Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Piata Universitatii 90 reloaded

30 posts in this topic

Nu stiu cati isi mai aduc aminte de lunile de la mijlocul anului 1990, dar fenomenul Piata Universitatii mi se pare caracterizant cu privire la ce se intampla acum la Steaua 2009.

Dupa decembrie 1989, cand societatea romaneasca isi croia vrand-nevrand un alt drum, cateva mii de oameni blocau pentru doua luni centrul capitalei , protestand fata de ce credeau ei ca incepea sa se contureze in Romania, si anume o clasa politica formata din aceiasi nomenclaturisti, dar acum proaspat poleiti cu ideologii democrate, avand discursuri care contrastau (chipurile!) cu limbajul scortos si imbeciloid al epocii ce tocmai apusese. In principiu, cei care protestau acolo fusesera in acelasi loc si cu cateva luni inainte, contribuind si ei, alaturi de multi alti factori externi, la inlaturarea vechiului regim opresiv si totalitar .

Intreaga actiune insa n-a avut efectul scontat, idealurile acelor oameni nefiind impartasite mai deloc, nici in Bucuresti, iar la nivelul intregii tari, nici nu mai vorbesc.

Cauza principala a fost aceea ca in tabara opusa era un personaj care se incolacise pe sufletul romanilor ca sarpele pe scoarta de copac. In el vedeau salvatorul neamului, un nou tip de tatuc mai uman, mai capabil decat Ceausescu, un om care a avut curajul "sa stea sub gloante" (expresia favorita a iliescienilor) si sa preia fraiele in acele zile de haos din decembrie. Toate asta veneau din propaganda imensa facuta de acesta impreuna cu acolitii sai in media ultra-aservita. Se tot vehicula ideea: "Ce tot vor oamenii aia de tipa pentru libertate si invoca atat de tare anticomunismul? Ceausescu e mort, program la televizor este non-stop (de la 2 ore pe zi, e ceva!), poti sa faci bancuri politice, muschi de porc se gaseste acum in alimentara, Coca Cola este prezenta si ea la fiecare butic! Care-i problema?".

Pastrand proportiile si adaptand totul la situatia Stelei de azi, nu vi se pare ca s-au cam intors vremurile? Sambata seara cand am ajuns acasa de la meci, am avut proasta inspiratie sa mut pe "postul garsoniera", unde Ivanovici, cel mai libidinos ziarist din Romania, alaturi de alti trepadusi de aceeasi teapa, isi tine emisiunea de analiza a etapei. Omul cu chip de porc se tot pronunta, uneori mai voalat alteori mai raspicat, in conflictul Becali-galerie, cu el rezonand si ceilalti baietasi de acolo.

Mesajul era acelasi: "Ce i-a apucat pe suporteri pana la urma, omul e indreptatit sa faca ce vrea, a bagat bani, sunt ai lui, e stapan, ce mai!". Iar cand a intervenit pe final si subiectul pe care-l "barbierisera" la greu si pana atunci, pupincurismul a fost total, specific acestui pseudo-jurnalist care a si recunoscut intr-un editorial ca haleala cu nemiluita pe banii celor despre care scrie este o indeletnicire preferata a sa de care nici macar nu ii este rusine. Evident ca nici in acea seara nici altcandva, nimeni nu a avut curajul sau minima inteligenta sa-i ridice interlocutorului preferat niste chestiuni de bun simt pe care le gandesc mii de microbisti ai caror reprezentatnti se cred alde Stucan sau Terzian:

"D-le Becali, de ce vrei dumneata 40 milione pe Steaua cand tu ai scos dublu in acesti ani?"

sau

"Zici ca suporterii au doar datoria sa strige pentru echipa, dar dumneata cand iti faci datoria de conducator sa numesti antrenor adevarat, sa nu mai bagi banii produsi de club in cazinouri sau in campanie electorala?"

sau

"Zici ca suporterii, cu atat mai mult ai Stelei, au doar rol decorativ, tu aduci cascavalul. Totusi ei dau bani pe bilete si abonamente (cele mai multe din tara) , incurajeaza echipa ca si dumneata sa castigi din Liga (vezi atmosfera din tururile preliminarii), iti fac audiente TV astfel incat sa ajungi sa iei si un milion pe meci (vezi cazurile sfertului si semifinalei din UEFA)"

In fine, cred ca daca mi-as petrece toata viata uitandu-ma la aceste sarade ordinare tot n-as apuca ziua in care Becali va trebui sa raspunda la una din aceste probleme.

In acest moment, sfarsitul Pietei Universitatii de Ghencea nu poate fi decat acelasi ca acum 19 ani. Becali este mult prea puternic mediatic si financiar ca sa nu castige, are un intreg aparat multifunctional pe care-l pune in miscare. De partea cealalta sunt niste anonimi, nereprezentati de nici o figura marcanta (din motivele pe care le remarca foarte bine Mihai Somanescu), iar ca un lider sa se ridice din multime si sa-i tina piept nu este posibil. Va amintiti ce au patit opozantii sefi din 90 ? Bâte in cap, locuinte vandalizate tocmai cu complicitatea autoritatilor, unde politia "gasise" droguri si arme!

Eu unul nu mai astept decat episodul 13-15 iunie, cand in mod legal desigur, se va trece la degajarea terenului si la plantarea, in locul celebrelor panselute din fata Teatrului National, a elevilor si a studentilor in peluze, adica exact statutele pe care Becali nu le-a atins in aceasta viata. Forta de represiune a statului de atunci va fi inlocuita de baietii lu' Zmara, Armata sa personala(pe care orice individ respectabil trebuie s-o detina in sec XXI ) care "aplica" legea pe stadion. Problema e cine vor fi minerii in acest tablou? Pai cum cine? Nu vedeti ca tribunele sunt pline de "oameni de bine"(fara sa generalizez totusi), convinsi de perspectiva viitorului becalian al acestui club sau destui pe acest site care se intreaba cu ce a gresit "Maria Sa" cand a adus pe Real Madrid sau Arsenal la Bucuresti ?

Avand in vedere ca Steaua se compara inainte de el cu un Rapid sau un CFR Cluj, care in intreaga lor istorie au avut meciuri si performante in Europa cate are si Ochirosii, punctul lor de vedere este totusi justificat.

Ghencea va fi asadar a oamenilor muncii disciplinati si incolonati, a suporterilor credinciosi "Intaiului Om", multumiti ca fata de domnia lui Paunescu au "un salam in plus", vorba cantecului lui Vali Sterian.

Ei vor exulta la fiecare bezea venita din loja, vor face poze langa Maybach si vor trai cu promisiunea ca "la anul vom avea echipa care sa spulbere tot!"

Sigur, pentru cei care inca mai au un dram de judecata si de constiinta ros-albastra suna pesimist, poate chiar disperat. Poate ca si eu scriu toate astea ca un scut de protectie la eventualele deziluzii, din dorinta prea mare sa-l vad pe oier plecat si legat multi ani, dar realitatea din jurul nostru ne deschide tot mai mult ochii. In lumea reala, Satana nu piere asa, cu una cu doua. Iar ca sa va convingeti, priviti societatea romaneasca la 19 ani de la episodul Piata Univertitatii, vi se mare ca Michi Spaga, prezent in toate guvernele de dinainte si de dupa, plus alte mii de oameni ca el, s-au impiedicat atunci de niste "golani" care cereau aplicarea Punctului 8 al Proclamatiei de la Timisoara?

The Radical

P.S. Se pare ca dupa manevra disperata cu reinscaunarea lui Lacatus pe post de halca de carne aruncata unor caini turbati ce vor sa-si muste stapanul, acum se pregateste o alta diversiune. Cea mai scabroasa figura din peisajul stelist, una care o poate intrece chiar si pe a lui Becali, ne-a anuntat cu vocea "autorizata" ca: "De acum, Argaseala va fi o tinta. El este de vina ca relatia patron-suporteri nu se normalizeaza!".

N-am nici o indoiala ca exact asa se va intampla, in sfarsit vom putea bea sangele vinovat din teasta lui Valeriu "Motoc", de abia astept sa-l dea multimii sa-l sfasie. Ar fi totusi cazul ca liderii galeriei, baieti care vin de 15-20 de ani pe Ghencea (in totala opozitie cu Mustata) sa aiba o pozitie oficiala fata de acest individ care mai mult doarme pe la Jilava decat acasa. Daca el chiar are vreo influenta asupra atitudinii suporterilor fata de cioban, atunci noi ceilalti, care am sustinut demersul pana acum si ne-am facut sperante, putem pleca linistiti din Templu ca sa ramana doar ei.

Bravo omule,excelent articolul tau.Ridici o problema trista dar care se intampla cu adevarat.

Cateodata ma intreb daca nu cumva romanul isi merita soarta...

Apropo de mesajul lui Mustata,am atras din start atentia ca e gresit sa se distraga atentia de la Jiji inspre Argaseala.Asta ar insemna o noua manipulare care nu ar face nimanui cinste,dar i-ar face un imens serviciu ciobanului.

Hehehe, tocmai voiam sa postez la un alt articol ideea ca razboiul cu Becali incepe sa semene cu ceea ce s-a intamplat cu mitingurile din anii '90. Si mi-au picat ochii pe articolul asta, care tocmai a fost publicat. Protestul anti-Becali trebuie condus cu dibacie, altfel fanii vor pati ce au patit contestatarii lui Iliescu in anii '90 si Steaua va pati ce a patit Romania in ultimii 19 ani.

Parerea mea este ca Becali ar misca daca va fi pus in situatia de a se teme pentru siguranta lui si a familiei sale. Asa cum Iliescu nu a miscat decat pus in fata unor situatii violente sau potential violente (din pacate prea rare), asa si Becali nu va misca decat daca va fi agresat (verbal, amenintari, distrugere masina, eventual casa). Nu sustin violenta impotriva sotiei sau fetelor sale, dar daca i s-ar da de inteles ca asa ceva este posibil, poate ca s-ar gandi ca siguranta celor dragi e mai presus decat orgoliul de a avea o jucarie numita Steaua. Ganditi-va, daca Iliescu sau cativa din acolitii sai ar fi fost mai mult sau mai putzin bruscati in anii '90, poate ca ar fi fost mai blanzi cu Romania (faptul ca nu existat nici o tenativa de asasinare a lui Ion Iliescu, e o mare rusine romaneasca).

P.S. - Bineinteles ca o sa fie o droaie de postari care o sa ma acuze ca sunt un extremist care incita la violenta. Aveti alta solutie? S-o auzim!

De bine de rau in 90 l-am avut pe Corneliu Coposu, care a reusit prin exemplul lui sa infranga sistemul si sa aduca schimbarea (postmortem) in 96, ceea ce ne-a adus acum in cele din urma in UE .. putea fi mult mai rau daca nu era

acel protest si oamenii care au participat.

Chiar daca Becali ramane, ideea e ca protestul trebuie sa continue .. oamenii se vor trezi pana la urma.

Pana la moarte!

Fara compromisuri!

Ori "moare" becalii, ori "murim" noi cu Steaua cu tot.

Becali nu va putea fi alungat prin proteste si injuraturi. el este patron, deci el e seful, oricat de regretabila este aceasta situatie ...

si ajungem iar la bani. bani vorbesc ... asadar, Gigi urmareste sa scoata profit. bun. deci ar renunta la club in cazul in care acesta nu ii mai aduce profitul scontat. de imagine nu mai are nevoie. il stie toata tara, iar politic a fost ingropat definitiv. ramane "partea economica". numai aici il putem curenta. proteste si vociferari sunt actiuni frumoase, dar ele pot da roade numai intr-o democratie. iar relatia club Steaua-Becali-suporteri nu este una democratica. ne trebuie un plan bine pus la punct pentru a il face sa isi dea seama ca aceasta afacere nu mai are viitor. numai atunci va vinde ...

ce putem face? haideti sa contribuim fiecare cu idei si sa incercam si altceva PE LANGA proteste, injuraturi si huiduieli.

- oare um ar arata un stadion aproape gol?

- oare ce ar fi daca nu am mai urmari la TV meciurile Stelei?

- oare cum ar fi daca nu am mai baga in seama echipa o perioada?

- Steaua nu inseamna numai fotbal. oare ce ar insemna 3000 oameni la hochei, 1000 la baschet si handbal, 2000 la rugby samd.?

stiu ca foarte multi nu gandesc asa. le e greu sa isi paraseasca echipa, le e greu sa stea deoparte. totusi, foarte multi sunt dispusi sa sacrifice 1-2 ani decat sa continuam in felul acesta ... este datoria noastra sa ii educam. avem la dispozitie noua revista a suporterilor, site-ul suporterilor, bloguri personale, mass pe msg, discutiile in familie, in fata blocului, la lucru sau la scoala. cum am mai spus, trebuie sa fim uniti, oricare ar fi directia in care ne indreptam!

Edited by Norbinho

ce putem face? haideti sa contribuim fiecare cu idei si sa incercam si altceva PE LANGA proteste, injuraturi si huiduieli.

- oare um ar arata un stadion aproape gol?

- oare ce ar fi daca nu am mai urmari la TV meciurile Stelei?

- oare cum ar fi daca nu am mai baga in seama echipa o perioada?

- Steaua nu inseamna numai fotbal. oare ce ar insemna 3000 oameni la hochei, 1000 la baschet si handbal, 2000 la rugby samd.?

Este foarte greu de intreprins ceva din mai multe motive: doar liderii de galerie pot influenta peluza/stadionul sa strige ceva, ori acum noi strigam doar 'mui*e Gigi' si injuraturi (nu ca nu ar fi bine, din contra)

Pe de alta parte, ceea ce propui tu acolo este o utopie, meciurile Stelei nu pot fi "sabotate" pentru ca nu se poate, la fel cum nici la TV nu poti sa nu te uiti, cat despre 3000 la hochei si rugby nu mai vorbesc, sambata si duminica pe Flamaropol au fost 10 insi, restul de 2990 unde erau?

Protestul poate continua doar daca Steaua pierde mereu doar asa fiecare suporter simte ca jegul trebuie sa plece, doar asa se lasa mai usor convins sa protesteze fata de el, cum ti se pare tie un stadion intreg injurandu-l pe jj desi noi am fi campionii si am juca in UCL? cati oameni crezi ca mai protesteaza invreun fel? pe urma nu apare in presa "o mana de huligani obliga suporterii sa-l injure pe Becali".

Este o mica diferenta intre cele doua situatii prezentate. Dintotdeauna cele doua lucruri care au contat pentru oameni au fost painea si circul. Dintre astea doua, circul a fost mereu argumentul cel mai puternic, cu care se controlau si masele. Cu alte cuvinte, putea omul sa fie cat de sarac, atat timp cat avea distractie era bine pentru ca, de fapt, omul traieste pentru distractie (care este, ideologic vorbind, rasplata) PRIN lupta pentru paine.

Diferenta e deci ca in 1990 a fost o lupta pentru paine (circ era destul, era tot ce trebuia romanului de rand), pe cand acum miza e mult mai mare. Prin urmare, e posibil sa existe ceva mai multe sperante acum.

Excelent articol !

Incerc sa imi impun ideea ca esti totusi prea pesimist. Ma gandesc la faptul ca asemanarile intre cele doua situatii se opresc la un moment dat. Sau mai bine zis, sper! Acest gunoi care ne provoaca sila ne-a deranjat nu numai pe noi, o parte a suporterilor, dar si alte personaje, nu neaparat din sfera sportului. Care sunt totusi mai puternice decat el (daca se poate spune ca el este puternic din vreun punct de vedere). Daca protestele suporterilor vor continua, idiot cum il stim, nenorocitul isi va pierde controlul mai devreme sau mai tarziu si va recurge la masuri care se vor intoarce impotriva lui si care ne vor aduce aliati. Nu vreau sa pozez in vreun Nostradamus, dar este un scenariu pe care imi impun sa-l cred plauzibil si care parca mai "inmoaie" putin situatia prezentata in articol. Vom trai si vom vedea.

Foarte interesant articol, mai ales din perspectiva rolului suporterilor.

Imi permit doua observatii:

1. Comparatia cu Piata Universitatii 90 este fortata pentru ca atunci demonstrau STUDENTI iar acum e vorba de suporteri, de "ultrasi" care difera foarte mult si ca atitudine si ca mijloace fata de primii. Eu nu-mi amintesc ca in 90 studentii sa fi folosit mu..ia si organele ca mijloc de exprimare preferat. Nu spun ca suporterii fac doar asta, pentru ca la meciul cu Iasi am vazut bannere civilizate si scandari de bun simt. Din pacate predomina insa o atitudine in urma careia suporterii au mai mult de pierdut decat de castigat.

2. Recomandarile de intrebari pentru pesudo jurnalistii romani ar fi bune daca s-ar baza pe informatii concrete. pe date. Insa nu poti sa formulezi o acuzatie cand nu ai sursele necesare care sa o probeze. La intrebarile formulate in acest fel se poate raspunde foarte usor.

"D-le Becali, de ce vrei dumneata 40 milione pe Steaua cand tu ai scos dublu in acesti ani?"

Raspuns: Pentru ca este afacerea mea, este una profitabila, iar cand vinzi ceva care produce ceri un pret pe masura. Daca am avut profit ar trebui sa-mi vand afacerea pe nimic?

"Zici ca suporterii au doar datoria sa strige pentru echipa, dar dumneata cand iti faci datoria de conducator sa numesti antrenor adevarat, sa nu mai bagi banii produsi de club in cazinouri sau in campanie electorala?"

Raspuns: Datoria de conducator mi-am facut-o pentru ca impreuna cu oamenii mei am adus in Ghencea 2 titluri, o supercupa, o semifinala de UEFA, trei participari in CL dupa 10 ani de absenta. 10 ani in care suporterii de care vorbiti nu au facut decat sa viseze la asta. Sigur, participarea in CL nu a fost onoranta dar uitati-va la fotbalul nostru si spuneti-mi voi daca, la nivelul care se afla, nu este deja prea mult. In urma cu 4-5 ani echipele nu treceau nici turul I in Europa.

"Zici ca suporterii, cu atat mai mult ai Stelei, au doar rol decorativ, tu aduci cascavalul. Totusi ei dau bani pe bilete si abonamente (cele mai multe din tara) , incurajeaza echipa ca si dumneata sa castigi din Liga (vezi atmosfera din tururile preliminarii), iti fac audiente TV astfel incat sa ajungi sa iei si un milion pe meci (vezi cazurile sfertului si semifinalei din UEFA)"

Suporterii au umplut stadionul pentru ca au avut de ce sa o faca. Au avut MOTIVUL - adica Steaua in sferturi, seminfinale, CL. Ei vin nu pentru ca-i chem eu, ei vin pentru Steaua, pentru ca iubesc Steaua.

Din (ne)fericire, Becali nu este suficient de diplomat ca sa se exprime astfel.

Edited by Azazello

Niciun pas inapoi!Pana la capat pentru extirparea cancerului din Templu!

Hehehe, tocmai voiam sa postez la un alt articol ideea ca razboiul cu Becali incepe sa semene cu ceea ce s-a intamplat cu mitingurile din anii '90. Si mi-au picat ochii pe articolul asta, care tocmai a fost publicat. Protestul anti-Becali trebuie condus cu dibacie, altfel fanii vor pati ce au patit contestatarii lui Iliescu in anii '90 si Steaua va pati ce a patit Romania in ultimii 19 ani.

Parerea mea este ca Becali ar misca daca va fi pus in situatia de a se teme pentru siguranta lui si a familiei sale. Asa cum Iliescu nu a miscat decat pus in fata unor situatii violente sau potential violente (din pacate prea rare), asa si Becali nu va misca decat daca va fi agresat (verbal, amenintari, distrugere masina, eventual casa). Nu sustin violenta impotriva sotiei sau fetelor sale, dar daca i s-ar da de inteles ca asa ceva este posibil, poate ca s-ar gandi ca siguranta celor dragi e mai presus decat orgoliul de a avea o jucarie numita Steaua. Ganditi-va, daca Iliescu sau cativa din acolitii sai ar fi fost mai mult sau mai putzin bruscati in anii '90, poate ca ar fi fost mai blanzi cu Romania (faptul ca nu existat nici o tenativa de asasinare a lui Ion Iliescu, e o mare rusine romaneasca).

P.S. - Bineinteles ca o sa fie o droaie de postari care o sa ma acuze ca sunt un extremist care incita la violenta. Aveti alta solutie? S-o auzim!

extremismul tau imi este in oarecare masura pe plac.Insa exista riscul sa-l transformam pe cioban in martir. Presa abia asteapta sa loveasca si sa arate cu degetul inspre suporterul stelist. Poate daca am fi avut o galerie unita....

Foarte interesant articol, ami ales din perspectiva rolului suporterilor.

Imi permit doua observatii:

1. Comparatia cu Piata Universitatii 90 este fortata pentru ca atunci demonstrau STUDENTI iar acum e vorba de suporteri, de "ultrasi" care difera foarte mult si ca atitudine si ca mijloace fata de primii. Eu nu-mi amintesc ca in 90 studentii sa fi folosit mu..ia si organele ca mijloc de exprimare preferat. Nu spun ca suporterii fac doar asta, pentru ca la meciul cu Iasi am vazut bannere civilizate si scandari de bun simt. Din pacate predomina insa o atitudine in urma careia suporterii au mai mult de pierdut decat de castigat.

2. Recomandarile de intrebari pentru pesudo jurnalistii romani ar fi bune daca s-ar baza pe informatii concrete. pe date. Insa nu poti sa formulezi o acuzatie cand nu ai sursele necesare care sa o probeze. La intrebarile formulate in acest fel se poate raspunde foarte usor.

Raspuns: Pentru ca este afacerea mea, este una profitabila, iar cand vinzi ceva care produce ceri un pret pe masura. Daca am avut profit ar trebui sa-mi vand afacerea pe nimic?

Raspuns: Datoria de conducator mi-am facut-o pentru ca impreuna cu oamenii mei am adus in Ghencea 2 titluri, o supercupa, o semifinala de UEFA, trei participari in CL dupa 10 ani de absenta. 10 ani in care suporterii de care vorbiti nu au facut decat sa viseze la asta. Sigur, participarea in CL nu a fost onoranta dar uitati-va la fotbalul nostru si spuneti-mi voi daca, la nivelul care se afla, nu este deja prea mult. In urma cu 4-5 ani echipele nu treceau nici turul I in Europa.

Suporterii au umplut stadionul pentru ca au avut de ce sa o faca. Au avut MOTIVUL - adica Steaua in sferturi, seminfinale, CL. Ei vin nu pentru ca-i chem eu, ei vin pentru Steaua, pentru ca iubesc Steaua.

Din (ne)fericire, Becali nu este suficient de diplomat ca sa se exprime astfel.

cand o sa intelegi ca nu vrem plecarea lui Becali din cauza rezultatelor ci pentru ca distruge Spiritul Stelist?

cand o sa intelegi ca nu vrem plecarea lui Becali din cauza rezultatelor ci pentru ca distruge Spiritul Stelist?

Becali este deja de multa vreme la Steaua! De cand distruge el spiritul stelist? Doar de un an si jumatete incoace ? Eu as zice ca ar fi trebuie sa ne dam seama de asta de la bun inceput, nu acum, dand apa la moara celor care au pornit cea mai ampla campanie de distrugere a Stelei din istorie. Nu distrugea Becali spiritul stelist cand, calare pe limuzina, era aclamat de suporteri dupa rezultatele din UEFA ? Cand peluza il apaluda ?

Nu-mi amintesc sa fi invocat spiritul stelist cineva pe aici in 2006 de exemplu ! Asta vreau sa subliniez eu. Care e conjunctura si ce factori au dus suporterii sa invoce doar ACUM acest spirit ? Pentru ca Becali era acelasi ignorant si profitor si inainte.

Te intreb si eu ceva: Crezi ca injuraturile, violenta fac cinste spiritului stelist ? Din contra, ne apropie si mai mult de cel pe care il contestam.

Edited by Azazello

Becali este deja de multa vreme la Steaua! De cand distruge el spiritul stelist? Doar de un an si jumatete incoace ? Eu as zice ca ar fi trebuie sa ne dam seama de asta de la bun inceput, nu acum, dand apa la moara celor care au pornit cea mai ampla campanie de distrugere a Stelei din istorie. Nu distrugea Becali spiritul stelist cand, calare pe limuzina, era aclamat de suporteri dupa rezulattele din UEFA ? Cand peluza il apaluda ?

Nu-mi amintesc sa fi invocat spiritul stelist cineva pe aici in 2006 de exemplu ! Asta vreau sa subliniez eu. Care e conjunctura si ce factori au dus suporterii sa invoce doar ACUM acest spirit ? Pentru ca Becali era acelasi ignorant si profitor si inainte.

Te intreb si eu ceva: Crezi ca injuraturile, violenta fac cinste spiritului stelist ? Din contra, ne apropie si mai mult de cel pe care il contestam.

nu esti informat... proteste impotriva lui Becali sunt de ani de zile, doar ca foarte multi l-au tot tinut in brate... incepand cu tribunele. acum doar a umplut paharul si a venit randul lui sa plateasca pentru ce a facut.

initiativa mai veche "Afara din Ghencea" sau episodul "Steaua Crestina" sunt doar 2 exemple, care ar trebui sa-ti zica ceva...

Edited by joseph

Becali este deja de multa vreme la Steaua! De cand distruge el spiritul stelist? Doar de un an si jumatete incoace ? Eu as zice ca ar fi trebuie sa ne dam seama de asta de la bun inceput, nu acum, dand apa la moara celor care au pornit cea mai ampla campanie de distrugere a Stelei din istorie. Nu distrugea Becali spiritul stelist cand, calare pe limuzina, era aclamat de suporteri dupa rezultatele din UEFA ? Cand peluza il apaluda ?

Salutare,

Marius ma numesc. Nu ti am urmarit postarile de a lungul anilor ca sa stiu care e pozitia ta fata de Steaua dar doresc sa ti spun ca prin atitudinea ta intentioanta sau nu, tu i l aperi pe acest cancer, cancer care ne omoara de ani de zile iar in ultimul timp a intrat in faza sa finala de actiune.

Cand ma gandesc ca eu unul am putut avea increde (chiar daca a durat putin) in acest personaj imi este rusine, dar m am viindecat la timp. Dupa logica ta, eu nu ar trebui sa l contest, Nu??? Dupa logica ta oricine care si realizeaza greseala nu ar trebui sa se opreasca ci ar trebui sa persiste in greseala.......interesant

Unii useri au garantat pentru tine ca ai fi un om de incredere dar ma repet, prin postarile tale nu faci altceva decat sa l sustii pe acest cancer...pacat.....!!!!

Referitor la articol,

Am vazut in decaderea Stelei si cea a Romaniei o mare asemanare incepand cu doi ani in urma. Moartea unui neam este mai importanta decat moartea unui echipe de fotbal. "Din fericire" noi am avut si inca avem MULT MAI MULTE sanse decat a avut Romania.

In cazul stelistilor, manipularea nu a functionat sau nu functioenaza la nivelul diabolic la care a functionat in acea perioada NEAGRA A NEAMULUI ROMANESC.

Daca Steaua chiar o sa moara VINA NOASTRA O SA FIE de necomparat cu vina pe care o au roamnii pentru faptul ca si au lasat tara calacta in piciaore de aceeasi oameni care au omorat Romania in puscariile comuniste.

Romanii nu au fost lasati prin diferite metode sa cunoasca cu adevarat ce a insemnat comunismul pentru Romania, noi STELISTII, stim cine este Steaua iar daca nu stim s a intamplat numai din prostia noastra, nu ne a impiedicat nimeni sa citim cartile scrise despre Steaua, nu ne impiedicat niemni sa l vedem pe Lacatus cum isi impingeacoechipierii de la spate, etc etc....

Noi chiar avem o sansa sa scapam de cancer...din pacate sansa Romaniei a fost calcata in picioare de acest anti-roman comunist, bolsevic infierat pe nume ilici iliescu si selahta lui, sleahta care cu cateva zile in urma i au serbat ziua de nastere si s au mai pisat inca odata pe acest neam cand si au batut joc de acei tineri care au avut TUPEUL sa l acuze de crima impotriva neamului romanesc, printre ei, "primarul independent al capitalei", alde nastase si toate cozile de topor si tradatori de neam care au adus Romania in starea actuala de putrefactie nationala.

Desteapta te romane, desteaptati va stelistilor!!!!!!

Edited by greenyes

Este foarte greu de intreprins ceva din mai multe motive: doar liderii de galerie pot influenta peluza/stadionul sa strige ceva, ori acum noi strigam doar 'mui*e Gigi' si injuraturi (nu ca nu ar fi bine, din contra)

Pe de alta parte, ceea ce propui tu acolo este o utopie, meciurile Stelei nu pot fi "sabotate" pentru ca nu se poate, la fel cum nici la TV nu poti sa nu te uiti, cat despre 3000 la hochei si rugby nu mai vorbesc, sambata si duminica pe Flamaropol au fost 10 insi, restul de 2990 unde erau?

Protestul poate continua doar daca Steaua pierde mereu doar asa fiecare suporter simte ca jegul trebuie sa plece, doar asa se lasa mai usor convins sa protesteze fata de el, cum ti se pare tie un stadion intreg injurandu-l pe jj desi noi am fi campionii si am juca in UCL? cati oameni crezi ca mai protesteaza invreun fel? pe urma nu apare in presa "o mana de huligani obliga suporterii sa-l injure pe Becali".

stiu ca suna destul de fantezist ce am scris eu, dar trebuie sa ne gandim si la altceva decat la injuraturi si huiduieli. de aia e bine sa ne dam cu parerea despre ce s-ar mai putea intreprinde. poate pana la urma vom fi inspirati ...

Un articol exceptional, pacat ca lumea este prea 'mica' sa inteleaga. Felicitari pentru articol

Salutare,

Marius ma numesc. Nu ti am urmarit postarile de a lungul anilor ca sa stiu care e pozitia ta fata de Steaua dar doresc sa ti spun ca prin atitudinea ta intentioanta sau nu, tu i l aperi pe acest cancer, cancer care ne omoara de ani de zile iar in ultimul timp a intrat in faza sa finala de actiune.

Cand ma gandesc ca ru unul am putut avea increde (chiar daca adurat putin) in acest personaj imi este rusine, dar m am viindecat la timp. Dupa logica ta, eu nu ar trebui sa l contest, Nu??? Dupa logica ta oricine care si realizeaza greseala nu ar trebui sa se opreasca ci ar trebui sa persiste in greseala.......interesant

Salut !

Nu vreau sa ma disculp in fata nimanui pentru ceea ce cred eu, dar precizez din nou ca nu-l sustin pe Becali neconditionat. Eu doar am atras atentia ca acest protest a aparut exact cand asupra Stelei a inceput sa se traga din toate partile. Si acest "foc incrucisat" - din patru colturi cum bine a observat X_Ray intr-un articol - a gasit o Stea dezbinata in interior. Nu ti se pare putin ciudat? Iar noi ce facem? Alegem sa luptam cu raul prin rau. Mass-media a ajuns sa se foloseasca de noi pentru a lovi in creditor... Aceleasi mijloace de informare in masa care stau "cu curul in doua luntri" si vor fi mereu de partea celui care da mai mult. Aici este problema. Dincolo de Becali si dupa el, Steaua va fi la fel de lovita. Asta este obiectivul. Amintiti-va de exemplu virulenta campanie anti-Belu si Bitang, care a atras masele si a avut drept scop distrugerea gimnasticii romanesti...

Noi suntem acum "paiele" de pe rugul pe care Steaua a fost asezata in ultimii doi ani. Ardem din iubire, dar parjolim si "sufletul si fata iubitei".

Ce trista "Dama cu Camelii"a ajuns Steaua noastra.

Edited by Azazello

Eu doar am atras atentia ca acest protest a aparut exact cand asupra Stelei a inceput sa se traga din toate partile.

Azazello sa zicem ca e adevarat ca aceste proteste au aparut acum(desi nu e prima data cand Becali este contestat) dar eu nu am fost niciodata de partea lui Becali si atunci cand dansa pe masina il uram la fel de mult ca astazi...spui ca injuraturile nu sunt demne de Steaua si eu sunt de acord in mod normal dar ce traim acum nu e normalitate si voi sustine ORICE fel de masuri pentru a scapa de aceasta infectie.

Alegem sa luptam cu raul prin rau.

Din pacate nu traim intr-o lume idilica; raul nu poate fi combatut decat cu rau.

Intr-adevar injuriile nu sunt in concordanta cu spiritul stelist dar, din pacate, protestam impotriva unui om incapabil sa inteleaga altceva decat un limbaj mai colorat(la o adica sunt si injurii, dar si scandari mai decente impotriva lui Becali).

Te astepti ca un om care viseaza ca intra intre suporteri si ii bate in 30 de secunde sa inteleaga batistele albe?

In contextul in care suporterii de palmares sunt inca numerosi, crezi ca absenta acelor fani care mai poseda si o oarecare inteligenta(aceeasi fani care canta, nu sufla in goarne) il va deranja pe nenorocit atata timp cat suporterii de palmares o sa cumpere in continuare bilete?

Crezi ca ignorand raul, acesta va disparea?

" Cea mai scabroasa figura din peisajul stelist, una care o poate intrece chiar si pe a lui Becali, ne-a anuntat cu vocea "autorizata" ca: " De acum, Argaseala va fi o tinta. El este de vina ca relatia patron-suporteri nu se normalizeaza!"

Mai bine declara ca de vina e femeia de serviciu de la stadion...atunci il credeam )

" N-am nici o indoiala ca exact asa se va intampla, in sfarsit vom putea bea sangele vinovat din teasta lui Valeriu "Motoc", de abia astept sa-l dea multimii sa-l sfasie"

Sa inteleg ca nea Vali e un fel de "kamikaze" sau habar nu are de aceasta diversiune?

Destul de la obiect articolul!

Sa nu uitam ca Horia Ivanovici a fost acuzat ca-i cerea cate 5000 de euroi lui Chivu si cand ala nu i-a dat, l-a facut praf prin hartia igienica pe care o conduce si ma mandresc cu faptul ca NICIODATA nu am cumparat acest rahat de ziar, nici macar cand a fost gratis!

Sa nu uitam ca pe langa faptul ca acest borfas ii atarna de fund lui Gigi si mai da si limbi ca la inghetata, Mutu e si el cu asta de fund si bineinteles, piticul pseudo-interlop Nicusor Gheara, alt borfas! Sa nu uitam cand Giovani Becali s-a oripilat cand i-a luat lu' asta un peste de vreo 12 kile si nu i-a ajuns, pe la Lisabona cand se trata transferul judocanului parlit de la javre! Dar omul s-a ajuns, merge cu limuzine si se da afacerist! E un muci si un "spagar" daca l-as cita pe Victor Piturca! Dar nu o voi face! Eu cred ca omul e corect si sondajele pe care le face pe ecran cu "Va doriti sa plece Gigi de la Steaua" in care DA este 0,1% si NU este 99,9% sunt corecte! Ca si la Nasul, Radu Moralu, care il spala pe Gigi non-stop, desi Gigi are la fund multi spalatori care se pricep cu limba!

Sa revenim la faptul ca niste suporteri s-au luat de Argaseala! In toata mareea de contestatari la adresa lui Gigi, hop: Altul e vinovatul! Argaseala! Si vine unu' Mustata, care a fost ridicat de gabori acum 2-3 ani, ne spune ca Argaseala nu-i spune lui Gigi care e treaba! Oare a bagat Gigicu bani ca sa deturneze atentia inspre altii??? Si daca da, cine ia luat??? Din galeria aia care s-a dus sub tribuna sa conteste, cica! Ba, Argatul Valeriu a recunoscut ca daca pleaca Gigi pleaca si el, deci nu vad rostul acestei diversiuni!

Stiti de ce se intampla astea, deturnarile de atentie?? Vine meciul cu Bistrita, apoi Farul pe Ghencea si .... hop: cefereii, javrele si tiganusii! E, la meciurile astea, nu prea ne mai vine sa facem atmosfera ostila si se face un TIME OUT din ambele parti! Iar daca va fi sa iasa, adica rezultatele, atunci Gigicaru scapa, mai ales daca am termina pe 1 sau 2! Ghinionul lui Gigi este ca nu are antrenor! Nu e un paradox??? Tocmai ala pe care l-ai adus sa te salveze, sa te ingroape pentru ca nu stie sa antreneze!

Urmatorul antrenor va fi Dan Petrescu, daca ca vrea el! L-am auzit pe Gigicar, cand a spus ca aia de la Urziceni sunt periculosi, ca joaca ai dracu si ca s-a facut acolo din rahat, bici!

Edited by alexmk17

Destul de la obiect articolul!

Sa nu uitam ca Horia Ivanovici a fost acuzat ca-i cerea cate 5000 de euroi lui Chivu si cand ala nu i-a dat, l-a facut praf prin hartia igienica pe care o conduce si ma mandresc cu faptul ca NICIODATA nu am cumparat acest rahat de ziar, nici macar cand a fost gratis!

Sa nu uitam ca pe langa faptul ca acest borfas ii atarna de fund lui Gigi si mai da si limbi ca la inghetata, Mutu e si el cu asta de fund si bineinteles, piticul pseudo-interlop Nicusor Gheara, alt borfas! Sa nu uitam cand Giovani Becali s-a oripilat cand i-a luat lu' asta un peste de vreo 12 kile si nu i-a ajuns, pe la Lisabona cand se trata transferul judocanului parlit de la javre! Dar omul s-a ajuns, merge cu limuzine si se da afacerist! E un muci si un "spagar" daca l-as cita pe Victor Piturca! Dar nu o voi face! Eu cred ca omul e corect si sondajele pe care le face pe ecran cu "Va doriti sa plece Gigi de la Steaua" in care DA este 0,1% si NU este 99,9% sunt corecte! Ca si la Nasul, Radu Moralu, care il spala pe Gigi non-stop, desi Gigi are la fund multi spalatori care se pricep cu limba!

Sa revenim la faptul ca niste suporteri s-au luat de Argaseala! In toata mareea de contestatari la adresa lui Gigi, hop: Altul e vinovatul! Argaseala! Si vine unu' Mustata, care a fost ridicat de gabori acum 2-3 ani, ne spune ca Argaseala nu-i spune lui Gigi care e treaba! Oare a bagat Gigicu bani ca sa deturneze atentia inspre altii??? Si daca da, cine ia luat??? Din galeria aia care s-a dus sub tribuna sa conteste, cica! Ba, Argatul Valeriu a recunoscut ca daca pleaca Gigi pleaca si el, deci nu vad rostul acestei diversiuni!

Stiti de ce se intampla astea, deturnarile de atentie?? Vine meciul cu Bistrita, apoi Farul pe Ghencea si .... hop: cefereii, javrele si tiganusii! E, la meciurile astea, nu prea ne mai vine sa facem atmosfera ostila si se face un TIME OUT din ambele parti! Iar daca va fi sa iasa, adica rezultatele, atunci Gigicaru scapa, mai ales daca am termina pe 1 sau 2! Ghinionul lui Gigi este ca nu are antrenor! Nu e un paradox??? Tocmai ala pe care l-ai adus sa te salveze, sa te ingroape pentru ca nu stie sa antreneze!

Urmatorul antrenor va fi Dan Petrescu, daca ca vrea el! L-am auzit pe Gigicar, cand a spus ca aia de la Urziceni sunt periculosi, ca joaca ai dracu si ca s-a facut acolo din rahat, bici!

nici nu stiu ce e mai bun,articolul de prima pagina sau reply-ul tau

Edited by crafft

Sign in to follow this  
Followers 0