fcsteaua.ro

Vremea transferurilor (I)

50 posts in this topic

De ani de zile perioada transferurilor reprezinta un rastimp in care cei din conducerea Stelei ne promit marea cu sarea. Lucru laudabil la prima vedere, intentiile fiind pozitive. Ce folos insa daca finalizarea acestor intentii reprezinta mai mereu o mare dezamagire.

Nici situatia acestui sfarsit de an nu e din pacate prea roza. Desi managerul sportiv a incercat sa ne ia fata exhibandu-ne numele unor jucatori de valoare pentru a ne induce impresia ca ar fi doriti de Steaua, rezultatul final va fi probabil ca mai mereu, un mare fâs.

Cyril Thereau, anuntat cu surle si trambite, ar fi fost potrivit pentru atacul ros-albastru, dar nu mai e pe placul creditorului. Pentru simplul motiv zicem noi, ca l-ar costa prea mult. 1 milion de euro transferul poate ca nu ar constitui o atat de mare problema, problema ar fi salariul de 600.000 euro/anual, peste puterile amicului Gigi. Sunt acri strugurii domnule creditor?

Pentru mijlocasul argentinian Armenteros, Steaua a trimis marti o oferta Sevillei si se asteapta raspunsul. Sansele ca el sa devina al doilea transfer din aceasta perioada sunt 50%-50%. Sa speram ca va veni si va schimba in bine jocul echipei noastre la mijlocul terenului si nu numai. In caz contrar incercarea de a-l aduce s-ar inscrie in nota obisnuita.

Despre Jesus Datolo se spunea ca e in atentia Stelei. A fost, pentru ca intre timp a "zburat" la CFR pe 2,5 milioane de euro. Nu cred ca pe Becali l-ar fi lasat inima sa crediteze clubul cu o asemenea suma pentru a-l cumpara pe argentinian. Cea mai mare suma platita de Steaua pentru un jucator nu a trecut niciodata de 1,5 milioane euro. In plus nu e genul. El poate sa-si pastreze afacerea numai in conditiile in care cumpara ieftin si vinde scump.

Oferta Stelei pentru Igor de Camargo, desi consistenta, a fost refuzata de Standard Liege. Dino Eze afirma ca se simte bine la Gloria Buzau, dar cred ca aici e mana finantatorului buzoian Constantin Bucur, cel care cu ceva timp in urma a avut un clinci major cu Becali. Transferul lui Clement Palimaru de la Poli Iasi ramane sub semnul intrebarii, pentru ca jucatorul are niste probleme de rezolvat. Concluzia ar fi ca la Steaua activitatea departamentului TRANSFERURI e foarte slaba..

Venirea lui Habibou nu indulceste prea mult situatia. E un jucator tanar, fara experienta, dar conform aprecierii lui Adrian Ilie, are calitati si poate reprezenta viitorul Stelei. Argaseala pluseaza si numeste acele calitati: viteza, tehnica, stiinta jocului. E posibil ca Habib sa se adapteze foarte repede si sa devina titular de drept. E normal sa-l primim bine, sa-i acordam incredere si sa-l sustinem, asa ca: BINE AI VENIT HABIB!

Adrian Ilie ne asigura ca Steaua va mai face pana la inceperea pregatirii de iarna, cel putin doua transferuri. Si il cred. Pentru ca judecand dupa numarul jucatorilor care vor pleca si dupa posturile care vor ramane descoperite, ar mai trebui cel putin un atacant si doi mijlocasi. Perioada de transferuri e in curs si pana la terminarea ei ne putem astepta inca la transferuri utile. Pregatiti-va insa pentru orice. Fiindca vor veni jucatori descoperiti pe DVD-uri, fara a mai fi fost urmariti "pe viu" de scouterii clubului. Sper sa nu repetam transferuri de genul Badoi si Surdu, adica de jucatori iesiti din forma numai pentru ca dau bine in ochii creditorului.

Varful de atac brazilian William Xavier Barbosa se afla pe lista Stelei. Cel putin asa scriu gazetele de sport. Argaseala spune ca nu a auzit de el. Nici noi.

Un impresar brazilian ne ajuta cu urmatoarea descriere, scrie in continuare gazeta: "E puternic ca un taur! Are 24 de ani, 1,89 metri înãlțime și un joc de cap excelent. Chiar dacã ultima oarã a jucat în divizia secundã din Liga Japoniei, are un CV interesant, fiind legitimat în trecut la Botafogo sau Vasco da Gama". Ei, cine nu isi lauda marfa? Ramane de vazut daca va fi bun si mai ales daca va ajunge la Steaua...

E 27 decembrie. Contabilizam, tragem linia si stabilim rezultatul Stelei in materie de transferuri. Rezultatul e mai mult decat slab. O singura venire sigura si 6-7-8 plecari care isi vor urma cursul. Fata de ce au realizat alte candidate la titlu, in speta CFR-ul din Cluj, suntem in dificultate. Adi Ilie se misca greu, dar e singur si nu e ajutat nici de banii creditorului. Poate ca asa e scrisa piesa pentru actul I si poate ca in urmatoarele doua acte Steaua isi va intra in mana si va face transferuri de calitate. Totul depinde de talentul de impresar al lui Ilie si de banii si vointa stim noi cui. Cu Dumnezeu inainte!

Pana la proxima intalnire, Sarbatori Fericite, un An Nou bun si transferuri reusite! FORZA Steaua!

Virgil

Nu stiu de ce da' am impresia ca o sa cumpere "marii nostri conducatori" ai clubului doar vreo 3-4 jucatori stil Habibi asta micu' ( nu am nimic cu el ... doar ca nu mi se pare ca nu e suficient sa iei jucatori care pot face ceva p viitor ... trebuie sa luam si ceva care a mai confirmat p undeva ) . Vad ca pe Datolo ala ( care fiind jucator la un club mare din argentina mi se pare ca ar cam fi comfirmat ) l-au luat unii care chiar isi doresc sa faca performanta .... Chiar ii admir pe astia de la Cluj ca vad ca reusesc transferuri cu nume cat de cat mari .... si jucatori care confirma ( Didi , Semedo , etc ... ) . Noi parca vad prin februarie ca o sa zica Adi Gigi si Argaseala ca nu au mai plecat unii ca Surdu si nush care pentru ca "mai au inca un cuvant de zis la Steaua" .... si au venit 2-3-4 jucatori din Liga a 2 a japoneza si de nush unde cu care speram sa speriem .... europa ... sau macar Liga I ... cu toate ca nici pe aia nu cred ca o speriem ....

Dar ... cu toate astea .... sper doar sa ma insel in ce am zis mai sus .... :D

sincer,nu mai am incredere in conducerea asta.pina nu vad jucatorul la antrenament nu cred ca l-a transferat.pre multe vorbe in vint.ba vine ala,ba altu,ba ala nu mai vine uite asa un circ.CFR-istii aia tac si fac.mai profesionisti.mi-am pus mari sperante in Adi Ilie,dar se pare ca nu are nici-o putere de decizie.creditorul asta vrea sa investeasca putin si sa scoata mult.nu se poate asa.dar marele nostru antrenor?nu vrea si el vreun jucator ceva?sau tot marioneta?daca zice ca el se gindeste ca sta mult mai mult la echipa.merge pe burta,parca asta e interesul sa stea la echipa nu sa aiba rezultate.sincer,parerea mea e ca nu este antrenor de Steaua.ne trebuie un antrenor strain cu personalitate,nu dintr-astia care injura pe la antrenamente,sa stie sa le vorbeasca la toti,sa stie sa-i tina aproape,sa-i uneasca.Golanski a spus ca nu are cu cine sa iasa la o plimbare,pe Badoi la fel nu-l baga nimeni in seama.pai cum sa te mai intelegi pe teren?deci cam asta e problema,trebuie inceput cu un antrenor valoros,gen Protasov,un mislocas ofensiv,un mislocas stinga si doua virfuri.portaravem,linie de fud avem[golanski-Radoi-Ghionea-emegara in cazul in care pleaca Goian].

Mai atenti cu transferurile ziarelor!

Apropo, era UN impresar sau ALT impresar! Impresarul asta este doar un ziarist care a inventat un articol pe care ia mii de euro pe luna! Ce munca usoara! Sa inventezi transferuri! Si stiti cum se face???

Dai cu banul si iese transferul! Apoi cauti niste date pe net si un youtube si GATA articolul! Transferurile nu se vor realiza niciodata! De Datolo la Cluj nu prea cred! E un bluf! Ca multe altele ale gigibecalicului!

Cine credeti ca va fi transferat maine la Steaua in opinia ziarelor??? Eu zic de Ronaldinho! Sau Deco, ca si asa s-au plictisit oamenii la Barca! Dar cu o conditie! Sa plateasca ei transferul si salariul, pentru ca gigibecalicu nu prea ar vrea sa strice salariile!

@ alexmk17

Cam asa e. Dar vina nu e numai a celui care scrie stirea. E si a celui care nu da informatii complete. Ilie sau Argaseala spun de pilda ca vor mai veni cel putin doi jucatori, dar nu dau nume, nu dau provenienta, nu dau nimic. Si atunci cel care are datoria sa informeze cititorii incearca sa descopere, eventual presupune. Rezultatului investigatiei ii adauga sare si piper, dupa care ni-l serveste cald. Noua nu ne ramane decat sa il "halim" sau sa nu punem botul.

Edited by Virgil

Cred ca as prefera ca Adi Ilie si Argaseala sa nu faca, in perioada asta, nicio declaratie referitoare la transferuri. Atunci cand te astepti la mai nimic dezamagirea e mai mica.

din pacate avem cea mai proasta conducere...nici MM nu era cine stie ce dar macar a adus jucatori precum Elton si Thereau...Ilie ne f--e la palarie din cate vad...vremea transferurilor o sa fie vremea dezamagirilor :|forzateaua

Daca pleaca Banel,Lovin,Petre ov. eu zic ca am facut cele mai bune "transferuri"...oricum de venit nu mi-am facut niciodata iluzii:)) stati linistiti,probabil or sa mai apara vreo 2-3 obositi de pe la noi din campionat si gata avem cea mai "buna echipa".

Cat despre ad.Ilie cred ca il puteati adauga si pe el la "cea mai mare dezamagire",oricum ar fi avut concurenta selecta.

Numai bine!

Campania de transferuri este inca la inceput. Nu cred ca trebuie sa ne apucam sa criticam. Este normal sa fim ingrijorati, asta da.

La capitolul transferuri de realizat ar putea intra CRISTIANO LUCARELLI, care pare sa fie trecut pe lista de transferari a Sahtiorului. Jucatorul vrea neaparat sa prinda lotul Italiei la Euro. Este un super atacant, cu adevarat "puternic ca un taur". De ce sa nu-l luam noi ? In acest sens, iata un pasaj dintr-un interviu dat de Rednic zilele trecute:

"- Din România luați ceva? S-a vorbit de Mardare, Ljubinkovici, acum de Szekely.

- Am mai spus, tindem sã jucãm în Liga Campionilor și avem nevoie de jucãtori experimentați. Cei de care se vorbește sînt doar de perspectivã."

Va invit sa vedem campaniile de transfer din acest punct de vedere. Deocamdata, Steaua nu pare sa marcheze la acest capitol, pentru ca pare sa se intereseze mai mult de fotbalisti de perspectiva.

O mica observatie la articol: Datolo se pare ca este 2.5 milioane de euro, nu 7 !

Edited by Gaby

Sincer CFR-ul transfera de 6-7 mil un jucator. E clar ca se vrea performanta nu din Liga a 2-a din Japonia de pe unde a venit Neaga si nu a dat rezultate si juca in Liga 1. Cu Palimaru, Eze sau Habib care a jucat 2 meciuri si nu a dat nici un gol nu cred ca se doreste performanta la Steaua. Din pacate ramanem cu Surdu ca nu il vrea nimeni nici in Liga 2.

Fundasi dreapta : Golanski, Emeghara, Nicolita, Petre Marin

Fundasi centrali : Goian, Rada, Ghionea, Radoi, Baciu, Golanski, Ninu

Fundasi stanga : Emeghara, Nesu, Petre Marin

Mijocasi centrali defensivi : Radoi, Ov. Petre, Lovin

Mijlocasi dreapta : Nicolita, Plesan, Croitoru, Golanski (?)

Mijlocasi stanga : Cristocea, Ochirosii, Croitoru, Surdu

Mijlocasi centrali ofensivi : Dica, Neaga, Cristocea, Plesan, Croitoru, Bicfalvi

Atacanti de viteza : Neaga, Badea, Surdu, Habibou (?)

Atacanti de speculatie : Iacob, Dica, Zaharia, Badea

Jucatorii subliniati ar urma sa plece in aceasta iarna. Chiar daca numai jumatate vor pleca si tot vom ramane cu (probabil) cel mai slab lot din ultimii 10 ani.

Edited by DanStan

Personal nu am incredere in presa romana.

ei sunt asa de smecheri si tari incat au aflat de transferul lui Habibou abia dupa ce acesta a fost transferat.

william ala e clar o inventie

si au mai fost multe alte inventii asemanatoare incat tind sa cred ca jurnalistii romani nu fac altceva decat sa joace football manager cu Steaua si sa dea search in joc dupa jucatori care ar putea veni la echipa.iar apoi apare treaba in presa.

asa au facut si anul trecut cand a fost vorba de transferul lui Dady

habar nu aveau baietii cine e ala si au intrat si ei pe wikipedia si au vazut cate goluri a dat, si au vazut ca al2lea golgeter al echipei era atunci ze pedro(cu vreo 8 goluri toate marcate in primele 5 meciuri din campionat.in rest nu mai marcase deloc) si poc au si sarit si au dat acest transfer in presa!(transferul lui ze pedro la Steaua)

imi e scarba de presa romana!

iar ca referire la campania de achizitii,

e o tampenie sa renunti la jucatori ca Neaga,Cristocea,Zaharia,Petre Marin,Iacob.

Croitoru inca nu stiu daca ar fi o pierdere sau nu.

iar badoi poate sa plece linistit unde vrea.

pentru a intari atacul berbecalul nu trebuia sa faca altceva decat sa il aduca pe Thereau.

pe langa faptul ca putea ajuta echipa, francezul mai crea si concurenta pentru Badea si Iacob, atacanti care s-au incoronat ca vedete in acest sezon.

3 mijlocasi ar fi trebuit sa fie prioritatile: 1 stanga,1 mijloc,1 dreapta!

pe stanga il avem doar pe Cristocea pentru ca Ochirosii nu va reveni prea repede la echipa.

Pe dreapta nu avem nici unul pentru ca Banel e de foarte mult timp fundas(stie doar se se apere nu sa si construiasca)

in centru ne trebuie un mijlocas macar la fel ca si Paraschiv, care sa controleze mijlocul terenului, sa recupereze si sa faca legatura intre atac si aparare.

nu ma intereseaza un mijlocas ofensiv.noua ne trebuie unul central.daca poate da si pase decisive cu atat mai bine.

am mai zis de mai mult timp ca eu as juca la Steaua 4-3-3

cu un trio la mijloc Radoi-Plesan-Ov Petre eu zic ca ne-am descurca destul de bine in retur.

daca mai vine si un mijlocas central cerebral care sa poata ajuta atacul si sa tina si mijlocul ar fi super ok(ar putea juca in locul lui Ov Petre).

in atac as juca cu 2 jucatori de viteza si un pivot.

Iacob-pivot si Neaga si surdu pe langa el.

sa vedem ce va fi.

ca din cate se pare, Dica si Goian nu pleaca.

Edited by AdrianUltras25

La Steaua nu e vorba de transferuri, e numai invidie. CFR-UL a facut echipa din straini si joaca bine iar Steaua a adus numai ciurucuri si nu au facut nimic.Pina in vara nu aveam portar si jumatate de echipa,acum este portar de milioane si echipa de molatici. Nu poti face un lot de jucatori,cica fotbalisti,din adunaturi,si antrenori de nu le mai stim numarul.NEA Jiji AI PE LINGA TINE O TURMA DE ANIMALE,NU FOTBALISTI.SI, BA DA MAI SUNT JUCATORI TINERI IN Romania CARE AU TALENT NU TE UITI BINE IN PROPRIA OGRADA,NUMITA Romania.

fularsteaua2 Parca se auzea de un transfer din Spania,nu s-a mai auzit nimic. NUMAI IN TARILE MURITOARE DE FOAME NE INTERESAM DE JUCATORI,DAR SA FACEM SA VINA DIN ITALIA FRANTA GERMANIA LA NOI FOTBALISTI NU SE POATE????????

Citesc despre Palimaru,asta da jucator cu clasa,tinar,dornic de joc la Steaua,si ei o dau intoarsa ca"VOM VEDEA DUPA ANUL NOU DACA SE VA CONCRETIZA"RUSINE

AI PUS MINA PE CEVA DE VIITOR IAL BAI TATA NU STA PE GINDURI,dar asta e mentalitatea de la acest club,mai vedem,nu e bine deloc.

avem in propria pepiniera jucatori mai buni ca palimaru.

parerea mea.

Litu,Simion,Chirita,Stratila,Rusu,etc

Stire de ultima ora. Steaua i-a transferat pe Impiedicatu si pe Adormitu de la FC DAM JUCATORI PE MOCA . Astea sunt cu siguranta niste transferuri senaztionale.

ps: jucatorii nu vor salarii, chiar insista sa joace asa de placere

Edited by steaua_gloria

Stire de ultima ora. Steaua i-a transferat pe Impiedicatu si pe Adormitu de la FC DAM JUCATORI PE MOCA . Astea sunt cu siguranta niste transferuri senaztionale.

ps: jucatorii nu vor salarii, chiar insista sa joace asa de placere

a spus Becali ca daca nu da fiecare jucator cate 200 de mii de dolari pe sezon nu ii va transfera.

cea mai tare gula aia cu Datolo si mai ales Lucerelli la chefere!!!!! sa fim seriosi.....

Probabil imi voi atrage antipatia majoritatii membrilor forumului, dar trebuie sa zic ca Adrian Ilie e cel mai prost si incapabil manager pe care l-a avut Steaua de dupa revolutie. Deci nu se poate asa ceva, ne uitam cu totii la ce transferuri se fac la Cluj si noi luam tot felu de anonimi, mari sperante gen Surdu. Ca o paranteza, probabil cei mai buni jucatori ai turului au fost adusi la cererea lui Hagi - Zapata, Emeghara si Zaharia. Este incredibil ce jucatori se aduc la CFR, jucatori ce au jucat in Champions League sau la echipe de top, si noi luam de prin Liga a doua din Japonia, de la echipe de mijlocu clasamentului in campionate mai slabe decat Liga 1. Aseara am vazut stupefiat noua "bomba": Clement Palimaru. Super jucator, nici nu e titular la Poli Iasi, mare speranta e si asta... dai 300.000 de euro + Cristocea ca sa-l aduci pe asta. Urmeaza vedetele de la Jiul Petrosani... locul 6 e al nostru.

Probabil imi voi atrage antipatia majoritatii membrilor forumului, dar trebuie sa zic ca Adrian Ilie e cel mai prost si incapabil manager pe care l-a avut Steaua de dupa revolutie. Deci nu se poate asa ceva, ne uitam cu totii la ce transferuri se fac la Cluj si noi luam tot felu de anonimi, mari sperante gen Surdu. Ca o paranteza, probabil cei mai buni jucatori ai turului au fost adusi la cererea lui Hagi - Zapata, Emeghara si Zaharia. Este incredibil ce jucatori se aduc la CFR, jucatori ce au jucat in Champions League sau la echipe de top, si noi luam de prin Liga a doua din Japonia, de la echipe de mijlocu clasamentului in campionate mai slabe decat Liga 1. Aseara am vazut stupefiat noua "bomba": Clement Palimaru. Super jucator, nici nu e titular la Poli Iasi, mare speranta e si asta... dai 300.000 de euro + Cristocea ca sa-l aduci pe asta. Urmeaza vedetele de la Jiul Petrosani... locul 6 e al nostru.

Cred ca ai dreptate , nu e Adrian Ilile cine stie ce descoperitor de talente dar daca io fi zis Jiji ca nu pune la dispozitie decat o suma mica de bani e normal ca se aduc jucatori de la echipe care se bat la retrogradare si din cate vad si aud Jiji nu mai vrea sa investeasca .

Oricum daca se merge pe acelasi traseu Steaua nu are viitor cum nu are nici prezent dar pacat ca are un mare trecut .

Sper sa prindem loc in Cupa UEFA.

"Sînt vreo patru jucãtori care vor veni dupã 8 ianuarie sã se pregãteascã cu Steaua. Nu sînt jucãtori de renume, vedete, sînt 3 - 4 necunoscuți. Datolo este posibil sã mai vinã, dar nu e sigur. Trei jucãtori vor veni sigur. Avem contractele fãcute și dupã 8 vor începe pregãtirile. Toți aștia 4 pe care îi luãm îi împrumutãm pe 6 luni pe douã - trei sute de mii, plus salariile, și dacã vor confirma, îi transferãm", a spus Gigi Becali la Special

Totusi, cine este Becali ca sa-si dea cu parerea la TV despre transferuri, jucatori, etc ...

Asa ceva nu se face. Patronul baga banii si face sedinte administrative. Este treaba managerilor sa dea declaratii la TV, nu a patronilor.

Ne miram ca nu merge nimica, pai cu un rahat cu ochi ca si oierul asta idiot ce sa mearga fratilor. Atata vreme cat este Becali la conducerea Stelei si nu este nimeni sa-l calmeze (aici se vede lipsa lu Meme) nu va fi nimica.

Paskany face declaratii la TV ? tace si face

Copos si actionarii catzei ce fac ? acelasi lucru , toata ziua dat din gura la TV si performante din parti (spre norocu nostru)

Aia de la Urziceni sunt toata ziua la TV in declaratii ?

Uitati-va fratilor la astea inainte sa sariti la gatul antrenorilor si managerilor. Avem un patron de rahat care se crede imparat. SI mai nou nici nu mai baga bani in Steaua . Asta e realitatea.

Forza Steaua !

Ce rost are sa ne agitam intr-atata baieti,stati relaxati si beti-va berea ca Jiji vegheaza asupra viitorului Stelei...Cand trebuia sa iesim in strada,sa urlam ca si din gura de sarpe sa plece si sa-l lasam singur,noi ce am facut...am scris3randuri pe FC Steaua.ro in care i-am dorit"binele"si gata.Faza cu Gica n-a fost deajuns,intre timp aflam ca el defapt crediteaza Steaua,noi stam in fotolii...i-si bate joc de noi in toate felurile,noi incetam sa mai mergem pe stadion...el ne aduce"Fiara",dupa care noi mai "ingaduim"o data ,iar el vine la TV si spune:a-ti vazut,n-au venit suporterii la meciuri,l-am adus pe Lacatus,acuma le-am astupat gura si suporterii vin la meciuri!Iar noi ...stam pasivi.altii fac trasferuri de CL...noi...cautam tinere sperante...

Mi-e atat de amar sufletul incat nici nu mai stiu ce sa spun.....poate un sincer LA MULTI ANI celor cu suflet de stelist!

sincer toata treaba asta cu imprumutatul jucatorilor,"schimbul" intre cei de pe celebra lista cu "tinere sperante" imi pare a un oarecare faliment micut....probabil ca investitia in transferuri in iarna asta va fi zero,iar daca la vara,printr-o minune,prindem iar UCL,banii vor fi folositi pentru cumpararea astora imprumutati care vor confirma.....