Superliga: FCU Craiova 1-3 FC Steaua! Debut bun al roș-albaștrilor în noul sezon de Liga 1

FC Steaua a început noul sezon al Superligii cu o victorie, scor 3-1, împotriva celor de la FCU Craiova1948.

David Miculescu a deschis scorul în minutul 9 și Florinel Coman a majorat diferența în minutul 17, dintr-un penalti pe care tot el a obținut-o. Malcom Edjouma a făcut 3-0 în minutul 60, la capătul unei acțiuni a lui Andrei Cordea. Golul al gazdelor a fost marcat de Sidibe, în minutul 74, dintr-o lovitură de la 11m.

Astăzi, FCU Craiova și FC Steaua se înfruntă, de la ora 21:30, în runda inaugurală a sezonului 2023-2024 din SuperLigă. Partida va fi televizată pe Orange Sport 1, Prima Sport 1 și Digi Sport 1.

Din cauza unui festival organizat în Bănie, pe stadionul „Ion Oblemenco”, FCU Craiova a fost nevoită să se mute la Târgu Jiu pe stadionul Constantina Diță pentru meciul cu Steaua din Liga 1.

Suntem motivați, jucătorii sunt motivați să înceapă campionatul și cred că am făcut un presezon bun. Jucătorii au muncit mult și abia așteaptă să joace primul meci mâine.

În comparație cu sezonul trecut, am adus câțiva jucători noi. Nu am făcut multe transferuri, majoritatea fotbaliștilor sunt cei de anul trecut. Iar acest lucru este important pentru mine, faptul că toți jucătorii importanți au rămas la echipă.

Am efectuat câteva transferuri pentru a crește nivelul echipei și pentru a ajuta echipa să-și îndeplinească obiectivul din acest sezon. Mâine întâlnim o echipă bună. Sezonul trecut s-a luptat până la final pentru accederea în cupele europene. Va fi dificil pentru noi.

Vrem ca mâine să câștigăm, să luăm toate cele 3 puncte, pentru a începe campionatul cu dreptul. Nu este vremea să vorbim despre aducerea de noi jucători, sunt fericit cu cei pe care îi am acum. Jucătorii noi sunt pregătiți să joace, am văzut-o în presezon, s-au pregătit bine”, a spus Elias Charalambous.