FCSTEAUA.RO

[Update] Europa League. Steaua (FCSB) – Rudar Velenje 4-0. Show total!

Fotografia postată de FCSB.

Steaua (FCSB) s-a calificat în turul III preliminar al Europa League, după ce a câștigat pe teren propriu 4-0 cu Rudar Velenje. În tur, steliștii au câștigat cu 2-0.

FCSB va juca în turul III cu formația croată Hajduk Split, pe 9, în Croația, și 16 august, la București. Dacă va trece de Hajduk, FCSB va juca în play-off-ul Europa League, tragerea urmând să fie luni.

Steliștii au controlat meciul încă de la început și nu au avut emoții în privința calificării. În minutul 22, Florin Tănase a deschis scorul după un penalty obținut de Mihai Bălașa.

După pauză, jucătorii lui Dică au avut o evoluție entuziasmantă. Olimpiu Moruțan a majorat scorul în minutul 49, după o acțiune de generic, în care s-a distrat cu defensiva adversă.

VIDEO. Gol Olimpiu Moruțan

Florinel Coman a marcat pentru 3-0 cu un șut perfect din mijlocul careului. La ultima fază, Daniel Benzar a stabilit scorul final, 4-0, cu un șut din 5 metri, după o pasă perfectă a lui Moruțan.

VIDEO.  Gol Florinel Coman

VIDEO. Gol Daniel Benzar

Bizonul a fost ghinionistul serii, dar a făcut un meci foarte bun.

VIDEO. Ratare uriașă Gnohere

VIDEO. Rezumat HD

Steaua (FCSB) va întâlni Rudar Velenje, joi, pe teren propriu, de la ora 21.30, în manşa secundă a turului doi preliminar al Ligii Europa. În tur, scorul a fost 2-0 pentru FCSB.

Arbitrul rus Serghei Ivanov va conduce la centru meciul Steaua – Rudar Velenje. Ivanov va fi ajutat de Maksim Gavrilin şi Roman Usachev, iar rezervă va fi Evgheni Turbin.