FCSTEAUA.RO

DERBY DE ROMÂNIA – Episodul 171: Steaua – Dinamo 1-0! Meci viu, atmosferă de gală, victorie importantă!

„Show total pe Arena Națională! Steaua – Dinamo 1-0, după un meci spectaculos!”, titrează Look TV. Da, a fost o victorie meritată și importantă pentru bilanțul istoric, blazon, orgoliu, moral și clasament.  Într-un derby angajamentul total compensează deficitul de valoare, dar ar fi fals să se considere că jucătorii din lotul lui Miriuță lipsiți de valoare.

Partidă spectaculoasă aseară pe Arena Națională, nu una tacticizată cu câinii în autobază mușcând pe contraatac, așa cu au arătat alb-roșii cu „Strâmbu”, „Fălcosu” și „Guriță”. Steaua domina copios, avea marile ocazii, dar în final câinii scoteau egal și chiar victorie în sezonul 2016-2017 .

Însă aseară, Steaua și Dinamo au oferit un show de zile mari celor 27.325 de spectatori prezenți la meci (cât un stadion Ghencea full în care sunt și vreo 7.000 de câini),  dar și pentru cei din fața televizoarelor. Echipele au prestat un joc viu, de angajament. Dinamo a ieșit curajos la joc și de aici a rezultat un meci aprins, deschis, cu ocazii de ambele părți. Trebuie remarcat că au fost intrări hotărâte la balon, unele la limită, dar totul în limita fair play-ului.

Prima ocazie importantă a derby-ului i-a aparținut lui Nemec, care a încercat să înscrie cu călcâiul, dar Niță a avut o paradă fabuloasă (’19). Steaua a răspuns prin Alibec, al cărui șut a trecut peste poartă (’22). Ovidiu Popescu a căutat și el drumul către gol, dar Penedo a avut o intervenție excelentă (’30). Elevii lui Nicolae Dică au deschis scorul prin Momcilović, scăpat din marcaj de Steliano Filip, care a reluat la colțul scurt o centrare venită din corner de la Man (’31).

Florinel Coman putea majora diferența, dar a trimis milimetric pe lângă vinclul porții lui Penedo (’37). Niță a avut noroc pe finalul primei reprize, când Mahlangu a nimerit bara cu o torpilă de la mare distanță (’44).

La pauză, Dică l-a înlocuit pe căpitanul „nejucător” Alibec cu Gnohere, iar repriza secundă le-a aparținut roș-albaștrilor, care au ratat câteva ocazii uriașe. Totuși, ambele echipe au etalat un joc deschis și în actul secund. Câinii au căutat egalarea și au semnat prima ocazie prin Hanca, însă dinamovistul a reluat alături din doar câțiva metri (’46). Steliștii dornici de desprindere pe tabelă au replicat prin Budescu, care a șutat violent din afara careului, dar Penedo a reușit să boxeze (’51). După niciun minut, Nemec a tras periculos de la marginea careului, însă Niță a avut o nouă intervenție salutară (’57). Steaua a răspuns prin Gnohere, care nu l-a putut învinge pe Penedo în două rânduri, din situații ideale (’59, ’75)…

Treptat câinii au pierdut din turație pentru că după minutul 75 au cam rămas fără benzină, deși au stat o săptămână la odihnă, iar Steaua doar 2 zile după derby-ul de la Cluj. Steliștii puteau puncta încă o dată pe final de meci, dar Budescu a ratat cu lejeritate un penalty  „pe bune” obținut de Ovidiu Popescu (’77). S-a terminat 1-0 pentru Steaua, care s-a apropiat la doar un singur punct de liderul CFR Cluj, însă frânarii mai au de jucat la Giurgiu cu Astra lui Edi Iordănescu.

Concluzii

Jocul Stelei a suferit din nou pe alocuri, însă după înlocuirea lui Alibec, roș-albaștrii și-au găsit cadența și au controlat jocul în a doua repriză. Eroul steliștilor de duminică seară s-a numit Marko Momcilovic, dar alături de Dennis Man. În minutul 31 Marko a declanșat fiesta roș-albastră în tribune, după ce a marcat din centrarea precisă a lui Dennis Man din corner. De remarcat că Steaua a început Unicul Derby cu trei copii de 19 ani, Nedelcu, Coman și Man. Cu assist-ul pentru golul victoriei de duminică seară, Dennis Man urcă pas cu pas treptele spre consacrare în tricoul roș-albastru, având deja un rol decisiv  în 5 meciuri din cele 12 disputate de  Steaua în sezonul actual de Liga 1.

În opoziție cu Man, Alibec este în cădere liberă de pe soclul de vedetă. Nu-i mai dă randament și se agită cu mâinile, nu și cu picioarele. În afară de situația când mingea vine la el, Alibec se plimbă alandala pe teren, tot timpul preocupat să reproșeze câte ceva oricui, nu să recupereze mingea sau să facă pressing etc.

Budescu nu e departe de „plimbarea” lui Alibec, dar e mai prezent în joc cu pase și realizări decât căpitanul. În minutul 77, Budescu a irosit un penalty și de șansa ca Steaua să închidă meciul la 2-0. Astfel s-a mai prelungit suspansul Unicului Derby până în minutul 93, cu toate că pe final, câinii au căzut fizic și steliștii, în frunte cu Teixeira, s-au cam distrat cu ei. O mână de ajutor la „distracție” a pus și Miriuță. În minutul 59 a făcut niște schimbări prin care Dinamo a pierdut densitatea la mijlocul terenului și incisivitatea pe dreapta (Hanca și Nascimento înlocuiți cu Bokila  și Max Oliva). Bokila e mai praf decât Alibec și stând „la pomană” în atacul câinilor i-a făcut umbră și lui Nemec, care nu a mai mișcat ca în prima repriză.

Astfel, Nicolae Dică a trecut cu brio peste primul derby cu Dinamo din cariera de antrenor principal. Roş-albaştrii cu golul marcat de Momcilovic, dar și mutările Dicanului după pauză au fost mai bune decât ale lui Miriuță. Au intrat pe rând Gnohere (’46- iese Alibec), Florin Tănase (’64- iese Coman) și Teixeira (’85- iese Man).

L-am scos la pauză pe Alibec, pentru că era obosit şi am avut nevoie să intre Bizonul. Nu s-a supărat Alibec. Cu toţii ştiu de ce îi schimb. El a înţeles că eu fac schimbările doar pentru binele echipei. Când a ratat Budescu, mă gândeam că poate ne galează Dinamo. Mă aşteptam să aibă o reacţie, dar e bine că am câştigat. Nici nu mai contează acum” , a spus Nicolae Dică

Gustul victoriei în Derby e același pentru tot lotul

Ceea ce străbate îmbucurător din această poză este atmosfera pe care o emană. Toți jucătorii participă destinși și bucuroși,  înclusiv cei cu probleme de formă Alibec, Enache, Larie, Jorge… E un semn bun pentru vestiar și team building. Mă bucur și pentru Planić. Omul joacă și se comportă în colectiv de parcă ar fi la Steaua de  când lumea!

Felicitări băieților pentru victorie!

Caseta tehnică

Echipele de start:

Steaua: Niță – R. Benzar, Bălașa, Planici, Momcilovici – Nedelcu, Popescu – Man, Budescu, Fl. Coman – Alibec
Rezerve:
Stăncioiu – Larie, Fl. Tănase, Gnohere, J. Morais, Enache, Teixeira
Antrenor:
Nicolae Dică

Dinamo: Penedo – Romera, Nedelcearu, Katsikas, Filip – Mahlangu, Anton – Hanca, Nascimento, Salomao – Nemec

Avancronică DERBY DE ROMÂNIA – Episodul 171

DERBY DE ROMÂNIA Steaua – Dinamo va avea loc duminica, pe Arena Națională, începând cu ora 20:30.

DERBY DE ROMÂNIA

Liga Profesionistă de Fotbal prefațează DERBY DE ROMÂNIA  cu o sinteză statistică cuprinzătoare.

„Cu 69 de ani de istorie, 170 de confruntări în principalele competiţii oficiale organizate în România, dintre care 140 în campionat, 90 de trofee interne (56 FCSB / 34 Dinamo), ceea ce înseamnă 45 % din cele puse în joc de-a lungul timpului, cu o susţinere în rândul microbiştilor de circa 70 % din totalul iubitorilor de fotbal, FCSB – Dinamo şi-a câştigat dreptul de a fi derby-ul fotbalului autohton, dar şi unul dintre cele mai cunoscute la nivel internaţional, fiind trecut de site-urile de specialitate pe o listă selectă, alături de Real Madrid – FC Barcelona, AC Milan – Inter Milano, Lazio – AS Roma, Galatasaray – Fenerbahce, Rangers – Celtic, Liverpool  -Everton sau Steaua Roşie Belgrad  -Partizan.

Episodul 171 va fi găzduit de Arena Naţională, unde s-au mai disputat alte 17 întâlniri directe (12 în campionat). În palmaresul general, Dinamo conduce, gruparea din „Ştefan cel Mare” având 59 de victorii, cu una peste numărul succeselor bifate de „roş-albaştri”.

În Liga 1, cea mai importantă competiţie internă, dintre cele 140 de dueluri, 48 au fost câştigate de Dinamo, 42 de FCSB, iar 50 de partide s-au terminat la egalitate.

Palmares FCSB gazdă: 70 jocuri – 25 victorii FCSB – 26 remize – 19 victorii Dinamo

Sursa :  lpf.ro

Meciuri memorabile Steaua – Dinamo între 2010-2016

Steaua vs Dinamo sezon 2017-2018

Date comparative din sezonul actual

FC Dinamo. Miriuţă este primul antrenor dinamovist din ultimii aproape 15 ani care îşi face debutul chiar împotriva marii rivale. Ultimul în această situaţie a fost Ioan Andone, în 2003, la celebrul meci în care s-a inaugurat nocturna pe stadionul din Ştefan cel Mare; atunci, Steaua s-a impus cu 4-2.

Rămași fără „Guriță” și odihniți o etapă de furtuna FRF-ului, alb-roșii vor încerca trezirea sub dresajul lui Miriuță, câinele rătăcitor care în sfârșit și-a văzut visul cu ochii. Cu „haita” lui Negoiță și al doilea blazon fotbalistic al țării, Miriuță are acum pe mână arma potrivită pentru o răzbunare pe frânarii lui Mureșan, după ce l-au dat afară din Gruia ca pe un câine. Însă înainte de a ajunge câine roșu cu acte în regula în Groapă,  Miriuță i-a îngropat până în gât în subsolul clasamentului pe alb-verzii de la Chiajna  și apoi i-a lăsat cu ochii în soare.

Miriuță a întâlnit de 10 ori Steaua, dar a învins-o o singură dată, pe 22 septembrie 2016, când se afla pe banca celor de la CFR. Ardelenii reușeau prima victorie în fața roș-albaștrilor la București, după 68 de ani, scor 2-1. În celelalte nouă întâlniri, tehnicianul ”câinilor” a mai obținut trei remize, restul de șase partide fiind eșecuri.

Presa spune că prima decizie a lui Miriuță la Dinamo a fost reprimirea lui Steliano Filip la echipă și va juca titular în Derby de România. Filip a fost trimis disciplinar la Dinamo II de către Contra, după ce s-a înjurat cu suporterii. Nemec nu și-a mai regăsit în acest sezon forma din primul an la Dinamo, dar noul antrenor ar vrea să mizeze în derby pe calitățile sale de „pivot”. Mai mult, Nemec are 2 goluri și un assist, în cele 4 partide în care a fost folosit împotriva Stelei. Miriuță mai are doi atacanți valizi în lot, Bokila și Rivaldinho. Jeremy a mai jucat contra Stelei, pe vremea când îmbrăca tricoul Petrolului, înscriind un gol în două confruntări. Rivaldinho n-a cunoscut bucuria golului cu Steaua, având deja în CV trei Derby-uri.

Cum ar putea arăta Dinamo lui Miriuță: Penedo – Romera, Katsikas, Nedelcearu, Filip – Hanca, Paul Anton, Mahlangu, Salomao – Bokila, Rivaldinho

Miriuță e gata de debutul pe banca lui Dinamo și a grăit sigur pe el, ca un oracol, la conferința de presă: „Dinamo – Steaua este meciul pe care toți dinamoviștii îl așteaptă. Am emoții, dar numai până la începerea jocului. Nu prea am dormit în ultimele zile. Sunt sigur că suporterii vor veni în număr mare și ne vor încuraja. Avem mare nevoie de ei. Vă dau în scris că Dică nu știe cu ce echipă voi juca eu. Am în cap primul «11». Asta am făcut în ultimele zile. Eu știu ce echipă va folosi Dică. Va juca Momcilović fundaș stânga, iar Morais va evolua la mijoc. Man, Benzar, Bălașa, Budescu, Alibec vor juca și ei. Dică nu are prea multe variante”.

FC Steaua. Nicolae Dică nu se va putea baza la meciul cu Dinamo pe liderul de facto al echipei , Mihai Pintilii. Căpitanul informal a primit cartonaș galben în meciul din etapa precedentă cu CFR Cluj și a ajuns la 4 galbene în această ediție de campionat, fiind automat suspendat.

Pentru Steaua meciul de duminică e mai mult decât un derby și o luptă pentru 3 puncte. Este și o reabilitare a blazonului roș-albaștru, șifonat după eșecurile în lanț din sezonul trecut. O știe pe asta până și noul-venit de la Viitorul, Romario Benzar.

Totuși, Dica & Co. au un examen greu cu Dinamo, la 3 zile după meciul slab din Gruia, aspru tăvălit și de Becali. Cu moralul în piuneze, cu doar 2 zile de pauza  si liderul din teren suspendat, Steaua trebuie să înfrunte haita odihnită 7 zile și dornică să își infigă adânc colții în steliști, asmuțită din peluză și de vreo 7-8.000 ultrași disperați. PCH Dinamo a sunat goarna: „Va rugam sa cititi tot anuntul … ! MOBILIZARE GENERALA! Pentru fanii din provincie, biletele pentru meciul Steaua-Dinamo se pot rezerva… Deja s-au dat 6000 din cele 8600 de bilete!”

În acest moment, Steaua se află la 4 puncte în spatele liderului, CFR Cluj, în timp ce Dinamo are de recuperat un ecart de 10 puncte faţă de ardelenil (cu un meci mai puțin, partida cu Chiajna fiind amânată pentru miercurea viitoare).

Dică va folosi cel mai bun 11 pe care-l are la dispoziție. Față de meciul cu CFR,  Golofca va fi înlocuit de Dennis Man sau Teixeira,  locul lui Pintilii va fi luat de Ovidiu Popescu sau Morais, iar fundaș stânga să treacă Momcilović.

Cum ar putea arăta Steaua în Eternul Derby: Niță – Benzar, Planic, Bălașa, Morais – Nedelcu, Ovidiu Popescu – Man, Budescu, Tănase – Alibec