Cupa României: ACS Poli Timișoara – FC Steaua 0-3! Roș-albaștrii în sferturi

Foto Emanuel Titus Iliesi - Mediafax

Steaua, cu „rezervele rezervelor”, s-a calificat neașteptat de ușor în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins în deplasare pe ACS Poli Timișoara, scor 3-0. Timișorenii au evoluat în optimi cu cea mai bună echipă, fază în care CSU Craiova și Dinamo au gâfâit cu Afumați (liga 2) și U Cluj (liga 3).

Încă de la debut, minutul 11, Steaua a avut un penalty, dar Hațegan n-a dat fault la o intrare a croatului Josip Soljici în careu asupra lui Golofca. Peste 22 minute, bănățenii, prin Bocșan, au comis alt fault în careu, la Gnohere, de data asta sancționat, iar „Bizonul” a transformat lejer lovitura de pedeapsă.

Tot Soljici a stat la baza celui de-al doilea gol, marcat de Golofca. Croatul a trimis foarte slab cu capul spre propriul portar, iar fotbalistul transferat de la FC Botoșani a profitat și a trimis un lob peste portarul Straton. Scorul final a fost stabilit de Daniel Benzar, în prelungiri, după ce roș-albaștrii au finalizat perfect o fază superbă de contraatac cu Man la assist.

Cupa României – optimi: ACS Poli Timișoara vs FC Steaua

Tragerea la sorţi pentru stabilirea meciurilor din optimile de finală ale Cupei României a avut loc pe 2 noiembrie. În urma tragerii la sorti de la Casa Fotbalului, FC Steaua o va întâlni, în optimile de finală ale Cupei României, pe ACS Poli Timișoara.

Partida se va disputa joi, 30 noiembrie, de la ora 21:00, pe stadionul „Dan Păltinșanu” din Timișoara și va fi transmisă în direct de Digi Sport 1, Pro X și Telekom Sport.

ACS Poli se pregăteşte intens de partida cu Steaua din Cupa României, meci care va închide faza optimilor. Timişorenii vin după o remiză importantă obţinută pe terenul Viitorului, în timp ce elevii lui Nicolae Dică trec printr-o serie neagră de rezultate: trei eşecuri consecutive fără gol marcat.

Înfrângerea cu 7-0 din campionat nu a fost însă uitată în vestiarul alb-violeţilor, şi pe acest factor motivaţional mizează Ionuţ Popa pentru acest joc, care se așteaptă ca jucătorii săi să fie motivați de dorința de a-și lua revanșa în fața steliștilor în optimile de finală ale Cupei României.

Ionuţ Popa şi-a declarat în repetate rânduri dragostea pentru Steaua, însă de data asta are de luat o mare revanșă personală față de tânărul Dică. Chiar şi cu o echipă cu probleme financiare şi cu un preşedinte de club demisionar, antrenorul bănățenilor nu şi-a pierdut simțul umorului. După ce Steaua l-a bătut cu 7-0 în campionat, la tragerea la sorți din Cupa României, Popa i-a trimis o provocare antrenorului Nicolae Dică.

Va fi ultima partidă din cele 6 pe care Steaua le-a disputa la foc automat în luna noiembrie în Liga 1 și Europa League, soldate cu 3 înfrângeri consecutive în deplasare: 1-0 cu CSM Poli Iași, 2-0 la Plzeň și 2-0 cu Astra Giurgiu.

Deși Steaua este în vrie pe acest final de an, nu ar fi exclus ca Nicolae Dică să procedeze ca în meciul de Cupă cu Sănătatea Cluj, când roş-albaştrii au lansat câteva nume interesante, Emilian Pacionel, Ianis Stoica și Laurenţiu Ardelean, însă nu cred că va folosi mai mult de 1-2 juniori. Vom vedea.

Notă: Tragerea la sorţi pentru stabilirea meciurilor din optimile de finală ale Cupei României a avut loc pe 2 noiembrie, ora 11:00, la Casa Fotbalului.