Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Boloni: Ma gandesc tot mai des la Steaua (ziare.com)!

35 posts in this topic

Antrenorul lui Standard Liege, Loti Boloni, a facut o declaratie surprinzatoare.

Tehnicianul a dezvaluit ca in ultimul timp se gandeste tot mai mult sa Steaua, insa nu a vrut sa dezvaluie motivul interesului.

"Este adevarat ca ma mai gandesc la Steaua si recunosc ca in ultimul timp ma gandesc din ce in ce mai des. Nu vreau sa dezvalui de ce ... Steaua nu imi este indiferenta, aceasta echipa mi-a marcat cariera in mod deosebit. Am amintiri frumoase de acolo!" a spus Boloni pentru sport.ro.

In ultimul timp, discutiile despre vanzarea clubului Steaua s-au intensificat, astfel ca "interesul" lui Boloni ar putea veni din aceasta directie

"Steaua nu imi e indiferenta"...??? ori esti prea politicos cu rivalele, ori te simti mai mult maghiar decat roman.

Ar fi bucuria vietii mele sa vin Lotzy Boloni la Steaua... Sa fim seriosi!!! E cel mai in voga antrenor al momentului!!!... in afara de Monaco, a vut rezultate peste tot unde a antrenat!!! Hai inapoi la Steaua si du echipa acolo unde ii este locul.... MOARTE CIOBANULUI! :D

Nu te doare sa visezi, te doare cand deschizi ochii si vezi realitatea.

Loti Boloni, mereu in inima noastra!

Lotzi Boloni e pe cai mari, are presa belgiana la picioare, face furori cu Standard, n`are nicio sansa sa vina in Ghencea acum. In plus, la Steaua exista unu` cu iesiri dictatorialo-ciobanesti in loja care cu greu se va cara din Ghencea...

Pentru ceea ce a facut Loti Boloni, ca jucator, pentru Steaua: multumesc!

Pentru ceea ce a facut Loti Boloni, ca jucator, pentru Romania: multumesc!

Dar atat. El a facut declaratii care pot fi considerate xenofobe si sovine, tipic unguresti as spune (din gama "rusine, Trianon!") si care au jignit majoritatea suporterilor stelisti.

Asa ca, draga Loti, ramai acolo unde esti daca intre romanii care te-au iubit nu te simti bine!

Viszontlatasra!

"Steaua nu imi e indiferenta"...??? ori esti prea politicos cu rivalele, ori te simti mai mult maghiar decat roman.

A si declarat-o, draga makaan, ca el e ungur, nu roman!

Putea spune ca e un ungur roman sau un ungur din Romania si declaratia sa n-ar fi fost atat de dureroasa pentru cei care l-au apreciat la fel ca si pe un roman get-beget. Ba - din contra - Loti era respectat si ca un intelectual ce este.

Realitatea ca romani sau unguri, toti avem acelasi trai de rahat in tara asta. De-aia ar trebui sa fim mai uniti, sa evitam declaratiile de acest tip. Pana la urma cipul ni se va implanta tuturor, toti vom ajunge sclavi!

Edited by Tupac Amaru

Asta chiar stie meserie npacat ca cu ce conducere si patron avem acu poa sa vina si Sir Alex Ferguson ca degeaba

Sper sa il vad pe cioban mort ...

Dar atat. El a facut declaratii care pot fi considerate xenofobe si sovine, tipic unguresti as spune (din gama "rusine, Trianon!") si care au jignit majoritatea suporterilor stelisti.

Concret, ce anume a spus jignitor, xenofob si sovin? Declaratii exista o gramada, insa atentie la interpretarea lor dincolo de semantismul intentional.

A si declarat-o, draga makaan, ca el e ungur, nu roman!

Si cumva a declarat un fals?!

Putea spune ca e un ungur roman sau un ungur din Romania si declaratia sa n-ar fi fost atat de dureroasa pentru cei care l-au apreciat la fel ca si pe un roman get-beget.

In alte randuri a declarat si chestia asta. In Franta era prezentat in mod regulat ca antrenorul roman Laszlo Boloni. In Vest (si cu precadere in Franta) se face o confuzie constanta intre notiunea de cetatenie si cea de nationalitate: esti cetatean francez -> esti francez. Pentru a desemna precis ceea ce noi numim cetatean roman de nationalitate maghiara (sau pe scurt: ungur din Romania) se foloseste sintagma "etnic maghiar din Romania" sau analoagele ei, insa de regula nimeni nu se gandeste la amanuntele astea. E foarte normal ca omul sa vrea sa isi precizeze identitatea nationala: in mod constant, lumea il intreaba ce e el de fapt si se mira la fel de constant de cum vine ca el e roman (cetatenie -> nationalitate) dar pretinde ca e ungur. Dupa ce 20 de ani lumea (i.e. partea tampita a presei si a publicului occidental) inca nu a inteles cum vine treaba cu cetatenii romani de nationalitate maghiara si tot il intreaba, e clar de ce Laci simte nevoia sa o spuna abrupt.

Ba - din contra - Loti era respectat si ca un intelectual ce este.

"Laci" este si astazi (prezentul continuu) respectat in calitate de intelectual. Lipsa de respect este ce au facut autoritatile statului roman atunci cand l-au rebotezat "Ladislau" in conditiile in care numele lui este "Laszlo". [Nu-i vorba ca si autoritatile unguresti faceau ceva similar romanilor din Ardeal in perioada K.u.K de trista amintire, insa daca ne plangem ca procedeul era necivilizat atunci, poate ar fi bine sa invatam din lectia istoriei si sa nu il aplicam si noi acum pentru a pretinde respect]

Edited by mdionis

[...].Omul asta e un tradator de cea mai joasa speta.Dupa ce da declaratii in presa internationala ca el nu e roman ci ungur(desi are cetatenie romana),ca el(ca si ungur)sa simtit marginalizat fiind etnic,ca etc si etc...si dupa ce plange ca o femeie pe banca de selectioner in postura de antrenor al Romaniei,cand Romania marcheaza si castiga impotriva Hungariei si dupa aceea da interviuri la televiziuni maghiare cum ca o parte a sufletului sau plange si una se bucura..........

Respect pt jucatorul Boloni,dar dispret pt omul Boloni!!!!!!!

Edited by bodanelu
mai usurel

Omul asta e un tradator de cea mai joasa speta.Dupa ce da declaratii in presa internationala ca el nu e roman ci ungur(desi are cetatenie romana),ca el(ca si ungur)sa simtit marginalizat fiind etnic,ca etc si etc...si dupa ce plange ca o femeie pe banca de selectioner in postura de antrenor al Romaniei,cand Romania marcheaza si castiga impotriva Hungariei si dupa aceea da interviuri la televiziuni maghiare cum ca o parte a sufletului sau plange si una se bucura..........

becalismul face victime din cate vad! ai inceput tratamentul mai baietel?

Loti Boloni este de departe cel mai bun antrenor roman in prezent, iar declaratiile lui nu au avut niciodata caracter sovin. a fost intotdeauna un om inteligent, si a excelat prin decenta. mai putin cand injura si sare la arbitrii care il fura.

si eu ma gandesc tot mai des la Boloni, mai ales de cand am avut antrenori ca Olaroiu si chiar Lacatus. mie antrenorii Hagi si Dorinel mi-au placut!

Edited by bodanelu

In primul rand vreau sa spun ca nu exista lucru care sa-l urasc mai mult decat ungurii care vor autonomie sau care nu au bunul simt sa invete limba statului in care locuiesc.

Dar Boloni nu este in nici un caz vreun bozgor care nu respecta Romania si pe romani. El a declarat ca este mandru de originile lui maghiare; nu vad nimic rau in a fi mandru de originile tale. Nu l-am auzit niciodata sa dea vreo declaratie pentru televiziuni romane in limba maghiara, ba chiar vorbeste romaneste mult mai corect ca multi dintre cei care ne conduc tara....

Bai baieti...eu vad ca ma luati pe mine de fraier,desi nu sunt chiar daca poate par.Sa fim seriosi,veniti aici sa vindeti paine la brutar?Eu locuiesc in SM,asa ca am acces,desi nu-mi doresc,la n posturi maghiare.Eu cu ochii mei,dupa meciul cu Ungaria,castigat de romani cu2-0 si dupa faza cu plasul pe banca Nationalei Romaniei l-am vazut la o televiziune maghiara in care cu vadit regret dadea declaratii despre victoria Romaniei exemplificand ca o parte a sufletului sau plange iar una se bucura.Nu mai intru in detalii,insa expresi fetei lui mi-a creeat o mare "flegma"in gura.Eu nu stiu o boaba de maghiara,dar l-am pus pe un amic de etnie maghiara sa-mi traduca cuvant cu cuvant.

Iar cat despre ceea ce spune MoWeed...baiatule,tu am impresia ca traesti pe alta planeta.Tocmai lunile trecute a aparut un interviu dat in presa franceza in care spunea ce am relatat in postul anterior,fara subtilitati de genul afirmate de tine cu madrie ca esti etnic,nu!In viata asta daca ar fi sa pup piciorul vre'unu-i ungur acela este doar Emeric Ienei.Care si dupa meciul acela inecat in lacrimi,de Boloni,cu Ungaria sa prezentat la interviuri la televiziuni maghiare vorbind cu lauda si radiind de bucurie pt victoria romanilor.

Dar sa incheiem subiectul pt ca stand departe de"lumea"aceasta cu influente etnice multi dintre voi sar sau ignora declaratii,atitudini ai unor etnici,dar la care noi ce de aici le auzim spuse si in soapta.

1.Brasovul este in Ardeal, am foarte multe cunostiinte de etnie maghiara tinand cont ca multi studenti din zona Covasna-Harghita aleg sa-si faca facultatea in Brasov. Deci nu stau extrem de departe de nici o zona, ba chiar Brasovul este mai aproape de asa-numitul "tinut secuiesc" decat Satu Mare

2.Si eu am citit interviul lui; cuvintele lui, nu titlurile din presa. Daca parintii lui erau maghiari, nu e normal sa fie mandru ca este maghiar? Sau tu crezi ca nenumaratii copii cu parinti romani plecati in strainatate ar trebui sa nu se considere romani?

Atata timp cat are respectul sa vorbeasca in Romania cu romani in romaneste si nu sustine public autonomia anumitor regiuni cu populatie maghiara numeroasa din Romania(parerea lui numai el o stie, dar din declaratii nu reiese ca ar sustine o asemenea prostie) nu vad care ar fi problema.

Nu inteleg de ce tot amestecati treburi care n-au legatura una cu alta. Ce legatura are faptul ca Loti e ungur cu faptul ca a fost un excelent fotbalist si este un foarte bun antrenor?

ce-i cu rivalitatea asta cu ungurii????daca ar veni un spaniol in Romania n-ar fi nicio problema,dar daca ar veni un ungur deja bozgor nush ce....si eu is ungur,dar am cetatenie romana,deci ma consider ROMAN!!si n-am nimic cu romanii!!Locuiesc in orasul lui Boloni...TG-MURES!!s-a nascut langa medias,la tarnaveni,dar a locuit aici...si a jucat mult si pentru ASEA TG-MURES,si de aici a plecat la Steaua!!!eu sunt fan Steaua de mic,si stiu ca multi se intreaba de ce nu tin cu CFR...da este mai aproape,dar m-am obisnuit cu Steaua,si cu Steaua o sa tin pana la moarte!!indiferent cine o sa joace aici,sau cine o sa fie patronul....vreau sa zic ca eu va apreciez pe toti,si ca suporterii Stelei sunt cei mai buni din tara,si sper ca in retur sa batem tot si sa luam titlul 24!!FORZZA Steaua!!

P.S: MoWeed ai dreptate!!

[...].Omul asta e un tradator de cea mai joasa speta.Dupa ce da declaratii in presa internationala ca el nu e roman ci ungur(desi are cetatenie romana),ca el(ca si ungur)sa simtit marginalizat fiind etnic,ca etc si etc...si dupa ce plange ca o femeie pe banca de selectioner in postura de antrenor al Romaniei,cand Romania marcheaza si castiga impotriva Hungariei si dupa aceea da interviuri la televiziuni maghiare cum ca o parte a sufletului sau plange si una se bucura..........

mai omule.....daca vezi un ungur pe strada...care locuieste aici....ii spui bozgor...desi are cetatenie romana!!exact asa este si Boloni!!daca n-ar fi fost fotbalist,si ai auzi de el ,precis ai zice ca este bozgor!!terminati cu prostiile!!eu respect romanii,si pe toti care sunt implicati in tema Steaua!!mai putin ciobanul!!

Edited by SzabiStelistu

Bai baieti...duceti discutia in derizoriu...

Ce veniti aici si-mi generalizati tema,ca mai apoi sa mi-o imputati.A-ti vazut ca am scris eu cumva,undeva de unguri,la modul general???...ce tot o scaldati fara sa atacati problema de fond..

Eu mi-am exprimat punctul de vedere care este bazat pe fapte si nu pe vorbe.Nu am de ce sa mint si nici sa inventez,dar Boloni pt mine este doar un fost jucator de mare valoare.

@MoWeed..."Am trãit în România, am jucat peste 100 de meciuri pentru naționala României,dar pãrinții mei m-au crescut ca pe un maghiar, și așa mã simt. Sunt maghiar, punct".Asta suna exact ca si cum sotia ti-ar spune ca sa casatorit cu tine,are copii frumosi cu tine,dar ea nu a incetat niciodata sa-l iubeasca pe predecesorul tau...Pai nu-ti vine sa-i f*ti una si sa-i dai drumul de la etaj????

Eu repet...n-am nimeni cu nimic,dar urasc ipocritii si tradatorii!!!

@CaTaLiNsm StElIsTu

Daca ai fi auzit numele de Ladislau Boloni ce ai fi zis ca e roman sau maghiar? Pana la urma este normal sa se simta maghiar pentru ca este maghiar. Ce-i drept e ca putea sa declare macar roman de origine maghiara, dar mai degraba cred ca este o greseala.

Ma rog tu ai parerea ta, eu am parerea mea. Boloni a gresit cu acea declaratie, dar nu cred ca e un om de nimic

..."Am trãit în România, am jucat peste 100 de meciuri pentru naționala României,dar pãrinții mei m-au crescut ca pe un maghiar, și așa mã simt. Sunt maghiar, punct".

cataline, si eu ii urasc pe ungurii aia care isi fac de cap la noi in tara. ii urasc de la varsta de 8 ani cand o bozgoroaica din tusnad nu a vrut sa-mi vanda un pistol cu capse, ca cica nu intelegea romana! dar declaratia lui Boloni este de o sinceritate ce trebuie admirata. eu il respect pentru acea declaratie mai mult decat pentru ce a facut ca fotbalist. mi-e sila de exemplu de aia care se declara mari patrioti dar de fapt nu fac altceva sa aduca rusine acestei tari. vezi Becali, vadim, si exemple avem si in alte domenii.

iubesc Romania, dar crede-ma ca peste tot pe unde ma duc in strainatate mi-e rusine de romani. hotii si talharii sunt ambasadorii nostri cei mai cunoscuti! pentru umilintele pe care le-am trait eu ca roman cinstit in strainatate, unde imediat sunt privit ca un potential infractor, i-as impusca pe toti cei care comit infractiuni peste hotare. nici cu cei de acasa nu as fi mult mai bland :-)

Baieti eu va respect deplin opiniile,dar eu mi-o mentin pe a mea.Dar repet,nu-mi atribuiti o generalizare,pt ca eu am facut o nominalizare precisa a celui pe care il consider ipocrit.

p.s. si inca ceva...mi-e indiferent ca e ungur,neamtz,jid,palestinian etc....eu fac referire la caracterului lui de om si la personalitatea lui,nu-mi pasa ce nationalitate are.

iubesc Romania, dar crede-ma ca peste tot pe unde ma duc in strainatate mi-e rusine de romani. hotii si talharii sunt ambasadorii nostri cei mai cunoscuti! pentru umilintele pe care le-am trait eu ca roman cinstit in strainatate, unde imediat sunt privit ca un potential infractor, i-as impusca pe toti cei care comit infractiuni peste hotare. nici cu cei de acasa nu as fi mult mai bland :-)

"Romanii" aia sunt, in marea lor majoritate, tzigani. In rest sunt total de acord cu tine.

Boloni este un mercenar,iar mercenarii nu au sentimente pentru vreo echipa sau alta. In 2001 ne tot mintea ca nu pleaca pentru ca nu era sigur de oferta celor de la Sporting,dar cum a vazut ca e OK a incalcat contractul si ne-a lasat.In vara ar fi semnat cu Rapid,dar a tot asteptat sa vada daca apare ceva mai bun...si a aparut. Daca nu,era in Giulesti,si atunci mai putea declara ca ii e dor de Steaua? Asa e la noi...mereu e mai bun cel care e departe,ca si cu Balint,toata viata secund si care brusc acum e mare antrenor.

Ati deviat total de la sensul articolului.

Se stie ca intre Romania si Ungaria exista o rivalitate care dureaza de ceva vreme (sute sau mii de ani, acolo). Toata chestia are radacini adanci in istoria celor doua tari. Fiecare dintre ele se bate cu pumnul in piept pentru o bucata de pamant, o pagina de istorie s.a.m.d. Romanii sustin ca ei sunt aici de la supa primordiala incoace, ungurii, nu, ca ei au mestecat primii in respectiva supa.

Pe mine putin ma intereseaza aspectul asta: al cui a fost teritoriul Romaniei inainte, sau la inceputuri. Orice incercare de a afla adevarul se pierde in negura istoriei, o istorie atat de frumos conturata de romani pentru romani, atat de multi viteji si supermani au trecut pe la conducere in tara asta si asa tare ne-am batut noi cu turcii,care ne plictiseau de moarte cu atacurile lor, si le-am servit-o, incat tot "vai mama noastra" am ajuns, in istoria universala, unde suntem pomeniti doar pentru o perioada comunista si o revolutie cu caracter de lovitura de stat. Fiecare are frustrarile lui personale pe tema asta. Ala nu si-a luat pistol cu capse, altul nu a putut cumpara de mancare de la unguri, etc. Evident exista mere putrede si de partea lor, ca si a noastra, dar sa nu cadem in ridicol pretinzand ca suntem superiori, atat timp cat si rahatul nostru pute la fel cu al celorlalti locuitori ai planetei.

Nu ma intereseaza daca Transilvania a fost teritoriu unguresc. Sincer? M-as bucura sa se fi fost asa, sa se anexeze la Ungaria, pe bune. Nu sunt ungur dar locuiesc in Transivania si cred, ca om care duce o viata pe pamantul asta, trecatoare de altfel, ca as realiza mult mai multe cu nume de Zoltan... or something... decat Vasile, George sau... Ion. :) asta asa ca gand utopic. Belive me... asta-i ultima mea problema pe lumea asta, ultima alegere la premiile "drama vietii mele", si anume: a cui e Romania? a ungurilor sau a romanilor. Putin imi pasa. Probabil si ungurii sunt de tot rahatul, pot doar sa speculez, pe cand romanii ii cunosc foarte bine si mi-au demonstrat-o pana acum, de cand am dat si eu pe lumea asta, de ce sunt instare. Sunt sau nu patriot, totul se rezuma la posibilitatile oferite de tara in care locuiesti. Nu-mi dati replici de genul "du-te frate altundeva, daca nu-ti convine", ca o sa va intreb daca voua, cei care sunteti pe aici, va convine, si nu v-ati baga picioru-n ea Romania, la o oferta mai atractiva. Ehhh!? Faptul ca noi am iesit cum nu se putea mai rau la impartirea Europei, dupa razboi... se numeste ghinion, chestie pe care Winston Churchill i-o spunea presedintelui american, la vremea respectiva "Cred ca am fost partasi si am semnat o mare farsa care o sa nenoroceasca estul Europei", si a avut sau nu dreptate?, faptul ca in 19 ani de la revolutie ne-am dezvoltat cat negru sub unghie, comparat cu celelalte tari de-o varsta cu noi in democratie... spune multe.

Ce ma deranjeaza pe mine e faptul ca ati transformat articolul asta, cu tema sportiva, implicit fotbalistica, intr-o discutie cu caracter xenofob si rasist, neavand nicio treaba cu site-ul asta, cu scopul acestuia sau motivele pentru care va aflati aici.

Era mai interesant cand ne certam si ne injuram pe teme fotbalistice, meciuri trucate, omu` lui Oli, becalizatu`, Meme, etc. decat acum cand, probabil din cauza unei crize financiare care enerveaza pe toata lumea de-ti sare mustarul, o dam in ipocrizie, ridicol si cretinitati de genul celor de mai sus.

Referitor la articol: Boloni nu vrea neaparat antrenor la Steaua, dupa cum am dedus eu. Poate... alaturi de alti oameni, sa devina investitor. Ahh?! Eu asta am inteles, ca el se gandeste la Steaua... din alta postura decat cea de antrenor. Asa ca speculez si eu... dupa mintea-mi rationala.

Hai sanatate!

Edited by AndyQ

Sign in to follow this  
Followers 0