FC Steaua București – FC Voluntari 3-1!

Steaua s-a întors pe podium după victoria lejeră cu FC Voluntari, scor 3-1

Steaua a cîștigat pe propriul teren meciul din etapa a 12-a din Liga 1 cu FC Voluntari, scor 3-1, și campioana României a urcat din nou pe podium.

A marcat: Hamroun’8, Chipciu ’44, Stanciu ’66 p. / Goossens ’69 p.

Roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 8 prin Hamroun. Algerianul a preluat un balon la marginea careului de 16 metri, i-a pasat lui Stanciu, Nicușor a șutat, iar Balauru a deviat pînă la același Hamroun, care a împins mingea în poartă.

Autorul primului gol a ieșit accidentat după jumătate de oră de joc și a fost înlocuit cu Enceanu. Cel mai probabil, algerianului i-a recidivat întinderea musculară suferită în meciul cu Rosenborg.

Cu un minut înainte de pauză, Alexandru Chipciu a majorat diferența după o fază plecată de la Guilherme. Brazilianul a centrat de pe stînga pînă la Kharja, iar preluarea acestuia s-a transformat în pasă de gol pentru șeptarul campioanei.

Chipciu s-a făcut din nou remarcat în minutul 64 cînd a obținut un penalty, fiind faultat în careu de Achim. Stanciu a transformat fără nici o problemă lovitura de pedeapsă.

La faza imediat următoare, FC Voluntari a primit și ea penalty după ce Papp l-a faultat pe Novakovici. Goossens a înscris.

După acest meci, Steaua urcă pe locul 3, cu 22 de puncte, și e la două lungimi de liderul Astra. FC Voluntari e penultima în Liga 1, cu 5 puncte.

Echipele de start:

Steaua: Fl. Niță – Rîpă (Papp ’61), Varela, Toșca, Guilherme – N. Stanciu, Filip, Kharja (Tade ’72) – Ad. Popa, Chipciu, Hamroun (Enceanu ’33)
Rezerve: Cojocaru, Carp, Muniru, Tahar

FC Voluntari: D. Balauru – L. Rus, C. Achim, Novakovici, Briceag – V. Maftei, Goossens, Pîrvulescu (H. Kone ’60) – Pancu, M. Costea (Iorga ’79), Ad. Bălan (Voduț ’53)
Rezerve: Petrariu, S. Rădoi, Novac, N. Grigore

Preluare de pe gsp.ro

Nota Redacției

Nicolae Stanciu a atins borna de 100 de partide in tricoul Stelei, precum si cea de-a 20-a reușită pentru roș-albaștri. La mai multe!

La partida de pe Arena Naţională au asistat 3.363 de spectatori, dintre care aproximativ 700 de fani ai echipei FC Voluntari. (surse: FC Steaua București, Sport.ROL.ro, Romaniansoccer.ro)

Galeria ilfovenilor a venit cu mesajul în care își caută rădăcile trecutului și scuza prezentului: „Rădăcinile fotbalului sunt înfipte adânc în vremurile medievale / Fotbalul românesc moare încet şi asta ne doare

Ros-albastrii au ajuns, astfel, la a treia victorie consecutiva in decurs de o săptămană și au primit doua zile libere, urmând ca miercuri să reviăa la antrenamente pentru a pregăti partida de la Iasi, cu CSMS, din ultima etapa a turului Ligii 1 (sambata – 21:00).