Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Despre mentalitate

24 posts in this topic

Ieri dupa-amiaza, am intrat val-vartej in tara si am condus numai cu 140 spre Bucuresti ca nu cumva sa nu ajung la timp sa prind derby-ul. tin sa spun ca am cazut si eu in plasa si nu concepeam ca nu vom sarbatori cu fast chiar pe Dinamo titlul cu numarul 24. de unde aceasta idee? din obisnuinta de a fi mereu superiori, de a sti sa mergem drept inainte, de a infrunta orice greutate cu determinare si daruire. Pumnul pe care l-am primit in suflet aseara, m-a lasat ko, mi-a ridicat tensiunea cu multe puncte, dar m-a si pus in fata unui fapt implinit. Dinamo a fost ce trebuia sa fie Steaua, iar noi am fost prea putin. Ceea ce s-a distrus la Steaua in domnia lui ... (nu mai merita nici un epitet ci doar 3 puncte de suspensie) este mentalitatea.

Incet dar sigur ne-am transformat fara sa vrem si cine nu acepta ca standardul nostru s-a alterat sa-mi asculte argumentele si apoi sa le conteste. la nivelul conducerii nu cred ca mai trebuie multe argumente: Declaratii belicoase, butoane, prime, sampanii, pac-pac, ursul razboinicul, unsul, dumnezeul Stelei si asa mai de departe spre plus infinit. avem o conducere produs media, si acolo pe micul ecran se deruleaza viata ei. E vina noastra 100%: la inceput ne-am amuzat, l-am incurajat privindu-l cu ingaduinta ca pe un personaj savuros, mascota noastra versus placintarul coposel, shakira Borcea, Iancu jubba the hut etc. Grobianismul a inceput treptat, ca orice animal incurajat sa se dea in spectacol ... a excelat la acest capitol ajungand unde este acum, urat de noi suporterii adevarati, adulat de masa de lingai fomisti si inculti. De-acolo de sus s-a dat tonul mentalitatii paguboase: Prime fabuloase, contracte nejustificate, bonusuri pe sistemul, mi-a placut mie cum a jucat cutare, fac cum vreau io ca asa vreau io. Unde este managementul care ne-a adus pana la momentul veniri lui... 20 de campionate si 20 de cupe? Probabil ca Sfinxul se invarte in mormant ca un pui la rotisor, iar noi cei care simtim si stim, pentru ca avem ochii deschisi spre fotbalul adevarat, cum ar trebui manageriat un club ramanem doar siderati. Din pacate sfetnicii oierului au capacitate de intelegere redusa, camarila de veri lingai nu-i poate deschide ochii, iar managerii, presedintii si alte functii, sunt doar interpusi onorifici pentru imagine. Mihai Stoica a fost acelasi personaj mediatic cu iesiri colerico-isterice si realizari ce raman modeste. La nivelul banilor investiti, s-au creat putine si numai solutii pompieristice, de moment nu s-a gandit nici o strategie pe termen lung. Spuneti-mi un jucator care sa fie nascut si crescut ros-albastru. Nu avem lideri pentru ca nu creem caractere, absoult toti jucatorii de azi din lotul Stelei sunt importati, unii s-au adaptat la un anumit nivel, altii nu. Performanta lor cea mai mare este locul 2, cupa nu conteaza pentru ca e competitie de looseri, n-am castigat c-asa a vrut Dumnezeu si am avut ghinion, nu ca am scapat 3 contra 2 la 0-0 si am tras in fundas cand puteam face orice altceva. Dupa MM Stoica care a cocolosit jucatorii le-a luat apararea si in fata lui Jiji si in fata noastra a venit Adi Ilie, care pare sublim dar lipseste cu desavarsire. Lipseste nu pentru ca nu ar face treaba ci pentru ca este rece distant si nu stie sa ne prezinte realizarile sa fie activ, fara a fi penibil. A adus jucatori buni, s-a adunat ad-hoc o pepiniera care ar putea produce ceva in urmatoarea perioada dar pare fragil in fata ... Despre nea Vali Argaseala, argatul perfect irosim timp scriind, se stie care este utilitatea lui.

Revenind la jucatori, sunt la fel de vinovati ca si ... . Care este diferenta intre Banel care scotea Betis si rapid din UEFA si cel de acum? de ce Cristea si Badea au fost jucatori doar de cateva meciuri? de ce Dica este cand sublim cand ridicol? Indiferent ca a fost Zenga, Olaroiu, sau Lacatus problema persista. Cred ca singurul care a stiut sa-i motiveze mental pe jucatori si le-a redat bucuria de a juca fotbal a fost Protasov, restul pare ca mai mult i-au timorat, au pus presiune asupra lor. Mentalitatea paguboasa de merge si locul 2 , sa batem prin orice mijloace, adversarii au fost motivati financiar, prostii pe care le-am auzit chiar din gura alor nostri, si care poate ne-au costat titlul, avand in vedere ca Goian a stat pe tusa fiindca nu si-a tinut gura cand toti erau cu tunurile pe noi. Sezonul asta mai mult ca oricand mi se pare ca s-a vorbit prea putin pe teren si prea mult in fata camerelor si reportofoanelor. Acum 2 ani stateam in fata lui MM Stoica la Vaslui care clama cat il tineau rarunchii: A inceput hegemonia Stelei! 10 ani vom lua tiltul de acum incolo. hegemonia a inceput la nivel de prime-time si prima pagina. Suntem peste tot, oriunde sufocam prin prezenta noastra dar numai acolo unde ar trebui nu, adica pe terenul de joc.

Ce ar fi de facut? remaniere masiva a lotului fara nici o precupetire de efort , promovarea unor tineri, tintirea unor obiective indraznete dar nu imposibile, eventul pe plan intern, un parcurs cat mai lung in Cupa UEFA, si in scurt timp 2-3 sezoane vom fi acolo sus pentru mult timp.

Ce se va intampla probabil? se vor recicla niste jucatori sub contract cu varul jovani, mitea deja e pe teava, poate laurentiu rosu, se va vinde tot ce se poate pentru a acoperi deficitul financiar in cazul sumbru in care se va rata potul Champions League, probabil ca jucatorii straini imprumutati nu vor fi tinuti.

Ce putem face noi? Protestul nu l-a afectat, nu i-a deschis mintea, tot ce putem incerca este sa ne promovam in continuare traditia, istoria, sa incercam sa fim noi cei cu adevarat pentru a nu ne perverti si degrada. Sa nu ajungem 3-4000 de suporteri la un meci, sa incercam sa-l evitam cat mai mult oriunde pentru ca din media s-a nascut de media va muri. Ignorarea lui inseamna moartea lui.

In union we stand! asta este arma care ne va scoate din negura din care ne zbatem, care a inceput pe River side stadium si va mai continua atit timp cat ... rage pe sport.ro, realitatea TV, antena 2-3, Pro TV, etc cu pauze doar sa-si incarce mobilul si sa-si retuseze machiajul.

Vom ramne superiori daca nu vom ajunge sa ne bucuram ca suntem pe locul 6, dar ii scoatem pe Dinamo din cursa pentru titlu, sau ajungem sa uram restul echipelor pentru ca vin la noi acasa si ne bat cand vor, sau ca stam la tragerea la sorti a cupelor europene cu batista la ochi ca am cazut cu pescari, suedezi.

Intotdeauna superiori

alex (keluboss)

super frumos! bravo! total deacord cu tine!

vedetismul ne-a adus unde ne-a adus! si cand spun de vedetism vorbesc de toata lumea de la Steaua din timpul prezent sau trecut. poate ca emblema e prea grea si unora le ia mintile.

am spus-o si eu,niciodata Steaua nu a stiut sa se apere,era normal sa pierdem aparandu-ne,cibanul a facut echipa,e trist si dureros dar Laca accepta orice compromis numai sa ramana in Ghencea si nici nu pot sa-l condamn,esecul de aseara se datoreaza unui cumul de factori negativi si bolnavi

-mentalitate de arbitru(daca ai gresit o data in fata Stelei acum trebuie sa repari greseala la orice meci arbitrat cu ei)

-cateii simulau orice contact existent si inexistent,alergau si faultau haotic,ciobanestii germani au fost caini dingo infometati,lihniti dupa bani

-durerea in ....a lui Dica,seninatatea abordata fata de acoperisul unui potential egal si a multor "fotbalisti"

-linistea lui Laca,pana a constientizat ca el chiar pierde titlul din mana

-comanda ciobanului privind primul 11 ultra-defensiv

multumesc pentru intregul articol,uite ca mai exista si Stelisti ca tine,motiv pentru care m-am si inscris in A.I.S.S.

am spus-o si eu,niciodata Steaua nu a stiut sa se apere,era normal sa pierdem aparandu-ne,cibanul a facut echipa,e trist si dureros dar Laca accepta orice compromis numai sa ramana in Ghencea si nici nu pot sa-l condamn,esecul de aseara se datoreaza unui cumul de factori negativi si bolnavi

-mentalitate de arbitru(daca ai gresit o data in fata Stelei acum trebuie sa repari greseala la orice meci arbitrat cu ei)

-cateii simulau orice contact existent si inexistent,alergau si faultau haotic,ciobanestii germani au fost caini dingo infometati,lihniti dupa bani

-durerea in ....a lui Dica,seninatatea abordata fata de acoperisul unui potential egal si a multor "fotbalisti"

-linistea lui Laca,pana a constientizat ca el chiar pierde titlul din mana

-comanda ciobanului privind primul 11 ultra-defensiv

multumesc pentru intregul articol,uite ca mai exista si Stelisti ca tine,motiv pentru care m-am si inscris in A.I.S.S.

sunt mandru ca sunt stelist si sunt fericit numai cand bate echipa mea nu ca alti care se bucura nu mai cand ia Steaua bataie mi e mila de voi

Cred ca e primul articol, dupa meciul de aseara, care nu da in patetisme. Felicitari!

Cit priveste disparitia gibonului, mi se pare o chestiune utopica. Si cred ca inainte de a da vina pe jucatori, pe antrenori, pe maseuri, doctori, teren, arbitrii, spectatori etc, trebuie sa-l luam la tinta pe cioban. El e singurul vinovat pentru lipsa de profesionalism care domneste la Steaua. Iar cind conduci un club de fotbal ca un imparat bolnav mintal, nu te poti astepta la rezultate, continuitate etc.

Eu nu astept minuni de la Cluj, miercuri, (din partea unei echipe retrogradate - ce penibil) sau din alta parte la anul', peste doi ani, peste zece ani. Singura minune, pentru mine, ar fi sa aud intr-o zi "Becali a vandut Steaua".

Singura minune, pentru mine, ar fi sa aud intr-o zi "Becali a vandut Steaua".

Becali nu va vinde niciodata Steaua, cel mult o va dona, asta ca sa scape de impozite.

"Comunicat de presa

FC Steaua nu a intentionat niciodata sa ia masuri drastice impotriva reprezentantilor presei, considerand ca cel mai bun mod de a colabora este acela bazat pe respect. Cu toate acestea, ne vedem nevoiti de a ridica acreditarile cotidianului Gazeta sporturilor, care, in urma partidei Dinamo - Steaua, pe care echipa noastra a jucat-ocu maxima seriozitate si responsabilitate, a tratat clubul nostru intr-un mod lipsit de respect, publicand, pe prima pagina, un titlu de-a dreptul jignitor. Astfel, incepand cu ziua de luni, 5 mai 2008, FC Steaua ridica acreditarile ziarului mai sus amintit, urmand ca reprezentantii acestuia sa nu mai aiba acces la conferintele de presa si partidele disputate de Steaua pe teren propriu.

FC Steaua Bucuresti "

Nu e off-topic, e tot despre mentalitate; un lucru care trebuia facut de mult, nu sa stam ca boii si sa ne luam tomate si oua stricate in freza de la toti vandutii presei... prea tarziu totusi...

Ai dreptate ce zici , insa nu avem ce face , trebuie sa mergem inainte si sa speram ca Adi Ilie a citit articolu tau vis-a-vis de restructurarea echipei si de promovarea celor tineri. Ar fi cazul sa plece Nicolita(si-a luat tiganu fitze ca sia facut casa si are bani) Lovin(e prost de cand il stiu) Badea(2 goluri cu standar liege si..pauza) Pepe Moreno(e lent , nare viteza , seamana cu V.Iacob) Habibou(se impiedica singur de propriile picioare) Dayro(nare forta , face doar floricele) Mendoza (Nu mai este cel care era la Bruges, e doar o fantoma batrana care nu rezista mai mult de 1 repriza) ,Neaga (e un nesimtit nu baga material deloc asteapta sa ii vina mingia pe tava) , corectati-ma daca mai este vreun jucator . Si apropo de meciul cu Dinamo , ca tot a declarat Adi Ilie ca jucatorii lui Dinamo si-au dorit mai mult sa castige! PAI CUM BA aia si-au dorit mai mult decat noi , cand noi jucam pentru TITLU si ei pt NIMIC????? Deci va dati seama cainii au jucat pt nimic si si-au dorit mai mult , iar noi jucam pentru TITLU si nu ne-am dorit asa de mult!! Cand vor juca cainii pt titlu cu noi 4-0 ne da , pentru ca va dati seama , isi doresc de 2 ori mai mult ca doar joaca pt titlu nu pentru nimic!

Edited by unuspecial

Un articol interesant, ale carui concluzii le impartasesc in mare parte.

Aseara insa vinovatul principal a fost Lacatus, nu trebuie sa ne ascundem dupa deget. Sa fii surclasat tactic , pentru ca realmente asta e cuvantul, de probabil cel mai penibil antrenor din Liga 1, Cornel Talnar, e inadmisibil.

La actualul lot, chiar si cu accidentari sau suspendari si dincolo de blazarea sau limitele unora sau altora dintre componenti, trebuia sa distrugem aseara Dinamo, la fel cum trebuia sa demolam acum o saptamana Timisoara.

"Ce ar fi de facut? remaniere masiva a lotului fara nici o precupetire de efort , promovarea unor tineri, tintirea unor obiective indraznete dar nu imposibile, eventul pe plan intern, un parcurs cat mai lung in Cupa UEFA, si in scurt timp 2-3 sezoane vom fi acolo sus pentru mult timp."

Pleaca Banel din primul ''11" vine Karamyan.

Iese Neaga vine Szekely.

Dica si-a jucat ultimul meci in tricoul Stelei. Intra Dayro.

Vine Bogdan Stancu, pleaca Badea.

Pleaca Lovin, intra Plesan sau un alt mijlocas valoros.

Avem si o echipa de tineret pe care se poate miza. Asta e, anul asta am fost aproape. La anul vom iesi cu siguranta campioni. In eventualitatea in care CFR va juca in Liga. In campionat se vor plafona, vor ajunge ca si Dinamo din sezonul asta. Vor simti si ei povara toamnei C.L., povara ce noi o purtam de vreo 3 ani incoace.

Dar totul nu e pierdut! Am o presimtire ca "U" va face egal cu franarii.

Spre 24!

@Piece

Nu numai Laca e vinovatul. O mare parte din vina o poarta si jucatorii. Era un moment critic si au cedat. Sirul de meciuri fara infrangeri si uzura si-au spus cuvantul. Nu sunt roboti, au si ei o limita.

Si mentionez ca Talnar nu a avut nici un merit. dinam0 a jucat cu ambitie.

E normala victoria spurcatilor. Noi am jucat 12 finale in returul asta. Ei una singura. Dar roata se intoarce.

Edited by Joga Bonito

Nici o echipa din Romania nu merita titlul de campioana . Nici o echipa din Romania nu va face mare lucru in cupele europene ( CL si Cupa UEFA ) . Nu avem conducatori competenti si nici jucatori valorosi . Prefer sa fiu o zi leu in jungla decit gaina filfizoana o viata intreaga .

Simt multa frustrare in jur . E inutila si neaducatoare de progres . Cind vom scapa de ciobanul de Gigi Becali , Steaua va avea sansa sa creasca . Pina atunci vom sta in mediocritate , cu antrenori modesti gen Olaroiu , Hagi si Lacatus ; cu jucatori si mai modesti gen Nicolita , Nesu , Lovin sau cu unii jucatori super blazati gen Dica si Neaga

Felicitari pt articol.Este intru totul adevarat...pana nu scapam de maimutoiul din varful conducerii,ne vom chinui an de an cu gandul ca la victorii sau infrangeri "a fost mana lui Dumnezeu"...

Sper sa pind ziua cand vom fi numiti Steaua Show

Si ziua cand oieru nu va mai fi la Steaua

Forza Steaua si la bine si la rau Niciodata nu o sa ma bucur ca Steaua pierde ca altti frustrati ... care daca pierde echipa lor da prin asta e ceva anti Steaua mor de fericire ...

nu vreau sa sterg cu buretele tot ce a fost bun in acest retur.raman totusi 10 victorii in care chiar daca nu au aratat o forma extraordinara totusi au castigat.

nu vreau sa il critic pe Lacatus pentru ca el este o parte din Steaua.ma intreb totusi ce a facut Dayro de nu este jcuat titular.astept sa castigam cu buzaul.nu cred ca CFR va pierde cu "u" Cluj deoarece cred ca acest rezultat se cunoaste deja.incerc sa nu jignesc jucatorii si nici pe Lacatus.totusi Banel cred ca are o problema si nu cred ca trebuie sa fie fortat la nesfarsit.la Steaua se vede lipsa unui conducator de joc.de asemenea viteza de joc este un capitol la care nu excelam.trebuie adusi jucatori de care Steaua chiar are nevoie si trebuie sa fie vanduti Badea, surdu si altii.Lovin mi s-a parut okey la unele meciuri, cu CFR a facut un meci bun dar cred ca personalitatea lui lasa de dorit.Dica incearca dar nu prea mai poate.Radoi nu are cum sa fie un lider pentru ca joaca prea in spate si nici nu are calitatile sa o faca.mendoza nu a jucat mai nik in ultimile meciuri dar este un jucator care da centrari bune.cred ca mendoza s-ar putea sa aiba o problema si cu viata extrasportiva.pepe moreno este un jucator umil care joaca pentru echipa si care a marcat goluri utile.Steaua a pierdut aseara pentru nu a stiut cum sa joace.cand joci la egal fotbalul te pedepseste.au castigat cei care au incercat sa joace.Steaua a incercat sa joace cand era deja 2 la 0.

aseara am fost foarte amagit de ce s-a intamplat si cred ca nu am fost singurul.pacat ca am dat cu picioru unui retur bun si ca aqm suntem la mana CFR-ului.

forza Steaua !!! si sper sa nu mai traiesc asa ceva.

Ai dreptate ce zici , insa nu avem ce face , trebuie sa mergem inainte si sa speram ca Adi Ilie a citit articolu tau vis-a-vis de restructurarea echipei si de promovarea celor tineri. Ar fi cazul sa plece Nicolita(si-a luat tiganu fitze ca sia facut casa si are bani) Lovin(e prost de cand il stiu) Badea(2 goluri cu standar liege si..pauza) Pepe Moreno(e lent , nare viteza , seamana cu V.Iacob) Habibou(se impiedica singur de propriile picioare) Dayro(nare forta , face doar floricele) Mendoza (Nu mai este cel care era la Bruges, e doar o fantoma batrana care nu rezista mai mult de 1 repriza) ,Neaga (e un nesimtit nu baga material deloc asteapta sa ii vina mingia pe tava) , corectati-ma daca mai este vreun jucator . Si apropo de meciul cu Dinamo , ca tot a declarat Adi Ilie ca jucatorii lui Dinamo si-au dorit mai mult sa castige! PAI CUM BA aia si-au dorit mai mult decat noi , cand noi jucam pentru TITLU si ei pt NIMIC????? Deci va dati seama cainii au jucat pt nimic si si-au dorit mai mult , iar noi jucam pentru TITLU si nu ne-am dorit asa de mult!! Cand vor juca cainii pt titlu cu noi 4-0 ne da , pentru ca va dati seama , isi doresc de 2 ori mai mult ca doar joaca pt titlu nu pentru nimic!

adu ba tu jucatori daca nu iti place Dayro tu inseamna ca nu sti fotbal zimi tu inca 2 jucatori din Romania care sunt folositi mijlocasi si in 6 meciuri cat au jucat au dat 3 goluri ... pepe e singur in atac si ce face face foarte bine chiar daca si pe mine ma enerveaza si eu mias dori sa dea 100 goluri Neaga alearga isi da sufletu atat poate nu e folosit pe postu lui pe postu lui e Dica... mendoza nuti convine ca jumate din goluri Stelei au plecat din centrarile sale ...

Nicolita Banel Surdu(pe care am ajuns sa ma rog s aintre in teren in locu lu jardel) Dica

... vreau in ultimu meci sa il vad pe rada jucand a venit a jucat turu a suportat ifosele tiganului nea adus si 3 puncte si nu i sa mai dat vreo sansa...

vreau pe bicfalvi si Ochirosii in teren in urmatoru an si un contract de 2 mil pe an pentru Oleg Protasov :)) si nici macar nu sunt aproape de craciun

Aseara am fost extrem de dezamagit si poate chiar putin iritat de atitudinea unor jucatori....dar apoi ,mi-am dat seama ca romanii nu au stiut sa mai joace meciurile cu miza ,cel putin din 90' inspre vremurile care le traim astazi... desigur multi or sa spuna ca am eliminat Valencia,Betis sau alte echipe care nu imi vin in minte acum ,dar stim cu toti cum am eliiminat acele echipe (la Sevilla ,Betis ratand cateva ocazii cum rar se vad ,iar noi marcand 3 goluri cam din tot atatea suturi la poarta....iar de Valenicia ce sa spui...ai nostri mai nou se vaita de terenurile de pe la Bistrita sau Buzau ) teoria mea e simpla, Steaua nu mai stie sa joace cu tupeu si daruire ...Tupeul si daruirea find caracteristicile de baza ale echipei pe care o iubim cu toti , echipei care se numeste Steaua Bucuresti,dar nu si caracteristicile jucatorilor care sunt in aceste momente la echipa noastra(exceptie Radoi).Eu cred ca Mirel s-a saturat sa fie singurul care pune osul pt Steaua,cred ca s-a saturat sa ii vada pe unii imbracand acelasi tricou rosu-albastru ,ca si el,cand acestia nu il merita ....dar sper din tot sufletul ca Radoi sa ramana la Steaua (cu toate ca el merita sa joace si afara )Totusi meciul de aseara ar trebui sa fie tratat ca sfarsitul unei generatii si inceputul unei alteia...ar trebui sa plece Cernea,Goian,Nesu,Petre Marin,Baciu,Banel,Lovin,Surdu,Dica,Badea,

si cred ca ar trebui promovati Cezar Lungu,Alexandru Iacob,Tudose de la Buzau,Bicfalvi Ochirosii chiar si altii...

Cu Steaua la bine si la rau ...Mereu Superiori

Edited by sauce

Tarfele campionatului romanesc(mizerabilii adica...) si-au dat din nou arama pe fata aseara...

A fost imaginea imensei lor complexitati pe care o poarta in spate de o lunga perioada de timp.

S-a demonstrat (daca mai era cazul!!!) felul in care s-au prostituat acesti onanisti in meciul cu cefere, la fel ca ''prietenele'' lor rapidiste...numai si numai dupa ce au acumulat in decursul anilor aceste frustrari care nu le dau pace si ii fac-si pe unii si pe ceilalti-sa staea capra in fata unei anumite echipe in detrimentul Stelei!

De fapt, sunt atat de limitati incat, ieri, nu aveau altceva de facut decat sa ne spuna din nou, prin vocea ofiterului de presa, cum Steaua a avut mult noroc, un adevarat ''bulan'' la tragerile la sorti( bineinteles, ineptiile cu care m-am obisnuit)...plangandu-si frustrarea si dand din colt in colt de necazul care i-a napastuit pe ei, pe ''cei mai mizerabili dintre mizerabili''...Asta este echipa mizera din Stefan cel Mare si admiratorii ei de kkt( pentru ca suporteri, fani -nu pot sa le zic, ultrasi nici atat!) cu care ducem o lupta de 6 decenii si din aceasta cauza eu ma voi considera in raport cu ei INTOTDEAUNA SUPERIOR !!! fularultras

"Ce ar fi de facut? remaniere masiva a lotului fara nici o precupetire de efort , promovarea unor tineri, tintirea unor obiective indraznete dar nu imposibile, eventul pe plan intern, un parcurs cat mai lung in Cupa UEFA, si in scurt timp 2-3 sezoane vom fi acolo sus pentru mult timp."

Pleaca Banel din primul ''11" vine Karamyan.

Iese Neaga vine Szekely.

Dica si-a jucat ultimul meci in tricoul Stelei. Intra Dayro.

Vine Bogdan Stancu, pleaca Badea.

Pleaca Lovin, intra Plesan sau un alt mijlocas valoros.

Avem si o echipa de tineret pe care se poate miza. Asta e, anul asta am fost aproape. La anul vom iesi cu siguranta campioni. In eventualitatea in care CFR va juca in Liga. In campionat se vor plafona, vor ajunge ca si Dinamo din sezonul asta. Vor simti si ei povara toamnei C.L., povara ce noi o purtam de vreo 3 ani incoace.

Dar totul nu e pierdut! Am o presimtire ca "U" va face egal cu franarii.

Spre 24!

@Piece

Nu numai Laca e vinovatul. O mare parte din vina o poarta si jucatorii. Era un moment critic si au cedat. Sirul de meciuri fara infrangeri si uzura si-au spus cuvantul. Nu sunt roboti, au si ei o limita.

Si mentionez ca Talnar nu a avut nici un merit. dinam0 a jucat cu ambitie.

E normala victoria spurcatilor. Noi am jucat 12 finale in returul asta. Ei una singura. Dar roata se intoarce.

nu pot spune decat atat despre tine:vezi lucrurile cu un bun simt iesit din comun!!! daca ar gandi ca tine jumatate din suporterii stelisti, am fi primii in lume! respect! forza Steaua! forza Lacatus!

Momentul de maxima decadere nu a fost nicidecum aseara!

Cel mai trist si mai edificator in privinta acestui campionat a fost bataia de joc din cupa cu urziceniul.

Un stelist adevarat lupta pt orgoliu si trofee. Senzatia mea este ca jucatorii Stelei de azi lupta numai pt prezenta in CL cu orice pret. CL nu e de noi anul asta cum nu este nici de CFR , dinamu sau raped.

Poate voi deveni penibil cu insistenta mea , dar la anul nu vreau titlul sau prezenta UEFA , VREAU CUPA!

Numai cand ne vom intoarce la idealurile noastre de odinioara vom mai putea avea pretentii de CL.

Foarte inteligent articolul,felicitari autorului. Cu totii vorbim despre mentalitate stelista dar putin stim ce inseamna ea cu adevarat. Ma bucur ca am prins echipa din anii 90' prin care a inceput "cariera" mea de suporter stelist,o echipa care intruchipeaza idealul stelist:"citius,altius,fortius".

Steaua a ajuns cum a ajuns pentru ca acum cativa ani,odata cu venirea ciobanului labil mental, s-a inceput incet dar sigur bagarea picioarelor in spiritul stelist,in mentalitatea de invingator a noastra.

Deodata locul 1 nu mai era necesar,cupa Romaniei era pentru looseri si ceea ce inainte era superioritate in atitudine si in joc acum s-a transformat in aroganta stupida,mai ales din partea gibonului.

Daca ne-am intoarce in timp si i-am spune unui suporter stelist de acum 7-8 ani ca 2 sezoane fara trofee sunt considerate 2 sezoane foarte reusite(asa a spus ciobanul,pentru ca intram in CL al 3-lea an la rand) te facea nebun. Am mai zis-o de atatea ori, trofeele conteaza,ele intra in palmares, nu iti da nimeni trofeu ca ai intrat in CL,iti dau trofeu doar daca castigi aceasta competitie.

Stiti de ce multi fosti stelisti se separa de Steaua? pentru ca nu mai e Steaua,nu mai reprezinta valorile steliste,pentru care ei au luptat odata,ci reprezinta "valorile" becaliene.

Ce credeti ca vede un copil astazi cand se uita la Steaua? Mai vede echipa aia care ne-a facut sa ne uitam sau chiar sa ne apucam de fotbal? Nu,vede o echipa care joaca "tactic", in care conteaza sa fii pe placul ciobanului ca sa joci, nu sa fii valoros, o echipa fara idee de joc si fara nerv, o echipa parca fara identitate, fara istorie. Ironic nu? Echipa cea mai galonata din Romania joaca de 2 ani de zile parca asteptand sa-i cada totul in poala, de parca totul i se cuvine, se multumeste cu putin (retragarea clasica cand avem avantaj) si traieste intr-o permanenta iluzie,bucurandu-se de o a 3-a virtuala participare in CL, uitand ca isi dezamageste suporterii prin evolutiile penibile din ultimele 2 campionate si iesirile rusinoase din Cupa Romaniei.

De vina este Becali pentru coruperea mentalitatii steliste dar noi suntem poate cei mai vinovati pentru ca ne-am lasat dusi de val iar eu unul imi asum vina. Jignea fecali o legenda a clubului, iar noi il iertam pentru ca echipa lua campionatul. Isi batea joc de suporteri si noi il iertam pentru ca aveam un parcurs european bun. Cu timpul trofeele au disparut, parcursul european s-a micsorat cu fiecare an si am ramas doar noi cu jijel si cu o echipa facuta de incompetent,peticita pe alocuri si antrenata de antrenori adusi ca sa calmeze tribuna stelista.

Bag pariu ca daca chefere se incurca si luam titlul, foarte multi dintre voi isi vor schimba parerile din nou legat de Lacatus,de joc,de anumiti jucatori huliti pana atunci etc. Haideti sa invatam din greseli si sa reinvatam sa fim statornici,sa avem onoare si sa cerem numai performante adevarate de la favoritii nostri(titluri si cupe) nu firimituri(locul 2), prea marunte pentru numele Stelei.

Off-topic: Nu se incurca chefere,toti din Cluj vor ca titlul sa ramana acolo,iar cei de la u Cluj sunt infratiti cu pechinezii,deci numai binele nu ne vor. Si chiar credeti ca factorul economic si politic nu va conta in acest meci? Daca chefere se incurca,se pierd milioane bune pentru economia clublui respectiv si pentru zona clujului,ganditi-va la suporterii si echipele straine care vin acolo cu ocazia Cl si la cati bani se pt face de pe urma lor. U Cluj nu are nimic de castigat,chiar daca da Becali bani,daca incurca cheferul vor ramane in istorie ca echipa care a refuzat un titlu istoric pentru orasul Cluj si vor ajunge sa fie huliti. Si chiar daca se joaca pe bune u Cluj nu are valoare sa incurce chefere,ce naiba, pana si noi,cu atacul nostru ca vai de mama lui le-am dat 4 goluri din actiune. Nu mai va faceti sperante degeaba,mai bine veniti pe stadion la meciul cu buzau ca sa ne luam la revedere.

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Edited by predatorpulse7

Chefere nu castiga o sa le tremure picioarele jucatorilor argentinieni din divizia B si noi o sa luam titlul cu numarul 24.Haide Steaua! fular-campionii

Sign in to follow this  
Followers 0