fcsteaua.ro

"Cetãțenii": noțiune, forme, elemente caracteristice

152 posts in this topic

am ajuns sa urasc tot ce tine de media din Romania. numai ei au promovat excesiv incultura, din cauza lor s-au becalizat stelistii si mai grav, din cauza lor s-a becalizat Romania. nu avem presa, avem doar niste ipocriti care merita sa stea langa Becali in puscarie.

Edited by john_86

am ajuns sa urasc tot ce tine de media din Romania. numai ei au promovat excesiv incultura, din cauza lor s-au becalizat stelistii si mai grav, din cauza lor s-a becalizat Romania. nu avem presa, avem doar niste ipocriti care merita sa stea langa Becali in puscarie.

zapata golanski si kapetanos sunt cei mai profesionisti jucatori din lotul actual al Stelei si singurii care se apropie de traditiile si valorile stelismului aparate de catre cei din peluze

Nu confundati "cetatenii" care au huiduit la meci frustratii din peluza cu PNG-isti care au iesit in strada sa il sustina pe Becali , aia au fost oameni care au primit bani in campanii sa il voteze pe Becali si acum era normal sa iasa sa isi sustina idolul. Cat despre frustratii din peluza care au uitat sa isi mai sustina echipa , eu ii bag in aceeasi galeata cu frustratii de la rapid si Dinamo care ies in strada sa sarbatoreasca infrangerile Stelei mai mult decat isi sarbatoresc propriile trofee castigate sau in loc sa se uite la TV ca joaca echipa lor sta la colturi de blocuri sa agreseze suporteri ai altor echipe. Mi-e scarba de voi , din cauza voastra nu mai are curaj un "cetatean" sa vina la stadion cu familia.

@Andy cu

Categoria mea e la PS, ai vazut :)

Ma bucur ca articolul a trezit atatea reactii. Despre acei suporteri care nu se regasesc in clasificare - era de asteptat. Exista tipuri care sunt la zona de interferenta, precum exista si "categorii" care e posibil sa-mi fi scapat. Tuturor suporterilor de buna credinta, le cer scuze daca se simt inclusi unde nu e locul lor. In acelasi timp, le-as cere sa se intrebe daca totusi, in tot acest "razboi", se simt mai aproape de cei cu "Free Gigi" decat de cei cu "Am asteptat acest moment ani intregi Si ai ajuns unde meriti: Pac, Pac, ma-ntelegi?".

sa vina Popoviciu sa imparta cascavalul !!!!!!!! gibonilor, descreieratilor!

Tot returul stadionul striga **** Gigi,**** Gigi; acuma au ajuns toti cu free Gigi, free Gigi...

Si nu ma mir ca sunt doar niste curve, ci ma mir ca au curajul sa gaseasca scuze si motive pentru ca au fluierat peluzele.

@Vally118

Sa sustinem echipa si sa ii dam motive de bucurie la cioban? Pentru ce? Pentru un loc "rusinos"? Ce e mai rusinos, sa ai un cioban patron la club, sa-si bata joc de tine tot timpul (nu mai scriu toate motivele pentru care e alungat Becali de la club, pentru ca toti le stiu foarte bine), sau e mai rusinos sa iesim pe locul 9-10?

@noname_fu

Unde, unde? :thumbsup:

Edited by RaDoooI

:steag_cruce_invers:fular-campionii sincer imi pare rau de voi.Stelisti adevarati nu sunt in peluze.Sau nu aia care in loc sa sustina echipa ei au treaba cu Gigi Becali. Suntem despartiti in doua.Samantarii din peluze care nu au treaba cu Steaua si restul.In peluze au inceput sa vina doar pusti care au principalul scop de a-si bate joc de cineva.Cand o sa vina cineva care sa sustina Steaua??? Nu stiu ce aveti cu Gigi Becali dar va spun ca Gigi nu o sa plece niciodata din Ghencea.Peste un an doi plecati voi la Dinamo sau Rapid cand vedeti samanta de scandal dar el nu o sa plece.In loc sa criticati mai bine oferiti solutii de finantare.Daca pleaca cine mai da banii?Voi ?? Nu aveti bani pentru asa ceva .Mai degraba pentru droguri , alcool si femei . Nu am vazut dintre voi pe nimeni sa zica sa punem fiecare cate 1000 euro sa cumparam Steaua de la Gigi.Pana atunci suportati-l asa cum este el.Si cel mai bine pentru Steaua ar fi ca Gigi Becali sa fie eliberat.Avem 2 meciuri usoare pe care putem sa le castigam usor dar avem nevoie ca jucatorii sa simta ca le suntem aproape. Lasati-l pe patron in pace.Cand va vine sa ziceti ceva de el mai bine dati-va cu capul de pereti si ganditi-va ca daca nu e el Steaua va fi mult mai jos.Nu vine oricine patron la Steaua. Forza Steaua .SPRE 24. INCA MAI SUNT SANSE . FREE Gigi .FREE Gigi . FREE Gigi .FREE Gigi . FREE Gigi .FREE Gigi . FREE Gigi .FREE Gigi . FREE Gigi .FREE Gigi . FREE Gigi .FREE Gigi . FREE Gigi .FREE Gigi . Edited by Adrian
Citeste regulamentul! Nu ai voie sa boldezi si sa postezi cu caractere asa mari!

Ca membru AISS de la infiintare, as preda bucuros legitimatia de membru si mi-as retrage imediat sprijinul umil de 2%, daca as sti ca aceasta este pozitia oficiala a asociatiei. Stampila aplicata asupra mea, fie de zabrautean, fie de relativist, ma intriga! Libertatea opiniei este un drept inalienabil si e stipulat clar si in firava Contitutie a Romaniei. Ceea ce i-ati reprosat pe buna dreptatelui GG ani de-a randul, nu sunteti in stare sa respectati voi! Chiar detii adevarul absolut, tinere tiz? Ne jucam cu cuvintele, impartind suporterii Stelei in cateva categorii adevarate, nu zic nu, dar nu numai astea sunt. Mai sunt cateva si tin de Sud

- 3 pusti se intalnesc in fata blocului, se simt legati de o pasiune comuna, Steaua, si in jurul unui PET de bere, o pun de-o brigada. Viseaza ca or sa aiba membri cam cat avea Armata Ultra, cum au vazut ei in copilarie. Astia sunt NAIVII... De cele mai multe ori sfarsesc batuti si cu steagul de gard confiscat...

- cativa baieti se cred mai inteligenti daca scindeaza Marea Peluza a Stelei si se muta la Sud. Spiritul de fronda place la inceput, mai ales ca IQ-ul pare usor diferit de cel al lui Mustata. Cu timpul, baietii separatisti nu se remarca prin ceva special in materie de cantece, strigari, banner-e, ci doar prin faptul ca un scelerat dintre ei coboara din tribuna si se duce sa-l pocneasca pe portarul lui Charleroi. Acestia sunt FRUSTRATII...

- in fata WC-urilor de la TI spre Peluza Sud o gasca de baietasi cu ochii injectati lovesc cu picioarele in gardul din fata lor, dincolo aflandu-se cativa jandarmi cu caini. Situatia provoaca o stare de iritare in randul jandarmilor, fiind la un pas sa degenereze. Acestia sunt DROGATII...

Vin la meci fara interes explicit in a urmari partida, sunt conflictuali, injura echipa cand nu merge si in general, habar n-au de fotbal!

Simplu! Crede vreunul ca se regaseste in cele 3 categorii? Eu zic ca da! Dar asta nu inseamna ca asta-i Sudul!

@Vally118

Amice, peluzele nu au uitat sa-si sustina echipa si nici nu sunt obligate sa dea explicatii daca nu incurajeaza. Doar ca, in momentul acesta, sunt oameni care nu gandesc asa ingust ca tine si isi dau seama ca binele Stelei, nu inseamna o victorie cu Bistrita, ci plecarea celui care a distrus acest club. Asa ca te rog sa-ti vezi de micile placeri ale vietii si sa nu-ti mai dai cu parerea, despre calitatea oamenilor din peluze.

Te-am salutat

P.S. Cartile nu musca...

@liviuiuliana

Eu sunt curios cum inca nu a cedat wireless-ul de la Judecatorie sau sunteti toti de pe acelasi telefon si faceti cu schimbul cand scrieti pentru Gee Gee ?

Edited by I.N.Money

Cand va vine sa ziceti ceva de el mai bine dati-va cu capul de pereti si ganditi-va ca daca nu e el Steaua va fi mult mai jos.Nu vine oricine patron la Steaua.

Deci mentalitatea ta e: Mai bine ma *** cu ala care are bani! Ca el are puterea!

Oare daca ia Dinamo CL, o sa mai tii cu Steaua??

Edited by RaDoooI

@dinamofob

Perfect, ai toata libertatea sa te exprimi. Vad ca stapanesti si arta ironiei, ceea ce e un semn bun, inseamna ca ne-am putea intelege.

La Sud sunt si oameni asa cum ai zis tu. Articolul acesta insa nu era despre ei. (De ce nu era despre ei? Simplu: pentru ca eu, cel care l-a scris, nu am crezut ca ei au fost buba la meciul acesta, ci ceilalti!...asta a fost libertatea mea de opinie si de alegere a subiectului)

Articolul acesta era despre cei din tribuna si a fost, cum am recunoscut deja, putin reductionist. Se prea poate sa nu intri in nicio categorie, e perfect. Se poate sa nu-ti placa cei din peluze, e perfect. Nu te face mai putin stelist. Daca insa vii la meci ca sa-ti arati sustinerea pentru Gigi Becali (un mare rau pentru Steaua, ca sa nu ma apuc sa-l analizez ca fenomen mai larg), cred ca ai gresit adresa. Iti recomand calduros Tribunalul Bucuresti, pentru recurs. Nu atat tie personal, cat celor care il sustin pe "uneori ciudatul" nostru "patron".

Edited by SSK

Daca insa vii la meci ca sa-ti arati sustinerea pentru Gigi Becali (un mare rau pentru Steaua, ca sa nu ma apuc sa-l analizez ca fenomen mai larg), cred ca ai gresit adresa. Iti recomand calduros Tribunalul Bucuresti, pentru recurs. Nu atat tie personal, cat celor care il sustin pe "uneori ciudatul" nostru "patron".

Are simbriasi angajati sa faca asta! Nu confunda omenia mea cu Baroul...

PS La o anumita etapa a varstei am facut parte din peluza Stelei. Deci, n-am nimic cu peluzele!

Edited by dinamofob

CITAT(liviuiuliana @ Apr 5 2009, 11:14 PM) post_snapback.gifCand va vine sa ziceti ceva de el mai bine dati-va cu capul de pereti si ganditi-va ca daca nu e el Steaua va fi mult mai jos.Nu vine oricine patron la Steaua.

Deci mentalitatea ta e: Mai bine ma *** cu ala care are bani! Ca el are puterea!

Oare daca ia Dinamo CL, o sa mai tii cu Steaua??

Acest mesaj a fost editat de RaDoooI: Astazi, 01:26 AM

TOT TIMPUL AM TINUT CU Steaua. IDUL MEU DE MESS E CEVA LEGAT DE Steaua. MA CONSIDER SUPORTER ADEVARAT.APROAPE IN FIECARE ZI ACCESEZ SITUL ASTA SI IMI PARE RAU DE GANDIREA VOASTRA.Dinamo NU VA AJUNGE NICIODATA MACAR IN GRUPELE LIGII.SI CHIAR DACA AR CASTIGA Liga (DOAMNE FERESTE DOAR DACA MOR TOTI JUCATORII DE FOTBAL) TOT CU Steaua AR FI.

AM LUAT BATAIE DE LA FANII TIMISORENI PENTRU Steaua CA NU MIA FOST RUSINE DE Steaua CAND AM FOST INCONJURAT DE EI CA SI UNII DINTRE VOI STELISTI DE CONJUNCTURA.NU AM POSTAT PANA ACUM MESAJE DAR VREAU ACUM SA VA FAC SA INTELEGETI CA SCHIMBAREA INCEPE DE LA VOI ASA ZISI SUPORTERI

CITAT(liviuiuliana @ Apr 5 2009, 11:14 PM) post_snapback.gifCand va vine sa ziceti ceva de el mai bine dati-va cu capul de pereti si ganditi-va ca daca nu e el Steaua va fi mult mai jos.Nu vine oricine patron la Steaua.

liviuiuliana

Eu sunt curios cum inca nu a cedat wireless-ul de la Judecatorie sau sunteti toti de pe acelasi telefon si faceti cu schimbul cand scrieti pentru Gee Gee ?

IN PRIMUL RAND CURIOSII MOR REPEDE. SI IN AL DOILEA RAND NU SCRIU PT Gigi . SCRIU PENTRU Steaua. O INTREBARE AM . AI MAI MULT DE 15 ANI?

DOAR DE CURIOS

MERSI ANTICIPAT

Ovidiu

Eu zic doar atat.

E pacat ca exista atatea categorii.(si cred ca exista mai multe)

Daca erau 2, ultrasi si suporteri obisnuiti, era foarte bine. Dar asa....

De aia ne joaca Gigel pe degete. De aia nu am scapat inca de el.

Nu va razboiti cu liviuiuliana, nu merita efortul.

Nu va razboiti cu liviuiuliana, nu merita efortul.

multumesc de incurajare. Sper sa va dati seama de greseala pana nu o sa fie prea tarziu. eu continui sa cred ca raul cel mai mare sunteti voi suporterii falsi.apoi televiziunile si apoi Gigi .

sper ca nu am suparat pe nimeni cu criticile mele pentru ca stiu ca adevarul doare dar mai bine sa doara acum decat sa ajungem mai rau.

O propunere as avea (propunere decenta zic eu): care din suporteri crede ca Steaua mai are sanse la titlu sa vina pe stadion la meciul cu Farul si sa incurajeze echipa si sa ignore pe gg . care nu sa stea acasa sa nu ne mai faca de ras

Forza Steaua UNICA CAMPIOANA

si uite asa incepem sa apunem...

hmmm...aseara pentru prima data in cei 28 de ani ai mei am vazut cum inima stadionului din Ghencea a avut primul atac de cord

sa ne intelegem bine de la inceput...inca nu am ajuns la spital...respiram greu,sirenele inca suiera pe langa noi insa ne lipseste asistenta medicala...nici un doctor...nici o ruda...nici un simbol nu ridica mana catre noi sa ne ajute...sunt ocupati...in camera cealalta sufera dusmanul...si ca peste tot in Romania el este primul ce beneficiaza de ajutorul lor.

si daca inima s-ar opri voi ce ati face?...si daca miile de glasuri care canta meci de meci s-ar opri voi ce ati face?...si daca noi am capitula voi unde ati ajunge?

...inecati in seminte...bronzati de munca...patati de incultura asa cum sunteti ati deveni o simpla rasa condamnata la simplitatatea in care va zbateti zi de zi...oamenilor din popor ce sunteti chiar nu ati inteles ca fara inima si suflet voi nu puteti trai...

sos baieti

Steaua(inima)suntem noi

eu continui sa cred ca raul cel mai mare sunteti voi suporterii falsi

Cum definești tu "suporterii falși"?

Maine, la orele 18, in parcarea Tribunalului domnul Popoviciu si ofiterii anume-desemnati de la SRI vor imparti banii pentru cei care le-au executat ordinele si au strigat contra lui Becali la meci. In speranta unor viitoare colaborari va asteptam in numar cat mai mare.

Daca nu dai mai departe nu ai suflet si vei face bube pe ochi in 5 minute!

Ce dreaq, bah, ca mie-mi intra banii pe card...

pai bine ma, tu ai bonus de fidelitate... pe mine m-au racolat mai tarziu. poate ma promoveaza zilele astea.

deci asa se vad "cetatenii" daca ne uitam din peluza spre tribune:Fanaticii, Puii de interlopi, Relativiștii, Indiferenții

interesant. Poate un cetatean care merge frecvent in tribuna din Ghencea sa-i spuna lui Ovidiu si cum sunt priviti ei cei din peluza, din tribuna. Nu strica niciodata ca oamenii sa se autoanalizeze in functie de modul in care sunt perceputi de catre ceilalti, sa se clasifice in primul rand pe ei si cei din zona lor si apoi sa ridice ochii si sa-i clasifice pe ceilalti. Iar la final sa spuna si unul din afara, cum se vede de la televizor tribunele si peluza din Ghencea, tot asa, pentru exercitiu. Ca doar stelistul adevarat e acela recunoscut de toata lumea, nu? indiferent de locul pe care-l ocupa, toti sunt de acord in privinta lui. La final, axl va trage concluziile, ca-i mereu calm :-)))

Edited by dee