FCSTEAUA.RO

Dinamo – FC Steaua 2-2! Vlad, bulanul câinilor sufocați de roș-albaștri

Dinamo și Steaua au remizat, duminică seară, pe Arena Naţională, scor 2-2, în derbiul etapei a 25-a a Ligii I, în care Steaua a egalat după ce a fost condusă cu 2-0. Dinamo a condus 2-0 după erorile lui Andrei Vlad, iar Budescu a oferit o lecţie de fotbal adevărat şi şi-a împins echipa la un egal obţinut în ultimul minut. Au marcat: Pesic 20, Torje 57/ Man 84, Teixeira 90+3. Meciul a fost arbitrat de Marius Avram, ajutat de asistenții Adrian Radu Ghinguleac si Mircea Orbuleț, iar al patrulea oficial a fost Adrian Comănescu.

Dinamo şi-a prins eternul rival în cel mai avantajos moment posibil! Pentru Steaua, derby-ul a fost penultimul meci dintr-o serie infernală. Întâlnirea de pe Arena Naţională s-a strecurat după două partide epuizante cu CFR Cluj şi Lazio şi înaintea unui retur de foc cu formația italiană.

Puștii Stelei

Degeaba Dinamo a beneficiat de 5 zile de odihnă, roș-albaștrii au părut mai proaspeți. Nicolae Dică a schimbat jumătate de echipă faţă de victoria de joi cu Lazio. Au ieşit din primii 11 Junior Morais, Benzar, Budescu, Nedelcu, Gnohere şi Man, toţi titulari cu Lazio, au intrat Momcilović, Enache, Teixeira, Ov. Popescu, C. Tănase, Fl. Coman. Iar dintre aceștia, Enache, Ovidiu Popescu şi Cristi Tănase au fost sub media echipei. Tănase a fost folosit într-o poziție în care nu a dat randament nici atunci când era cu state vechi în jocul echipei.

Echipele de start:

Steaua a dominat clar partida și a ratat exasperant, mai ales prin execuții defectuoase, însă câinii au profitat de veriga slabă stelistă, tânărul portar Vlad. Așa au reușit potăile să dea 2 goluri din nimic, în timp ce Steaua a ratat ocazii imense încă din startul meciului.

Prima parte a început exploziv pentru Steaua. În minutul 2, a venit o centrare trimisă de Florinel Coman de pe stânga, Ovidiu Popescu a lovit puternic cu capul, dar Penedo, titularizat, în premieră în 2018, a scos cu un reflex extraordinar. Din goalkeeper mingea i-a sărit perfect lui Enache, dar, incredibil, acesta a trimis din 6 metri pe lângă poartă, în loc să înscrie simplu cu latul pentru 1-0! A urmat o perioadă în care Dinamo părea că a acceptat dominarea teritorială a Stelei care, însă, n-a fost capabilă de a construi vreo fază finalizată cu gol. Ultima execuție la roș-albaștri nu a fost din clasa reușitelor. Florin și Cristi Tănase, Teixeira, Pintilii, Coman și Ov. Popescu s-au întrecut în șuturi pe lângă poartă, unele ilare.

Prima şansă pentru câini a adus şi primul gol al meciului. Planic, Enache și Vlad sunt vinovații la gol. În minutul 20, Planic l-a pus în dificultate pe Vlad cu o pasă dificilă înapoi, prea încet şi dată pe piciorul drept, nu pe stângul, cel de bază. Portarul roş-albaştrilor, presat de un adversar, a degajat greșit, scurt și în față, până la Torje care ți-a lungit mingea, dar cu noroc l-a lansat pe Nistor.  Mijlocașul dinamovist a pătruns nestingherit pe partea lui Enache și centrarea câinelui a fost fructificată de Pesic, lăsat complet nemarcat în fața porții de defensiva stelistă. Până la finalul reprizei, Steaua a controlat jocul dar nu a găsit plasa porții lui Penedo. Fără un vârf de atac autentic (Gnohere sau Alibec), vicecampioana părea o cobră stoarsă de venin. Provoaca panică, mușca, dar nu e letală (pe tabelă).

Returul cu Lazio a trecut pe planul doi, primordial devenind evitarea unei înfrângeri copilărești și rușinoase. La pauză Dică a făcut două schimbări care se impuneau: au ieşit Cristi Tănase şi Ovidiu Popescu, au intrat Budescu şi Man. De fapt, cei care au decis scorul reprizei 1-2. În ciuda celor două schimbări, partida a continuat până în ultimul sfert de oră după acelaşi registru: Steaua cu posesia și ocaziile, Dinamo cu golul, contrar cursului jocului. Torje e lansat bine pe contraatac de Nistor și scăpă spre poartă unde Găman a comis-o de două ori. Mai întâi, a stat prost la ofsaid, după care a fost pus la fund din dribling de Torje, iar mingea şutată slab (ușor și „în portar”) s-a strecurat agonizat puțin dincolo de linia porții, scăpată copilărește de Vlad.

Iritată de o noua „perversa” încasată de la Torje, Steaua s-a aruncat în atac, punând cățeii pe două rânduri cu fundul în poartă. O centrare trimisă de Enache de pe dreapta a traversat careul dinamovist, însă mingea n-a putut fi lovită de vreun fotbalist al roş-albaştrilor. Pe rând, Dennis Man și apoi Florinel Coman, aflați în gura porții, au dat pe lângă mingea care s-a scurs prin fața lor paralel cu poarta. Două minute mai târziu, Man a controlat pe piept o minge aruncată în careu, dar a fost deposedat de Mihai Popescu după ce l-a lovit cu cotul în cap, înainte de a șuta spre poarta lui Penedo (74). A fost penalty clar, neacordat de Avram, care, totuși, a arbitrat rezonabil derby-ul!

Abia în minutul 84, o nouă fază creată de Budescu a micșorat diferența de pe tabelă. Cel mai tehnic jucător al lui Dică a trimis o centrare splendidă, cu exteriorul, iar Man a marcat cu o lovitură de cap. Apoi, acelaşi Budescu a ratat egalarea, şutul său bombă fiind respins miraculos în corner de Penedo. Dinamo a scăpat cu faţa curată după această lovitură de la colţ, însă a fost „taxată“ la următoarea! Tot Budescu a fost la un pas de gol, dar mingea șutată din 7 metri a fost respinsă providențial în corner de Romera. În urma cornerului rezultat după ocazia lui Budescu, Teixeira i-a „furat“ balonul în careu lui Hanca, s-a întors cu faţa spre poartă, deşi era înconjurat de vreo trei adversari, şi l-a învins pe Penedo (90+3).

S-a făcut cât de cât dreptate și s-a terminat 2-2, rezultat care, totuşi, nu reflectă realitatea de pe teren, însă impresia artistică nu s-a punctat niciodată în fotbal. Steaua va aborda returul cu Lazio cu un moral bun, iar pentru Dinamo urmează o deplasare infernală, la Giurgiu, meciul cu Astra fiind decisiv pentru intrarea echipei în play-off.

În sfârșit s-a trezit la realitate și Il Maximo

Eu nu-l mai tin in lot pe Enache. In rest, sunt multumit. Daca marca acolo, pai Enache nu poate sa dea gol cu latul din 5 metri. Daca nu egalam, ramaneam la 3 puncte. Punctul asta face cat un punct intreg. Avem echipe, imi plac jucatorii, am luptat pana la final.

Mie mi-a placut, am dominat si in prima repriza. Le-a fost frica, noi daca marcam din prima, era gata. Despre Florinel (Coman) nu pot sa spun nici de bune, nici de rele la meciul asta. Dar daca nu ai portar…” a spus Gigi Becali la Pro X.

Cred că este prea târziu să mai dreagă busuiocul și va culege ce a semănat!

Forza Steaua!

X Ray

Unicul Derby FC Dinamo – FC Steaua

Marele derby Dinamo – Steaua, cel mai așteptat meci al începutului de an se va disputa duminică, 18 februarie, de la 20:45, pe Arena Națională și va fi transmis în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport TV, Look TV și Look Plus.

Duelul de mâine seară, dintre Dinamo și Steaua, a intrat în cel de-al 70-lea an de existenţă, timp în care rivalitatea dintre cele două a devenit cea mai mare din istoria fotbalului nostru. Dinamo şi Steaua vor fi pentru a 172-a oară faţă în faţă în toate competițiile oficiale, palmaresul confruntărilor directe cuprinzând câte 59 de victorii de fiecare parte şi 53 de remize.

Arena Naţională va fi pentru a 19-a oară gazda unui meci dintre Dinamo și Steaua, considerat Derby de România. Gazeta Sporturilor publică 10 motive pentru care Dinamo – Steaua e Derby de România! Am preluat doar 3.

1. Echipele cu cele mai multe întâlniri directe din Liga 1
    Întâia întâlnire a avut loc pe 21 noiembrie 1948, Steaua – Dinamo 0-1, marcator Marin Apostol (minutul 42). Partida a fost condusă de arbitrul Iancu Ceaureanu, aflat la singurul Derby din carieră. Steaua era antrenată de Colea Vâlcov, în timp ce pe banca dinamoviştilor a stat Coloman Braun. Steaua a reuşit primul succes abia în cel de-al 5-lea meci direct, pe 6 mai 1951, Steaua – Dinamo 2-1. În total, în L1 s-au disputat 141 de meciuri: 48 de victorii Dinamo, 43 de succese Steaua și 50 de remize. În aceste partide, roș-albaștrii au înscris de 190 de ori, în timp ce rivalii din Ștefan cel Mare, 186 de goluri.
  2. Echipele cu cele mai multe trofee interne
    Dinamo și Steaua sunt cluburile care se pot mândri cu cele mai multe titluri, Cupe și Supercupe ale României, dar și Cupa Ligii câștigate. Steliștii și-au trecut în cont 26 de campionate, 22 de Cupe ale României, 6 Supercupe și două Cupe ale Ligii. În schimb, cei de la Dinamo au 18 titluri de campion, 13 Cupe ale României, 2 Supercupe și o Cupă a Ligii. Atât pentru Steaua, cât și pentru Dinamo, Cupa Ligii este ultimul trofeu intern câștigat. Roș-albaștrii l-au bifat în 2016, Dinamo în 2017.
  3. Steaua și Dinamo au dat cei mai mulți golgeteri în Liga 1
    Dinamo a câștigat de 19 ori titlul de golgeter, în timp ce steliștii au ieșit de 14 ori cei mai buni la numărul de goluri marcate de un jucător într-un sezon! Din tabăra „câinilor” au triumfat: Ozon, Ene I, Frățilă, Dumitrache, Georgescu, Cămătaru, Mateuț, Gerstenmajer, Niculae, Dănciulescu, Cl. Niculescu și Andrei Cristea. De partea cealaltă, Steaua se poate lăuda cu Alecsandrescu, Constantin, Pavlovici, Tătaru II, Iordănescu, Pițurcă, Balint, Ilie Dumitrescu, Vlădoiu, Sabin Ilie, Cl. Răducanu și Rusescu.

Mai mult, duelul Dinamo – Steaua a devenit rivalitatea cea mai mare din istoria fotbalului românesc și s-a transformat în Eternul Derby al României. El este inclus în categoria „clasicelor” Europei, alături de Real Madrid – FC Barcelona, AC Milan – Inter Milano, Lazio – AS Roma, Galatasaray – Fenerbahce, Rangers – Celtic, Liverpool – Everton sau Steaua Roşie Belgrad – Partizan.

Arena Naţională va fi pentru a 19-a oară gazda Unicului Derby. Topul stadioanelor unde s-a disputat: „23 August / Naţional” – 67 de meciuri, „Dinamo/ Groapă” – 36 partide şi „Steaua/ Ghencea” – 34 jocuri.

Duminică, 18 februarie, Dinamo şi Steaua vor fi pentru a 172-a oară faţă în faţă în toate competiţiile oficiale, palmaresul confruntărilor directe cuprinzând câte 59 de victorii de fiecare parte şi 53 de remize. Dintre acestea, 141 s-au consemnat în Liga 1, cea mai importantă întrecere internă, 48 fiind câştigate de roş-albi, 43 de roş-albaştri, în timp ce 50 de jocuri s-au terminat la egalitate.

Borne din istoria Marelui Derby

Palmares cu Dinamo gazdă: 70 jocuri – 29 victorii Dinamo – 24 remize – 17 victorii FCSB.

Duelurile antrenorilor:

Dinamo vs Steaua în sezonul 2017-2018

Ultima întâlnire directă dintre Steaua şi Dinamo, găzduită tot de Arena Naţională, s-a încheiat cu victoria roş-albaştrilor, scor 1-0. Momcilovic a marcat atunci unicul gol al partidei.

În turul din 24 septembrie 2017, etapa numărul 12, Steaua venea la 3 zile după  o deplasare grea la CFR Cluj unde a remizat cu scorul de 1-1, iar Dinamo după înfrângerea rușinoasă de acasă cu Chiajna, scor 2-3.

Duminică pe 18 februarie 2018, este cam la fel. Steaua vine după un egal cu CFR (1-1, în 10 feb.) și victoria cu Lazio (1-0, în 15 feb.), ambele partide disputate pe Arena Națională. Dinamo vine după victoria la limită de la Chiajna (4-3) obținută în 12 februarie. Astfel că față de Steaua, care a avut doar 2 zile de odihnă, Dinamo a beneficiat de 5 zile de pauză și are nevoie disperată de victorie pentru a continua lupta pentru play-off cu FC Viitorul, Poli Iaşi, FC Botoşani şi Astra. Dacă giurgiuvenii au un avans liniștitor, celelalte patru echipe sunt despărțite doar de două puncte în clasamentul Ligii I. Deşi părea greu să mai prindă un loc de play-off la finalul sezonului regulat, Dinamo a legat o serie de 6 meciuri fără înfrângere în campionat, dintre care 4 au fost victorii, iar acum poate visa la o clasare în primele 6 la finalul sezonului regulat.

Dinamo a obținut 4 puncte din primele 2 meciuri oficiale jucate în acest an. Dacă în meciul cu Craiova, de pe propriul teren, a scos o remiză în ultimele minute, în ultima partidă disputată, echipa pregătită de Vasile Miriuţă s-a impus cu mari emoții în deplasarea de la Concordia Chiajna, scor 4-3.

Acum două zile câinii l-au pierdut și pe ultimul căpitan, fundașul central de 21 ani Ionuț Nedelcearu, vândut în Rusia la clubul FK UFA pentru 600 mii €. În această iarnă au mai pleca pe bani Costache, Anton, Filip, și Nascimento. Dinamo a încasat pe toți 2,4 mil. €. Rivaldinho și Maximiliano Oliva  au fost lsați liberi de contract.  În această iarnă Dinamo a renunțat în total la 7 jucători.

Însă Dinamo a adus 8 jucători liberi de contract sau din cei împrumutați. De departe Nistor, Palić, Pesić și Torje sunt „lovituri” care i-au întărit considerabil lotul lui Măriuță.

De partea cealaltă, Steaua s-a impus cu 2-1 în deplasarea de la Gaz Metan, apoi derby-ul pentru prima poziţie din clasament cu CFR Cluj încheiat la egalitate, scor 1-1, și meciul cu Lazio unde Steaua a făcut istorie prin victoria cu 1-0.

Meciul cu Dinamo este foarte greu din mai multe motive:

Nicolae Dică nu se poate baza pe Alibec (accidentat, are o leziune musculară), Gnohere (suspendat) și Bălașa (încă la recuperare fizică). La ei se mai pot adăuga cei care se resimt după partida cu Lazio și nu s-a reușit recuperarea lor. Dică nu a nominalizat vreunul.

Echipa posibilă FC Steaua: Vlad – Benzar, Planic, Găman, Momciloć – Pintilii, Ovidiu Popescu – Coman, Budescu, Man – Florin Tănase