Marius

Steaua Bucuresti - Bayern Munchen 0 - 1 (0 - 1)

189 posts in this topic

Sugestii de "prim11" pentru miercuri?

Eu as merge:

Zapata

Ogararu Goian Ghionea P.Marin

Szekely Lovin Toja Semedo

Dayro Stancu

Desi sunt sigur ca vom juca cu 2 inchizatori sau cu Arthuro, iar unul din cei 4 Szekely/Toja/Semedo/Dayro iese din ecuatie. Sper sa jucam cat mai ofensiv, altfel nu avem sanse. Vorba aia, cea mai buna aparare e atacul. E valabil si pt meciul asta.

1x solist

Edited by CoRsSo

Va fi un meci FFFFFFFF Greu.Totusi sper intr-un egal cu toate ca o victorie ne-ar da un suflu imens.Forza Steaua!!! Hai Baietiiii!!!!

Am impresia ca de astazi s-au oprit pachetele "la liber" si au dat drumul doar la bilete simple, pentru cine intreba mai sus. Cu Bayern, doamne ajuta sa luam un punct macar, in TEMPLU sa fim tari, sa le aratam unde e casa noastra.

Imi este f.f. frica din punctul de vedere al spectatorilor....sper sa nu mai fie iar o gornofonie de nesuportat, sa cantam cu galeria cu totii. FORZA Steaua!!!

eu zic ca poate scoate un egal sau chiar o victorie..2-2 daca e egal si da Stancu si Semedo sau Banel si pt Bayern da 2 Podolski si daca o sa castige cu 1-0 da Stancu ..oleee...sper sa scoata toate cele 3 puncte.. :steag_cruce_invers: :steag_cruce_invers:

Arbitrul danez Claus Bo Larsen va conduce la centru meciul Steaua - Bayern Munchen, care va avea loc, miercuri, de la ora 21.45, în prima etapã a grupei F a Ligii Campionilor.

Larsen, în vârstã de 43 de ani, a mai arbitrat Steaua cu West Ham United, scor 2-0, din prima manșã a trului doi al Cupeui UEFA, sezonul 1999/2000.

claus_bo_larsen.jpg

Nu uitati sa va luati geaca groasa si impermeabila, sapca (caciula) pentru ca nu ne asteapta o vreme prea grozava :)

Miercuri - Ploaie - 80% Posibil Precipitatii - max.14 C min. 8 C (vremea.com)

Nu uitati sa va luati geaca groasa si impermeabila, sapca (caciula) pentru ca nu ne asteapta o vreme prea grozava :)

Miercuri - Ploaie - 80% Posibil Precipitatii - max.14 C min. 8 C (vremea.com)

un egal r fi super :steag_cruce_invers::steag_sah_mic:

La cum au jucat Baieti (Farul 1-Steaua 4)avem toate premizele ca putem chiar sa Castigam acasa cu Bayern,Dc nu am Putea?

~Sper ca stadionul sa fie full...si mi-as dori mult ca cetatenii sa nu mai sufle in gornetele alea de toata jena si sa candam cu totiii...gornetele alea strica tot ..mor cand le aud !!!FORZA Steaua!!!MEREU CAMPIONI

hey .. o intrebare . daca vin cu doi prieteni handicapati la meci , avem voie fara bilet ?... sa nu care cumva sa bat drumu de la Iasi degeaba :D ...

Suna la club, 021 411.46.56, nu veni la risc. Si sper ca nu faci glume proaste ci vorbeai serios. In mod normal, la tribuna 1, langa teren, este un piedestal pe care unele persoane cu deficiente locomotorii pot vedea meciul.

nu e gluma proasta :) .

chiar ieri am fost la Iasi - Otelul si`am intrat gratis , cica e lege ca ei au voie gratis + insotitor , de asta zic , sper ca si la Ghencea se respecta regulile ..

Argaseala a Declarat intr-o emisiune televizata ca Stadionul va fi Plin de Steaguri deoarece a stat de vorba cu Galeria :X

sper sa facem un meci memorabil si sa invingem sau sa facem macar un egal...o victorie este de vis..mai invingem si pe fiorentina acasa, egal in deplasare si gata..suntem in optimi :P

Anghel Iordanescu, in Evenimentul Zilei, despre prima "dubla" Steaua-Bayern. Dau un paste la intreg articolul.

Anghel Iordãnescu a rememorat povestea singurelor întâlniri dintre „roș-albaștri“ și multipla campioanã a Germaniei, disputate în urmã cu 36 de ani.

Echipele din fotbalul nostru s-au ciocnit de patru ori cu Bayern München, formație pe care Steaua o va înfrunta mâine, în prima etapã din Grupa F a Ligii Campionilor. În sezonul 1981- 1982, Universitatea Craiova a fost eliminatã de nemți în sferturile de finalã ale Cupei Campionilor, dupã 0-2 în Bãnie și 1-1 în Bavaria.

Cealaltã echipã din România care s-a înfruntat cu Bayern a fost chiar Steaua, care s-a aflat la un pas de un rezultat istoric împotriva nemților. Se întâmpla în martie 1972, în „sferturile“ Cupei Cupelor. Dupã o „dublã“ foarte echilibratã, în care s-au înregistrat douã remize, münchenezii s-au calificat mai departe grație golului înscris în deplasare.

„Ei ne-au rugat sã facem schimb de tricouri“

Anghel Iordãnescu, care atunci nu împlinise încã 22 de ani, dar era titular la Steaua, a rememorat pentru EVZ cele douã jocuri. Echipa lui Bayern era formatã din foarte mulți internaționali care au câștigat Campionatul Mondial din 1974 cu RFG, iar cu echipa de club au cucerit de trei ori la rând Cupa Campionilor Europeni, în 1974, 1975 și în 1976!

„La primul meci, de la București, a fost o atmosferã fantasticã și am reușit un meci memorabil, chiar dacã aveam în fațã echipa de aur a lui Bayern, cu Sepp Maier, Franz Beckenbauer, Uli Hoeness, Gerd Müller și alții. Tãtaru a marcat cu un șut din voleu direct la vinclu. Cred cã Sepp Maier n-a uitat nici acum acel gol. Am dominat, am avut și alte ocazii, dar nemții ne-au egalat la singura lor ocazie. Mie mi-a recidivat o accidentare și am fost schimbat în prima reprizã“, și-a amintit Tata Puiu.

„La München am avut din nou ghinion. Am avut douã ocazii mari, dintre care una a fost irositã de mine. Am greșit o preluare simplã, care m-ar fi ajutat sã scap singur cu Sepp Maier. Dupã meci, în tabãra lor era o fericire fãrã margini. La final, ei au fost cei care ne-au rugat sã facem schimb de tricouri. Bayern a tremurat și la București, și la München!“, a mai povestit Iordãnescu.

CUPA CUPELOR

Sferturi de finalã (tur) - 8.03.1972 - București

Steaua BUCUREªTI - FC BAYERN MÜNCHEN (RFG). . . . . 1-1 (1-0)

Marcatori: Tãtaru (18) / G. Müller (69).

Steaua: C. Haidu - L. Sãtmãreanu, Smarandache, Hãlmãgeanu, Cristache - Naom, Vigu - Pantea, Gh. Tãtaru, Iordãnescu (38, Aelenei), V. Nãstase. Antrenor: Valentin Stãnescu.

BAYERN: Maier - J. Hansen, Schwarzenbeck, Beckenbauer, Breitner - F. Roth, Zobel - U. Hoeness, E. Schneider (57, Krauthausen), G. Müller, Sühnholz. Antrenor: Udo Lattek.

Stadion: „23 August“; Spectatori: 35.000

Sferturi de finalã (retur) - 22.03.1972 - München

FC BAYERN MÜNCHEN - Steaua BUCUREªTI . . . . . . . . . . . . . . 0-0

BAYERN: Maier - J. Hansen, Schwarzenbeck, Beckenbauer, Breitner - F. Roth, Zobel - U. Hoeness, Krauthausen, G. Müller, Sühnholz. Antrenor: Udo Lattek.

Steaua: N. Coman - L. Sãtmãreanu, Smarandache, Hãlmãgeanu, Cristache - Negrea, Vigu - Pantea, Gh. Tãtaru, Iordãnescu, C. ªtefãnescu. Antrenor: Valentin Stãnescu.

Stadion: „Olympiastadion“; Spectatori: 40.000

Eu traiesc in Germania si mi-asi dorii f. mult o victoriei a Stelei.

Dar pentru asta trebuie ca echipa sa joace fara nici o gresala. Mai ales in aparare.

Mingea si Toni, Poldi sau Klose impreuna in apropierea careului sau in careu inseamna prea tirziu.

Va trebui o aparare avansata si foarte hotarita.

Hai Steaua! E greu dar nu-i imposibil.

~Iar va fi stadionul cam gol...cat or sa se mai vanda cam 3,4 miii!!! lasa sasi manance berbecali banii ca nu il duce mintea sa puna bilete mai accesibile si stadionul sa fie plin de suporteri stekei cei adevarati..iar vor veni numa cetateni spurcati~preturi mai accesibile-stadionul full-sprigin pentru echipa, banii tot aia ii incasa hapsanu ~PACAT !!!

Atat am de zis: Wisla Cracovia - FC Barcelona 1-0 (stiu ca spaniolii erau deja calificati, dar atentie n-au jucat cu rezervele), deci se poate baieti. Daca polonezii au fost in stare sa bata un colos al fotbalului european nu vad de ce noi n-am putea. Ce e mai presus Wisla decat Steaua?