Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Steaua și vinovãțiile istorice

34 posts in this topic

Fiecãrui mare jucãtor i se leagã câte o tinichea de coadã, dupã perceptul "nobody's perfect". ªi, culmea, microbiștii, îndeobște captatori de energii negative, selecteazã întâmplãri care aruncã umbre pe aureola starului.

Gheorghe Constantin, ce jucãtor emblematic! A prins echipa C.C.A. de aur, fãcând parte din pentagonala de atac a anilor '50; a fost mesagerul genetic al acelei generații spre epoca de început a Stelei (noua denumire a C.C.A.), mai puțin fastã, moment în care fostul "Crãcãnel" va deveni "Profesorul"; fapt rar, a realizat "hat-trick-ul ca golgeter al țãrii în perioada 1960-1962; a avut un joc de cap formidabil, ca stil de joc, și un joc cerebral ca tacticã; a fost primul fotbalist român care a marcat pe gazonul "Patriei Fotbalului", faimoasa Engliterra; s-a dovedit a fi și un antrenor bun, ocolit mereu de noroc, deși, într-un fel, a stat la originile Stelei Sevilliene, nu cu un loc 2 ocupat ca principal la echipa din Ghencea, ci prin atitudinea fãrã echivoc transmisã generalilor: "fãrã a bãga bani mulți în fotbal, nu veți realiza o performanțã notabilã" (îndrãzneala l-a costat postul); spre vârsta senectuții, inima sa de mare de stelist, la o complicatã operație în America, a stat ore în șir despãrțitã de trup, într-un frigider.

ªi știți cu ce a rãmas din aceastã epopee, demnã de un Ghilgameș, bravul nea Gicã(toți corifeii fotbalului românesc par desprinși din cavaleria Sfântului Gheorghe: Gicã I Constantin, "Gicu" (deși Nicolae în acte) Dobrin, și Gicã Hagi ? Cu renumele, cu inserții de reproș, de "ratangiul de la Oklahoma". La Olimpiada din Japonia, România fusese eliminatã de Ungaria, meci în care Constantin ratase un 11 metri (dupã ce coechipierii nu voisera a-și asuma o asemenea responsabilitate). "Doar așa lumea își mai aduce aminte de mine", reflectã trist nea Gicã.

Istoria s-a repetat în zilele turneului final Euro 2008, cu rãsfãțatul Mutu, abuzând din nou de aerele de vedetã balcanicã, în "grupa morții" (devenitã în etapa imediat urmãtoare "a defuncților"). Pe locul 4 pe ultima listã a golgeterilor din Italia, Mutu a strãlucit la Fiorentina, prinzând acolo vârful de formã (de unde vin și piramidele de euro). ªutul îi mergea, naționala de el depindea, pe colegi îi înjura, balonul îl aresta, lui nea Piți iarãși îi rãspundea. Într-atât de mult îi îngrijorase pe granzi forma de zile mari a cestuia, capabil de a rezova de unul singur un meci, încât unei bombe destabilizatoare i s-a aprins oportun fitilul, chiar înainte de primul meci din grupã: tam-nesam, Chelsea ar fi avut câștig de cauzã în "dosarul ierbii", iar demisul de atunci "il fenomeno Adriano" trebuia sã-i plãteascã un prejudiciu de imagine de 12 milioane euro.

Dezinhibatului în fața Laurei Andreșan i s-au atașat la ghetele personalizate crampoane de plumb. Zadarnic avocatul l-a asigurat cã totul e o "lucrãturã" machiavelicã a Cizmei locului de muncã, deja panica "ușurãrii" contului i-a paralizat iremediabil cristianele printre fundași. O strãfulgerare de Mutu avea sã se producã la o pasã înapoi neglijentã și pãianjenul lui Buffon va fi deranjat major (1-0 pentru câteva zeci de secunde- raTa-m-aș, din preaplin de bucurie temporarã de fotbal !). Va urma ca un Fatum, lovitura de pedeapsã (cã bine îi mai zice basarabeanul "pãlitura de osândã"). Rudimentarii fotbalului de la noi n-au auzit de importanța psihologilor, așa cã împotriva Italiei e desemnat sã execute Briliantul, un idol "italian" al Florenței (în caz de reușitã sã fie satanizat de toatã peninsula cã a nenorocit "brava squadra azzura"). A luat mingea și a promovat "struțo-cãmila" (un fel de scãrițã, cu șut ceva mai tare pe mijlocul porții) și numele de Buffon s-a transferat la Muticã al nostru. Se terminase totul: nu ne ajuta nici mãcar respirația gurã la Gurițã.

Mutu va rãmâne (cu mult mai vinovat decât Constantin în epocã) "ratangiul de la Berna". Despre berna atașatã pe sufletul nostru tricolor cui sã-i mai pese ?

Constantin Ardeleanu

Mutu este o bomba demult explodata...dar nu la fotbal...

Edited by FanSteaua4Life

Nu e cazul sa lovim in Mutu. Este singurul jucator al Nationalei care poate castiga un meci de unul singur. Desigur, iesirile sale extraspotive sunt intretinute de gunoaiele de presa in mod artificial, iar Mutu, in afara terenului un prostovan incurabil precum toti ceilalti fotbalisti, le accepta si probabil ca isi inchipuie ca e vreo mare vedeta.

Problema, fie ca ne place sau nu, este Piturca. Este un tip ranchiunos, un oltean increzut si vanitos (orgolios e prea mult), cu idei putine si fixe.

Cata vreme va fi selectioner Piturca si vom considera performanta participarea la CE si CM, nu vom avea parte de altceva, decat de pitzurcarii. Adica de ceea ce a fost la CE - ultima editie.

Explicati-mi si mie de ce sa il lasam pana la CM 2010?

De ce nu un antrenor adevarat, obligatoriu strain, care sa ii puna la punct pe "marii" fotbalisti Mutu & comp.?

Sau sa ii lase dracului in pace si sa formeze o nationala care SA JOACE FOTBAL, SA VREA, SA MOARA PE TEREN. Si sa avem de ce sa ii aplaudam, chiar daca uneori pierd!

@ Tupac Amaru

Partial ai dreptate , insa daca pe Mutu sa nu il blamam atunci pe cine ? Doar nu ne asteptam sa transforme Banel acel penalty . El si Chivu au fost impinsi in fata drept starurile nationalei , adica oamenii cu cea mai mare responsabilitate , oamenii care aduc sau pierd o calificare .

pai trebuie sa il blamam pe Piturca pentru ca noi nu am avut un Mutu si un Chivu pe teren ci un mijlocas stanga mediocru si puturos si un mijlocas la inchidere obosit din al doilea meci..de ce? pentru ca marele antrenor nu ii pune in valoare cum trebuie.sa il ia frate pe trica sa joace in banda stanga si sa bage pe Mutu acolo unde ii e locul. La fel si cu cocis..acu spune o tara intreaga ca e prost dupa ce el a jucat la nationala mijlocas aproape inchizator si el e atacant dreapta la echipa de club.

si mai trebuie sa il blamam si pentru jucatorii ce nu ar avea loc in nicio nationala europeana precum Nicolita, Petre sau Daniel niculae..

Uitati ce scrie pe onlinesport:

"Presedintele Federatiei Italiene de Fotbal, Giancarlo Abete, a anuntat, joi, rezilierea contractului cu Roberto Donadoni, dupa ce Squadra Azzurra a fost eliminata in sferturile de finala ale Campionatului European."

Deci la italieni, iesirea in sferturi e o contraperformanta.

In cazul Romaniei, simpla participare este absolut divina (si uite de-aia avem cele mai multe biserici pe cap de locuitor din Europa!). Si ne dorim sa se repete, din moment ce il lasam pe catastrofalul Pitzurca. Cel mai mult imi place lamentarea imbecililor din presa: cica "pe cine sa punem antrenor/selectioner?".

Hai sa facem noi propuneri de antrenori straini, Mircea Sandu si ceilalti granguri or avea alte treburi!

Edited by Tupac Amaru

"Presedintele Federatiei Italiene de Fotbal, Giancarlo Abete, a anuntat, joi, rezilierea contractului cu Roberto Donadoni, dupa ce Squadra Azzurra a fost eliminata in sferturile de finala ale Campionatului European."

In cazul Romaniei, simpla participare este absolut divina (si uite de-aia avem cele mai multe biserici pe cap de locuitor din Europa!). Si ne dorim sa se repete, din moment ce il lasam pe catastrofalul Pitzurca. Cel mai mult imi place lamentarea imbecililor din presa: cica "pe cine sa punem antrenor/selectioner?".

Hai sa facem noi propuneri de antrenori straini, Mircea Sandu si ceilalti granguri or avea alte treburi!

da este o contraperformanta pentru ca ei erau campionii mondiali, pe cand noi eram o echipa calificata la un turneu final dupa 8 ani.

da este o contraperformanta pentru ca ei erau campionii mondiali, pe cand noi eram o echipa calificata la un turneu final dupa 8 ani.

Asa, si ce daca eram calificati dupa 8 ani? Grecia cand a castigat nu mai avusese mai mult timp parte de un turneu final.

Asta e mentalitatea romaneasca, in loc sa mergem acolo sa facem tot posibilul sa castigam(chiar daca nu putem macar sa stim ca am incercat), noi ne multumim cu simpla participare.

Piturca trebuie demis pentru ca a demonstrat ca este limitat. Prin faptul ca nu a fost in stare sa elaboreze o alta strategie pe langa traditionala autobaza, Piturca a demonstrat ca nu este un antrenor extraordinar. O fi un antrenor bun, dar in contextul in care el trebuie sa lucreze cu alde Banel si D. Niculae ar trebui sa compenseze prin asezarea in teren, prin determinare. Exact asta ne-a lipsit la ultimul meci.

Totul era pierdut pentru noi si Piturca insista cu un atacant si 3 mijlocasi cu profil defensiv. Nici macar nu l-a mutat pe Chivu pe stanga pentru a-l avansa pe Mutu mijlocas. Nu a facut nimic si asta pentru ca nu a avut nici o idee...

Totul era pierdut pentru noi si Piturca insista cu un atacant si 3 mijlocasi cu profil defensiv. Nici macar nu l-a mutat pe Chivu pe stanga pentru a-l avansa pe Mutu mijlocas. Nu a facut nimic si asta pentru ca nu a avut nici o idee...

Prietene, Piturca nu e prost. Si nici nu a ajuns in ultimul hal, sa-i dictez eu echipa sau strategiile de joc. A rulat doar 16 din cei 23 de jucatori deplasati; oboseala s-a acumulat si jucatorii nu au mai obtinut ce si-au dorit. In concluzie, mai bine analizeaza toate situatiile posibile si toti factorii inainte sa scoti pe gura niste perle veritabile. Doar nu e degeaba Piturca antrenor, cu 30 pierduti in fotbal, si tu un simplu student, care se "gandeste" la fotbal in timpul liber.

Ei, poa' sa-mi explice cineva comportarea rusilor in seara asta ? Un singur sut pe poarta, si ala in minutul 88. Antrenor de valoare au, nu ? Sau ... n-ajunge ?

@JogaBonito

Este problema lui ca a rulat doar 16 jucatori; el si-a facut lotul daca stia ca unii luati nu pot de ce i-a mai luat?

Bine, raspunsul se afla in cresterea cotei pentru alte Moti sau Sapunaru care acum se pot lauda ca au fost si ei la un turneu final. Dar hai sa-l laudam pe Piturca si sa ne mandrim ca am participat la un turneu la care am fost printre cele mai slabe echipe si sa ignoram faptul ca Rusia a avut intr-un singur meci in sferturi mai multe suturi decat am avut noi in 3 meciuri.

Pai valoric SUNTEM printre cele mai slabe echipe prezente la turneul final. Cand vad ce solutii sunt propuse pentru a creste valoarea echipei (Bratu, Dnciulescu, Trica, jucatori de mana a 3-a care nici pantofii n-ar avea dreptul sa-i faca unor fotbalisti de top) imi vine sa rad.

Fratiorii mei, hotarati-va ! Hiddink e un mare antrenor sau nu ? Rusnacii n-au aratat nici un moment ca o echipa capabila psihic sa se mobilizeze. E vina antrenorului, nu ?

Edited by DanStan

@DanStan

Pe mine cel mai mult m-a deranjat faptul ca piturica s-a comportat ca un fricos. Daca jucam cat de cat curajos si cu determinare nu ma deranja infrangerea cu Olanda...tinand cont de diferenta dintre cele 2 tari.

Bratu, Danciulescu, Trica nu o fi ei mari jucatori dar oricum din punct de vedere ofensiv sunt peste Marius si Daniel Niculae sau Banel si Fl Petre.

Oricum asta cu valoarea este o scuza proasta. Multa valoare au jucatorii turci tinand cont ca in ultimele meciuri au jucat cu a 20-a optiune din lot. Ei s-au luptat pana in final si au reusit sa invinga echipe ca Cehia si Croatia cu niste jucatori net inferiori.

Asta vroiam si eu determinare, sa am senzatia ca macar am fost eliminati murind cu ei de gat... vroiam sa vad ca am venit si noi cu alt scop la turneul final decat sa jucam la egal si sa ne rugam la indirecte sau sa isi dea autogol olandezii.

Cred ca a fost clar pentru toata lumea ca in prima repriza cu noi olandezii s-au chinuit sa rateze; in contextul asta Piti al nostru nu face nici o schimbare pentru o formatie mai ofensiva

LE: hiddink e un antrenor mare; a reusit sa aduca Rusia unde nimeni nu o vedea la inceputul turneului final. Mai degraba decat lipsa de motivatie, rusii au pierdut pentru ca arshavin a fost complet anihilat de catre spanioli....

Edited by MoWeed

Am recitit articolul si mi-a ramas tot impresia initiala. Cred ca domnul Ardeleanu nu-l blameaza sau persifleaza pe Mutu ci mai degraba il compatimeste. Si daca e asa atunci are dreptate, Mutu si penalty-ul lui nu trebuie scosi tapi ispasitori.

Mde, stii foarte bine ca turcaletii au mai mult sange in oua decat romanii. Asta-i chestie de educatie. Turcii invata de mici ca pot obtine ceva doar daca se bat cu cutitele pe masa, indiferent de adversar. Romanu' mai intai se gandeste daca merita sa depuna vreun efort atunci cand adversarul e prea puternic sau cand si-a facut plinu'. Mentalitatea asta pote fi schimbata la nivel de club, daca se lucreaza mult cu jucatorii. La nationala, nici o sansa. Altfel, intre Turcia si Romania nu e mare diferenta. Doua echipe de doi bani.

p.s : Pai vezi ? Arshavin n-a existat = Rusia a facut figuratie. Mutu n-a existat = Romania a facut figuratie. Poa' sa fie ala supermega antrenor. Daca jucatorul-cheie e figurant pe teren echipa nu se pote autodepasi.

Edited by DanStan

@JogaBonito

1.) Este problema lui ca a rulat doar 16 jucatori; el si-a facut lotul daca stia ca unii luati nu pot de ce i-a mai luat?

Bine, raspunsul se afla in cresterea cotei pentru alte Moti sau Sapunaru care acum se pot lauda ca au fost si ei la un turneu final.

2.) Dar hai sa-l laudam pe Piturca si sa ne mandrim ca am participat la un turneu la care am fost printre cele mai slabe echipe si sa ignoram faptul ca Rusia a avut intr-un singur meci in sferturi mai multe suturi decat am avut noi in 3 meciuri.

Batem campii amandoi. Dar din lipsa de ocupatie, continui discutia.

1.) Unu la mana, selectia a fost facuta de mai multi oameni. Piturca are un staff competent, jucatorii au fost urmariti si "masurati" dupa fiecare joc, totul a fost facut dupa criterii profesioniste. Insa, tot Piturca a avut ultimul cuvant. Iar ca orice om, a facut si el 1-2 greseli si anumiti jucatori nu au dat randamentul scontat.

Doi la mana, aria de selectie. In afara de Steaua, partial Dinamo si Rapid vreo si 10 stranieri ce joaca la echipe de mana a doua, exceptie Chivu si Mutu, e inexistenta prietene. Tu ori refuzi sa crezi anumite chestii elementare si de bun-simt, ori traiesti in alta lume ca si Adita.

2.) Daca noi ne lamentam in grupa mortii, cu 2 puncte obtinute. Ce sa mai zic de Grecia? 0 p intr-o grupa relativ accesibila. Cehii, Muedezii, Polonezii, Austriecii, natiuni care nu au aratat nimic in grupe modeste, oare au avut asemenea iesiri ca si suporterii romani? Parcursul acesta la Euro a fost o lectie pt noi, ne-m aflat punctele forte si punctele slabe. Stim ce tactica sa adoptam pe viitor, in speta Cupa Mondiala din Africa (sau Germania/Anglia)

Si prietene, ar fi o greseala sa-l indepartezi pe Piturca acum. Daca dorim performanta la Mondiale, e ideal sa-l lasam sa-si duca munca pana la capat.

Edited by Joga Bonito

@Joga Bonito

Grecii nu au zis nimic pentru ca antrenorul ala e ca un zeu la ei in tara. E ca si cum noi ca stelisti ne-am apuca sa-l injuram pe Lacatus sau pe Ienei. Omul le-a adus un titlu european, e normal sa nu-l critice(desi te asigur ca sunt voci si pe acolo care sa-l critice)...

Si cat despre notoria "grupa a mortii" cred ca faptul ca nu a avut nici o reprezentanta in finala spune totul despre forma echipelor care s-au calificat mai departe din grupa....

La cupa mondiala din Africa(daca ne calificam, francezii nu o sa mai fie asa slabi ca in "grupa mortii" si cu sarbii niciodata nu ne-am descurcat) probabil vom iesi din grupe tinand cont ca vom fi prin a 2-a urna valorica si apoi ne va elimina cine stie ce echipa. Iar toata lumea o sa vada in asta o alta mare performanta....

Pai da selectia a fost facuta de Piturca impreuna cu secundul Iovan si cu fratii Becali pe principiul "giovanni ce mai intentionezi sa vinzi vara asta?". Alta explicatie nu vad pentru convocarea lui Moti, Sapunaru, Fl Petre, Banel, etc... sau pentru titularizarea unui fundas central mediocru ca Tamas cand il mai avea in lot si pe Ghionea. Inteleg ca aria de selectie este mica, tocmai de aceea nu poti lasa acasa golgheterul Romaniei sau sa pleci la turneul final fara nici macar un mijlocas ofensiv. Tocmai de aceea nu-l poti lasa pe Bratu(pe care eu nu-l suport) acasa mai ales in contextul in care singura noastra sansa sa dam gol era contraatacul.

Mie tot de marimea palariei lui Lacatus mi-e frica,despre transferul lui Dica.....sa- ajute d-zeu sa-i fie bine.

si..?????.dupa tine trebuie sa fim prosti Europei?

Edited by Marius

pai uite ca nu am fost prostii europei, au fost altii : austiecii, grecii sau polonezii, asta daca ne uitam la punctele stranse.

Hai sa nu ne mai legam de mutulica. Sa fim seriosi, chiar credea cineva ca asta poate sa marcheze din penalty ? Eu nu, si nici cei cu care am privit meciul. Toti au injurat cand au vazut cine urma sa bata penaltyul. Si pe buna dreptate. Asta e. Avem o nationala varza - de la seful FRF pana la ultima rezerva. Asta e adevarul, astea sunt rezultatele. N-am aratat nimic la CE, ci doar ca putem sa jucam cel mai urat fotbal. Franta - Romania e cel mai naspa meci din toate. Iar ala cu Olanda, ne-am facut de toata jena.

Las` ca merge.. tot cu pitzi inainti` ! De ce sa ne facem de ras doar la europene ? Tot asa si la mondiali ! Cu fl Petre, Banel, etc. Echipa de ... carbune !

Astia si la echipa Nationala se gandesc numai la bani?

Rusine! :thumbdown:

Si eu care credeam ca e onoare pt ei sa reprezinte Romania!...

Sign in to follow this  
Followers 0