Europa League: FC Steaua – Hapoel Beer Sheva 1-1! Unitatea de Elită Steaua se califică en fanfare din numai 4 meciuri!

Unitatea de Elită Steaua s-a calificat în primăvara europeană, en fanfare și la pas de defilare, după numai 4 etape, și a marcat o nouă bornă în istoria ei. Este o perfomanță uriașă pentru fotbalul românesc care se zbate în pragul unui colaps financiar.

Hapoel Beer Sheva era de bătut, dar Steaua a ratat victoria din două motive principale:

1. Strategia de marketing trasată de Becali cu impunerea lui Alibec, Coman și Man în „primul 11”. Cu cei trei (plus Budescu), care nu prea fac și faza defensivă, este greu de controlat jocul împotriva unei echipe de talia campioanei Israelului. Florinel Coman a înscris, Dennis Man a mai mișcat ceva, dar lui Alibec nu i-a ieșit mai nimic! Sincer, îmi pare foarte rău de el. Cred că își va reveni în formă, dar aseară nu trebuia forțată titularizarea. Și din punct de vedere al marketingului, forma lui i-a făcut mai mult rău decât dacă nu ar fi jucat deloc. Sigur va avea susținerea clubului pentru a depăși eclipsa prin care trece. În opinia mea, totul pleacă de la tratarea superficială a pregătirii de vară. Alibec nu mai are suflu, de aceea greșește până și pase simple. Faptul că a plâns arătă că îi pasă și e un semn bun! În mod normal, trebuia folosită cea mai în formă echipă, acea pe care am scris-o în Avancronică: Fl. Niță – Enache, M. Bălașa, Momcilovic, Morais – Nedelcu, Pintilii – Teixeira, Budescu, Fl. Tănase – Gnohere. S-a văzut diferența de joc după pauză când a fost introdus Teixeira, și apoi, mai evident, după ce Dică i-a trimis în teren pe Tănase și Gnohere.
  2. Arbitrul nu a acordat un penalty la hențul vizibil și de pe Lună, când un fundaș israelian a scos mingea cu mâna din poartă! Penalty și roșu în minutul 52!!! E greu de înțeles cum nici arbitrul adițional, aflat la 2 metri de fază, nu a văzut!!! „Furtul secolului” la Steaua – Hapoel Beer Sheva!
    Arbitrul Oykaza şi adiţionalul Ugurlu, ambii turci, nu au văzut un henţ clar. Decizia lor a scos și din buzunarul Stelei 240.000 de euro. Atât este diferenţa între un egal şi o victorie în Europa League.

Împotriva unei echipe bune şi a unui arbitraj sinistru, Steaua şi-a atins principalul obiectiv: n-a pierdut şi şi-a asigurat matematic calificarea în primăvară, 16-zecimile Europa League.

Nici n-a venit iarna şi la Steaua este deja miros de primăvară. Responsabilă pentru acest salt spectaculos e noua generaţie a Unității de Elită Steaua, care a ajuns după al 4-lea meci din grupă la a 6-a primăvară  europeană de după 2003 și a 11-a all time. O calificare spectaculoasă şi extrem de repede obţinută. Record pentru fotbalul românesc!!!

Adversarul a fost însă unul de calitate. Hapoel Beer Sheva, campioana Israelului, cea care anul trecut în grupe a lăsat Interul acasă, după ce a bătut-o în ambele manșe, a început hotărâtă să reintre în cursa calificării şi a jucat din start foarte dur, mult peste limita regulamentului. Pulpa lui Morais şi buza lui Enache, ambele cu urme de sânge, stau mărturie la intrările de roșu ale lui Dor Elo şi Nwakaeme!

Steaua a avut o primă repriză reținută, dar împinsă de la spate de un public fantastic, a marcat prin Coman (31′), după ce juniorul a ratat incredibil o altă ocazie uriașă cu numai un minut înainte: Budescu trage din corner direct pe poartă, portarul respinge și mingea ajunge la Coman, dar șutul acestuia de la 8 metri este respins de un fundaș de pe linia porții. Steaua a marcat în minutul 31 după o fază incredibilă, în care Loai Taha şi Elhamed s-au invitat reciproc, Coman le-a suflat mingea, a driblat portarul şi a deschis scorul!

Din acel moment, meciul se tensionează și mai mult. În minutul 35 vine o altă ocazie foarte mare pentru Steaua. După o cursă excelentă, Enache a centrat perfect în careu, dar mingea a fost respinsă în extremis în corner de un fundaș israelian. Din păcate, urmează un moment de relaxare al defensivei steliste și oaspeţii egalează. O fac dintr-o fază fixă, exact acolo de unde Steaua e cea mai bună echipă din Liga 1. Mingea ajunge la Vitor și acesta o recentrează în fața porții de lângă Bălașa.  Surprins de fază, Enache l-a scăpat din marcaj pe Ben Sahar, care a introdus balonul în poartă.

Repriza a doua se anunţa a fi una de foc. Hapoel avea nevoie de victorie pentru a mai spera ceva din această grupă. Dică îl aruncă în luptă pe Teixeira (46′) în locul lui Man și  jocul roș-albaștrilor schimbă radical în bine. Portughezul face o pătrundere fantastică pe partea stângă, apoi îi pasează decisiv în careu lui Budescu. Mijlocașul Stelei șutează foarte bine, toți am văzut gol, dar mingea este respinsă cu mâna de pe linia porții de un fundaș de la Hapoel. Culmea, arbitrii, parcă sedați, nu au sesizat nimic și astfel se produce una dintre cele mai mari gafe ale ultimelor ediţii din cupele europene!

Odată cu intrarea lui Tănase,  în locul lui Coman (65′), terenul s-a înclinat spre poarta celor de la Beer Sheva. Steaua forțează victoria, deși egalul era suficient pentru calificare în primăvara europeană. Imediat  își consumă și Alibec singurul moment când putea să devină erou (66′) pe Arena Națională, dar dintr-o poziție foarte bună trage pe centrul porții.  După 4 minute, Gnohere îl înlocuiește nefericitului Alibec. Extrem de afectat, Denis a început să plângă pe banca de rezerve, consolat de colegi. Un moment emoționant! După ce l-a fluierat, galeria Stelei  l-a chemat, totuși, pe Alibec la salut și l-a aplaudat pentru încurajare.

Moment impresionant! Capul sus, Denis!!!!!

Prezența Bizonului pe teren s-a făcut resimțită în defensiva israeliană după 3 minute.  Budescu execută o lovitură liberă din partea stângă, Gnohere reia cu capul periculos pe lângă poartă (74′).  Urmează o intervenție formidabilă a portarului Goresh care scoate miraculos un gol ca și făcut la o devierea lui Larie cu capul în urma unui corner.

În minutul 90, o altă ocazie Steaua, o altă ratare monumentală. Gnohere, după o recuperare a lui Teixeira, a ezitat incredibil de mult să tragă la poartă din 7 m și în cele din urmă mingea a fost deviată de un apărător advers în corner.

În repriza a doua, liderul Ligii 1 a arătat stăpânire de sine și ca o echipă mare a controlat cu calm finalul spre a 6-a primăvară UEFA în cei 14 ani de capital privat. Restul fotbalului românesc va intra în hibernare, numai Unitatea de Elită Steaua va număra la iarnă zilele până la 16-zecimile din februarie, aștepând să dea piept cu adversarul pe care tragerea la sorți îl va trimite în drumul său european.

Bravo Dică!
Echipe de start:

Video. Rezumat

Declarații după meci

Felicitări echipei și staff-ului pentru calificare!

FORZA STEAUA!

Avancronică FC Steaua – Hapoel Beer Sheva

Meciul FC Steaua – Hapoel Beer Sheva se va disputa joi, de la 22:05, pe Arena Naţională, în runda 4 din grupa G – Europa League. În tur, echipa pregătită de Nicolae Dică s-a impus, în Israel, cu scorul de 2-1.

Arbitrul turc Halis Ozkahya va conduce la centru meciul FC Steaua – Hapoel Beer Sheva, relatează site-ul uefa.com.

Asistenţi vor fi Cem Satman şi Ekrem Kan. Cel de-al patrulea oficial va fi Kerem Ersoy, în timp ce asistenţi adiţionali au fost desemnaţi Ali Palabiyik şi Yasar Kemal Ugurlu – toţi din Turcia.

În vârstă de 37 de ani, Halis Ozkahya a mai arbitrat în acest sezon, printre altele, meciul CSU Craiova – AC Milan, scor 0-1, din prima manşă a turului trei preliminar în Europa League.

După parcursul fulminant al Stelei din ultimele 11 meciuri, oficialii vicecampioanei sperau la un stadion plin la întâlnirea care o poate duce în a 11 primăvară europeană (all time), a 6-a din 2003. Se pare că meciul cu Beer Sheva nu i-a atras pe fani, chiar dacă echipa e la un pas de calificarea matematică. Până marți, cu trei zile înainte de meci, se vânduseră doar 5.000 de bilete online. La meci vor fi prezenți și în jur de 3.000 de fani israelieni. Roș-albaștrii așteaptă în jur de 30.000 de spectatori, dar probabil că joi vor fi vreo 20.000 de suporteri steliști pe Arena Națională.

FC Steaua vs Hapoel Beer Sheva

Prezentarea clubului Hapoel Beer Sheva a fost făcută în articolul Să ne cunoaștem adversarul din Europa League – grupa G: Hapoel Beer-Sheva . Alte înformații de actualitate au fost prezentate în Avancronica și Cronica partidei tur „Hapoel Beer Sheva – Steaua 1-2!

Hapoel Beer Sheva

De la meciul cu Steaua, Hapoel a mai disputat două partide oficiale, ambele în prima ligă israeliană. În prima dispută, Beer Sheva (locul 4 – cu 17 puncte din 8 jocuri), s-a impus acasă cu  scorul de 2-1 împotriva echipei Maccabi Tel Aviv (locul 3 – cu 17 puncte din 9 jocuri).

În ultima etapă, disputată duminică, 29 noiembrie, Beer Sheva a învins în deplasare la FC Ashdod (locul 10 din 14).  FC Ashdod – Hapoel Beer Sheva 1-3.

Deși au învins, cei de la Beer Sheva n-au făcut o primă repriză grozavă, jocul acestora fiind dezorganizat. Au avut și ghinion în minutul 2, când Broun s-a accidentat și a fost schimbat. După alte 15 minute s-a accidentat și Bitton, care a părăsit la rândul său terenul. Gazdele au deschis scorul prin Mauricio în minutul 42, însă Beer Sheva a revenit în minutul 56 prin Radi. Nouă minute mai târziu a ieșit la rampă Nwakaeme, care a înscris, iar cu 4 minute înainte de final același jucător a stabilit scorul final, 1-3.

Antrenorul lui Hapoel Beer Sheva promite să-şi ia revanşa: „Nu ne speriem de Steaua”

Pentru partida cu Steaua, antrenorul Barak Bakhar și-a învățat lecția în tur și va veni pe Arena Națională cu temele pregătite temeinic. De data asta tehnicianul din Țara Sfântă cunoaște mult mai bine echipa Steaua din meciul direct și  va aborda o altă partitură împotriva roș-albaștrilor din postura celui avizat de experiența proprie. Este limpede că Bizonul nu mai poate fi arma secretă din tur, cea care intră și decide meciul în 5 minute, iar Alibec nu pare a fi într-o formă capabilă să genereze elementul surpriză din ofensiva lui Dică pentru apărarea israelienilor.

Chiar dacă are două absențe menționate mai sus, Barak Bakhar dispune de jucători în lot care îi pot înlocui valoric. „În primul meci am fost mai buni, dar nu am fost destul de concentraţi şi cred că dacă vom elimina mâine aceste greşeli avem speranţe la un rezultat bun. Noi suntem pregătiţi, ştim că Steaua este o echipă puternică, ştim de asemenea că a avut jucători accidentaţi, dar în general este o echipă foarte foarte bună. Noi sperăm să câştigăm, nu ne gândim la altceva. E o partidă importantă pentru noi, nu gândim negativ, sperăm să câştigăm. Nu ne speriem de Steaua. Ştim că e o echipă bună, dar şi noi am avut două victorii, trecem printr-o formă bună şi nu ne sperie Steaua.

Cu siguranţă va fi o atmosferă frumoasă pe Arena Naţională, dar avem încredere în noi şi în suporterii noştri, care vor veni şi ne vor încuraja. La început am crezut că echipa mea este cea mai bună din grupă, dar rezultatele au dovedit că Steaua este. Cu toate astea suntem încrezători. Ştiu că Steaua are mulţi jucători, este o combinaţie interesantă de jucători experimentaţi şi jucători tineri foarte buni, care sunt sigur că în viitor vor deveni jucătorii naţionalei României”, a afirmat Bakhar conform TV Telekom Sport.

Cum ar putea arăta Hapoel Beer Sheva: Goresh – Cuenca, Taha, H. Elhamed, Korhut – Ohana, Radi, Einbinder – Melikson, Ben Sahar, Nwakaeme

FC Steaua

Nicolae Dică va avea o misiune dificilă. Este prima din cele cinci partide pe care Steaua le are de disputat la foc automat în următoarele 23 de zile din luna noiembrie.

O înfrângere ar dărâma apoteotic întregul eșafodaj al imaginii construite cu greu în ultimele partide. Asta și pentru că presa a pompat non stop pe prima pagină realizările Stelei de până acum, ridicând foarte sus ștacheta așteptărilor. După victoria categorică de la Severin, și Il Maximo a pierdut complet hățurile măsurii. Însă Hapoel Beer Sheva este o echipă solidă, iar meciul de pe Arena Națională va fi mai dificil decât a fost cel din tur. Steaua pare pe val, are un moral bun, dar cred că Dică va avea și o problemă de motivare a jucătorilor pentru această partidă. Calificarea Stelei nu este jucată, cum pare multora la prima vedere, și nici nu va fi simplă. Teoretic, oricare dintre celelalte trei echipe pot ocupa locurile 1 și 2 la final.

Nicolae Dică are și probleme de lot din cauza unor accidentări la doi oameni de bază în apărare, fundașii Romario Benzar și Bogdan Planić.  Benzar s-a accidentat în prima repriză, minutul 22, la Beer Sheva, și pentru el s-a încheiat acest an competițional.

Planić a fost declarat cu probleme medicale tot după meciul cu israelienii, iar Dică a anunțat atunci că sârbul va lipsi cel puțin 2 săptămâni, inclusiv la returul cu Hapoel Beer Sheva.

Astfel, în defensiva roș-albaștrilor va lipsi stâlpul Planić. Dar și cu el în teren Hapoel a reușit să marcheze un gol pe final, într-un moment în care Steaua nu era preocupată de ofensivă, ci de conservarea scorului de 2-0. În cele 3 meciuri fără Planić, Steaua a primit 1 gol de la Sănătatea Cluj și 2 de la CSU Craiova, scăpând cu poarta intactă numai în partida cu Poli Timișoara (7-0). Cred că Dica va securiza linia de fund cu Enache, Bălașa, Momcilovic și Morais. Larie are 1,91 m, dar Momcilović (1,86 m)  este mai rapid și ceva mai sigur.

La mijloc, Pintilii a fost recuperat, a jucat 20 de minute la Severin și sunt șanse să joace și joi cel puțin o repriză. În partida contra oltenilor, tânărul Nedelcu a jucat ezitant, a greșit flagrant câteva pase simple în zone periculoase și a fost schimbat cu Pintilii în minutul 73. Ovidiu Popescu pare în revenire de formă, duce meciuri din 3 în 3 zile și cred că se va miza și pe el. Este posibil ca Dică să folosească la mijloc aceeași rețetă de duminică. Depinde de starea fizică de moment a celor trei.

În atac, conform strategiei de marketing a lui Becali, Denis Alibec va fi juca sigur. Pentru că Bizonul se înțelege foarte bine cu Budescu, atacantul francez va fi susținut de tripleta Teixeira – Budescu – Fl. Tănase, cea care a funcționat perfect în ultima partidă. Pentru marketing, în partea a doua va intra vârf Alibec, iar Dică ar putea schimba și linia ofensivă cu Coman-Tănase- Man. Asta în condițiile în care Pintilii va putea juca tot meciul și pe alte posturi nu vor fi schimbări forțate de accidentări.

Cum ar putea arăta Steaua cu Beer Sheva: Fl. Niță – Enache, M. Bălașa, Momcilovic, Morais – Nedelcu, Pintilii – Teixeira, Budescu, Fl. Tănase – Gnohere

Conferința de presa a lui Dică inaintea partidei FC Steaua Bucuresti – Hapoel Beer Sheva FC din cadrul grupelor UEFA Europa League

”Ne așteaptă un meci foarte greu, chiar dacă am câștigat în Israel cu 2-1, consider că am avut un meci foarte greu. Hapoel are nevoie de victorie pentru că păstrează şanse la calificare. Vor fi schimbări în echipă, pentru că avem multe meciuri de disputat, atât în Liga Europa, cât şi în campionatul intern. Voi schimba mai mulţi jucători faţă de meciul cu CSU Craiova. Avem jucători obosiţi şi nu vreau să riscăm accidentări. Planic nu va juca joi. Steaua este cea mai bună echipă din România şi este normal să jucăm sub presiune fiecare meci.

Nu ştiu nimic despre Keşeru. Nu mă gândesc acum la transferuri. Trecem printr-un moment foarte bun, dar sunt lucruri importante care se întâmplă acum în echipă. Vreu să precizez că Niţă a făcut un sprint de 70 de metri să se bucure alături de jucători. Pe ”Bizonul” l-am schimbat cu Alibec, iar la golul următor a sărit de pe bancă să se bucure. ”Budi”, la fel, l-am schimbat şi s-a bucurat ca un copil pe bancă. Am vrut să creez un grup unit aici.

Aştept suporterii să vină într-un număr cât mai mare la stadion. Vrem să scoatem oamenii în stradă. În ziua de astăzi, oamenii au foarte puţine clipe de bucurie, iar noi sperăm ca joi seară şi în alte seri să le oferim bucurii”, a declarat Nicolae Dică la conferinţa de presă.

Jucătorii Stelei s-au relaxat la cinema înaintea partidei cu Hapoel Be’er Sheva, de pe Arena Naţională. Jucătorii lui Nicolae Dică au fost prezenţi la avanpremiera filmului „Ghinionistul”, care are în distribuţie actori precum Gheorghe Vişu, Augustin Viziru, Virgil Ianţu şi Dorian Popa.