fcsteaua.ro

Gigi Becali, saltat la doua luni dupa ce s-a autodenuntat (Cotidianul)!

8 posts in this topic

Poliția Capitalei a avut nevoie de douã luni pentru a aduna probe în dosarul în care Gigi Becali este învinuit de sechestrarea celor trei hoți care i-au furat Mercedesul, deși acesta s-a autodenunțat la televizor a doua zi.

Parchetul Capitalei a pus joi în executare un mandat de percheziție la domiciliul patronului echipei Steaua, Gigi Becali, care a fost și reținut la ora 13:00 pentru 24 de ore, acțiune demaratã la mai bine de douã luni de la comiterea de cãtre acesta a presupusei lipsiri de libertate în mod ilegal a celor trei hoți care i-au furat Mercedesul. Straniu este faptul cã Gigi Becali a recunoscut a doua zi, la știrile Pro TV de searã, cã i-a reținut pe cei trei hoți, împotriva cãrora a renunțat sã depunã plângere penalã pentru cã i-ar fi fost milã de ei.

În cazul mașinii sale furate de hoți, un Mercedes de 100.000 de euro, Becali a acționat mai rapid decât polițiștii.

„Am dat niște telefoane și i-am gãsit pe hoții care mi-au furat mașina”, se lãuda Gigi Becali, într-un interviu la Pro TV.

Anul trecut m-au colindat și nu-mi venea sã cred cã ei sunt hoții, se mira Becali. Singura lui supãrare de moment a fost cã hoții i-au schimbat postul de radio preferat din mașinã: Radio Trinitas.

Dosarul a fost deschis de procurori prin autosesizare, în urma unui telefon anonim la 112, dat în noaptea de 26 spre 27 ianuarie 2009, în jurul orei 00.35. Dispeceratul Poliției Capitalei a fost sesizat cã la intersecția strãzilor Dr. Felix - Nicolae Titulescu mai mulți indivizi au blocat un autoturism aflat în trafic, i-au agresat pe cei trei ocupanți ai acesuia și i-au introdus în portbagajul unui autoturism de teren. Primele probe recoltate de polițiști de la fața locului au fost, conform lui Christian Ciocan, purtãtorul de cuvânt al Poliției Capitalei, urme ale unor gloanțe de cauciuc trase în acea noapte de bodyguarzii lui Gigi Becali.

Surse din Poliția Capitalei au declarat pentru Cotidianul cã prima acțiune demaratã a fost identificarea celor trei hoți, care, dupã audieri, ar fi depus plângeri penale împotriva lui Gigi Becali. Polițiștii le-ar fi luat amprentele și ADN-urile celor trei pentru a le compara cu eventuale probe recoltate din locuințele percheziționate și din mașina furatã acum douã luni. Nici Parchetul, nici Poliția Capitalei nu au oferit însã explicații de ce a fost nevoie de douã luni pentru a trece la perchezițiile și reținerile operate joi.

Gigi Becali și alte șase persoane din anturajul sãu au fost aduse joi cu mandat pentru audieri la Poliția Capitalei. Patronul Stelei este suspectat de lipsire de libertate în mod ilegal, iar ceilalți și de utilizarea ilegalã a armelor de foc. Becali a declarat pentru Realitatea TV cã le-ar fi cerut celor trei declarații în care sã recunoascã furtul și cã nu i-ar fi reclamat la poliție de milã. Mai mult, Becali a susținut cã le-ar fi dat și bani de taxi când i-a lãsat sã plece. Poliția a renunțat sã mai percheziționeze casa lui Gigi Becali dupã ce acesta le-a oferit declarațiile celor trei presupuși hoți.

Reținerea lui Gigi Becali a survenit la câteva ore dupã ce Curtea Supremã a refuzat arestarea omului de afaceri Puiu Popoviciu, cercetat de DNA în urma unui denunț formulat chiar de cãtre Gigi Becali. La închiderea ediției, se aștepta ca Gigi Becali sã fie prezentat Judecãtoriei Sectorului 1 cu cererea de arestare.

Expert în recuperat mașini furate

În afarã de mașina sa, Mercedesul de 100.000 de euro, pe care a recuperat-o de la hoți în aproximativ o orã, Gigi Becali a declarat cã a mai fãcut un astfel de serviciu și lui George Copos, acum câțiva ani.

Acum câțiva ani, m-a sunat Copos și m-a pus sã mã interesez de o mașinã furatã din zona unde stau eu, a unei prietene de-a lui. Ca orice om, în cartierul lui, și eu mã știu pe aici cu fiecare. Unul e doctor, unul e inginer... Am sunat și eu un , mã înțelegi? ªi l-am întrebat care e treaba? Mi-a zis cã e la ei, dar nu va fi gratis. Costã 6.000 de dolari. I-am zis lui George și era foarte bucuros: . M-a pus naiba sã dau eu înainte banii de la mine și, între timp, deși cazul se rezolvase, Copos se dusese sã reclame furtul și la poliție! Bineînțeles cã am rãmas cu pagubã de 6.000 de dolari și mai-mai sã dau și de belele. Atunci eram cam certat cu George și chiar m-am gândit: comunistul ãsta nu o vrea sã-mi facã o ?!, a declarat presei Gigi Becali, la sfârșitul lunii ianuarie 2009.

bag ceva in fiisa :X ce frumos suna ;)) LA PUSCARIE beecali LA PUSCARUEE!!

nu sunt de acord cum procedeaza justitia....ramin la parerea ca e o justitie de KKat si lucreaza la comanda.Vreau sa se dispara clanul Becali dar nu asa.Daca el nu si-ar fi recuperat masina politia nu ar fi facuto niciodata.

Daca stau bine sa ma gandesc, nu ma incalzeste cu prea mult faptul ca individul a fost arestat pentru una dintre cele mai mici magarii pe care le-a facut. Imi mentin bucuria pentru momentul cand intregul lui dosar va fi judecat. Si asta intr-o maniera corecta, evident.

Oricum, salut cu caldura "spargerea" barierei protectoare cu care supremul se lauda atat de vehement. Indiferent daca va scapa la recurs sau nu, era mare nevoie sa se creeze precedentul acesta.

Si totusi cum ramane cu violatorii care se plimba liberi pana la finalizarea procesului sub motivul ca ,,nu au fost suficiente probe la dosar?"Procese care sunt tergiversate uneori ani de zile pana ies din atentia opiniei publice si sfarsesc adesea prin achitarea respectivilor.Cum ramane cu batausii si smardoii care devalizeaza baruri, discoteci sau pur si simplu ataca oameni nevinovati pe strada si sunt judecati in libertate pentru ca ,,nu prezinta pericol public"si care imediat ce sunt lasati liberi o iau de la inceput? Cum ramane cu cei care ataca femei si copii in scarile blocurilor si se plimba liberi pentru ca nici ei ,,nu prezinta pericol public"? Cum ramane cu cei care ne talharesc copiii in incinta scolilor si sunt lasati liberi pentru ca nici ei nu ,,prezinta pericol public"? Si...lista ar putea continua cu alte cazuri si situatii in care justitia noastra parca este legata la ochi.Poate ca jjjj este vinovat de acuzatiile care i se aduc.Dar de ce nu se judeca si celelalte cazuri cu aceeasi masura? De ce nu s-au sesizat ,,organele" imediat dupa ce jjjj a iesit cu declaratia respectiva pe sticla? Nu se fac si ele vinovate de favorizarea infractorului? De la incidentul respectiv si pana acum jjjj putea sa mai sechestreze ,,n"persoane.Sunt probe care sa indice ca ar fii avut de gand sa mai savarseasca astfel de fapte din acest moment si pana la finalizarea procesului? Hotii care i-au furat masina de asemeni puteau sa mai fure ,,n"masini de atunci si pana acum.Poate au facut-o sau poate nu.Ei sunt liberi sa fure,sa jefuiasca sa talhareasca,sa violeze.

In aceeasi nota,va propun un scenariu:Te intorci obosit de la servici intr-un mijloc de transport ratb super aglomerat si simti o mana straina in buzunar.O imobilizezi rapid si cand ii desclestezi pumnul ii rupi un deget in timp ce din palma talharului respectiv aluneca pe podea banutii tai munciti cu truda.Il predai autoritatilor cu declaratiile de rigoare si pleci linistit acasa.Dupa ceva vreme vin mascatii si te salta pe motiv ca ai agresat o persoana.Surpriza o vei avea cand vei afla rechizitoriul in care se va spune ca ai atacat si vatamat corporal o persoana onesta,care are si un certificat medical in acest sens.Vei incerca sa te aperi reluand declaratia cum l-ai prins cu mana in buzunarul tau,cum...exact cum s-au petrecut faptele,dar bineinteles ca un ,,judecator milos"iti va replica: exista o explicatie in ceea ce sustineti pentru ca partea vatamata a declarat in acest sens ca nu si-a dat seama ca este buzunarul dumneavoastra.Procesul este judecat la urgenta,tu esti condamnat conform legii pentru fapta comisa,iar talharul este lasat liber.Justitia a facut dreptate! Si in timp ce tu esti condus catre duba cu capul plecat si gandindu-te la dreptatea justitiei,observi in multime talharul cum iti face internationalul gest cu degetul mijlociu in sus si-ti striga:,,Am sa-ti cer si despagubiri materiale!"

Desi nu este variata cea mai buna prin care sa scapam de Gigi cred ca e momentul sa profitam sambata . scopul scuza mijloacele . atentie! exista pericolul ca aceasta mediatizare (apropo-media e dependenta de el) sa se ntoarca impotriva noastra si sa ni-l scoata sub forma de martir. asta ne ar mai lipsi...

Pai chiar asta se si incearca, sa fie scos o victima. Nu mai poti deschide televizorul fara sa se incerce pe toate posturile sa ni se "explice" cum saracul ciobanas a fost un biet nevinovat caruia i s-a inscenat totul.

Mi-e scarba de toate excrementele astea din presa!

Ba cati prosti is in libertate pe siteu asta .... da il uram vrem sa plece da sa ajungi pt "o lectie de civilizatie" la parnaie e de kkt daca asa ceva se va termina cu o condamnare eu zic ca tre sa o tulim din tara asta de kkt

Dca zice vreunu cas cu Becalii cred ca e prea prost sa traiasca check past post ...