FC Steaua – CS Concordia Chiajna 3-1! Debut Kharja. Trei pentru locul 3.

de | septembrie 21, 2015
Victorie fara dubii pentru Steaua cu Chiajna la debutul lui Kharja

Marocanul Kharja, jucator legitimat de Steaua in urma cu doar trei zile, si-a facut debutul in tricoul ros-albastru si a adus plusul de inventivitate la centrul terenului care a lipsit pana acum echipei lui Mirel Radoi.

Steaua a rezolvat astfel in primele 45 de minute disputa cu Concordia Chiajna din etapa a 11-a, marcand de trei ori, prin Varela, Stanciu si Chipciu. Astfel, echipa lui Mirel Radoi a obtinut a doua victorie din acest sezon pe teren propriu si ia o importanta gura de oxigen dupa insuccesul de la Timisoara. In minutele de final oaspetii au redus din diferenta prin Valentin Lazar, fostul dinamovist transformand o lovituar de la 11 metri obtinuta usor tot de el in duel cu Fernando Varela.

Meciul a inceput cum nu se poate mai bine pentru Steaua, deschiderea scorului dupa doar 6 minute aducand liniste pentru echipa lui Radoi. Varela a inscris cu sansa dupa ce portarul Matache a iesit nepregatit din poarta la un balon. Echipierul celor de la Chiajna a reclamat o obstructie comisa de Hamroun, dar in realitate nu a fost vorba de niciun fault.

In minutul 25 Chipciu a obtinut lovitura de la 11 metri in duel cu Bucurica dupa o pasa foarte buna, devisiva, din partea lui Kharja. Penalty-ul a fost transformat de Stanciu si Steaua dubla avantajul de pe tabela. Kharja a aratat in minutul 36 ca are si sut, marocanul reluand din prima cu stangul o pasa venita de la Stanciu.

Kharja arata calitate si mai ales o capacitate extraordinara de a se integra intr-un colectiv pe care il cunoaste de doar cateva zile. Minutul 43 a adus o mare ocazie a Stelei la poarta lui Matache, cu Stanciu care a sutat cu interiorul spre coltul lung. Mingea a trecut putin alaturi. Un minut mai tarziu Chipciu avea sa ridice scorul la 3-0 dupa o pasa a lui Hamroun si o demarcare la limita offside-ului.

Kharja a terminat benzina in minutul 54 si a iesit de pe teren intr-un mod atipic, fara a mai astepta jucatorul la schimb. Banca Stelei a fost prinsa pe nepregatite de miscarea marocanului si au trecut doua minute pana cand Tahar s-a echipat si a intrat pe teren. (N.R.– Dica a spus ca a acuzat inca de la pauza o intindere si a iesit accidentat)

Steaua a continuat sa domine jocul si sa rateze doua bune ocazii in final. Chipciu a sutat peste poarta in doua randuri atragandu-si un val de fluieraturi din tribuna, iar Stanciu a luat transversala la tinta direct din corner. In prelungiri cei de la Chiajna au redus din diferenta prin fostul dinamovist Lazar, acesta marcand cu sansa dupa ce Nita respinsese intr-o prima faza sutul din lovitura de la 11 metri.

Steaua: Niţă – Râpă (Papp ’75), Varela, Toşca, Guilherme – Filip, Kharja (Tahar ’56)- Popa, Stanciu, Hamroun (Tade ’66) – Chipciu.
Antrenor: Dumitru Dumitriu

Chiajna: Matache – Bărboianu, Sîrghi, Mamele, Bucurică – Serediuc, Tincu (Purece 39), Giurgiu, Lazăr – Constantinescu (Pană ’61), Pena (Dina ’55).
Antrenor: Cornel Ţălnar

Cartonaşe galbene: Chipciu ’61, Tade ’71, Varela ’90+3 / Bucurică ’24, Serediuc 45.

La meci au asistat 1.500 de spectatori.

Preluare de pe onlinesport

• Rezumat
  • Debut Kharja

Houssine Kharja s-a ridicat nivelul jocului roş-albaştrilor, oferindu-i lui Chipciu pasa din care şeptarul Stelei a obţinut penalty-ul transformat de Nicuşor Stanciu.

A dat o cursivitate mai bună jocului la mijlocul terenului, a încercat şi câteva verticalizări. Mijlocaşul Stelei i-a dat emoţii lui Matache, în minutul 35, după un şut din drop de la marginea careului prins cu greu de goalkeeperul ilfovean. Houssine Kharja a ieşit accidentat din teren după 54 de minute, fiind înlocuit cu Aymen Tahar.

Kharja: ” Am ieșit pentru că mă durea foarte tare piciorul. Vreau să joc și în partida cu Universitatea Cluj. N-am vrut să risc pentru că am doar două zile la dispoziție să mă recuperez. Sînt fericit că am purtat noroc echipei.”

Dică: „Este un jucător cu experiență, care ne-a ajutat foarte mult astăzi. Ține de minge, știe când trebuie să joace în profunzime. A spus că a simțit o contractură la gambă, sperăm să nu fie ceva foarte grav. De la pauză ne-a spuscă simte ceva la gambă.”

• Super FAZA!

Centralul Horaţiu Feşnic n-a avut prea mare grijă de cartonaşe şi pe cel galben l-a rătăcit în preajma careului Stelei. Alin Toşca a observat, l-a cules din iarbă şi a strigat după arbitru să i-l înapoieze. Însă între timp, Concordia Chiajna declanşase un contraatac.

Toşca n-a mai aşteptat să înapoieze cartonaşul şi l-a deposedat pe Marian Constantinescu, cel care a răspuns prin fault. Cu cartonaşul în mână, Toşca i-a arătat galben lui Constantinescu pentru fault, spre amuzamentul tribunelor şi al arbitrilor. În cele din urmă, cartonaşul a ajuns în buzunarul lui Horaţiu Feşnic.

• Declarație Nicolae Dică:”Noi am ales primul 11 pentru acest meci, în această formulă, pentru că am preferat viteza lui Chipciu (N.R. – vârf în locul lui Tade), în condițiile în care cei doi fundași ai Chiajnei sunt lenți. S-a dovedit ulterior că am avut dreptate.Nu se pune problema ca noi, staff-ul să aibă ceva cu Tade sau cu Alcenat. Jean Sony nu a jucat, pentru că noi am considerat că el nu a făcut un joc bun la Timișoara. De aceea a jucat Râpă, iar Cornel a făcut-o foarte bine.Îi lipsește golul lui Tade. El este un fotbalist foarte bun, face efort, face bine și faza defensivă. Dar Gregory este un fotbalist foarte bun și probabil vor veni și meciurile în care va marca, sperăm noi cât mai repede.Chipciu a jucat foarte bine, nu înțeleg de ce l-au huiduit, mai ales că a și marcat, a scos un penalty. A avut o evoluție foarte bună. Important este că el își face treaba și ajută echipa”.
  • Presa:  „În sfârşit, fotbal! Steaua – Concordia 3-1. Echipa lui Rădoi s-a distrat pe Arena Naţională. Kharja a jucat 56 de…, titrează Prosport.
  • La meciul Stelei a fost prezent și Emerich Jenei, marea legenda a roș-albaștrilor
Felicitări băieților pentru victorie!

FORZA STEAUA!

XRay

7 comentarii la „FC Steaua – CS Concordia Chiajna 3-1! Debut Kharja. Trei pentru locul 3.

1. xray Autor articol

E greu să-mi explic, decât printr-o relaxare la 3-0, cum în repriza a 2-a, aproape toți au greșit jenant pase simple, începând cu Varela. Exasperant la un moment dat! Poate doar Filip nu a făcut-o, el având o evoluție foarte bună. Surprinzător de bună.

E o victorie, dar jocul nu merge încă „uns”. Nu m-a dat pe spate … Cred că s-a strâns prea multă încrâncenare pe gol la unii, încât în momente decisive ies din angrenajul echipei pt a face ei rahatul praf. Presiunea mare pusă individual pe atacanți poate fi contraproductiva în formarea relațiilor de joc și dezvoltă egoismul.

Chipciu este un exemplu. Nu inteleg de ce trebuie sa marcheze numai Chipciu? Adi Popa, Stanciu, Hamroun, Tade nu trebuie sa marcheze? Unora li s-a pus pata pe Chipciu (mă refer și la spectatori, dar și la presa), desi are 3 goluri marcate în Liga 1! Adică cele mai multe din toti jucătorii Stelei … Trece prin pasa asta nefastă și datorită presiunii enorme la care este supus, de parcă ar trebui să rezolve singur toate victoriile. Dacă Steaua învinge, dar Chipciu nu inscrie, automat „a jucat prost”.

Apropo de scor care ia ochii. Comentatorii au spus la 3-0 că e cea mai consistentă repriză a Stelei din acest sezon. Măi să fie!? A rămas crucit! Nu au jucat rău, de aici până „umflarea aiuristiă” a comentatorilor era cale lungă …