Virgil

Transferuri In Pauza Dintre Tur Si Retur

707 posts in this topic

Dupa Prepelita si Panin, o speranta a fotbalului autohton se afla in vizorul Stelei. Numele lui? Cristi Tanase de la FC Arges, despre care cei care il cunosc spun ca va fi urmasul lui Dobrin si al lui Mutu. Din acest motiv, patronul clubului pitestean afirma ca nu-l cedeaza pentru mai putin de 5 mil euro.

Cunoscand insa relatiile bune dintre Becali si Penescu, e posibil ca acestia sa cada la pace si in alte conditii.

Important e ca si Tanase isi doreste sa vina la Steaua.

Edited by Virgil

Cristi Tanase e de multa vreme in vizorul Stelei.De acum vreo 2 sau 3ani, de cand a debutat.Atunci era vorba sa ajunga la Sahtior ca il voia il muce.Si era si Steaua bagata pe fir.

Daca imi amintesc bine, baiatul asta a debutat in Liga 1 cu gol impotriva Nationalului, pe vremea cand antrenor la Arfes era Cartu.

Cat despre Panin, nu stiu ce speranta mai e el la cei 30 de ani ai lui.

sa il luam pe Curtea de la gaz metan medias.

a dovedit in mai multe randuri ca e un jucator valoros. e tanar si de perspectiva.

nu cred ca gazarii cer un pret prea mare si sigur jucatorul isi doreste sa vina in Ghencea.

ar fi bine sa semneze de acum dar sa vina din vara sa ca mai prinda ceva meciuri la medias.

O sa luam iar jucatori de umplutura , atacanti la gramada fara sa luam vreo 1-2 care sa le puna mingea pe tava sau daca luam ii reprofilam .

Cred ca o sa incerce sa il readuca pe Pepe Moreno si de ce nu...pe Camus si pe Armenteros(ca doar e pauza competitionala).

Edited by I.N.Money

O sa luam iar jucatori de umplutura , atacanti la gramada fara sa luam vreo 1-2 care sa le puna mingea pe tava sau daca luam ii reprofilam .

Cred ca o sa incerce sa il readuca pe Pepe Moreno si de ce nu...pe Camus si pe Armenteros(ca doar e pauza competitionala).

Iar tinere talente frate? Cine mai e ma si Tanase asta? Aaa,scuze o fi dat 2-3 goluri,deci un nou Stancu. Sa aduca jucatori seriosi ca eu unul m-am saturat de tineri.

Ne tot zbatem sa gasim raspunsuri,jucatori,mereu cand nu merge.Si Steaua nu merge deloc in ultimii 2 ani si jumatate.Tot ne amagim cu jucatori(romani sau straini),insa majoriatea care vin sunt de duzina.Nu avem o strategie clara de transferuri,se ia asa,en-gros,la kilogram.Daca am lua 3 jucatori de 4-5 milioane,atat,4,nu 10,Steaua ar avea sanse...insa degeaba visam,cu Jiji Ncelai patron,niciodata nu vom lua un jucatopr cu mai mult de 2 milioane de dolari...

Edited by DelPiero10

Adi Ilie: "Cele douã vârfuri aduse de mine sunt mai bune decât a fost Pepe Moreno" (se refera la Kapetanos si Arthuro).

Asta e prima declaratie penibila a "Cobrei" de mult timp incoa'...

N-am nimic cu el,insa majoritatea jucatorilor adusi de Adi Ilie n-au confirmat...

Edited by DelPiero10

Pe flancul stang, nu ar fi o idee rea sa il aducem pe Bozovic de la Rapid. Se afla in conflict cu cei de acolo, si e posibil sa fie scos la vanzare. Decat sa riscam cu X sau Y, mai bine aducem un jucator care s-a adaptat la Liga 1. Daca ii vor fi temperate escapadele nocturne, ar putea fi un transfer excelent.

Poate isi revine la un punct si "bolognezul" Emeghara, si am avea concurenta pe post. Astfel, postul de fundas stanga ar fi asigurat.

Trebuie sa il cumparam definitiv sau sa ii extindem imprumutul lui Ogararu. Neaparat! In aceste conditii, suntem ok si pe partea dreapta a liniei de fund. In centru, Ghionea nu pleaca sigur. Daca pleaca Goian si Radoi, ramane doar Ghionea titular de drept. In aceste conditii, sper ca vom miza din nou pe Rada. Plus Baciu, plus un jucator de la echipa a doua.

Investitie: maxim 2 milioane de euro.

La mijloc, pe flancul stang, contam doar pe Ochirosii si Toja. Mai mult credit pentru Razvan si speranta ca jucatorul columbian se va adapta in aceasta pauza competitionala ar putea reprezenta cheia acestui flanc.

Pe dreapta, sper sa isi "intre in mana" Szekely. Daca nu scapam de Banel, e suficient. In cazul in care Nicolita pleaca, avem nevoie de sange proaspat.

Axul central al liniei de mijloc este cel cu probleme. Probabil ca pleaca Radoi. Pe postul de mijlocas la inchidere, eu unul as miza doar pe Ovidiu Petre si Tiago. Portughezul stie fotbal si merita pastrat in lot, fara dubiu.

Avem nevoie de un coordonator de joc, pe care nu Steaua nu il are. Pentru acest post, daca nu investesti intr-un jucator de 4-5 milioane, nu ai rezolvat mare lucru. Nu tu reprofilari, nu tu experimente. Jucator argentinian sau brazilian de calitate, de la o echipa mare din America de Sud.

In atac, as miza in continuare pe: Neaga, Kapetanos si Dayro. Mai avem nevoie de cel putin un atacant de rasa, cu experienta si lipici la gol. Pentru asta, trebuie sa mai investim 3-4 milioane de euro.

In concluzie, cu o investitie de 10 milioane de euro, facuta CU CAP, in 2-3 jucatori de valoare, am putea sa emitem pretentii in retur. Asta in conditiile in care eventualele plecari ale lui Radoi si Goian ar aduce creditorului cel putin 10 milioane de Euro.

P.S.: L-as readuce pe Cristocea de la echipa a doua.

As scapa de: Arthuro, Semedo, Lovin si Plesan.

Edited by Bogdan4Steaua

Hopaaa ... iar e perioada aia a anului, cand ne tot facem iluzii ? Pe cand primul articol despre Armenteros si Camus ?

Hopaaa ... iar e perioada aia a anului, cand ne tot facem iluzii ? Pe cand primul articol despre Armenteros si Camus ?

Exaaact! Cum naiba de te-ai prins asa repede? :))

@Bogdan4Steaua

Tinand cont de criza imobiliara, probabil numai partea cu vanzarile se va indeplini...

Linistiti-va!

Becali catre Munteanu :"Descurca-te cu ce ai!"

Incet,incet, trufia ciobanului va disparea. Banii se imputineaza,terenurile revin la valoare reala,.....

Edited by vlad75

Decat sa vina Tanase asta, il prefer pe Alex Piturca.

Avem nevoie de un manager bun. El poate sã inregimenteze 3 jucatori pe 1 mil. de euro care sã și confirme. Nu amatorismele de care da dovada J.J., Teia Sponte, Virgil sau orice alt papagal se ocupa cu transferurile...

Alex Curtean evolueazã pe același post cu Dayro, ar fi o sinucidere pt el sã fie reprofilat din nou. Mai ales ca o sã vinã transferat pe milioane grele, patronul și suporterii punând presiune pe el.

În concluzie, decât 5-6 praștii strãineze mai bine promovãm pe Vlad Rusu, Filip, Ionuț Mihai, Al. Muzac, Strãtilã și lista poate continua. Daca ãștia sunt în stare sã execute o preluare mai bunã decât Semedo și sã nu rateze din poziții clare, dc sã nu joace? Macar un sezon sã avem si noi coeziune la nivelul lotului, sã nu mai aducem jucatori în ritm haotic. Sa vedem ce zice Dorinel, in funcție de cum iși construiește strategia de pe acum vom avea o idee clara asupra parcursului nostru din primvarã.

Dar poate e cam prematur sã aruncãm cu speculații...

Edited by Joga Bonito

Dar cine e frate Camus asta? De 2 ani face fite ca nu vrea sa vina dar nu vad sa-l fi luat cineva de la Charleroi. Dayro era mai bine cotat cand a venit.

@lari

Pepe era peste Arthuro,dar sincer nu era cine stie ce. A dat 5 goluri jucand titular in 15 meciuri...pai la cifra asta ajungea fara probleme si Vali Badea.Stia la jocul aerian,dar imi amintesc ca de cateva ori scapand singur cu portarul a fost penibil....Dar,era peste Arthuro - asta clar.

Edited by redondo

@Redondo

In opinia mea, Pepe era o clasa peste Arthuro. Columbianul alerga de rupea pamantul, a dat goluri din executii personale, stia sa suteze la poarta, stia sa joace din prima... Si omu' facea chestia asta aproape la fiecare meci. Personal, nu am motive sa-l injur. Inca un lucru: Pepe a dat inca cel putin vreo 5 pase de gol. Deci ar fi 5 goluri+inca 5 la care a contribuit decisiv... Spune-mi tu mie ce alt jucator, sau mai bine zis, cati jucatori cu aceste cifre au mai fost prin Ghencea in ultimii ani doar intr-un retur de campionat, fara sa aiba nevoie de "timp de adaptare".

Arthuro e muci la aproape toate capitolele. Am vazut ca ar fi in stare si el sa dribleze scurt si sa suteze bine, am vazut ca e in stare sa faca pressing cu un efort de laudat. Problema lui e ca face chestiile astea o data la vreo 6 meciuri. Nu numai ca este inconstant, ci este de-a dreptul nesimtit. Cand il vad sau ii aud numele, imi creste tensiunea.

M-as bucura enorm sa fie doar o problema de adaptare si sa-si dea drumul la joc cat mai curand. Sincer, insa, nu am niciun motiv sa fiu optimist in ceea ce-l priveste pe musiu Bernhardt.

Edited by Lari

si eu cred ca Pepe era mult peste Arthuro. ar fi un castig aducerea lui inapoi.

cat despre mijlocas ofensiv, cred ca introducerea lui Ionescu in primul 11 ar reprezenta un avantaj, ca de vreun transfer mai rasarit sigur nu poate fi vorba iarna asta.

si la ce ne-ar folosi alte transferuri ??? avem destui jucatori , dar care nu joaca pe pozitia de baza . Decat sa stricam jucatorii mai bine nu ii transferam. Daca stau bine sa ma gandesc , ce transferam se strica.

Eu personal m-am saturat de jucatorii romanii(tineri), fara technica, fara talent si fara pic de fotbal bun sub picioare. Ce sa cauta C.Tanase la Steaua? Este la fel antitechnic ca si Stancu. Scoala FC Arges nu mai scoate jucatorii valorosi, fiindca pur si simplu - nu mai exista tinerii talentati in tara asta. Sa nu vorbiti de Catalin Doman sau de Alibec, ca nici ei n-au cine stie ce technica de brazilian.

Edited by SteauaB

PLECARI: 24 decembrie 2008

- Becali g.

- Argaseala

- si tot neamul de oieri

VENIRI: 24 decembrie 2008

- nea Imi (manager)

- Gica Hagi (antrenor)

- Balint (antrenor secund)

- si toata Steaua 86

Nu ma intereseaza jucatorii, doar la nivelul CONDUCERII. "Pestele de la cap se impute". Ciobane, parca tot prin perioada asta a anului ai luat Steaua, poate ii semn ca ziua ti se apropie ... no comment!

Edited by Flaviu86

@Flaviu86

nici vorbã , jj nu pleacã din Ghencea nici mort , mai ales cã acum a fãcut aceea academie de unde asteaptã sã-si scoatã multi bani!

Elton :clap:

N-am vazut de multi ani la Steaua (cred ca de la Catalin Munteanu, in tineretea lui), jucator sa faca ce facea piticotul pe teren... avea si dribling, si pasa, si viteza, si chiar si sut (vezi cele 2-3 suturi sanatoase din meciul 2-4 cu Dinamo) adica exact ce ne lipseste la mijlocul terenului.