FC Steaua – FC Viitorul 2-0! „Decimați” de accidentări și arbitri, roș-albaștrii s-au împus în 10 și cu rezervele

Steaua s-a apropiat la două puncte de liderul CFR, după victoria obţinută duminică în Liga 1, scor 2-0 cu Viitorul.

Au marcat: D. Man 20′, Momcilovic 65′.

1-0: Pintilii l-a lansat pe Man în interiorul careului, care l-a fentat pe Hodorogea şi a trimis puternic pe centrul porţii. Tordai n-a avut nicio şansă. Este al şaselea gol reuşit de jucătorul adus de la UTA, în acest sezon.

2-0: Momcilovic înscrie după o gafă a lui Tordai. Man a centrat de la colţ, Tordai a scăpat balonul în careul mic, iar fundaşul gazdelor a îndeplinit o simplă formalitate. A fost prima ocazie importantă a gazdelor în repriza a doua.

Echipele

Steaua a câștigat ultimul meci al anului 2017 fără prea mari probleme, scor 2-0, deși din minutul 44 roș-albaștrii au jucat în 10 oameni. Dică a abordat cu handicap partida, fără 5 titulari (R. Benzar, Planic, Bălașa, Budescu și Teixeira), aflați în infirmeria echipei. Dar ghinionul nu s-a oprit aici. În minutul 30 se accidentează Pintilii, în minutul 42, Bizonul a primit un roșu după simularea ca-n cascadorii râsului a lui Țucudean, ca apoi, în minutul 49, să  fie scos accidentat și Ovidiu Popescu. Ultimul a fost lovit în cap de Cristi Ganea la acea faza din minutul 42 care a declanșat scandalul și eliminarea lui Gnohere.

Rămași în 10 și fără vârf de atac, roș-albaștrii au făcut un pas înapoi, dar au reușit majorarea în minutul 65 speculând o eroare în defensiva regelui.

Rezumat

Felicitări băieților pentru victorie!

Forza Steaua!

Avancronică

FC Steaua și Viitorul va avea loc duminică, 17 decembrie, de la ora 20:00, pe „Arena Naţională”, în etapa 22 din Liga 1, sezonul 2017-2018. Acest duel va fi ultimul pentru cele două formaţii în anul 2017.

Jucătorii lui Gheorghe Hagi, campionii en titre, susțin că sunt pregătiţi pentru întâlnirea cu vicecampioana României. Bogdan Ţîru, unul dintre jucătorii de bază din lotul Viitorului, a dezvăluit care este cea mai mare dezamăgire a sa din 2017 şi recunoaşte că îi va aştepta un meci dificil duminică seara pe Arena Națională. Mai mult, acesta a rămas impresionat de faptul că Steaua a reuşit să se impună categoric la Botoşani.

La Steaua, pentru partida cu formația campioană, Nicolae Dică are mari probleme de lot și va fi nevoit să improvizeze, mai ales în defensivă. În plus, tehnicianul roș-albastru va avea dificultăți și în atac, de unde vor lipsi Budescu, Alibec și Teixeira. Pe linia de fund va intra mijlocașul Dragoș Nedelcu, iar tinerii Man, Tănase și Coman sunt cei care trebuie să-i ofere asisst-uri lui Gnohere.

Astfel, din echipa tip vor lipsi Benzar, Planici, Teixeira, Budescu și Alibec. Dică a dezvăluit că a vorbit cu staff-ul despre problemele medicale ale jucătorilor steliști și a spus că în iarnă va face o schimbare importantă, fără să dea prea multe detalii.

Echipa probabilă FCSB: Fl. Niță – Enache, Larie, Nedelcu, Momcilovici – Pintilii, Ov. Popescu – Man, Tănase, Coman – Gnohere

Conferința de presă a antrenorului Nicolae Dică înaintea partidei FC Steaua București – FC Viitorul Constanța.