FCSTEAUA.RO

Europa League: Lugano – FC Steaua 1-2! Energizantul Dennis, Man of the Match! Steaua lider cu 6 puncte din 6

Steaua s-a impus cu 2-1 în meciul cu FC Lugano, din cadrul grupei G. Cu toate ca au fost conduși până la pauză (Bottani ’14), la finalul unei prime reprize mediocre, roș-albaștrii au revenit în a doua parte și au inscris prin Constantin Budescu (’58) si Junior Morais (’64) pentru prima victorie după 5 ani de secetă în deplasările din grupele Ligii Europa.

De asemenea, o dată cu succesul cu Lugano, Steaua a reuşit prima ei victorie, all time, în Țara Cantoanelor! Înainte de această confruntarea din Lucerna, steliştii mai jucaseră de 6 ori în Elveţia. Bilanţ: 2 înfrângeri şi 4 remize.

Confruntările din Elveţia:

Joi seară, pe  Swissporarena din Lucerna, au fost prezenți 3.000 de specatatori din care peste 200 de fani steliști. Roș-albaștrii au încurajat cu tot sufletul echipa „FCSB” pentru care au străbătut sute sau mii de kilometri:  „Luptă, Steaua!”, „București, Steaua București!”.

Fără Alibec, Nedelcu și Momcilović, Nicolae Dică l-a lăsat pe bancă și pe Denis Man și l-a preferat pe Texeira  ca titular, alături de Budescu, Tănase și Gnohere. Ca o ironie a sorții, după cea mai penibilă primă repriză jucată de Steaua în ultimii ani, Dennis Man a reușit să-i revigoreze pe jalnicii lui Nik și să întoarcă scorul înregistrat pe tabelă la pauză.

De ce „penibilă”? De mult timp nu am mai văzut atâtea pase incalificabile și o echipă amortiță din care nu a făcut excepție niciun jucător pentru nominalizarea la titlul de petarda meciului. Un exemplu de „pasă incalificabilă”: cu 3 variate optime de pasare pentru un atac periculos , unde trimite Tănase mingea? Vedeți săgeata din imaginea de jos.

Pe lângă pase au fost și gafe. Bottani a reuşit să înscrie încă din minutul 14, ajutat de câteva greşeli în lanț ale steliştilor. Mai întâi, Ovidiu Popescu a pierdut uşor într-un duel cu un adversar şi le-a oferit elveţienilor spaţiu să creeze o ocazie bună. Bottani a plecat la limita ofsaidului, a fost ţinut în joc de Bălaşa, care n-a făcut pasul la ofsaid şi Lugano a deschis scorul.

La pauză Dică a dat cu pumnul în masă și a mutat inspirat! Inspirația lui Dică a făcut diferența în partea a doua a meciului, introducerea lui Dennis Man pe teren având un impact major asupra jocului. Scoaterea lui Ovidiu Popescu, autorul moral al golului înscris de elvețieni, și trecerea lui Teixeira la mijloc, după ce a dormit și el o repriză în banda dreaptă, a coagulat coordonarea ofensivei.

Miraculos, petardele din prima repriză s-au schimbat la față. Morais și Budescu au fost readuși la viață de Dennis Man. În numai 6  minute, juniorul de 19 ani a întors tabela  cu un dribling în tușă urmat de assist la golul superb marcat de Budescu si apoi cu o deviere braziliană, decisivă pentru assistul lui Benzar la golul spectaculos dat de Morais. Cu acest gol al victoriei, brazilianul și-a mai spălat jocul execrabil prestat în prima repriză. La 1-2 alt vânt bătea în pupa Stelei,  cel care a dus-o la victoria finală.

Racheta sub bară a lui Budescu  pe rampa de lansare a lui Dennis Man

Gol  Morais, pe filiera „braziliană” Man-Benzar. Finalizare cu un voleu din alergare  desprins din filmul Shaolin Soccer

Concluzii

Eu pun evoluția slabă din prima repriză pe faptul că după victoria din derby și locul temporat ocupat de Lugano în liga elvețiană, steliștii au intrat pe teren deconectați, siguri de o victorie lejeră. Atitudinea de amorțeală nu a fost doar la 2-3 jucători, ci la aproape toată echipa trimisă de Dică în primul 11. De fapt, am spus în avancronică că miza meciului  nu punea nicio presiune pe jucători.

Să ne înțelegem. Din raportul de forțe de pe teren, nici un moment nu mi-a fost teamă că Steaua nu va întoarce rezultatul. Încă din prima repriză se simțea diferența de valoare în favoarea Stelei, echipa a generat faze bune, însă își bătea joc de ele cu nonșalanță prin pase penibile din cauza lipsei de concentrare. Altfel, e greu de înțeles, și de explicat, multitudinea paselor simple trimise în aut, la adversar sau „nicăieri”, de Bălașa, Morais, Budescu, Tănase, Popescu, Benzar, Bizonul…, mă rog, toți! Cum nimerește Bălașa păianjenul de la 30 de metri, dar aseară da pase de 6 m, la 3 metri de destinatar. Simplu! Lipsa de concentrare. Chiar mă gândeam, ironic, dacă nu cumva le-au strecurat elvețienii ceva „tranchilizant” în mâncare?! După pauză, Steaua a zburdat în atac și dominat clar a doua repriza.

Totuși, să luăm partea pragmatică a paharului pe jumătate gol. O victorie în Europa League înseamnă palmares, 3 puncte în grupă, ranking UEFA și bani. Nu contează adversarul! Una peste alta, Steaua a dominat la toate capitolele, inclusiv la gafe, și a atins câteva borne istorice: prima victorie în Elveția, all time, și după 5 ani în grupele Europa League! Cu această victorie, echipa lui Dică rămâne lideră în grupa G cu  6 puncte din două meciuri.

Cifrele InStat confirmă că victoria Stelei este pe deplin meritată. Da, Lugano a avut o bară, dar și Steaua  două penalti neacordate (arbitrajul a fost mediocru, dar nu pentru asta).

1. În minutul 11, la 0-0, ocazie de gol a lui Bălașa. Fundașul stelist a reluat cu capul pe lângă poartă, din 6 metri, dar a fost luat în brațe și trântit în careu. După fault avut nevoie de îngrijiri medicale.
  2. În minutul 37, la 1-0, a fost un henț în careu elvețienilor „cât casa”. Ledesma (ex-Lazio) a lovit mingea cu mâna în propriul careu la o centrare a lui Benzar, dar arbitrul nu a acordat penalty.

Bilanțul la zi al antrenorului Dică

Echipele de start

Player of the Match

Ca în viață, unii cu munca, alții cu laurii, Bedescu a luat iar caimacul pe site-ul UEFA.  Dar acest titlu îl merită Dennis Man!

Nominalizați: Budescu, Benzar, Marais și 2 elvețieni.

Avancronică FC Lugano – FC Steaua

Meciul FC Lugano – FC Steaua,  din etapa a doua a Grupei G – UEFA Europa League, va avea loc joi, 28 septembrie, de la ora 20:00, pe Swissporarena din Lucerna – Elveția.

Swissporarena

Partida FC Lugano – FC Steaua va fi transmisă în direct la ProTV și Telekom Sport.

UEFA l-a desemnat pe ucraineanul Serghei Boiko să oficieze la centru prima confruntare din istorie  între Lugano și Steaua. El va fi ajutat de asistenții Oleg Plujnik și Volodimir Volodin, de arbitrii adiționali Mikola Balakin și Oleksandr Derdo și de rezerva Oleksandr Korniko, toți din Ucraina.

În vârstă de 40 de ani, Boiko a arbitrat anul trecut Pandurii – Maccabi Tel Aviv, scor 1-3, din turul al treilea prelimar al UEFA Europa League, iar în sezonul 2014/2015, meciul Astra – Celtic, scor 1-1, din faza grupelor Europa League.

FC Lugano a pierdut la Hapoel Beer-Sheva în prima etapă, dar va încerca să obțină o primă victorie în faza grupelor de UEFA Europa League – Group G, în timp ce FC Steaua va încerca prima sa victorie în Elveția din istoria de 70 de ani și să își păstreze și primul loc în grupă.

Întâlniri anterioare și legături, conform uefa.com

Ultimele 5 întâlniri oficiale ale celor două echipe  în acest sezon

FC Lugano traversează o perioadă nefastă în prima ligă elvețiană și ocupă ultimul loc după 9 etape cu o linie V-2/E-2/Î-5 și golaveraj 9-14.

Însă se știe că mobilizarea în competițiile UEFA este alta față de competiția internă. O vedem foarte bine și la Steaua.

FC Lugano este o echipa elvețiană de fotbal înființată în 1908, care în 1922 a promovat la cel mai inalt nivel, în Swiss Super League.

Echipa a atins o perioadă prolifică  în anii ’40, atunci când a câștigat de 3 ori campionatul elvețian. În sezonul 2016-2017, FC Lugano s-a clasat pe podium, locul 3.

Lugano a participat pentru prima dată in Cupa UEFA în sezonul 1995-1996, eliminând-o pe Inter Milan în al doilea tur!

Palmaresul în Europa conform datelor UEFA

Lugano vs Steaua

Antrenorul Pierluigi Tami a preluat Lugano pentru a doua oară în iunie 2017. Fundaș elvețian născut în Clusone- Italia,  Tami și-a petrecut aproape întreaga carieră profesională în Elveția. În perioada 2006–2015, a fost asistentul lui Ottmar Hitzfeld în timpul mandatului său de antrenor principal la naționala Elveției. Pierluigi Tami  a  mai antrenat pe Locarno (1999–2002), Lugano (2002–2003),  echipele naționale de fotbal ale Elveției  U17 (2005), U21 (2009–2015), U23 (2012) și pe Grasshopper Zürich (2015–2017).  Nu are niciun trofeu în CV.

Mai multe date comparative despre cele două echipe, inclusiv loturile, găsiți AICI, furnizate de UEFA.

FC Lugano. Pe site-ul oficial, clubul face o scurtă prefață și anunță lotul cu 20 de jucători convocați pentru întâlnirea de joi.

„În final, antrenorul Pier Tami a anunțat cei 20 de jucători care vor deplasa la Lucerna, unde joi, la 19,  Lugano se va confrunta cu Steaua București, în cea de a doua etapă de Europa League.

Aceștia sunt cei chemați: Bottani, Črnigoj, Culina, Da Costa, Daprelà, Gerndt, Golemic, Junior, Kiassumbua, Ledesma, Mariani, Marzouk, Mihajlovic, Milosavljevic, Padalino, Rouiller, Sabbatini, Sulmoni, Vecsei, Yao.”

Nu putem anticipa primul 11, dar vă prezentăm echipa care a pierdut la Hapoel Beer-Sheva cu 2-1. FC Lugano sistem 3-5-2: Da Costa, Golemic, Bnou-Marzouk, Mariani (71 Milosavljevic), Sabbatini, Piccinocchi, Gerndt, Rouiller (46 Yao), Sulmoni, Črnigoj (46 Bottani), Mihajlovic. Dintre ei, doar  Bnou și Piccinocchi nu mai figurează în lotul de 20 convocat de Pier Tami pentru meciul cu Steaua.

Lugano în partida cu Hapoel Beer-Sheva (Hapoel Beer-Sheva – Lugano 2 -1)

În ultima partidă oficială Lugano-Grasshopers 0-3,  Tami a folosit sistemul 3-1-4-2 și numai Piccinocchi nu face parte din lotul pentru partida cu Steaua.

Echipa Lugano în partida cu Grasshopper ( Lugano – Grasshopper 0 – 3)

FC Steaua. Roș-albaștrii au ajuns încă de marți în Țara Cantoanelor și s-au cazat la cel mai luxos hotel din Lucerna: Hotel PALACE LUZERN 5 stele, unde o cameră costă în jur de 500 de euro.

Dică a deplasat în Elveția un lot format din 18 jucători, dar a surprins total cu decizia de a nu lua patru jucători importanți. Dicanul i-a lăsat acasă pe Alibec,  Momcilovic, De Amorim și Nedelcu, în locul lor urmând să intre Gnohere, Junior Morais, Florinel Coman/Tănase, Ovidiu Popescu/Filip.

Printre ce care nu au făcut deplasarea la Lucerna sunt 3  marcatori în ultimele 4 meciuri. Alibec (gol cu Plzeň), De Amorim (gol cu Gaz Metan) și Momcilovic (gol cu Dinamo). Joi seara, antrenorul Stelei va miza pe execuțiile lui Budescu, pe lipiciul Bizonului la gol în gura porții  și dorința de afirmare a tinerilor Dennis Man, Florin Tănase și Florinel Coman.

Echipa probabilă a Stelei în meciul cu Lugano: Niță – Benzar, Bălașa, Planić, Morais – Pintilii, Ovidiu Popescu – Man, Budescu, Tănase – Gnohere

În conferința de presă susținută miercuri  la Lucerna, Dică a precizat că Nedelcu a suferit o accidentare în derby-ul cu Dinamo și în urma unui RMN s-a dovedit că are doar probleme musculare, dar va absenta aproximativ două săptămâni. Cât despre  Alibec, antrenorul a ţinut să precizeze că nu este vorba de o pedeapsă pentru forma mai slabă a atacantului, ci pur şi simplu atacantul e accidentat. Dică a ținut să mai precizeze:

Steaua va avea o partidă dificilă cu un adversar rănit care  va căuta joi un reviriment în fața propriilor suporteri, după parcursul nefast din acest început de sezon. Vicecampioana României va încerca să spargă gheața la victorii în meciurile disputate în Țara Cantoanelor și să-și păstreze fotoliul de lider în Grupa G. Totuși, miza meciul  nu pune o presiune deosebită, ci numai dorința jucătorilor de a impresiona  scouterii într-un joc cu o vizibilitate europeană, o veritabilă rampă de lansare în carieră.

În schimb, Nicolae Dică are o foame de rezultate și o presiune în plus din dorința de a închide gura contestatarilor. Prin jocul echipei și scor, tânărul antrenor fără licență Pro vrea să se reconfirme în UEFA, după calificarea „en fanfare”  în grupele de Europa League (6-3), egalul de la Sporting Lisabona (0-0) și succesul împotriva cehilor de la Viktoria Plzeň (3-0) în prima etapă a Grupei G .