fcsteaua.ro

Fiorentina - Steaua 0 - 0

227 posts in this topic

In afara de Zapata ,Goian si Radoi restu n`au treaba cu echipa,fotbalul sa nu mai pomenesc de UCL.Daca nu erau cei trei mai mult ca sigur luam o bataie urata si daca am fi avut un atacant care totusi sa dea gol chiar am fi castigat si meciu.

Totusi ma incanta titularizarea lui Bogdan Stancu in locu lu spartu ala de Arthuro si sper ca acesta sa devina atacantul de care avem nevoie.E inca tanar,dar trebuie sa avem incredere in el si sa`l sprijinim.Aseara am sperat pana in ultimu minut ca putem castiga,ca putem marca golul de care avem nevoie,insa nu a fost sa fie.....

Am fost penibili.

Penibil esti tu, sau te simti tu.. mai ales daca faci comentari de genul.

Da dom´ne, trebuiau scoti toti fundasii si bagati toti atacantii, si fiecare dintre acestia cu mama de manuta, sa-i sustina moral cand tre´ sa faca ce are de facut un atacant: s-o bage draq in poarta. Lovin ii tinea pe toti daca era vorba, ca era daruit, important era sa ne aruncam cu 9 jucatori in careul lui Frey.

Se mai spunea ca un antrenor mare aduce echipa adversa la 20 de metri de poarta, pentru ca pana-n poarta valoarea individuala a jucatorilor sa fie esentiala.. probabil se zicea asa la misto.

Nu stiu de pe ce cal o sa cazi tu cand rezultatele o sa-ti dea peste nas/cal.

Pana atunci discutiile se rezuma la MIJLOCASUL CENTRAL, dupa mine raspunsul la atatea dileme melo´dramatice pe aici.

@ MoWeed

Nici macar nu l-am bagat pe Lacatus la inaintare, sau sa-l trag la raspundere. Raman neutru si rezervat in ceea ce-l priveste pe Lacatus, antrenorul.

Corect, am jucat la astia de zeci de milioane acasa si le-am furat un punct. Au fost vremuri cand am batut echipe tot de banii astia (Dinamo Kiev) si ne-am furat singuri caciula in retur. Nu ar fi prima data. Nu e vina lui Lacatus ca Semedo a ratat cu seninatate, la fel cum nu e nici vina lui Prandelli ca Mutu a facut la fel, la ocaziile avute. Aici s-au completat...

Deja sunt satul de povestea cu "puteam sa castigam", la fel cum Sampdoria a scapat cu un egal nemeritat. Infrangerea e o chestiune clara, egalul e o chestiune clara si victoria e la fel. Nu exista niciun "daca" intre ele. Dezavantajul egalului asta e ca noi tot pe ultimul loc suntem.

Stii ce-i reprosez lui Lacatus? Faptul ca nu l-a bagat pe grec mai devreme, sa-l schimbe pe Stancu prin minutu 50-60, ca a fost mana moarta. Nu-s antrenor de meserie, dar in momentul in care un jucator e inexistent pe teren, il schimbi. Nu avem individualitati gen Ronaldo, care taia frunze la caini un meci intreg si te nenorocea cand iti era lumea mai draga, aparut de nicaieri. A facut tarziu schimbarile. Alea le faci sa schimbi ceva in echipa, sa schimbi tactica si o faci din timp, nu cand mai sunt 10 minute. Daca in 80 de minute n-ai dat gol inseamna ca exista o problema pe care e posibil sa nu o rezolvi in cele 10 ramase...

Edited by AndyQ

@AndiQ

Probabil s-a mizat pe faptul ca Stancu e un jucator mai rapid si mai tehnic decat grecul. In contextul in care italienii ne atacau ar fi fost o decizie foarte buna, doar ca jucatorii din defensiva ieseau cu mingii inalte la care Stancu nu avea nici o sansa.

Nu cred ca le-am furat noi un punct lor, ci mai degraba am pierdut doua.

Suntem pe ultimul loc, dar avem un avantaj in fata Fiorentinei prin faptul ca jucam celalalt meciu cu ei pe Ghencea. E abia etapa a 2-a, e devreme sa vorbim de ultimul loc

@MoWeed

Da, inca devreme sa ne razvratim, sa dam cu pietre in antrenor sau in jucatori.

Uite si varianta corecta: am pierdut doua puncte. Posibil sa le fi pierdut pe baza schimbarilor tarziu facute, zic si eu...

@AndiQ

Posibil, dar posibil sa le fi si pierdut datorita ratarilor unor jucatori

Varianta la fel de plauzibila.

Pai in cazul asta sarim din nou la gatul ciobanului, ca nu aduce jucatori de valoare. :)

Sau mai asteptam, poate iese valoarea din unu pe care-l avem. Pe mine ma nelinisteste absenta play-maker-ului. S-a dus Dica si nu s-a rezolvat nimic in privinta asta. "Nimeni nu-i de neinlocuit, dar de cele mai multe ori e nevoie de mai multe persoane pentru a inlocui una singura".

A aparut din nou ruptura intre compartimente, mai ales intre mijloc si atac. Mingile trec din aparare direct pe atac, fara constructie, la nimereala. Daca ne uitam, ocaziile Stelei au venit drept urmare a unei contre sau pe nimerita centrare din aparare catre varful Semedo, care fiind mult mai inspirat decat aerianul sau advarsal care-l marca, a iesit in evidenta... pana in momentul finalizarii cand "a calmat-o", nimic concret dintr-o actiune elaborata de atac, nicio faza scoala. Am fost mana moarta si la cornere, unde rupeam gura targului alta data.

Edited by AndyQ

In afara de Zapata ,Goian si Radoi restu n`au treaba cu echipa,fotbalul sa nu mai pomenesc de UCL.Daca nu erau cei trei mai mult ca sigur luam o bataie urata si daca am fi avut un atacant care totusi sa dea gol chiar am fi castigat si meciu.

Totusi ma incanta titularizarea lui Bogdan Stancu in locu lu spartu ala de Arthuro si sper ca acesta sa devina atacantul de care avem nevoie.E inca tanar,dar trebuie sa avem incredere in el si sa`l sprijinim.Aseara am sperat pana in ultimu minut ca putem castiga,ca putem marca golul de care avem nevoie,insa nu a fost sa fie.....

1.Avem mai multi jucatori de CL.Asta cu daca 'nu erau cei trei' e tare penibila,si United,de xemplu,daca lipsesc Ronaldo,Rooney si Ferdinand,sigur n-ar mai fi aceeasi echipa.

2.Stancu a jucat slab ieri.Arthuro,cu bune,cu rele(mai multe rele),e varf de careu,Stancu are cu totul alte calitati.E un fel de al doilea varf,care vine din spate.S-a vazut ca nu joaca mai nimic pe postul lui Arthuro,acela de varf impins...

Edited by DelPiero10

Prieteni,nu va mai amagiti si nu mai va agitati,Steaua nu va trece de grupe si nu vom bate la Lyon,cum doreste visatorul-sef Jijel Becatel. Nu o sa trecem pentru k nu avem calitatea necesara de la mijloc in sus pentru a ne bate cu aceste echipe mult mai bogate k noi iar la capitolul mentalitate suferim inca. Fiorentina,orice ati spunem,a fost o Sampdoria putin mai buna in atac,insa la fel de varza in aparare iar noi in loc sa incercam ceva in atac am stat mai mult de jumatate de meci aparandu-ne.

Oaie are pretentii dar are arici la buzunar,e un oligofren ce mai,acum cateva zile declara k doar Manchester si Bayern ne pot bate. Eu as mai adauga toate celalate echipe din urna 1 si urna 2,noi putem sa ne punem doar cu ultimele 2 urne si cateodata nici cu alea.

Apararea noastra e de CL si atat. Fundasii nostri centrali,in orice combinatie(Radoi-Goian,Radoi-Ghionea,Goian-Ghionea,si cand ma gandesc k mai avem si un rada) sunt cei mai buni din tara iar pe flancuri nu stam rau desi l-as prefera pe emeghara in locul lui Petre Marin. Singurul minus evident e k fundasii laterali nu prea urca,probabil datorita indicatiilor tactice.

Apararea k apararea,dar coeziunea unei echipe se vede de la mijloc in sus. E mai usor sa distrugi dar cand vrei sa construiesti trebuie sa actionezi k o echipa. De aici incepe buba. Mijlocul nostru de multe ori nu e mijloc,ci linia din fata fundasilor,fiind prinsi de multe ori in spate. Asta inseaman k ne betonam apararea insa ne sacrificam mijlocul si astfel ramanem cu 4 oameni rasfirati in jumatatea adversa,la mare distanta intre ei. In cele 4 meciuri tari din acest sezon(Vaslui,CFR,bayern,fiorentina),Steaua a pierdut clar de tot mijlocul,ba chiar a fost dominata de foarte multe ori,lucru innaceptabil daca te dai mare echipa.

Inteleg k Lacatus/Becali vor sa jucam pe contra-atac,insa cu aceasta tactica trebuie sa aiba jucatori super-rapizi care sa aiba o tehnica deosebita. Cu exceptia lui Dayro in anumite momente,noi nu avem asa ceva.

Cu ce jucatori vrem sa dam noi gol in CL? Dayro Moreno e un jucator valoros insa nu are cu cine sa combine plus k nu are maturitatea necesara pentru aceasta competitie,el este inca un copil,uitati-va la atitudinea sa din teren si o sa va dati seama de acest lucru. Culmea e k pe flancuri avem niste jucatori bunicei,insa ii folosim pe favoritii patronului din nu stiu ce motive,Banel si Semedo.

Banel e o nulitate din punct de vedere fotbalistic,jucatorul cu fuga si atat. Fara centrari bune,fara dribling,fara preluati corecte,fara nimic in afara de ambitia de a fugi. Si el e titular la noi meci de meci. Semedo e un jucator rapid insa care e bun doar pe dreapta(ieri a fost pus aiurea pe stanga) si marele sau dezavantaj e k nu are fizic,sufla vantul si il ia. Avem un szekely pe dreapta(jucator fenomenal cand joaca intr-o echipa bine sudata) si il folosim pe Banel. Avem un toja pe stanga si il folosim pe Semedo. Ce sa mai,culegem ce am semanat,adica noi noi am creat haos in atac si totusi vrem actiuni coerente.

Iar de atacul propriu-zis ce sa mai vorbesc. Stancu e bun doar cand joaca al doilea varf si cu un pivot in fata sa,dar ghici ce,singurul pivot adevarat kapetanos e tinut rezerva desi s-a simtit mai mereu cand a intrat iar noi oricum nu jucam cu 2 varfuri niciodata. Grecul nu le are in fata portii insa stie sa tina mingea si sa devieze mingea catre al doilea varf. Arthuro e o gluma,mereu impiedicat,mereu in contra-timp, o petarda de jucator orice ati spune. Situatia lui pedriel e incerta asa k eu ma intreb de ce nu il chemam pe neaga daca alti atacanti nu avem. Sau daca nu neaga alt jucator.

Steaua va iesi din grupele CL cand:

-Oaie va scoate banii din buzunar pentru niste mijlocasi care stiu sa faca ambele faze si pentru niste atacanti valorosi.

-cand Steaua va avea un singur antrenor nu un cuplu,si cand acel antrenor va avea o tactica mai curajoasa.

-cand jucatorii nostri vor fi bagati in teren doar dupa valoare nu dupa placul lui becali.

-cand jucatorii vor fi asezati in teren pe posturile lor,nu dupa nu stiu ce vizune a antrenorului (vezi cazurile toja mijlocas central,Bogdan Stancu pivot,Semedo pe stanga etc).

-cand jucatorii vor fi pedepsiti pentru indolenta din teren sau pentru forma lor proasta de catre Lacatus nu de Becali

-cand nu vor fi ignorati anumiti jucatori doar pentru k au intrat pe lista neagra a lui Becali.

Cam multe conditii si observati k becali e implicat in mai toate dintre ele. Trist,nu?

La final as vrea sa il felicit pe Mirel Radoi pentru spiritul sau de luptator,cum nu mai are nici un jucator roman la ora actuala. Si cand ma gandesc k acest jucator e injurat de atatia frustrati din tara doar pentru k nu au un asemenea luptator in ograda lor(chiar se potriveste cuvantul ograda in cazul rivalelor noastre,porumbeii albi din ghiulesi si castratii din groapa).

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

@ predatorpulse7

In sfarsit un comentariu detaliat si la subiect. Cine vrea sa te contrazica e asteptat la pupitru. Ai cam nuantat toate neajunsurile Stelei anului 2008, 2007, 2006, 2005... de cand e ciobanul la pascut pe gazonul din Ghencea.

Utopice planuri de schimbare, din pacate.

Si eu bat sunt de parere ca grecul trebuia jucat de la inceput, pus la treaba. Din punct de vedere tactic aici a gresit Lacatus, de aia nu i-a iesit decat un egal. Steaua putea bate Fiorentina cu o alta mentalitate si o alta asezare pe teren. Se putea realiza dupa pauza... dar sa-ti introduci pivotul veritabil in minutul 90+2 e de domeniul filmelor SF.

Edited by AndyQ

Bai fratilor scoatetii afara pe penibili astia de 14 ani care isi dau cu pararea.. ca sunt redusi mintal..Va rog eu ca deja nu mai suport..disper de fiecare data cand le citesc comenturile..Steaua a jucat aproape perfect aseara..poate chiar mai bine decat cu Galatasaray..Fiorentina este o echipa de 3 ori mia buna decat Galata..AM avut ocazii clare de gol..mult peste ceea ce a avut Fiorentina..Nu`i nimeni de vina ca Semedo n`a bagat macar una in poarta :noexpression: Sper sa si le fii pastrat cu Lyon. Oricum s-a vazut din preluarile lui extraordinare ca e un jucator de valoare..Pe langa el s-au remarcat Goian care vb lu Dragomir jaoca titular la orice echipa a omenirii, Ogararu a avut cel mai bun meci de cand s-a reintors la Steaua si Lovin a dat niste pase cu o acuratetze fantastica. La capitolul dezamagiri il pun pe Dayro care nu a facut nimic meciu asta si cred ca trebuia schimbat mai devreme si poate Bogdan Stancu dar el e d`abia la inceput..fata de Dayro care ma asteptam la mult mai multe din partea lui..Una peste alta eu zic ca daca ii bateam cu 3-0 nu se supara nimeni..Ei nu au avut o ocazie clara de a marca :blink: Sper ca ratarile din meciurile cu Bayern si Fiorentina sa se razbune si sa`i invigem pe Lyon forzateaua

Sper ca ratarile din meciurile cu Bayern si Fiorentina sa se razbune si sa`i invigem pe Lyon

Daca nu razbuna cu Lyon... se pot razbuna la anu', in aceiasi competitie... sau peste 2 ani, 3... 4... d.a.m.d. ca suntem obisnuiti cu asteptarea eterna.

@AndyQ

Una peste alta tot Lacatus e de vina pentru egal, eu nu inteleg ce ai tu cu Lacatus , cu acest antrenor care v-a dat peste nas tututor (tine minte cazul arthuro gen Stancu e mai bun , sa vazut aseara titular), pe tine stiu ce te nemultumeste : ca nu am atacat 90 de minute , ca Lacatus nu a bagat in teren pe cine ai vrut tu si cand ai vrut tu . Tipica mentalitate "daca " , ar trebui sa lasi aceste adaugari , si sa te gandesti ca acest "daca" iti da doar mica impresie ca era mai bine . Steaua aseara a aratat ca o echipa mare , care parerea mea a fost lipsita doar de sansa.

@ CreaTor

N-am nimic cu Lacatus. Parerea mea, la fel cum a fost si a ta, si e clar; gusturile nu se discuta, e urmatoarea: Lacatus trebuia sa-l joace pe grec mai repede. Asa zic eu si e dreptul meu sa cred lucrul asta. Nu am pus nici-un daca, cum pun cei care spun "daca Semedo nu rata", "daca aveam sansa". Cred ca ai mai multi de "daca" decat am eu, sau mi se pare?!

Nu ma iau de nimeni, dupa cum vezi sunt destul de linistit in comentarii si nu ma aventurez in a judeca antrenorul sau jucatorii. Doar imi expun parerea si ma gandesc cum era mai bine, ca de aia avem site-ul asta, sa ne dam cu parerea. Daca era facut doar pentru felicitari la victorie sau egal si injuraturi la meci pierdut... era mult mai monoton, zic eu.

Edited by AndyQ

un egal in deplasare cu o echipa care a investit in 2 luni cat Steaua in 5 ani nu poate sa fie un rezultat rau. ma intristeaza decizia de a-l scoate din lot pe arthuro. cred ca la sistemul pe care il jucam era mai util decat Stancu. iar Stancu... are deja 3 meciuri titular fara gol. in ritmul asta il da afara ciobanul si pe el in 2 saptamani. una peste alta am jucat bine. posesia a fost destul de echilibrata, ocazii au fost si aici si acolo, ramane senzatia ca jucam disparat. incercam sa inchidem cu 2 mijlocasi defensivi si sa atacam cu 3 jucatori ofensivi. nu avem liant intre ei. si pentru mine ramane obsedanta intrebarea "de ce mai bate Nicolita loviturile libere sau cornerele?". chiar asa, el e cel mai tehnic din lot?

Daca la inceput v-am catalogat ca fiind pesimisti pe toti cei care stati in fata monitorului si "analizati fotbalul", dandu-va mari meseriasi in ale fotbalului(marea voastra majoritate au acumulat "vasta" experienta din popularele jocuri "simulatoare de fotbal" sau de tip manager), oameni al caror aport la echipa voastra preferata consta in atacuri la "simbolul Stelei, marele nr 7"(pe care il desfiintati dupa fiecare meci pe toate site-urile), injurii si comentarii pline de non-sensuri si idiotenii, acum va consider niste dezaxati semianalfabeti care n-au nici o noima si nici o educatie, cunostinte fotbalistice 0 (zero!!!). Zmei la tastatura, miei in afara. Nu stiu cati ati trecut de 16 ani dintre voi si cati dintre voi joaca sau au jucat fotbal pentru vreun club.

Avem jucatorii pe care ii avem, am facut investitiile pe care le-am facut. Am reusit sa ajungem destul de sus fara investitii mari. Nu se pot aduce jucatori de "8 milioane (bucata)" pentru ca acestia ar strica atmosfera la echipa prin prisma salariilor evident mai consistente decat ale jucatorilor actuali.

Jocul merge relativ bine, ocazii sunt, trebuie doar sa avem putina rabdare si mingea va intra "in ate" :)

:offtopic:

Poate ar fi ceva "de schimbat" in politica de transferuri, constand in concentrarea pe achizitionarea de jucatori tineri si talentati de la echipe mici din primele ligi ale unor campionate puternice (ex: Franta, Anglia, Spania, Italia, Portugalia), jucatori in jur de 1-3 mil euro, jucatori pe care sa ii urmarim pe perioade mai mari inainte de un eventual transfer, nu sa-i achizitionam dupa urmarirea unui DVD cu cele mai bune faze... Personal,am remarcat un jucator american al celor de la Benfica, Fredua Koranteng Adu, momentan imprumutat la AS Monaco, jucator in varsta de 19 ani, poate evolua ca mijlocas ofensiv sau atacant.

Asta e doar o idee, asta in cazul in care se uita vreun oficial al clubului pe-aici...

:steagcruce: Mandru ca sunt Stelist!!! :steagcruce:

PS: Daca am jignit pe cineva prin prima parte a commentului meu imi cer scuze, dar din punctul meu de vedere "suporter stelist" si "trup si suflet pentru culori" au alta conotatie pentru suporterii "becalieni" care il contesta atat de vehement si de atata vreme pe Marius Lacatus, chiar daca are rezultate. In definitia din DEX, suporter = Persoanã care simpatizeazã și susține cu pasiune o echipã sportivã. Ma deranjeaza faptul ca modul in care marea majoritate a suporterilor sufera pentru Steaua e atat de similar "javrelor"..., adica injurand favoritii in loc de a-i incuraja. Suporterii Valenciei, Barcelonei si ai Realului au suportat de-a lungul timpului jucatori pe bani multi care dezamageau perioade mari de timp (ratari monumentale, autogoluri repetate, lipsa de idei la constructie), dar deh... aia sunt civilizati.. :(

meci bun!

Pacat de ratarile lui Semedo.

de acord, dar meciul a fost bun, mi-a placut totul ... in afara de unii "mega-antrenori" care posteaza aici care ma scot din sarite ...

Sunteti incredibili!!! deja ma scarbesc toate posturile voastre... in fiecare din voi zace un mare antrenor (noroc cu fifa managere)... voi vreti sa cuceriti Europa in 4 ani ? poate nu observati dar Steaua, Romania, Liga I sunt in crestere pe plan fotbalistic.. Jiji investeste bani frumosi in juniori, ceea ce ma foarte incanata...

In meciul cu fiorentina ne-a lipsit mijlocul (mai exact Mihaita Plesan)... si este si normal am jucat ceva de genu 6 aparatori si 4 atacanti! doi mijlocasi defensivi si doua extreme offensive!

mai intai avem nevoie de un antrenor si jucatori cu imaginatie care sa lase pasele lungi direct pe varfuri si sa joace la firul ierbii ... pase scurte si din prima...

eu sunt tare curios cum v-a arata Steaua in viitor cu: Pedrie, Stancu,Andrei Ionescu,Bicfalvi, Ochirosii, Tatarusanu, etc... tare m-as bucura daca oierul ar face o fapta buna si ar incerca sa il aduca pe Cristian daminuta iar in fotbal... cei de la Milan isi cam bat joc de el !!!

PS: Daca am jignit pe cineva prin prima parte a commentului meu imi cer scuze, dar din punctul meu de vedere "suporter stelist" si "trup si suflet pentru culori" au alta conotatie pentru suporterii "becalieni" care il contesta atat de vehement si de atata vreme pe Marius Lacatus, chiar daca are rezultate. In definitia din DEX, suporter = Persoanã care simpatizeazã și susține cu pasiune o echipã sportivã. Ma deranjeaza faptul ca modul in care marea majoritate a suporterilor sufera pentru Steaua e atat de similar "javrelor"..., adica injurand favoritii in loc de a-i incuraja. Suporterii Valenciei, Barcelonei si ai Realului au suportat de-a lungul timpului jucatori pe bani multi care dezamageau perioade mari de timp (ratari monumentale, autogoluri repetate, lipsa de idei la constructie), dar deh... aia sunt civilizati.. :(

daca cineva se simte jignit la spusele lui atunci cu siguranta tre sa isi revizuiasca atitudinea pentru echipa sa stea sa gandeasca cat sunt ei de stelisti... :noexpression:

Daca la inceput v-am catalogat ca fiind pesimisti pe toti cei care stati in fata monitorului si "analizati fotbalul", dandu-va mari meseriasi in ale fotbalului(marea voastra majoritate au acumulat "vasta" experienta din popularele jocuri "simulatoare de fotbal" sau de tip manager), oameni al caror aport la echipa voastra preferata consta in atacuri la "simbolul Stelei, marele nr 7"(pe care il desfiintati dupa fiecare meci pe toate site-urile), injurii si comentarii pline de non-sensuri si idiotenii, acum va consider niste dezaxati semianalfabeti care n-au nici o noima si nici o educatie, cunostinte fotbalistice 0 (zero!!!). Zmei la tastatura, miei in afara. Nu stiu cati ati trecut de 16 ani dintre voi si cati dintre voi joaca sau au jucat fotbal pentru vreun club.

Avem jucatorii pe care ii avem, am facut investitiile pe care le-am facut. Am reusit sa ajungem destul de sus fara investitii mari. Nu se pot aduce jucatori de "8 milioane (bucata)" pentru ca acestia ar strica atmosfera la echipa prin prisma salariilor evident mai consistente decat ale jucatorilor actuali.

Jocul merge relativ bine, ocazii sunt, trebuie doar sa avem putina rabdare si mingea va intra "in ate" :)

Poate ar fi ceva "de schimbat" in politica de transferuri, constand in concentrarea pe achizitionarea de jucatori tineri si talentati de la echipe mici din primele ligi ale unor campionate puternice (ex: Franta, Anglia, Spania, Italia, Portugalia), jucatori in jur de 1-3 mil euro, jucatori pe care sa ii urmarim pe perioade mai mari inainte de un eventual transfer, nu sa-i achizitionam dupa urmarirea unui DVD cu cele mai bune faze... Personal,am remarcat un jucator american al celor de la Benfica, Fredua Koranteng Adu, momentan imprumutat la AS Monaco, jucator in varsta de 19 ani, poate evolua ca mijlocas ofensiv sau atacant.

Asta e doar o idee, asta in cazul in care se uita vreun oficial al clubului pe-aici...

si l-ai remarcat recent pe acest "Fredua Koranteng Adu" ? n-o fi oare vorba de Freddy Adu, despre care se vorbeste cam de acum 6 ani ?!? da, exact, cam de pe la varsta de 12-13 ani a fost remarcat, s-a vorbit de el ca poate ajunge cel mai mare fotbalist al lumii si a semnat un super contract cu Nike (de ordinul zecilor de miloane de dolari), hm... cred ca sunt sanse "uriase" sa ajunga in Ghencea !!! :)))

Nu stiu ce relevanta are daca a jucat vreunu fotbal sau nu (personal am jucat, dar repet NU conteaza asta), nu stiu ce relevanta are varsta (personal am 24, dar cred ca si la 12-13 urmaream destul fotbal si puteam sa-mi dau cu parerea, intr-un mod cat de cat realist), cat priveste jocurile manager, crede-ma ca sunt cateva fff realiste (fm, un exemplu) si mai important decat asta au baze de date uriase, astfel incat de obicei cand se remarca un tanar fotbalist prin europa de ajunge toata lumea sa-l stie din auzite, cei care joaca manager cunosc deja mult mai multe despre el (varsta, nationalitate, inaltime, greutate, posturi pe care evolueza, etc).

Edited by malasorte13

si l-ai remarcat recent pe acest "Fredua Koranteng Adu" ? n-o fi oare vorba de Freddy Adu, despre care se vorbeste cam de acum 6 ani ?!? da, exact, cam de pe la varsta de 12-13 ani a fost remarcat, s-a vorbit de el ca poate ajunge cel mai mare fotbalist al lumii si a semnat un super contract cu Nike (de ordinul zecilor de miloane de dolari), hm... cred ca sunt sanse "uriase" sa ajunga in Ghencea !!! :)))

Nu stiu ce relevanta are daca a jucat vreunu fotbal sau nu (personal am jucat, dar repet NU conteaza asta), nu stiu ce relevanta are varsta (personal am 24, dar cred ca si la 12-13 urmaream destul fotbal si puteam sa-mi dau cu parerea, intr-un mod cat de cat realist), cat priveste jocurile manager, crede-ma ca sunt cateva fff realiste (fm, un exemplu) si mai important decat asta au baze de date uriase, astfel incat de obicei cand se remarca un tanar fotbalist prin europa de ajunge toata lumea sa-l stie din auzite, cei care joaca manager cunosc deja mult mai multe despre el (varsta, nationalitate, inaltime, greutate, posturi pe care evolueza, etc).

Omule virtual, este o distanta uriasa intre povestile voastre virtuale si jocul in iarba. Eu joc pe simulatoare inca de la fifa 2002, am jucat si fotbal, am mers chiar la o grupa de copii a Stelei si apoi am fost intr-un lot largit de-al lui Troi. Nu exista nici o asemanare, spun asta cu mana pe inima. Lacatus face minuni cu un lot de jucatori saracacios tare. Suntem beton in aparare tocmai pt ca ani de zile nu am reusit sa construim nimic, a trebuit sa ne aparam. Si de aici incolo, stop! Nimic nu merge. Asta pentru ca un mijlocas de valoare cu privirea sus si glezna tare, cu dribling cat sa scoata macar un adversar din joc, cu travaliu atat cat sa se intoarca la acoperire este greu de gasit si pt echipe cu bugete de peste 200 mil. Un varf poate fi cu adevarat peste puterile noastre. Este adevarat ca nu avem scouteri si o administratie ireprosabila, dar astea sunt structuri care se dezvolta in ani buni. Eu as incepe schimbarile cu Becali. Un tip cu mintea deschisa, acolo unde este aceasta pocitanie acum ne-ar ajuta extrem de mult.

e un american umflat de presa ... dupa toata mediatizarea care a avut-o s-a rasuflat. Daca nu mai reusea sa tina nivelu' de MLS ce sa mai caute sa joace in CL pt Steaua ... hai s-o lasam balta. Cre' ca l-ai vazut si tu pe vreun dvd cu 2-3 faze ... urmareste-l la joc sa vezi cate ii lipsesc