Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Mostenitorii Iadului

44 posts in this topic

Timp de 50 ani, numele Domnului a fost interzis, bisericile I-au fost daramate, iar cei mai fanatici sustinatori ai Lui au schimbat chiliile cu temnitele comuniste.

In acest val de materialism dialectic si ateism s-a nascut Steaua. Ca in povesti, a inceput sa creasca intr-un an cat altele in trei. Petitorii si admiratorii spiritului ei, i-au curtat pasii spre implinire cu o frenezie resimtita de adversari ca "Iadul din Ghencea".

Si cum ce este frumos ii place si lui Dumnezeu, Acesta a inchis ochii, lasand-o sa se aseze, pentru un an, si pe tronul Europei, desi in fieful ei era Iadul pe Pamant, iar parintii atei.

Uimiti de faima si jocul noii printese a Europei, multi au naparlit din pielea echipelor lor de suflet si s-au convertit peste noapte la stelism. Conform adevarului: victoriile aduc... fani.

Numarul fanilor a crescut la victorii ca un bulgare rostogolit prin zapada. Si asa a ajuns cea mai iubita si mai ravnita din tara. Curand Ghencea a devenit un paradox ecumenic. Un templu sacru al fotbalului si un iad al suporterilor adunati parca din Babilon, dar cantand toti dintr-o singura inima ros-albastra, de le cadeau chilotii in vine adversarilor la iesire din tunel.

Cine era "patronul" Stelei in comunism?

Poporul, stelisti sau nestelisti. Din banii lui se platea Armata si indirect Steaua. Deci, suporterii Stelei de atunci, erau si proprietarii ei, caci oficial averea statului era a intregului popor.

Armata comunista a fost a poporului cu Steaua ei cu tot.

Dupa '89, mai toata averea poporului s-a risipit in buzunarele celor mai iuti de mana, cu legea junglei parafata in Parlament. "Prostimea" a luat praful de pe toba. Taranilor le-a inchis gura cu un petec de pamanat, iar restul... a fost cuponat, cat sa-l adoarma cu iluzia de actionar si sa fie mai usor de furat.

Nici Steaua, parte din averea poporului, nu putea sa aiba alta soarta.

Cine sunt stelistii de azi?

Sunt tot cei de ieri, dar si copiii lor sau ai celor care au contribuit la avutia statului inainte de '89, chiar daca parintii nu au participat direct la ridicarea acelui Iad in Ghencea, pentru ca nu erau suporteri ai Stelei.

Pe cale de consecinta, sunt mostenitori directi ai statului defunct sau indirect, ai parintilor.

Ei TOTI sunt si vor fi mostenitorii Stelei si ai Iadului din Ghencea.

Dar Dumnezeu nu ne-a mai iertat, ca ne-am batut joc de ce ne-a lasat EL sa avem.

A trimis si Satana clonata in Iadul din Ghencea! O satana mioritica cu crucea la gat si aura unui apostol al crestinatatii.

In fond, era un lup in blana de oaie, care a luat fata mostenitorilor cu ochiul dracului. Adica, banul!

Dupa cateva matanii in fata lui, unii din mostenitori, din "dracii" Iadului stelist au devenit "ai dracului"!

Unii la propriu, altii la figurat. Unii servili, altii radicali. Unii au trecut, fara punct si virgula, dintr-o extrema in alta.

Colac peste pupaza, Satana s-a lepadat si el de cei care s-au lepadat de Intunecimea-sa. Acum fiecare parte lupta sa elibereze Iadul de lepadatul lui. O lupta de "care pe care" dar nu numai cu arma lui "ba pe-a ma-tii!".

Ambele tabere au cazut in patima exorcizarii, conform crestinescului sfat: "cine nu e cu tine, e impotriva ta!"

Satana ii trage in poze si prin cerberii sai vrea sa le dea "Access denied" in Iad, dezmostenindu-i de strane:

- Mai il injuri pe seful? Intreaba cerberul.

- DAAAAAAAAAAA! Raspunde mostenitorul!

- Mars afara, huliganule!

Radicalii, in compensatie, au luat biciul exorcizarii totale, dar tot din randul "prostimii" mostenitoare. Nu au ajuns la intelepciunea de a fi misionarii care incearca sa aduca pe calea cea buna "oile ratacite" steliste, contra lui Satana.

Terapia de soc pare unica lor solutie: "Sa parjolim cu torte si petarde terenurile, sa otravim cu indiferenta echipa din calea lui satana Becali. Cine crede altfel e impotriva Stelei!"

Postati si ei la poarta Iadului verifica stelistii daca au codul de acces:

- Mostenitorule, te-ai lepadat de satana si de echipa? Nu inca?

- TRADATORULE, SLUGA becalista! Spanzurati-l si confiscati-i iubirea ros-albastra!

Steaua suntem numai noi! NOI SUNTEM ADEVARATII MOSTENITORI AI IADULUI STELIST, carpelor!

Doamne! Vino Doamne, sa vezi ce-a mai ramas din noi!

Noi, mostenitorii Iadului din Ghencea.

Scoate, Doamne, pe Satana din noi si pe clona lui din Ghencea!

xray_rom

Unde votez daca vreau ca Xray sa devina redactor?

Nu inteleg mesajul acestui articol.

Ar trebui sa ma duc la biserica sa ma rog sa plece ciobanul sau sa stau sa imi plang de mila?

Iarasi bagam religia in fotbal? In cazul asta, ii calcam pe urme creditorului.

Lasati religia la o parte. Lasati iadul si dracii si alte prostii. Ca daca e sa vorbim asa, Steaua ar trebui sa fie o echipa protejata de rele.Ca pe piept stelistii poarta Steaua cu 5 colturi, pentagrama, simbol vechi ce ar trebui sa te protejeze de rele, o capcana de diavoli. Daca ceva, dracii ar trebui sa se tina departe de Ghencea.

Repet, nu mai bagati religia in fotbal.

Care e mesajul acestui articol?

Resemnare? Disperare?

Ar trebui sa ma duc la biserica sa ma rog sa plece ciobanul sau sa stau sa imi plang de mila?

Lasati religia la o parte. Lasati iadul si dracii si alte prostii. Ca daca e sa vorbim asa, Steaua ar trebui sa fie o echipa protejata de rele.Ca pe piept stelistii poarta Steaua cu 5 colturi, pentagrama, simbol vechi ce ar trebui sa te protejeze de rele, o capcana de diavoli. Daca ceva, dracii ar trebui sa se tina departe de Ghencea.

Resemnare? Disperare?

nu are chiar nici o treaba cu religia articolul asta ... ;)

@ Adrian

Incearca sa judeci mai profund, stiu ca poti. Nu te lasa pacalit de aparenta. E un articol pe care eu il socotesc de calitate si care se termina cu un mesaj cat se poate de clar:

Clona lui Satana fiind Gigi, pe care autorul il doreste scos din Ghencea, apeland la ajutorul divin. Restul e un pic mai voalat exprimat, dar sunt sigur ca vei reusi sa intelegi.

Edited by Virgil

Resemnare? Disperare?

:)))) Stai linisit. Sunt ateu convins si ultimul care ar chema biserica in Iadul Ghencei pt evanghelizarea stelistilor si a-l alunga pe Becali cu tamaie:)

Mesajul este o demonstratie de ce Steaua este si a unuia de 55 ani si a unuia de 15 ani. De ce avem dreptul de facto sa vorbim de Steaua si sa spunem "Steaua suntem noi", desi de jure apartine acum lui Becali(am spus cum a ajuns la el).

Articolul este si o satira care infiereaza, metaforic, epurarea la care sunt supusi suporterii atat de Becali, cat si de unii din stelisti radicali, printre care te numeri si tu. Ambi sustin ca vor sa-l scoata pe satana prin masuri extreme. Becali din "huligani" si radicali pe "satana de Becali" atat din Ghence, ce este ok, dar si din stelistii pe care-i presupun virusati de Becali, doar ca au alta parere.

Radicalismul este demn de respect, atat timp cat nu lasa in interiorul lui oportunisti, care fac zgomot nu din crezul lor, ci pentru ca asa da bine in ochii si urechile celor care ii asculta, si nu se transforma in noua Inchizitie a dezmostenirii de iubirea rosh albastra a fanilor.

Mesajul mai are indemnul de a incerca sa-i aducem sub acelasi drapel pe toti stelistii, exact cum au facut inaintasii nostri "Iadul din Ghencea", desi unii erau ex-fanii altor echipe si sa nu-i stigmatizam si sa-i epuram. Nu avem nici un drept!Si ei sunt mostenitorii Stelei!Toti cei care iubesc Steaua, radicali sau moderati, sunt mostenitorii Stelei!Si am incercat sa demonstrez de ce!

Prezizare

"Doamne! Vino Doamne, sa vezi ce-a mai ramas din noi!

Noi, mostenitorii Iadului din Ghencea.

Scoate, Doamne, pe Satana din noi si pe clona lui din Ghencea! "

Suna a indemn divin, cum suna si cantecul lui Valeriu Sterian ("Doamne vino, Doamne sa vezi...") cantat in Piata Universitatii in 90, ca tot e un articol pe tema asta:)

Este un apel metaforic, cu gandul la acel cantec, spre unitate in actiune si nu sa-i face jocul lui Becali prin "divide et impera".

Edited by Adrian

Unde votez daca vreau ca Xray sa devina redactor?

Tare de tot articolul. Unde votam?

Cu riscul de a capata cateva injuraturi, las aici cateva vorbe..

Fiecare raspuns postat aici lasa laude marete:"TARE ARTICOL", "EXCELENT" ETC. Chiar daca articolul e lipsit de substanta,cum e cazul celui de fata.

Edited by Adrian
Nu mai folosi caps lock.

eu cred ca o sa pribegim vreo 40 de ani prin desert. visul filistinilor de la Cluj , al cetatenilor din sodoma-gomora-giulesti si al copiilor lui lucifer din Stefan cel mare

Pai Xray, tu zici ca asta e un razboi intre diavoli(ca e si in noi si in cioban).Cum e asta?

Adica noi vrem sa facem rau Stelei? Adica noi suntem ca becalii?

Poate, fiind ateu, nu intelegi ce inseamna diavol. E ok.

Diavolii sunt tipii rai. Ei fac rau, nu bine.

becalii e fix opusul nostru. Asadar, ori el e diavol, ori noi.

Virgil

La asta ma si refeream cand intrebam daca resemnarea e ideea acestui articol?

Pai Dumnezeu trebuie sa ne apere pe noi?

NU, NU!

E datorita noastra sa il manam pe creditor cat mai departe de Ghencea.

E razboiul nostru si noi trebuie sa il lupta, nu Dumnezeu.

IMI E GREU SA CRED CA MEDIA IQ-LUI SUPORTERILOR CARE INTRA PE AISS ESTE LA NIVELUL CELEI A LUI MARIAN RADA (DAR COMENTARIILE ASTA LASA DE INTELES)

Din pacate pentru noi, IQ-ul lui Rada apare in performanta lui cu o echipa de "flamanzi" si nu cea masurata din talk-show-uri. Desi intelepciunea populara spune:"nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita", se pare ca m-am inselat si eu asupra lui. Nu e atat de prost pe cat il arata fata.

Edited by Adrian
Atacam articolul, nu utilizatorul.

CU RISCUL DE A MA CAPATA CU CEVA INJURATURI VOI LASA CATEVA VORBE.

FIECARE ARTICOL POSTAT AICI ADUCE MULTE LAUDE MARETE:"TARE ARTICOL", "EXCELENT" ETC CHIAR DACA E LIPSIT DE SUBSTANTA, CUM E CAZUL CELUI DE FATA. IMI E GREU SA CRED CA MEDIA IQ-LUI SUPORTERILOR CARE INTRA PE AISS ESTE LA NIVELUL CELEI A LUI MARIAN RADA (DAR COMENTARIILE ASTA LASA DE INTELES)

Exagerezi cu buna stiinta sau rea vointa si jignesti fara sa ai motiv.

E un articol care unora le-a placut, inclusiv mie si nu ai niciun drept sa judeci gusturile altora.

Vezi-ti de tine, lasa-i pe altii.

Edited by Adrian

Diavolii sunt tipii rai. Ei fac rau, nu bine.

"Diavolii roshii" sunt rai sau buni?E o intrebare retorica.

In rest, no comment. Pastrand proportiile, nu vreau sa fac din acest articol un fel de "Divina Comedia" in publicatie, in care fiecare propozitie din textul original are in subsol fraze intregi explicative. Fiecare este liber sa intelega cat vrea si ce vrea.Nu am nici proprietatea adevarului si nici pe cea a formatorului de opinie. Sunt un simplu cititor care a "povestit" un gand.

PS.

Adrian

Cand imi mai cenzurezi posturile si tai din ele, cum ai facut-o mai sus la raspunsul meu dat lui @rameau, desi ne era nici o jignire acolo, ai macar barbatia si fa-o public, nu pe la spate. Asta in cazul in care @rameau cu 7 postari in 2 ani nu este o clona cunoscuta tie.

Edited by xray_rom

Cu riscul de a capata cateva injuraturi, las aici cateva vorbe..

Fiecare raspuns postat aici lasa laude marete:"TARE ARTICOL", "EXCELENT" ETC. Chiar daca articolul e lipsit de substanta,cum e cazul celui de fata.

Cam cati dintre cei care au aplaudat articolul sunt membri AISS ?!

@Adrian, nu o mai face pe ala care nu intelege ca nu iti sta bine!

Edited by Stanici

Stanici

Din intreg articolul am inteles ca trebuie sa mergem la biserica sa ne rugam sa scapam de creditor. Si ca eu,ca om convins anti becalii, trebuie sa ii conving pe altii sa fie anti becalii.

Cum adica sa ii mai conving? Nu e destul ce a facut becalii cu Steaua? Mai au nevoie si de argumentele mele ca sa fie anti becalii?

Articolul e o rugaciune catre Dumnezeu ca sa ne scape de cioban.

Pai de asta avem nevoie?

De rugaciuni?

Iarasi trecem la vorbe si lasam actiunea.

Am mai spus si o mai spun.

In razboi totul e simplu, totul e alb si negru. Ori esti cu mine, ori esti impotriva mea.

Nu mai complicati treburile degeaba.

p.s.

Xray

Nu te intereseaza pe tine cate postari are un utilizator.

Ti-am editat postarea pentru ca nu vad ce argument e "ai 7 postari in 2 ani".

Noi am mai vorbit despre "argumentele" astea ale tale. Iti repet ce ti-am zis si pana acum

Ai scris un articol, asuma-ti raspunderea.

Edited by Adrian

In razboi totul e simplu, totul e alb si negru. Ori esti cu mine, ori esti impotriva mea.

Da, e asa de simplu si de clar totul la razboi. Totusi e urat, vorba lui Mos Gheorghe, "mor saracii cai".

Ti-am editat postarea pentru ca nu vad ce argument e "ai 7 postari in 2 ani".

Noi am mai vorbit despre "argumentele" astea ale tale.

Cine iti da dreptul sa-mi cenzurezi/tai argumentele, bune sau proaste?

Tu care nu ai inteles ce am vrut sa spun in articol vrei sa-mi intelegi si argumentele?

Cine te-a numit judecatorul care taie si spanzura cu parerile altora, care nu sunt jigniri??

Ce este jignitor in ce i-am spus: "...cine va incerca sa-ti evalueze IQ-ul doar din cele 7 postari in 2 ani, va fi in eroare..."?El care a spus ca toti membrii AISS au IQ mai mic decat a lui Rada ti s-a parut ca are argumente? Nu i-ai cenzurat nici macar jignirea!!!

De ce abuzezi de functia de moderator si o folosesti ca pe o arma a razbunarii pe la spate??

Edited by xray_rom

De ce faci abuzezi de functia de moderator si o folosesti ca pe o arma a razbunarii pe la spate??

La razboi ca la razboi.

La razboi ca la razboi.

Asa este, dragul meu. Dar razboiul se duce cu ostile face-to-face.

Iti repet ce ti-am zis si pana acum

Ai scris un articol, asuma-ti raspunderea.

Nu-mi pot asuma raspunderea pe neintelesurile tale!

xray,

Daca ai ceva de reprosat la adresa unui moderator foloseste topicul ASTA .

Propun sa continuati acolo iar aici sa ne concentram asupra articolului.

xray,

Daca ai ceva de reprosat la adresa unui moderator foloseste topicul ASTA .

Propun sa continuati acolo iar aici sa ne concentram asupra articolului.

Eu nu umblu cu reclamatii ca "altii"(se stiu ei care!).

Ce am avut de spus am spus!

Sper ca totusi, cineva sa se autosesize si sa-l domoleasca!

Edited by xray_rom

Eu nu umblu cu reclamatii ca "altii"(se stiu ei care!).

Atunci te-as ruga sa incetezi cu off-topicul. Repet, daca ai ceva de reprosat, o faci in topicul dedicat, acolo unde se uita "cine trebuie". Daca nu ai nimic de reclamat, postezi on-topic si atat.

Iar acum, te-as ruga sa ne referim strict la articol. De acord?

@ Adrian

apropo' de cateva postari, oamenii nu inteleg ca "Dumnezeu da dar nu baga in traista"!

D-zeu nu ii ajua pe cei lenesi, pe cei disperati, ci pe cei indrazneti si intreprinzatori;

MESAJUL TAU e cel corect, restul sunt palavre pentru cei ce au timp de pierdut!

@ Adrian

apropo' de cateva postari, oamenii nu inteleg ca "Dumnezeu da dar nu baga in traista"!

D-zeu nu ii ajua pe cei lenesi, pe cei disperati, ci pe cei indrazneti si intreprinzatori;

MESAJUL TAU e cel corect, restul sunt palavre pentru cei ce au timp de pierdut!

Si ce propui enjoy, sa facem cu stelistii "lenesi" si "disperati" cum spui tu?Sa le punem etichete cu "slugile lui Becali" si sa-i tragem in teapa sau sa-i ardem pe rug in Paiata Universitatii? Sau sa-i convingem sa vina langa noi impotriva lui Becali?

Se vorbeste de actiune, dar se uita ca acea actiune tot prin "palavre" se manifesta. Protestul este vocal si nu cu furci si topoare. Cu cat sunt mai multe voci, cu atat protestul este mai eficient cu sorti de izbanda. Nici macar Becali, in dobitocia sa, nu o sa mai poata sa spuna ca-i vor plecarea 28.000 de "vagabonzi", daca protestul este facut de un stadion plin.

Sunt curios, la ce fel de actiune te referi tu si Adrian, in care sunt suficienti putini, dar "indrazneti si intreprinzatori".

Nu mai pun la socoteala, ca el vorbeste actiune, din Alba Iulia, iar faptele trebuie facute, meci de meci, pe Ghencea.

E ca si cum as fi spus in articol: Frati stelisti, haideti sa-l batem(voi) meci de meci pe Becali pana fuge! Voi, pentru ca eu sunt departe!

Nici un razboi nu a fost castigat numai cu vitejia generalilor din spatele frontului. Fara Armata din linia 1 si 2 erau nimeni!

Edited by xray_rom

Sign in to follow this  
Followers 0