FC Steaua – CFR Cluj 1-1! Încă departe de ceea ce ne dorim ca joc

FC Steaua și CFR Cluj și-au împărțit punctele în derby-ul pentru titlu,  încheiat nedecis, scor 1-1 (0-1), sâmbăta seara, pe Arena Națională. Un meci decis de gafa lui Vlad dublată de un fault și un henț în prima repriza (33′) și de lovitura de la 11 metri transformată de Budescu în partea secunda (75′). Clujenii au deschis  scorul în minutul 33 după greșeala portarului, dar și a arbitrului Bârsan care n-a văzut nici faultul la portar, nici hențul lui Djoković, nici faultul lui de Țucudean la Momcilović. Toate în aceeași fază! Apoi Budescu a egalat dintr-un penalty acordat după ce Andrei Mureşan l-a faultat copilărește pe Florin Tănase.

CFR a început meciul cu un pressing agresiv și avansat, asezată pe două rânduri, iar Steaua a încercat să-şi facă jocul. Vicecampioana a căutat posesie și elemente surpriză în treimea adversă, Budescu şi Teixeira le-a dat bătăi de cap lui Arlauskis şi Mureşan încă din start (6, 10). Timpul se scurgea și roș-albaștrii păreau exasperați de apărarea supranumerică a clujenil. Atacul lui Dică măcina în gol într-o partidă cu încleștare maximă, genul de meci care nu poate fi câștigat decât cu sacrificii sau pe erori, cum îi place „Bursucului”. În exces de adrenalină, Mailat l-a lovit cu cotul în cap pe Benzar, dar a scăpat cu galben când era de roșu. Pe margine Dan Petrescu era un sac nervi și amenințat cu trimiterea în tribună, în timp ce elevii săi erau concentrați pe apărare și cu careul stelist aproape neatins. Golul a venit din nimic. O lovitură liberă, o mingea centrată, crudul Vlad iese neinspirat, scapă mingea din mână faultat de Djokovic, care apoi o deviază cu mâna spre Țucudean. Fostul stelist o bărbierește într-o pădure de picioare steliste de unde sare în bara și ricoșează norocos la Vinicius care înscrie în poarta goală. O ocazie, o greşeală, un gol și 1-0 pentru clujeni.

În minutul 44, Florinel „Mbappé” ratează o ocazia cât roata carului după o fază de generic. Tânărul Coman a întors balonul în careu și-a culcat din fentă fundașii clujeni, dar a șutat în plasa laterală din 7 metrii. De fapt a fost cam singura lui realizare notabilă dintr-o evoluție ștearsă.

Statistica spune că Steaua a dominat la toate capitolele. Este adevărat, ca joc de echipă, roș-albaștrii au arătat în prima repriză aceleași carențe ca în ultimele partide din 2018. Nu le mai repet. În schimb în a doua repriză pe teren a fost o singură echipă, Steaua. Cheia a fost mijlocul, unde Teixeira i-a luat locul lui Filip. CFR nu a tras decât un singur șut spre poartă în 49 minute. De fapt în tot meciul echipa lui Petrescu nu a tras decât de două ori pe poartă. Câte un țut pe repriză.

În mitanul secund, roș-albaștrii au încercat să aducă mai multă viteză în atac, Dică l-a aruncat în luptă și pe experimentatul Cristi Tănase (60′), însă ofensiva stelistă s-a lovit în permanență de autobaza lui Petrescu și anti-jocul antrenat să ucidă spectacolul după placul Bursucului. Până la final, cele două echipe s-au anihilat pe tabelă, iar meciul s-a terminat egal, un rezultat în avantajul ardelenilor. CFR Cluj rămâne pe primul loc, cu 53 de puncte, în timp ce Steaua este pe doi, cu 51.

Este limpede că Steaua mai are jucători care nu sunt încă la 100% din capacitate, începând cu Budescu și terminând cu Nedelcu, Man și Coman. Palić vine după o accidentare, Găman este la primul meci în tandem cu Palić și abia la al doilea meci oficial la Steaua, vârfurile de atac suspendate… Sunt câteva circumstanțe atenuante pentru partida din seara asta. Încă mai sperăm ca în curând jocul Stelei va arăta a „echipă închegată” pe măsura valorii lotului.

Statistica
Echipele de start

Video

FORZA STEAUA!

Avancronică

Sâmbătă, 10 februarie 2018, FC Steaua București întâlnește pe liderul Ligii 1 FC CFR 1907 în etapa a 24-a din sezonul regulat. Partida se începe la ora 20:45 pe Arena Națională  și va fi transmisă în direct la Digi Sport, Look TV și Telekom Sport TV.

CCA a decis să nu apeleze la unul din cei 7 arbitri de pe lista FIFA și să-l trimită în luptă pe Marcel Bârsan. Arbitrul în varsta de 36 de ani are cele mai multe meciuri primite în actualul sezon, 15, la egalitate cu Colțescu.

Până joi seară, conform oficialilor vicecampioanei se vânduseră puțin peste 8.000 de tichete. Cel mai ieftin tichet costă 15 lei la peluză, 35 sau 60 de lei la tribuna a II-a și 50, 70 sau 100 la tribuna I. Casele de la Arena Națională sunt deschise vineri, de la ora 11:00 până la 19:00, iar sâmbătă începând cu ora 10:00.

Derby-ul etapei a 24-a le va aduce din nou faţă în faţă pe cele mai tari echipe din acest sezon, cele care au investit cel mai mult în achiziţii și salarii mari, fiind astfel şi cele mai bine cotate de către site-urile de specialitate.

Palmaresul FC Steaua vs CFR

În ultimii 13 ani, de când CFR Cluj a revenit pe prima scenă (2004), FC Steaua a câștigat de 5 ori campionatul, iar CFR Cluj de 3 ori, fiind a doua cea mai performantă  echipă în Liga 1 și competițiile UEFA după Steaua.

FC Steaua şi CFR s-au mai întâlnit de 47 de ori în Liga 1, de 20 de ori s-au impus bucureştenii, de 11 ori au învins clujenii, iar 16 jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FC Steaua gazdă: 23 jocuri – 13 victorii FCSB – șapte remize – trei victorii CFR.

Dan Petrescu a crescut în curtea Stelei, formaţie unde a evoluat pe prima scenă în 95 de meciuri şi a marcat 28 de goluri, câştigând trei titluri de campion. De asemenea, a fost component de bază în echipa care a ajuns până în finala CCE (actuala UEFA Champions League) din 1988-1989.

Tot la capitolul antrenori, trebuie de amintit că, pe lângă cele două titluri câştigate ca jucător cu FC Steaua, Nicolae Dică a luat campionatul şi cu CFR în 2009-2010.

CFR  Cluj a scos 22 de puncte din deplasare  (7 victorii – 1 remiză – 3 înfrângeri) în ediția curentă. Dintre acestea, 7 au fost obținute în fața primelor 7 clasate. Clujenii au marcat cel puțin un gol în 10 dintre cele 11 jocuri disputate în deplasare, singurul meci în care nu au punctat fiind cel de la Ovidiu, Viitorul – CFR 1-0 (21 octombrie 2017).

FC Steaua este neînvinsă pe teren propriu din 16 octombrie 2016 (FC Steaua – Gaz Metan 0-1), interval în care a bifat 15 victorii (ultimele 7 consecutive) și 7 rezultate de egalitate. Mai mult, ”roș-albaștrii” au înscris măcar o dată în precedentele 20 de jocuri disputate acasă, în 13 dintre acestea marcând de cel puțin două ori.

CFR Cluj invocă ceva probleme după ce evoluat în prima etapa din 2018 cu 2 zile mai târziu decât Steaua iar Dan Petrescu a dezvăluit ca antrenamentul de joi a avut loc în sală.

Echipa probabilă CFR Cluj:

Ce spune Dan Petrescu despre Dică: “Antrenorul de la Steaua este foarte tânăr, dar rezultatele excelente. Nu înțeleg criticile asupra lui. Are deja 50 de puncte. Anul trecut avea 47 de puncte, Dică mai are 3 etape şi deja are 50. E în primăvara europeană și în sferturi în Cupă unde a jucat cu rezervele şi cu copiii. Eu am fost la Steaua, știu ce presiune e, de aia îl apreciez pe Dică.”

FC Steaua nu va putea conta pe Denis Alibec și Eddy Gnohere, suspendați pentru cartonașe galbene și roșii. Bălașa este încă indisponibil fizic, însă Palić a revenit la antrenamente cu lotul și cred că poate fi folosit în derby-ul etapei 24. Dacă poziția lui Florin Tănase în atac este certă, forțată de situație, dilema apare în ceea ce privește linia de 3 jucători din spatele lui Florin Tănase și mijlocașul de lângă Pintilii. Cel mai probabil Dică va apela la jucătorii cu experiența, Teixeira, Cristi Tănase și Lucian Filip, în timp ce tinerii Man, Coman și Nedelcu cred că vor fi folosiți în repriza a doua, funcție de situația de pe teren.