FC Botoșani – FC Steaua 0-3! Scor de forfait pe ogor

Victorie la pas pentru Steaua! Roș-albaștrii înving pe terenul lui FC Botoșani, scor 3-0. Golurile au fost marcate de Gnohere ’45+1, Man ’58 şi Tănase ’90+3.

Cartonaşe galbene: Tincu ’23 / Filip ’51 , Enache ’67, Niţă ’89

Formația lui Dică a început cum nu se putea mai rău pentru ea și după 8 minute a fost nevoită să-l înlocuiască pe Mihai Bălașa, accidentat, cu Dragoș Nedelcu.

Primul gol al partidei a venit în prelungirile primei reprize, când Gnohere a primit o pasă de la Florin Tănase și a înscris cu stângul. Majorarea scorului a fost stabilită în minutul 58 de Dennis Man, care a fost găsit perfect în fața porții de Florinel Coman, abia intrat pe teren. Scorul final a fost stabilit de Florin Tănase în minutul 2 al prelungirilor, când a beneficiat de un assist de la Niță, a driblat portarul moldovenilor și a marcat ca în curtea școlii.

Rezumatul meciului

Felicitări băieților pentru victorie!

Avancronică

Steaua va juca la FC Botoșani într-un meci din etapa a 21-a din Liga 1, de la ora 20:00. Partida e în direct la TV Telekom Sport și TV Digi Sport.

Vicecampioana e obligată să câștige pe terenul greoi de la FC Botoșani pentru a se apropia de CFR. Moldovenii sunt pe locul 4, cu 35 de puncte, în timp ce formația roș-albastră e a doua, cu 41 de puncte, la 8 lungimi în spatele liderului CFR Cluj.

La Botoșani a plouat toată noaptea, iar spre dimineață a început să ningă. Cornel Șfaițer, președintele onorific al clubului, a anunțat că se fac eforturi mari pentru ca suprafața de joc să fie practicabilă.

„Cam ninge la Botoșani. E zăpadă pe teren. Mobilizăm oamenii să putem asigura terenul. Va fi foarte greu. Din păcate nu va fi un teren extraordinar. Când am văzut prognoza meteo de la Botoșani ne-am dat seama că vor fi probleme.

A plouat toată noaptea, iar acum s-a transformat în zăpadă. O să fie impracticabil terenul. Se dă zăpada de pe gazon. Sunt oameni de dimineață care lucrează la gazon. Din păcate o să fie proastă suprafața de joc”, a zis Cornel Șfaițer.

Echipele probabile:

FC Botoșani: Cobrea – Chitoșcă, A. Miron, A. Burcă, Mușat – Bordeianu, Tincu – M. Roman II, Moruțan, L. Buș – D. Popa

Steaua : Fl. Niță – Enache, Larie, Bălașa, Momcilovici – Pintilii, Nedelcu – Man, Budescu, Fl. Tănase – Gnohere