 3/3

Eliminari: Acsinia, respectiv Hrimiuc (2), Nistor, Georgescu, Vancea (2)"

Intr-un interviu pe care l-a acordat site-ului www.handbalvolei.ro, Andrei CIAN, managerul general al Stelei a punctat urmatoarele:

1. In ultimii 10 ani numai Steaua a putut sa incurce pe HCM Constanta, adjudecandu-si un titlu si trei cupe;

2. In sezonul recent incheiat, echipa "militara" a avut penultimul buget din Liga, dar si-ab indeplinit obiectivul - clasarea in primele opt;

3. Obiectivul pentru sezonul urmator este, oarecum similar, adica clasarea pe unul din locurile 4-8;

4. In anul cpmpetitional viitor, antrenorul Viorel Mazilu nu se va putea baza pe Stamate si Birtalan, care au incheiat conturile cu Steaua. In plus, nici ramanerea lui Florea nu este tocmai sigura;

5. Laufceak va continua inca un sezon, iar Hrimiuc si-a prelungit contractul;

6. Steaua incearca sa aduca doi jucatori spanioli.

CSA Steaua Alexandrion București a realizat primele două transferuri ale verii. La gruparea condusă de Viorel Mazilu au ajuns doi jucatori care au evoluat in sezonul trecut al Ligii Asobal, unul din Chile și unul din Cuba, care acoperă posturile de inter dreapta și inter stanga.

Din Chile vine Rodrigo Salinas Munoz, un inter dreapta de 25 de ani, care a evoluat in sezonul trecut la Fraikin BM Granollers, echipă ce a terminat pe poziția a treia in sezonul precedent al Ligii Asobal. Salinas a inscris 128 de goluri in Spania (in anul competitional 2013-2014) si a fost desemnat in urmă cu o lună cel mai bun inter dreapta al Jocurilor Pan-Americane, acolo unde Chile a terminat pe locul al treilea, după Brazilia și Argentina. De asemenea, jucatorul de 25 de ani a fost al doilea marcator al competiției, cu 40 de reușite.

Pentru postul de inter stanga, Steaua l-a transferat pe cubanezul Guillermo Corzo Gomez, in varstă de 34 de ani. Corzo Gomez a imbracat in sezonul trecut tricoul lui Valladolid, formație ce a retrogradat in Liga secundă si s-a desființat ulterior din cauza problemelor financiare. Cubanezul a reușit să marcheze de 127 de ori in sezonul 2013/2014 al Ligii Asobal; in 2009 a intalnit Steaua, in Cupa Cupelor, pe cand evolua pentru Conversano. Atunci, Corzo Gomez a inscris de trei ori in cele două meciuri.

Campania de achiziții a Stelei nu se va opri insă aici, iar la jumatatea lunii august lotul va fi definitivat. De cateva zile au venit și cei doi straini in echipa Așteptam să mai facem un transfer, pană in data de 15 august vom avea lotul complet., ne-a declarat Andrei Cian, președintele CSA Steaua Alexandrion București.

Primul meci amical pentru Steaua este programat pe 31 august, in București, in compania marii rivale, Dinamo, cu incepere de la ora 18:00. Partida va avea loc in Sala Dinamo.

Rezultate din intersezon:

Dinamo - Steaua 33-27;

CSM Calarasi - Steaua 35-27.

Alte rezultate din intersezon:

Oradea - Steaua 27-30 si 22-25 (meciuri disputate pe 7, respectiv 8 august);

Steaua - Olimpus Chisinau 41-14 si Steaua - CSM Calarasi 28-27 (meciuri jucate pe 14 si 15 august in cadrul turneului de la Vaslui).

Urmatorul meci: 15 august cu Dinamo, tot in cadrul turneului de la Vaslui.

Inca 2 transferuri: Eremia Paraianu (pivot, 38 de ani) si Vlad Vladut (extrema stanga, 24 de ani)

Raman la parerea ca avem nevoie de un conducator de joc valoros, altfel degeaba am transferat 2 interi buni

www.handbalvolei.ro a notat

Fară ca problemele să fie rezolvate, HCM Constanța merge mai departe, cel puțin pană la Supercupa Romaniei de marți. Campioana a disputat primul test al verii, cu Steaua București, in capitala meci câștigat cu 26-24 (12-9).

CSA Steaua București și HCM Constanța s-au intalnit intr-o partidă amicala Dacă pentru Steaua a fost ultimul test inaintea noului sezon, pentru campioana Romaniei a fost primul, și asta s-a vazut in jocul echipei. Fară Popescu, Cristescu și Angelovski, primii doi accidentați, iar al treilea lasat acasa și fară Kedzo și Bogunovic, care au parasit echipa la scurt timp după ce sosisera HCM s-a impus cu 26-24.

De asemenea, pentru Steaua nu au evoluat Gomez și Paraianu.

CSA Steaua Alexandrion București-HCM Constanța 24-26 (9-12)

CSA Steaua: Laufceac, Țenghea, Petrilă (portari), Salinas 9 goluri, Georgescu 5, Vancea 3, Macovei 2, Nistor 2, Vlad 1, Szoke 1, Hrimiuc 1, Juverdianu, Stanciu, Ștefan.

HCM Constanța: Stanescu, Bucataru (portari), Toma 5 goluri, Stavrositu 4, Rakcevic 3, Buricea 3, Humet 3, Baican 3, Șomlea 2, Sadoveac 2, Vujadinovic 1, Cutura.

www.handbalvolei.ro a scris:

CSA Steaua Alexandrion București și-a prezentat astazi echipamentul pentru noul sezon, dar și achizițiile. Steaua iși propunere o clasare in locurile 4-6 și chiar participarea in sezonul viitor al cupelor europene.

Încercam un obiectiv mai indrazneț in acest an. Mi se pare normal după ce anul trecut am intrat in primele 8, să ridicam un pic stacheta. Anul acesta vom incerca să intram in primul rand in playoff, locurile 1-8, si apoi să atingem unul dintre locurile 4-6. Poate e un obiectiv indraznet suntem la inceput, cand toate echipele iți fixează obiective mai performante, dar va depinde si de noile achizitii si de cum vom strange acest grup nou. Avem si multi jucatori tineri, a declarat Andrei Cian, managerul echipei de handbal, care a prezentat și cele șase noutăți ale echipei pentru noul sezon: Rodrigo Salinas, Corzo Gomez, Eremia Paraianu, Adrian Macovei, Ionuț Nistor și Vlad Vladuț.

Viorel Mazilu, antrenorul echipei, care a semnat și el un contract valabil pentru cinci sezoane cu Steaua, spune că iși dorește să câștige fiecare meci al campionatului. Sunt jucatorii pe care mi i-am dorit, mi i-au adus. Mai avem in obiectiv aducerea a 2 jucatori, dar suntem incă in tratative. Cred că am o echipă de valoare, care iși doreste să facă performanță. Ar mai trebui insă să lucrez la mentalitate, pentru că jucatorii romani nu sunt obisnuiti cu performanta. Am avut 4 sezoane in spate in care nu am mai câștigat campionat, cupa nu am mai jucat in cupele europene, si acum incercam pe un proiect pe 5 ani să aducem clubul pe o linie constantă si să abordam totul cu foarte multă seriozitate. Și eu sunt la inceput, incerc să mă documentez, să caut locuri lucruri noi pentru ca jucatorul va face cu placere si să stie ce să lucreze. Voi trata fiecare meci la victorie, indiferent că jucam acasă sau in deplasare. Îmi doresc să iau campionatul, dar nu stiu ce se va intampla, insă ceea ce pot spune este că echipa va da totul pe teren.

La randul sau, Ionuț Georgescu, capitanul echipei, a vorbit despre noul sezon competițional, in care speră ca Steaua să-și indeplinească obiectivul. Încercam să-i integram pe noii veniți. Eu cred că vom face tot ce ne stă in putere, pentru a ne indeplini obiectivul Jucatorii noi cred că s-au acomodat, avand in vedere că am avut și 10 meciuri de pregatire și am inceput să ne legam ca relații de joc. Sper că la prima etapă cu Baia Mare, care este duminica să fim cu toții apți și să facem o figură frumoasa să mergem la câștig. În ce-i privește pe cei 2 straini, ii cunosc, eu am mai jucat alaturi de Corzo. E un jucator bun și sper ca alaturi de Salinas să fie 2 jucatori exponențiali, să facă diferența pentru echipa noastra Cred că le stă in putere, au valoarea necesară și cred că vor fi printre cele mai bune transferuri ale campionatului in acest an.

Rogrigo Salinas, jucatorul din Chile, marturisește că a dorit să facă o schimbare in cariera sa și să plece din Liga Asobal, după ce situația financiară de acolo s-a schimbat dramatic. Aștept să inceapă campionatul. M-am acomodat cu echipa și doresc ca pe plan personal și al echipei să ne indeplinim obiectivele. E o diferență totală intre cele 2 campionate, de stil și de viață, dar sper să cresc in valoare și aici și să ajut noua mea echipa M-a convins proiectul echipei Steaua și am dorit să nu mai joc in Spania câțiva ani. Îmi doream un club, un proiect nou și doream o experiență noua Oferta a fost bună și mi-am spus de ce nu ?

Al doilea strain adus in această vara Guillermo Corzo Gomez, spune că incă nu s-a adaptat in Romania și că mai are nevoie de puțin timp. Mă voi adapta incet incet la Liga din Romania, mai am nevoie de circa o luna dar sunt pe drumul cel bun.

Cel mai experimentat dintre jucatorii transferați, Eremia Paraianu, a avut ultimul cuvant. Mă bucură oferta Stelei și e bine pentru finalul meu de carieră că joc la un club cu nume in handbal și cu tradiție. Sper să aduc un plus de experiență. Am gasit un colectiv extraordinar, cu Dorință de afirmare și cu placere de a juca handbal și acest lucru imi dă incredere pentru sezonul viitor. Noi vom aborda fiecare meci așa cum trebuie, la victorie. Dacă nu joci la victorie, mai bine nu te prezinți. Cred că va fi un campionat destul de disputat și cu foarte multe surprize, la achizițiile pe care le-au facut echipele și la strainii care au venit. Cred că va fi un campionat mai puternic decat cel de anul trecut. Eu mă simt bine, imi doresc să fiu sanatos, să fiu ferit de accidentari și voi face treaba pe postul meu.

De asemenea, Steaua a semnat un contract cu firma de echipament sportiv Masita, pentru două sezoane.

Ultimul meci al primei etape a fost cel de la Baia Mare, dintre Minaur și Steaua, un derby de tradiție in handbalul romanesc. Baimarenii s-au impus cu 23-20, intr-un meci decis in ultimele cinci minute. HCM Minaur Baia Mare a controlat jocul aproape in totalitate, dar putea scapa victoria printre degete, vazandu-se egalată cu șase minute inainte de final. Prima repriză a aparținut gazdelor, al caror joc s-a invartit in jurul lui Eklemovic, iar cand acesta nu s-a aflat pe teren, Minaur a pierdut din turație. HCM a condus cu 9-4 și 10-5, moment in care Lars Walther l-a schimbat pe Eklemovic, iar Viorel Mazilu l-a trimis pe Georgescu in inter dreapta. În urma acestor mutari, Steaua a recuperat pană la două goluri, 10-8 și 12-10, iar veteranul sarb Eklemovic, retrimis in teren in finalul primei parți, a stabilit scorul pauzei, 13-10.

Partea a doua a fost mult mai echilibrata in care Tatai și Laufceac au avut un duel de la distanță. Steaua a egalat la 20 cu șase minute inainte de final, dar pană atunci a irosit și alte situații unu la unu cu Tatai. Oaspeții au greșit insă trei atacuri consecutive, iar Minaur nu a iertat, Stegavik și Malmagro, de două ori, aducand victoria baimarenilor, 23-20. În etapa viitoare, ambele formații au partide dificile, Minaur urmand să intalnească deținatoarea titlului, HCM Constanța, in deplasare, iar Steaua pe Potaissa Turda, acasa

HCM Minaur Baia Mare-CSA Steaua București 23-20 (13-10)

HCM Minaur: Eklemovic 7 goluri (2 din 7m), Malmagro 6 (1 din 7m), Fotache 3, Chavez 2, Stegavik 2, Pribanic 1, Milas 1, Bera 1

CSA Steaua: Salinas 4 goluri (1 din 7m), Vancea 4, Georgescu 3, Nistor 3, Hrimiuc 2 (1 din 7m), Szoke 2, Vlad 1, Corzo 1

Aruncari de la 7m: 4/3, respectiv 5/2

Eliminari: 4 x 2 min., respectiv 5 x 2 min.