horse37

Oops! Apare DNA-ul...

54 posts in this topic

Si cica daca se demonstreaza toata treaba, pe JJ il paste mititica pt 12 ani. Nu stiu cat e de bine.

E clar ca pentru multa lume e un lucru pozitiv ca ne curatam de un astfel de caracter. Dar pentru echipa noastra? Becali nu va vinde echipa unor investitori onesti si potenti financiar sau cu ceva interes... o va lasa nepotilor. Despre care nepoti nu putem fi siguri ce realizari vor avea la echipa... Totusi azi nu gandesc limpede si sper sa se faca dreptate, iar daca dreptatea inseamna inchisoare, inchisoare sa fie.

dr.adrian9

n-o sa apuci asa ceva ! n-a fost niciodata de cand este lumea !

Edited by flo2203

sper din toata inima sa intre Jiji dupa gratii. nici "nepotilor" nu le vor mai arde de Steaua, cand vor vedea ce a patit "unchiul". sper dar nu prea cred.

Prost cum e, insa e smecher si cum a scapat si din celalalte si din asta va scapa.E parerea mea acum D-zeu cu mila ce va fi va fi NOI TOT STELISTI VOM MURI. fular-campionii

Gigi nu o sa patzeasca nimic dar mie frica de depunctarea noastra chiar daca tot pe locul 2 vom fi va fi inca o pata urata in istoria Stelei

Edited by horse37

Daca cineva care stie multe, probabil gen Goga de la U Cluj care am inteles ca a fost sunat, declara clar si raspicat ce s-a discutat si care erau intentiile lui Becali, si se gasesc 2-3 astfel de exemplare, cred ca ar fi suficient. Iar ei ar ajunge eroi nationali.

Am vazut acum la TV ca l-au intrebat pe antrenorul lui U Cluj daca a simtit ceva in timpul meciului in legatura cu jucatorii lui, pai ce dracu sa simta, ca jucau pe bune. Deci, la noi institutiile juridice ale statului incurajeaza noncombatul si blatul. Eu nu vad aici vina lui Becali deloc. Eu ce ii reprosez lui este doar faza cu bagatul peste antrenor. Si de acord ca regulamentele sportive pedepsesc stimularea adversarilor, si aici nu putem fi depunctati pentru ca stimularea nu a avut practic loc, daca in regulament scrie ca se pedepseste si tentativa sau promisiunea, atunci da, altfel nu.

Luarea de mitã

Fapta funcționarului care, direct sau indirect, pretinde ori primește bani sau alte foloase care nu i se cuvin ori acceptã promisiunea unor astfel de foloase sau nu o respinge, în scopul de a îndeplini, a nu îndeplini ori a întârzia îndeplinirea unui act privitor la îndatoririle sale de serviciu sau în scopul de a face un act contrar acestor îndatoriri, se pedepsește cu închisoare de la 3 la 12 ani și interzicerea unor drepturi.

Acesti bani trebuiau dati pt o actiune privitoare la indatoririle de serviciu, adica sa le faca, adica sa joace ca sa bata, pt ca asta este scopul in fotbal, sa catigi sau dati ca sa nu castige. La Gigi se pune problema ca da bani ca sa castige U Cluj, ceea ce poate fi incriminat conform acestui articol.

ART. 145

Public

Prin termenul "public" se înțelege tot ce privește autoritãțile publice, instituțiile publice, instituțiile sau alte persoane juridice de interes public, administrarea, folosirea sau exploatarea bunurilor proprietate publicã, serviciile de interes public, precum și bunurile de orice fel care, potrivit legii, sunt de interes public.

ART. 147

Funcționar public și funcționar

Prin "funcționar public" se înțelege orice persoanã care exercitã permanent sau temporar, cu orice titlu, indiferent cum a fost investitã, o însãrcinare de orice naturã, retribuitã sau nu, în serviciul unei unitãți dintre cele la care se referã art. 145.

Prin "funcționar" se înțelege persoana menționatã în Alin. 1, precum și orice salariat care exercitã o însãrcinare în serviciul unei alte persoane juridice decât cele prevãzute în acel alineat.

Darea de mitã

Promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase, în modurile și scopurile arãtate în art. 254, se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

Fapta prevãzutã în alineatul precedent nu constituie infracțiune atunci când mituitorul a fost constrâns prin orice mijloace de cãtre cel care a luat mita.

Mituitorul nu se pedepsește dacã denunțã autoritãții fapta mai înainte ca organul de urmãrire sã fi fost sesizat pentru acea infracțiune.

Dispozițiile art. 254 Alin. 3 se aplicã în mod corespunzãtor, chiar dacã oferta nu a fost urmatã de acceptare.

Pana sa citesc codul penal credeam ca nu poate fi incriminat Becali, dar dupa ce l-am citit am realizat ca in functie de interpretarea care se da poate fi incriminat, numai daca exista dovezi clare in acest sens si numai daca jucatorii lui U Cluj pot fi incadrati la functionari. Aici este cheia, pt ca la functionari publici clar ca nu pot fi incadrati.

Din punctul meu de vedere nu mi se pare nimic imoral sau ilegal in ce s-a intamplat ieri, dar sper ca pe viitor sa nu mai existe chestia asta si sa nu mai stimulam pe nimeni, sa-i lasam sa joace cum vor ei si cu asta basta.

P.S. Mor acum cand aud la TV ca s-a facut dreptate ca a castigat CFR, dreptate pt cum a castigat cu Dinamo, rapid, Bistrita, Vaslui si u Cluj cu arbitrul. Mare dreptate. Dar asta e.

Pentru ca Becali sa fie gasit vinovat, trebuie aduse probe concludente, iar pe de alta parte DNA-ul are obligatia sa faca public modul in care a depistat aceste "manarii" financiare. Din cate stiu, probele lor s-ar baza pe ascultarea unor convorbiri telefonice din ultimele saptamani, fapt interzis de lege. Nu tin minte ca DNA-ul sa se fi autosesizat in ultima perioada in urma vreunei declaratii a ciobanului, ca sa-l puna sub observatie sau era deja, cine stie..

Ar mai fi varianta conform careia, in urma declaratiilor date de azi de cativa jucatori ai Universitatii, Becali sa fie gasit vinovat, dar oare cine e atat de smecheras incat sa depuna marturie impotriva acestui om ?

Una peste alta, e grav ce se intampla la Steaua din cauza acestui personaj mizer, dar ar fi foarte grav ca acei bani sa fie pierduti, pentru ca e lesne de inteles ca sunt ai clubului. Si acum stau si ma intreb, de ce oare acest departament anticoruptie nu ia masuri si impotriva celorlalti nemernici ? Oare sa fie Becali singurul vinovat ?

Vreau sa aud zornait de "clopotei" si prin alte parti, nu doar in Ghencea.

Eu mai mult decat atat, vreau sa vad ca zornaitul asta de clopotei de care vorbesti e macar o data facut cu folos. Iar daca se intampla prima oara in Ghencea, cu atat mai bine.

De ce sa gandim la modul "daca nu-i ia pe altii, sa nu-l ia nici pe-al nostru"? Ba sa-l ia. Ne intereseaza in primul rand binele nostru, nu raul altora.

Daca retrogradand as vedea Steaua fara cioban si l-as vedea pe Becali la puscarie as accepta demn sentinta. o putem lua de la capat...din pacate mi se pare imposibil scenariul din orice punct de vedere l-as privi

va dati seama ce rau a ajuns politica in Romania daca unora a ajuns sa le fie frica de Jiji?!!!....pai vin acum alegerile ,nu suna frumos:'Becali urmarit penal ....'?!!....toata treaba asta e un circ adica n ai voie sa umbli cu bani la tine pe strada?!!...problema lor ce faceau cu ei,poate se duceau la femei sau ii spargeau pe toti la cazinou....flagrant se chema daca dadeau banii alora de la Universitatea,aia era cu totul alta poveste....ce e grav ca Steaua nu are nici o vina in treaba asta...sper sa nu intre si UEFA pe fir ca am pus o atunci...

Cred ca Steaua va fi depunctata cu 6 sau 9 puncte doar ca sa fie data ca exemplu , si mai mult la misto avand in vedere ca tot pe 2 ramane ...asta ca sa arate Sandu ce mare conducator e el , cand de fapt e un fricos , si mafia e in floare , cred ca o sa fie depuctarea asta de "ochii lumi".

Am citit cateva declaratii de ultima ora ale lui Becali si observ ca pe marele voievod l-a cuprins teama. Pe de-o parte spune ca banii respectivi reprezentau un avans pentru un teren de 50 de milioane de euro, ca apoi sa afirme sus si tare ca Gigel Coman si Goga sunt "tradatori si nenorociti".

Nu ma surprinde lipsa de coerenta a ideilor, dar cel putin ar trebui sa taca, contrazicandu-se singur si vazandu-se incoltit din toate partile. Mai urat e ca Steaua face parte din acest joc murdar si va avea de suferit. Daca in urma cu cateva saptamani, Sandu (mentinut in functia de presedinte FRF datorita lui Becali) tinea parte Stelei in cazul "bricheta", acum domnul respectiv, cere cu vehementa depunctarea daca faptele se vor dovedi reale.

Cel putin Goga nu va calca in Ghencea si nu pot decat sa ma bucur pentru ca in partida de ieri a avut o prestatie suspect de jalnica. Asemenea jucatori nu merita sa imbrace tricoul ros-albastru.

Edited by cristian014

Cert e ca a gresit impardonabil Becali.Ce ma uluieste....atat de orbi sa fie ca nu si-au dat seama ca-s cu ochii pe ei.

Nu orbi, poate prosti. Cu un patron ca Becali, diplomatia lipseste cu desavarsire.

ce ma scarbeste pe mine, ca se ataca intr-o singura directie. daca eram intr-o tara normala, se investiga tot fotbalul si se taia si in stanga si in dreapta...

dar la noi statul finanteaza proiecte imobiliare conduse de unguri, campaniile electorale se fac din banii studentilor care se chinuie sa-si plateasca restantele.. si etc..

Sa nu piarda Steaua din tot scandalu asta sa piarda ciobanu asta e dorinta mea

@ TheSithLord

100 percent. :)

va mai aduceti aminte cazul CALCIOPOLI...cand juventus a fost retrogradata pe motiv de blat/uri..acolo a fost mana lu inter care nu mai castigase titlu de mult timp...si cum sa faca sa castige...a bagat`o pe juventus la blaturi...si cum parea suspect sa se ia decat d juventus , a bagato si pe Milan de ochii lumii..apoi inter a obtinut ce a vrut...O vorba de`a lu Pesotto suna ceva de genu ca.. internationale milano=federatia italiana de fotbal..

Acum Liga 1..dupa 2 ani de la reusita interului...apare CFR...care nu numai ca il are pe marele delegator de arbitrii , are si pe marii mitica si nashu alaturi...si mi se pare ca se incearca cam acelasi lucru care sa intamplat in italia...numai ca la noi o sa fie decat Steaua penalizata...ca restu sunt cu ei...parerea mea

Cel putin acolo a fost o actiune care a durat mai multe luni, timp in care s-au strans probe evidente in mai multe dosare si Juventus n-a avut cu ce sa se apere. Iar la noi in 2 zile se vrea retrogradarea Stelei.

pai da...dar si acolo a fost tot mana unei echipe de fotbal...ca si la noi de altfel...defapt la noi sunt mai multe...