Cupa României – Grupa B #1: UTA Arad 2-2 FC Steaua! Decimați de 3 roșii în 10 minute

Rezervele Stelei scapă victoria printre degete, în ultimul minut de joc, după ce au încasat 3 roșii discutabile în doar 10 minute și a rămas cu numai 7 jucători de câmp!

6. Gloria Buzău 1m, 0p

Roș-albaștrii mai au 2 meciuri de jucat, cu FC Botoșani și Oțelul Galați.

⚽️???Cupa României intră într-o nouă „eră” începând cu această săptămână, când debutează în noul format. Meciul UTA vs FC Steaua din grupa B se va juca pe stadionul „Francisc von Neuman” din Arad miercuri, 19 octombrie 2022, de la ora 21:00.

?Partida se transmite în direct la Digi Sport 1 TV, Prima Sport 1 TV și Orange Sport 1 TV.

?⚪️UTA nu traversează o perioadă prea bună. „Bătrâna Doamnă” a înregistrat trei înfrângeri și o remiză în ultimele 4 etape de Liga1. Arădenii s-au calificat în faza grupelor Cupei României după ce au eliminat-o în pe Foresta Suceava cu scorul de 1-0.

??FC Steaua deține recordul în Cupa României cu 23 de trofee în palmares și acum se luptă pentru calificarea în faza sferturilor de finală. Pentru asta trebuie să ocupe locul 1 sau 2 în Grupa B, formată din FC Steaua, FC Botoșani, CS Mioveni, Oțelul Galați și Gloria Buzău. Conform noului regulament, roș-albaștrii au de jucat numai 3 mecuri în faza grupelor, cu UTA, Oțelul Galați și FC Botoșani. Partidele se dispută pe terenul echipelor mai slab clasate în sezonul trecut.

Vicecampioana a câștigat duminică pe Arena Națională împotriva celor de la UTA, scor 2-1, în etapa a 14-a din Liga 1. La numai 3 zile distanță urmează un nou duel cu UTA, de data asta la Arad și în grupele Cupei României.

?Competiția patronată de FRF prezintă interes și pentru că trofeul asigură automat biletul de participare în UEFA Conference League.

ℹ️Notă. Detalii despre „Noul format al Cupei României” le puteți găsiți și aici:⤵️