fcsteaua.ro

Suporteri si mentalitati

126 posts in this topic

Asadar, suporterii Stelei sunt iarasi divizati. Exista o parte care observa cum in fiecare zi se prabuseste inca o mica farama din Steaua de care s-au indragostit si exista alta parte care nu l-ar critica in veci pe Becali. Primii sunt disperati pentru ca restul sunt orbi, ceilalti defazati de realitate pentru ca motivul "nu-l contestam pe Becali ca sa nu facem rau echipei" ar atrage automat si-un raspuns de tipul - vi se pare ca este "un bine" la Steaua pe care sa nu-l stricati voi cu un protest onorabil?

In plus, aceasta confuzie facuta intre finantator si modul in care joaca fotbalistii platiti de acesta este una voita si diabolica. Pentru ca una este sa injuri meci de meci jucatorii si sa existe o explicatie logica pentru jocul slab al echipei si alta e sa afirmi ca nu-l critici pe un patron sub pretextul infantil ca nu vrei sa strici atmosfera in cadrul lotului. Am putea concluziona ca la Steaua conteaza doar modul in care este tratat finantatorul de catre galerie ca sa existe o atmosfera propice performantei in vestiarul jucatorilor. Amuzant, nu?

Daca pe cei din categoria a doua nu-i suspectez de prea multa inteligenta (ca sa nu mai pomenesc in unele situatii de interese meschine in numele unei slugarnicii fata de finantator mai presus de iubirea fata de echipa de fotbal) pe primii i-as putea intreba "de ce trebuie sa protestam si sa-l contestam pe Becali doar cand echipa joaca dezastruos?".

da asa e...suporterii Stelei sunt divizati in 2 categorii...oameni normali si prosti/retardati mintali, pentru ca numai asa se pot numi acei indivizi pro creditor, daca nici in al 12 ceas nu se pot trezi la realitate

Edited by ste_farfan

Ai dreptate Cataline, Jiji ar trebui contestat indiferent de jocul echipei si de amenintarile cu biletele. Din pacate o mare parte din cei care acum se considera in a 2-a categorie, vor trece in prima categorie daca facem vreo performanta.

Mai exista si o a treia categorie. Desigur, cu mai putini suporteri stelisti decat in prima. Dar retine, exista! Iar pe zi ce trece creste tot mai mare, precum sfarsitul inevitabil al domniei ciobanului la Steaua. Sfarsit spre care ne indreptam cu pasi repezi.

Excelenta intrebarea din final. Dar, Cataline, eu as intreba si de cite ori e contestat ciobanul chiar si cind jocul merge prost. O data? De doua ori? Acum perceptia negativa a fost probabil acutizata de elementul sentimental Lacatus, dar atit.

Nu inteleg cum pot exista oameni care nu vad raul pe care il face acest individ Stelei. Sunt sigur ca, avind bani mai putini, dar un management serios, profesionist, cu alte cuvinte lipsiti de gibon, performantele clubului din ultimii ani ar fi fost mai mari.

URA DIN MINE NU MA LASA DECAT SA ZIC CATEVA CUVINTE! **** JIJIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!!! PLEACA DIN Ghencea! (totusi mi`e frik si de plecarea lui...sa nu ajungem ca dinamu sau crrrapid :|)

Edited by bodanelu

@kaymack

Mai rau decat atat nu se poate !

LE: crezi ca nu mai sunt oameni cu bani care ar investi in Steaua ?...sa fim seriosi !

Edited by Fane

un lucru e clar ca trebuie facut impotriva ciobanului :

* ori nu merge nimeni la stadion 4-5 etape

* ori sa implem stadionul si timp de 8-9 etape sa il injuram pe Becali minut dupa minut sa crape o data

sa luam o decizie pentru ca nu se mai poate cu abalfanetu ala care suje [email protected]

Daca nu mergem la stadion de aia nu mai poate el. Nu il intereseaza. Dar, daca mergem si il injuram cu totii, iar apare la televizor si iar ne face "bagabonti". Se ataca in felul asta foarte usor. Ignorarea ciobanului nu va duce la nimic, el isi vede in continuare de distrugerea Stelei, iar noi vom fi martori pasivi in fata TV-ului la aceeasi distrugere.

Tin minte ca anul trecut, nu vroia sa dea abonamente in peluze din acelasi motiv ... "bagabontii" il injura! Anul asta n-are ce sa faca. Deja ne-am procurat abonamente! Tot ce poate sa faca ar fi sa inchida ori peluzele, ori tot stadionul, dar nu cred ca e in halul ala de nebun s-o faca si p'asta. Bineinteles asta daca o sa-l injure lumea la fiecare meci de pe Ghencea! :rolleyes:

forzateaua

Bun articolul, subscriu.

S-a punctat ce mi se pare mai important, mai grav: sa ne imbatam cu apa rece dupa cateva victorii. Steaua a avut zvacniri de performanta, tresariri de orgoliu, de scurta durata, si va mai avea, dar problema de fond omniprezenta ramane aceeasi: Becali.

Ca si cum ai da unui bolnav de cancer cateva calmante sa-i treaca pe moment durerea si sa speri ca se si va vindeca.

Cum bine a spus d-l Ardeleanu in ultimul sau articol, suntem in interiorul acestui dezastru si de aceea poate ca nu percepem efectele reale ale acestuia.

Cataline nu ai cu cine asa sunt rromanii ...

Cat despre de ce sa nu il criticam si cand joaca bine (sincer cand a jucat ultima data bine Steaua mai mult de 3 meciuri consecutive ? ) eu nu am inteles si in posturile de vara trecuta cand eram in razboi cu Jiji de ce ne-am oprit asta e .... poate acu nu ne mai oprim oieru asta imputit merita flegme de la toti ... ah de i sar duce dracului terenurile astea cu criza as fi satisfacut ca asa sar duce dracu toata marea avere a lui ...

**** Gigi

Forza Steaua

Edited by bodanelu

Eu locuiesc in Spania dar asa am o vointa sa merg pe Stadion si sa protestez in fatza acestui avorton al natiei romane .....

Ce voi spune in continuare nu e in acord de loc cu ce-am invatat de la mama de-acasa sau de la popa de la biserica....dar trebuie spus. Pe Berbecali il doare la basca daca il injuram PE EL.

Daca vrem sa-l doara cu adevarat trebuie injurat tot neamul lui infect, de la stramosi pana la urmasi, trecand prin ma-sa, prin varu-sau, prin fica-sa.......prin toate cele.

Dar cred ca ideal ar fi sa protestam altfel decat prin "****......" Cum ? Nu stiu, ca deocamdata sunt inebunit de nervi...

De ce in contestati pe Becali?

Man, nu te lua dupa aparente. Noi il iubim, il veneram. Ne place sa pierdem timpul si mai facem caterinca, dorindu-ne in realitate ca Steaua sa fie retrogradata, umilita si transformata in scrumiera pentru Becali.

Nu te ingrijora, il iubim din tot sufletul pe Gigi si-l sprijinim ca sa faca din Steaua gainat. 2 titluri de campioana ne sunt de ajuns pentru 20 ani, de cupele Romaniei nu mai avem nevoie, suntem multumiti cu zecile de goluri primite in Champions League si suntem de acord ca simbolurile Stelei (Hagi, Boloni, Lacatus, Iordanescu, Ienei, Balint) sa fie transformate in saci de gunoi de catre un incult. Asta intr-un caz fericit pentru ca Duckadam e o marioneta, Piturca si Iovan spinari tip vargutza. Sa ne traiasca Gigi Becali si sa ne traiesti si tu.

Noroace

P.S. Cred ca in ZECILE de articole critice scrise pana acum au fost aduse destule argumente prin care se exprima clar ce "am avea" cu George Becali. E de ajuns a consulti o arhiva a articolelor

Edited by Il Soldatino

De ce in contestati pe Becali?

@Reqviem

Jiji este contestat de catre toata lumea ,doar datorita faptului ca a facut greseala de a se naste!!

Bine spus Fane, mai rau de atat nu se poate!!

Mai, poate va deranjeaza ce va spun, dar asta e. Multi dintre voi nu au nici o treaba cu Steaua. Voi sunteti indragostiti de un mit comunist, de niste performante arhaice, obtinute in niste conditii anormale. Nu aveti capacitatea sa percepeti capitalismul. Tragic, dar asta e realitatea, jignidu-i pe cei care inteleg dimensiunea in care traiesc, spre deosebire de voi, va e caracteristic, voua celor care v-ati facut cuibul in aceste mecanisme de imagine ale clubului si practic l-ati ingropat de viu. Presa nu putea niciodata sa-si permita asemnea mascarade fara suport si infiltratii.

Steaua dupa 2000 e o alta Steaua, da sunt complet de acord. Numai ca e cea normala, la modul cum este construita, finantata, manageriata, etc. Am intrat in normalitate. Cine are inca vise perverse de sorginte comunista, in care ne servim din fotbalul romanesc cu jucatori ca la super-market si le punem garda la usa, nu are ce cauta in aceasta noua Steaua. Nostalgicii nu au ce cauta. Regulile jocului s-au schimbat (adica s-au creat) si trebuie sa jucam dupa reguli. Cine simte ditamai satisfactia sportiva cand ia titlul batandu-se cu doar cu Dinamo, mai putin pe teren si mai mult prin birouri, nu are ce cauta la aceasta noua Steaua. Cine crede ca jucatori care au fost adusi si tinuti cu forta la Steaua de Maria sa Alecsandrescu and Valentin, macar se compara cu un caracter unic ca cel a lui Mirel Radoi, care putea oricand sa plece si sa castige infinit mai mut, deasemnea nu are ce cauta.

Sunt multe alte chestii se spus, pentru ca nu doar noi ne-am schimbat, ci toata Europa. Timpul si informatia trebuie insa proportionate cu calitatea audientei.

Eu ca fan al Stelei si cineva care suporta proiectul Steaua 2000 si tot ce sa facut acolo, de la privatizarea totala a clubului si descotorosirea de epoleti pana la cele 3 aparitii in cele mai bune 32 echipe din Europa, vad zi de zi o groaza de indivizii si istorici, care nu au nici un fel de sentiment fata de aceasta echipa, in speta generatie, fata de aceasta epoca contemporana, nu au incredere in echipa si in potential ei, si ajung la urmatoarea intrebare:

Ce echipa suporta astia, frate? E clar ca nu suporta aceasi echipa ca si mine, deci probabil sunt mai multe. Toata ziua buna ziua: afara amatori, mercenari. Va mai intreb o data? Cine sunteti voi si cu ce ECHIPA tineti? Inteleg ca nu e Steaua, atunci ce aveti cu echipa mea? Duceti-va mah si plantati salcami ca orice pionier cu cravata. Steaua aia din mileniul 2 in special din anii '80 nu mai este, ati ramas doar voi.

M-am saturat sa vad orice ziarist cu 2 clase, exploatand smechereste nostalgia si fictiunea in care traiesc unii si crezul suprem al acestora ca, castigarea ECC 1986, deci oricine vine dupe E prosti. Hai sa fim seriosi. Lasati aceasta echipa si acest site pe mana suporterilor pe care ii are.

Si terminati cu intimidarile si amenitarile ca nu rezolvati nimic. Stiu foarte bine cum filtrati voi opinile si parerile ca doar am fost banat pana in 2013 pe userul 'steaua_nbc' pentru punerea in cuvinte a unui adevar dureros.

Din pacate nu este chiar atat de simplu. Nu se poate termina totul cu anti si pro Becali. Si in niciun caz asta nu va rezolva problema Stelei.

@reqviem - pe mine nu ma deranjeaza ce zici. Eu iubesc aceeasi Steaua din copilarie si pana azi. Steaua anilor '80, '90, 2000. Am iubit Steaua din vremea lui Valentin, cea a lui Paunescu si acum din "perioada" lui Becali. O voi iubi indiferent daca el va ramane sau va pleca.

Nu critic doar de dragul de a critica, nu impart m..e in dreapta si in stanga pentru ca asa e mai "cool", pentru asa fac cei multi...Si sunt in stare sa pun in balanta atat binele cat si raul facut de Becali in Ghencea.

Problema este ca in ultima perioada raul a castigat teren.

Ceea ce avem nevoie este normalitate si decenta. Daca finantatorul ar invata asta...daca si noi am invata asta...

Edited by Azazello

Vreau sa mai zic, ca il apreziez pe Becali pentru ca a avut curajul sa-i zica lui Hagi ceva care nimeni nu a mai avut curajul, intr-un popor eminamente las: adevarul. Regele, nu e antrenor si nu va fi niciodata. E corect fata de de Hagi sa i se comunice acest lucru, nu neaparat in presa (asta e alta discutie). Cati oameni crezi ca au mai avut curajul sa-i zica asta? Din cei care se dau mairi prieteni, admiratori si mentori?

In ce priveste Lacatus, macar acesta inceraca, munceste nu se sfieste sa se bage la echipe mici, si care nu sunt paradisuri finaciare. Nu se stie ce va fi. Dar acum la Steaua trebuia sa plece pentru ca ajunsase intr-o fundatura. Castigarea meciului cu Lyon putea sa-l puna pe o alta traictorie, dar odata pierdut de acea maniera nu se mai putea face nimic.

@reqviem,ma bucur ca ti-ai dat arama pe fata si te rog sa ne spui sincer daca lucrezi la club sau pentru cioban.

Stai linistit,nimeni nu se iluzioneaza ca vom repeta performanta din anii 80' insa oamenii se agata de trecut pentru ca prezentul e negru de tot. Inteleg ca presa e de vina pentru anumite tampenii scrise insa ce vina au suporterii? Ca au acceptat fostele glorii aduse de cioban(tocmai ca sa taca tribuna)? Ce vroiai,sa-i injuram pe Hagi si Laca?

Suporterii au fost FOARTE RABDATORI,crede-ma. In ultimii 3 ani oamenii care au dat bani pe abonamente si pe bilete au vazut cum Steaua a ratat ultimele 2 titluri,cum Becali a investit mai mult in indirecte(1,7 mil de pe acea valiza cumparau un atacant bunicel),cum a ratat din nou cupa Romaniei,cum a practicat un joc infect majoritea timpului cu putine exceptii,au vazut cum au fost umiliti antrenori si jucatori(vezi cazul abel moreno care a jucat nici 90 de minute si a fost data afara de cioban)etc. Performanta noastra din ultimii 3 ani s-a numit CL insa e o performanta pur financiara,bani care oricum nu sunt reinvestiti la club ci merg in buzunarul lui Jiji pentru ca el isi recupereaza astfel datoria ca doar el crediteaza Steaua cu niste bani,nu-i asa? Steaua nu a contat in CL si nici nu va conta pana nu se baga sume mai mari de bani si pana cand nu vor fi niste profesionisti la acest club(in toate departamentele,de la antrenor pana la staff-ul medical).

In urmatorul paragraf al postarii tale chiar ai fost amuzant. In primul rand eu sustin Steaua Bucuresti nu Steaua din 2000 incoace,acest mare proiect cum il vezi tu. Cum sa credem noi din 2000 incoace Steaua are un proiect cand tot ce face ciobanul este sa se adapteze din mers,omul crezand ca invata fotbal astfel. Un proiect are chefere Cluj nu noi. Aia au ajuns din 8 ani din divizia C in CL,ala da progres. E meritul ciobanului ca a ridicat stacheta si e vina lui ca nu poate sa tina pasul(si nici nu cred ca vrea treaca echipa la nivelul urmator cat timp vin banii din CL).

Ciobanul are marele merit de a fi crescut nivelul de salarizare in Romania si de a fi impus obiective marete cum a fost atunci calificarea in CL(cand se spunea ca mai trebuie sa treaca 20 de ani ca sa ajungem si noi in CL). Cruciali pentru reusita Stelei de la inceputul "domniei sale" au fost Stoica si decizia sa de a-l aduce pe Zenga. Pe masura ce a trecut timpul ciobanu a inlaturat oameni care aveau si alte pareri despre fotbal decat el si s-a inconjurat de lingai. Fara Stoica ciobanul era mort,uitati-va ce face acum cand nu are un manager priceput.

Te rog sa nu mai aberezi cand vorbesti de trecutul Stelei. Nu am eu un mare respect pentru Ministerul Apararii insa aceasta echipa a fost creata de Armata asa ca ramanem legati macar in mod spiritual de militari(ce naiba asta era si o porecla a echipei).

Nu stiu ce e mai trist in postarea ta,faptul ca incerci sa discreditezi istoria nostra sau faptul ca incerci sa ne convingi sa sustinem acest proiect fictiv inceput in 2000. Sa spunem ca,prin absurd,s-a inceput acest proiect in acel an,proiect prin care se nastea o noua Steaua. Noua Steaua a avut ceva performante la inceput(extraordinara a fost cu adevarat doar semifinala UEFA,in rest 2 titluri de campion sunt ceva normal la Steaua) insa cu timpul s-a asemanat din ce in ce mai mult cu patronul,o echipa care a ajuns sa fie fluierata unde altadata era iubita,o echipa care este sabotata din interior de cel care ar trebui sa o ajute,o echipa careia nu-i mai pasa deloc de suporteri si nici nu face mai nimic sa-i apropie(rezultate ioc,joc ioc,mentalitate zero).

Asa ca prietene,te rog sa te retragi de pe acest site. Acest site se adreseaza "fraierilor" care inca mai cred in mitul Stelei,nu neaparat doar Steaua 86,echipa iubita de romani pentru performantele din campionat dar mai ales pentru cele din Europa("performanta" noastra in Europa din acesti ultimi 3 ani inseamna umilirea noastra regulata de catre echipele mari ale continentului),o echipa care avea spirit de lupta. In acest sezon la Steaua am vazut spirit de lupta doar cand a fost vorba de dubla cu galata si meciurile din CL,in rest in campionat si cupa au fost mortaciuni. Ne cerem scuze ca nu vedem planul iluminat al lui Jiji,marele capitalist,insa poate cu trecerea timpului vom vedea si noi ce a fost in capul lui Jiji si ni se va arata acest maret plan.

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

@Reqviem

Acelasi lucru incerc sa-l spun si eu de mult timp.....poate tu insa exprimi mai bine totul.Eu unul sunt total de acord cu tine pentru ca inteleg ca acele vremuri apuse nu se vor mai intoarce si chiar daca ar pleca Becali am fii condusi de un patronat poate mult mai rau.

@predatorpulse7

2 titluri in 5 ani erau putine pe vremea cand ne bateam la titlu doar cu Dinamo,dar acum observi doar ca ne batem cu foarte multi si nu mai poti castiga meciuri doar ca te numesti Steaua.In general adversarii s-au intarit.

Edited by redondo

redondo,e foarte bine ca s-au intarit adversarele,asa ne dam seama de valoarea noastra,cand ne batem cu nu stiu cati si iesim invingatori. Nu mai folositi acest argument,pentru ca asa va fi de acum incolo,peste tot in Europa e din ce in ce mai greu sa iesi campion an de an insa ultimele 2 le-am castigat in fata a 2 rivale(de fapt o rivala si jumatate),dinamu si Rapid. In acei ani Timisoara,Cluj,Vaslui nu au contat decat in mod indirect,nu au fost contracandidati cu adevarat la titlul. Doar anul trecut si in acest an,au aparut si alte contracandidate in afara de dinamu si partial si Rapid.

Ma repet,ciobanul a ridicat stacheta,au venit alti baieti care au investit la alte echipe si au crescut nivelul campionatului. Ciobanul da din umeri si ne spune ca aia sunt mai buni,asta e,sa plecam cu totii acasa si sa ne obisnuim ca Steaua e o echipa de locul 2 sau mai jos de acum incolo. Becali a ajuns la limitele sale naturale daca pot spune asa,mai mult nu va investi(a si spus-o omul de atatea ori),peste antrenori tot se va baga si echipa va merge in continuare din rau in mai rau.

Sa fie ciobanul patron la acest club insa doar daca isi schimba caracterul si cred ca e prea tarziu pentru el. Imaginati-va cum ar fi un patron care investeste cam cat o face Becali,insa fara prostirea pe fata a suporterilor cu asa zisele performante(marea vrajeala din CL),fara umilirea antrenorilor si a jucatorilor,fara multumitul cu putin(locul 2 e bun pentru cioban pentru ca de acolo vine banetul)dar mai ales un patron care sa vina cu un plan si sa se tina de el,nu sa schimbe din mers cum face jijel. Abia astept sa scada coeficientul de tara astfel incat din Romania sa mearga doar prima echipa in preliminarii CL,poate asa vom avea si noi ca obiectiv locul 1.

Nu mai folositi scuza asta cu intarirea adversarelor ca devenim penibili. Steaua este o echipa care este facuta fara cap insa are atatia jucatori de nationala,jucatori care au jucat pe mari stadioane din Europa,fie in CL,fie in UEFA insa care nu se poate motiva in campionat si cupa,pentru ca stiu ca nu mai trebuie neaparat sa fie campioni ci doar sa iasa pe doi. Nici o echipa din campionat nu are lotul Stelei mai ales in zona aparare-mijloc,nici o echipa nu are asemenea experienta in Europa,nici o echipa nu are atatia sustinatori ca Steaua si totusi gafaim rau de tot pe toate fronturile. De ce? Asta e o intrebare la care va las sa va dati singuri raspuns.

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Ca sa intaresc argumentul lui redondo. In ultimii 5 ani am castigat 2 titluri si 2 locuri 2, am jucat semifinala de UC si 3 participari in CL, intalnit numeroase echipe din G18 si aducand Romania in top 10 la coeficienti intr-un procent unic de 46%, unic in Europa. Nu exista club romanesc sau est-european daca vreti care sa se apropie de aceasta performanta. Nu pot sa cred ca cineva care zice ca suporta Steaua de mic nu apreciaza un loc 2 obtinut in conditii de concureta sportiva si presiune media extraordinara, in conditile in care Steaua a oferit in paralel intre 8-10 meciuri de CL., care au taxat in mod normal echipa in turul campionatului producand un handicap in lupta pentru titlu. Nu mai vorbesc de caruselul accidentarilor si alte elemente de forta majora care ne-au fost impotriva.

In fact este evident pentru orcine are ochi sa vada, ca Steaua e singura care sa bate an de an la titlu in Romania. Asta e un lucru bun, dar costisitor, pentru ca nici o echipa nu poate sa tina acest ritm infernal la infinit. Ne uitam la Dinamo, Rapid, cum trag pe dreapta in liniste, isi aduna fortele is recupereaza accidentatii, trag aer in piet, ies repede din Europa si o data la 2-3 ani isi incearca si ele norocul la titlu cu Steaua, mai nou in grup cu reprezentant. Ideea e ca noi facem totul din mers, schimbam echipe, sisteme, strambam din nas si la locul 2, mai avem si tupeul sa zicem cat de negru e prezentul. Eu cred ca un an de pauza din CL nu ar fi decat benefic pentru a ataca cu mai multa forta obiectivele din sezonul viitor. Meciurile de CL te storc de energie iar rezultate precum cel cu Lyon si de moral. Mi se pare penibil sa compari echipe care nu joaca nici macar in UC cu Steaua. Pai no offence dar un loc 2 + CLGS valoreaza mai mult decat 2 titluri deastea mai mult votate prin presa si pe la comisii decat castigate pe teren. Dar cine vrei sa inteleaga?