Europa League: Mlada Boleslav – FC Steaua (FCSB) 0-1! Ca-li-fi-care!!!Steaua își respectă blazonul european

CA-LI-FI-CA-RE!!! Mlada Boleslav – FCSB 0-1! Fără antrenor titular, cu 9 jucători accidentați, Steaua își respectă blazonul și Panțîru îi duce pe roș-albaștri în play-off-ul Europa League!!!

Steaua s-a calificat, joi seară, în play-off-ul UEFA Europa League, după ce a învins, cu 1-0 (0-0), pe FK Mladá Boleslav, prin golul marcat de Ionuț Panțîru (’91), primul bifat în tricoul roș-albastru.

Cu moral bun după victoria spectaculoasa cu 4-3 obținută în fața Spartei Praga, Mlada Boleslav a început în forță. In primul minut, Takács a reluat cu capul din 7 metri și numai bara l-a salvat pe Andrei Vlad. Încurajați din tribune, cehii au făcut un pressing avansat și au controlat începutul de meci, însă Steaua au echilibrat jocul după vreo 10 minute. Mai mult, a trecut la carma partidei. Coman, Ovidiu Popescu, Oaidă și Moutinho au fost aproape de gol. În minutul 75, s-a modificat și echilibrul numeric. Křapka a fost eliminat după un fault asupra lui Florinel Coman, în urma căruia a văzut al doilea galben.

Cu um om în plus pe teren, Steaua a presat din ce în ce mai mult. În minutul 81, Tănase i-a pasat excelent lui Coman în marginea careului de 16 m, iar atacantul a șutat din întoarcere, dar bara s-a opus din nou golului, la fel ca și în tur.

Când toată lumea se pregătea de prelungiri, Panțîru a pătruns ca-n brânză prin apărarea cehilor și din colțul careului de 6 m a catapultat mingea sub bară pe colțul scurt. Astfel a răzbunat transversala dată în tur.

Așa s-a scris istoria acestei calificări muncite si pe deplin meritate.

FK Mladá Boleslav – FCSB 0-1 (0-0)
A marcat: Panţîru (90+1)

FK Mladá Boleslav: Seda – Křapka, Takács, Pudil, Tulio (Fulnek 46) – Bucha, Hubínek, Matějovský, Ladra – Wagner (Ewerton 70), Mešanović.
Antrenor: Jozef Weber.

FCSB: Vlad – Creţu, Planić, Cristea, Soiledis – Ov. Popescu, Vînă, Oaidă – Tănase, Moutinho (Panţîru 63), Coman.
Antrenor: Vergil Andronache.

Cartonașe galbene: Křapka (45+2, 75), Fulnek (90+5) / Cristea (28), Tănase (48), Soiledis (50), Coman (61), Planić (84).
Cartonașe roșii: Křapka (75).

Arbitru: Jonathan Lardot. Asistenţi: Florian Lemaire şi Romain Deviller. Arbitru de rezervă: Nathan Verboomen (toți din Belgia).

AVANCRONICA

Meciul retur Mlada Boleslav – FC Steaua (FCSB), din turul 3 preliminar al Europa League, va avea loc în Cehia, joi, 15 august, de la ora 20:00, pe stadionul „Lokotrans Arena” din Mlada Boleslav. Meciul va fi televizat de Pro TV.

Și pentru cehii de la Mlada, FCSB E STEAUA! Pe siteul oficial al grupării din Cehia, FCSB e Steaua, iar cei de la Mlada au făcut și o descriere:

Joi, Mlada se va confrunta cu cel mai cunoscut club românesc. Ca succesor al celebrei echipe Steaua București, FCSB se mândrește cu 26 de titluri de campioană și 20 de Cupe ale României. În sezonul 1985-1986 a obținut cel mai mare succes sportiv câștigând Cupa Campionilor Europeni”, scriu cehii pe site.

Cehii stau la coadă să vadă „cel mai cunoscut club românesc”!!!Marți, dar și miercuri era lume la cozi la casele de bilete. Cehii sunt în fața unei performanțe europene importante și nu vor să rateze acest moment. Copii, femei, dar și bătrâni s-au pus la coadă pentru a prinde un bilet.

Prima manșă s-a încheiat nedecis, scor 0-0, dar ambele echipe au bifat ratări mari.

În condițiile actuale de lot cu vreo 10 jucători accidentați & incerți, lipsă de omogenitate la echipă, antrenor interimar, moral scăzut și atmosferă tensionată…, Steaua pleacă, din păcate, cu șansa a doua, chiar dacă a reușit să odihnească „titularii” din defensivă și pe mijlocașul Oaidă.