fcsteaua.ro

Goooooooooooool!

23 posts in this topic

Așa a rãsunat, peste liniștea pastoralã a serii, în micul orãșel de provincie în care viețuiesc, inconfundabilul glas al protevistului Mironicã, care m-a fãcut sã tresar. Vreo finalã de Champions League sau de Cupa UEFA? Redifuzarea vreunui meci din glorioasele campanii de calificare a „ echipelor românești“? În timp ce apãsam butonul telecomandei mi-am reamintit: e meciul gãlbiorilor lu’ nea Piți!

Numa’ cã, stupoare! Cei care se bucurau pe ecranul tubului catodic nu erau gãlbiorii, ci echipa îmbrãcatã în roșu și alb. Al naibii Mironicã ãsta, îmi zic, și-ar vinde țara și pentru un pumn de arginți austrieci... Dar de data asta omu’ nu avea nicio vinã, urmașii lui Fritz egalaserã între timp. Ghinion, fatalitate tipic mioriticã.

Fatalitate tipic mioriticã, sau imbecilitate maladivã a personajului care pãstorește cele unșpe mioare gãlbioare din teren? De la acel blestemat meci disputat cu Olanda la Campionatul European, personajul, numitul Pictor Von Þurcã, a rãmas încremenit în proiect. În teren, aceleași panarame recondiționate bune de transferat în Cecenia, de cãtre cei doi frați pãtați, gemabași de petarde, Giovanni și Victor: alde Bãnel, Cociș, Raț, Marius Niculaie & company. Încep a urmãri ceea ce se anunțã a fi o nouã paranghelie transmisã prin satelit, nu pentru cã nu aș cunoaște deznodãmântul, ci cu palida speranțã cã, totuși, voi putea dibui o licãrire de spearanțã pentru viitor. Vax albina! Mult – lãudatul Max Nicu era fezandat în continuare pe banca de rezerve și în afara unui tânãr mânz, Tãnase, în teren nu mișca nimic, decât austriecii, care își reveniserã dupã egalare.

Dupã ce austriecii ne-au bãgat și boaba cu numãru’ doi, am încetat a urmãri paranghelia. Nu pentru cã mi-ar fi fost lehamite, lehamite de fotbalul mioritic îmi e încã de la semifinala – catastrofã de la Middlesbrough, am renunțat pentru cã astãzi, cu totul întâmplãtor, am vizionat pe Euro Sport meciul dintre Coreea de Sud și Coreea de Nord. Un meci care conta tot pentru calificarea la Campionatul Mondial. Dar, în afara unui arbitru – cercopitec din Oman, asemãnãrile se opresc aici! Ce infrastructurã, ce public și ce jucãtori! Dupã ce am vãzut acel meci mi-am dat seama cã noi, mioarele gãlbioare balcanice, suntem condamnate pe vecie!

Suntem condamnați pe vecie pentru cã în acest saivan Carpato-Danubiano-Pontic, nimic nu se schimbã niciodatã, ci totul se transformã asemeni transexualului Naomi. La noi orice curvã, femininã sau masculinã este prezentatã ca o fecioarã, ca o mamã a națiunii. Pentru cã la noi ziariștii, reporterii și chiar oamenii de rând se adreseazã cu apelativul „DOMNULE“ unor gunoaie fetide de teapa lui Mircea Sandu, Lupescu, Prunea, Miticã Corleone, Gigi Becali, Pinalti, Tata Jean, etc.

Nu știu, nu sunt la curent și nici nu vreau sã fiu, dacã acum, în clipa în care scriu aceste rânduri, Pițurcã mai este sau nu entrenador - pãstor. Pentru cã, pur și simplu, îmi este absolut indiferent! Ce folos dacã se carã zargiu’, dacã în rest clica de muhaiele purulente rãmâne liniștitã, netulburatã de nimeni. Rãmâne în continuare aceeași elitã, care va numi același antrenor, obligatoriu de sorginte mioriticã, unul de teapa lui Olãroiu, Rãzvan Lucescu sau vreo altã nulitate cu atestat provenitã de pe bãncile „ªcolii de Antrenori“ a maistrului Mircea Rãdulescu. Doamne ferește de vreun antrenor strãin între nulitãțile noastre autohtone... Mai rãmân și eternele scuze și lamentãri, fãrã de care un adevãrat român n-ar putea sã-și dea adevãrata sa valoare.

Dar nouã, marii turme de bizoni a suporterilor, nouã ce ne rãmâne? Ne rãmâne aceeași parodie de campionat mocirlos, în care colcãie valizele, șmenurile, intrigile și jocurile de culise, ne rãmân aceeași antrenori hei-rupiști, asemeni unor brigadieri din filmele cu șantiere de pe timpurile lu’ Nea Nicu, ne rãmân ziarele, ne rãmân siturile lui Ionițoaia unde vom putea sã ne spunem pãrerea prin vot virtual organizat.

Caviarul mesei bogaților rãmâne rezervat altora. Pentru iobagi se va gãsi întotdeauna vreun boț de mãmãligã. ªi ca iobagi, ne vom trãi precara, insignifianta și anonima existențã în umbra numelui marelui vid, al marelui Vax Albina, în umbra numelui unei țãri care de fapt nu a însemnat niciodatã vreun mare lucru, strigând din ce în ce mai rar și cu o voce din ce în ce mai stinsã numele marelui GOOOOOOOOOOOOOL...

Cristian Ionuț

(LDS)

Desi nu-ti impartasesc sila atotcuprinzatoare, sunt de acord ca, in afara de moarte, nimic si nimeni nu va schimba muhaielele de la carma fotbalului romanesc, nimeni si nimic nu-i va face pe zoaierishti sa-si schimb atitudinea si discursul, nimeni si nimic nu va face ca un antrenor strain sa vina in borhotul asta al noastru.

Doar Mircea Radulescu&comp. au spus clar ca un tehnician strain nu este indicat...

Cateva declaratii fabuloase dupa acest meci:

Mutu: Nu cred cã avem nimic de imputat bãieților, ei au încercat sã facã un meci bun

Iancu: Victor Pițurcã este doar victima sistemului corupt din FRF

Piturca: Nu s-a întîmplat nimic, doar am pierdut meciul. Am avut meciul la discreție, dar nu am mai reușit sã ne revenim și sã ne impunem. Era normal sã vinã și acest recul dupã Campionatul European, știam cã va veni. O analizã vom face în perioada urmãtoare. Vom vedea dacã mai sînt șanse matematice. Speranța moare ultima, chiar dacã sîntem supãrați. Viața merge înainte. Jucãtorii nu m-au nemulțumit, au dat totul, dar nu s-a putut mai mult.

Edited by Lari

vezi ca se bat gsp si prosport pe tine nu ai nici un fel de respect pentru istoria Stelei esti doar un "epigramist" de internet

Vreun argument, ceva, ca asta e un articol slab?!

Daca nu-ti plac epigramele lui, poti comenta linistit la ele. Aici e vorba de altceva.

Cu respect!

Edited by Lari

Ai mare dreptate Ionut.

Doamne ferește de vreun antrenor strãin între nulitãțile noastre autohtone... Mai rãmân și eternele scuze și lamentãri, fãrã de care un adevãrat român n-ar putea sã-și dea adevãrata sa valoare.

Pai daca vine un antrenor strain unde isi mai promoveaza fratii Becali toate panaramelele de jucatori?

Nationala Romaniei:Goooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool!!!!!!!!!!!!!

Mironica asta este un specimen mai rar intalnit:)

Uneori am senzatia ca este pur si simplu "drogat" inainte de meci.

In comentariu, isi schimba opiniile dintr-o extrema in alta mai repede decat fazele:)

Daca un jucator face o fenta, cade pe spate:"ooo, ce mare jucator, bla,bla,bla!", ca dupa cateva minute, la o pasa gresita a aceluiasi jucator, sa spuna ceva de genul: "nu are ce cauta la echipa!".

Daca peste ale 5-10 minute da gol sau pasa de gol, sau reuseste ceva, cade iar intr-o adulatie jenanta...

Idem face si cu aprecierea echipelor, care pe parcursul unui meci, trec in caracterizarea lui dintr-o extrema in alta, ciclic, functie de faze:) Nu ma refer numai la meciul de aseara.

Cat despre meci ... veni, vidi...roiu!:)

Mironicã și comentatorii de la prosteve nu e cu nimic mai presus decât parașutele care prezintã știrile, gen Pãtruleasa. ªi când îi aud urlatul miorlãit la goluri, tare m-aș mira sã aibe mai multe testicule decât ele.

Dar când a spus, el și celãlalt clovn, la începutul meciului cã ar fi pãcat sã fie dat afarã Pițurcã, pentru cã calificat echipa la 2 turnee finale, iar la sfârșit zicea cã trebuie sã plece? Asta denotã prostie, nu doar coprofagie extremã în slubja "reitingului".

Sau când a scos-o cu "șanse infinitzecimale". Mai proști cã ãștia, alți comentatori io n-am auzit.

Mai proști ca ãștia, alți comentatori io n-am auzit.

ãia de la Antena 1

Rãzvan Lucescu sau vreo altã nulitate cu atestat provenitã de pe bãncile ªcolii de Antrenori a maistrului Mircea Rãdulescu

Ok , Razvan Lucescu nu e stelist , da daca nici el nu e antrenor ...

Dupa Boloni , care e deja un nume mare, urmeaza trebuie sa recunoastem Mircea Lucescu si printre cei mai buni se afla si fiul sau. Asta chiar daca nu suporta Steaua si incearca sa o bata peste tot. Hai sa terminam cu frustrarile.

Edited by gio_stgloria

Vreun argument, ceva, ca asta e un articol slab?!

Daca nu-ti plac epigramele lui, poti comenta linistit la ele. Aici e vorba de altceva.

Cu respect!

argumentul este insusi somanescu si toate postarile lui

ãia de la Antena 1

cred ca exista vreo competitie intre angajatii la televiziunile de sport care este mai prost si care o injura pe Steaua mai mult

Rãzvan Lucescu sau vreo altã nulitate cu atestat provenitã de pe bãncile ªcolii de Antrenori a maistrului Mircea Rãdulescu

Ok , Razvan Lucescu nu e stelist , da daca nici el nu e antrenor ...

Dupa Boloni , care e deja un nume mare, urmeaza trebuie sa recunoastem Mircea Lucescu si printre cei mai buni se afla si fiul sau. Asta chiar daca nu suporta Steaua si incearca sa o bata peste tot. Hai sa terminam cu frustrarile.

sa terminam si cu laudele la adresa unor tigani care ne vor raul si desfintarea cine nu vrea sa-i critice sa n-o faca dar sa-i lauzi pe cioroi este o jignire adusa Stelei

@piturca2002

Ce legatura are Somanescu cu acest articol scris de Cristian Ionut(LDS)?

@1on

Ar mai fi si cei de la Antena1. Ala de zicea in meciul cu Serbia ca "doctorul incearca sa ii reduca fractura lui Contra"...

@1on

Ar mai fi si cei de la Antena1. Ala de zicea in meciul cu Serbia ca "doctorul incearca sa ii reduca fractura lui Contra"...

Dicționar explicativ

REDÚCER//E ~i f. 1) v. A REDUCE și A SE REDUCE. 2) Operație chirurgicalã care are drept scop de a pune la loc un os luxat sau un organ deplasat.

E drept cã operația n-a fost chirurgicalã.

Edited by 1on

@1on

Corect, dar se refera la operatie chirurgicala. Ori numai operatie chirurgicala nu era aia; medicii incercau sa vada daca avea fractura sau nu...

Oricum, macar de ar fi asta singura tampenie care au spus-o. Mai era explicatia hilara ca jucam prost pentru ca sare mingia tare sau alte prostii de genu'...

Edited by MoWeed

ãia de la Antena 1

aia macar cometeaza anti-Steaua...astia de la proteveu nici nu stiu ce comenteaza..si mai sunt aia de la Telesport;)

jucam prost ca sare mingea tare...=)))))

Edited by Alex88pl

@piturca2002

Ce legatura are Somanescu cu acest articol scris de Cristian Ionut(LDS)?

@1on

au cam acelasi postari si mod de a gandi

Mai Ionut, acum sa nu crezi ca Mironica ala e idiot. Nu! Asa e el.

Eu zic sa o lasam mai moale cu "spiritul mioritic". Asta este : "purceaua-i moarta-n cotetz!". Norocul nostru ca "moare si capra vecinului" bulgar , moldovean sau ucrainean....nu si a celui sarb!

La televizor "batem saua sa priceapa iapa" , ca din toata palavrageala asta ieftina nu iese nimic bun. tare rau cred ca am sodomizat mioara asta vreo 2000 de ani la transhumanta in Carpati de ne-a brestemat in halul asta

sa terminam si cu laudele la adresa unor tigani care ne vor raul si desfintarea cine nu vrea sa-i critice sa n-o faca dar sa-i lauzi pe cioroi este o jignire adusa Stelei

vezi ? despre asta vorbeam , frustrare si ura - nu judeci un om bun in domeniul sau dupa echipa cu care tine. Razvan Lucescu e in primul rand un bun antrenor, dupa parerea mea cel mai bun din campionatul intern.

vezi ? despre asta vorbeam , frustrare si ura - nu judeci un om bun in domeniul sau dupa echipa cu care tine. Razvan Lucescu e in primul rand un bun antrenor, dupa parerea mea cel mai bun din campionatul intern.

Rãzvãnel antreneazã o echipã, deci putem spune cã e antrenor. Dar un bun antrenor? Bun la ce? Care sunt acele rezultate care l-ar recomanda într-un CV virtual ca fiind un bun antrenor?

Nu te contrazic atunci când spui cã, dupã pãrerea ta, Rãzvãnel ar fi cel mai bun antrenor din campionatul intern. Eu i-aș pune înaintea lui pe Dan Petrescu, Uhrin, chiar și pe Grigoraș de la Galați. Oricum, acest titlu de ?cel mai bun antrenor din campionatul autohton? nu este nici pe departe vreun motiv de mândrie, având în vedere nimicnicia în care se zbate acum fotbalul mioritic. În clipa în care afirmi cã Rãzvan Lucescu este un bun antrenor, ce termeni de comparație mai poți folosi pentru unul ca Raffa Benitez, Mourinho, Fabio Capello sau Ancelotti?

Antrenorii mioritici sunt, ca mai toți convivii noștri angajați pe tarlaua muncii în vreun domeniu de activitate, doar niște maneliști, care doar imitã pe cei din afarã.

În timp ce la marii antrenori eșecul este doar o excepție, iar succesul este regula, la noi este exact invers. Singurii antrenori români care au fost pe Everestul succesului au fost ªtefan Kovacs și Emerich Ienei. Restul, alde Muce, Dinu & Company sunt doar manea și frustrare.

Eu zic sa o lasam mai moale cu "spiritul mioritic". Asta este : "purceaua-i moarta-n cotetz!". Norocul nostru ca "moare si capra vecinului" bulgar , moldovean sau ucrainean....nu si a celui sarb!

La televizor "batem saua sa priceapa iapa" , ca din toata palavrageala asta ieftina nu iese nimic bun. tare rau cred ca am sodomizat mioara asta vreo 2000 de ani la transhumanta in Carpati de ne-a brestemat in halul asta

Dar dacã o lãsãm mai moale, ce punem în loc?

Edited by LDS

In legatura cu Mironica sau "Maro" dupa porecla lui, nu vreau sa-i iau apararea, dar nu e nici dinamovist, nici stelist si nici rapidist. Omu' e din Constanta si sustine Farul.

Asta o stiu chiar de la el.

Sunt comentatori mult mai prosti in tara asta decat Mironica sau Mocanu de la Pro TV. De exemplu Baleanu sau baietii aia de la Prima.

Vai de capul celor de la nationala....foarte suparat pe ei !