Cupa României: CS Hunedoara 3-5 FC Steaua! Roș-albaștrii în Optimi!

?⚽️???Spre disperarea haterilor, care la 3-3 erau în orgasm multiplu, steliștii au adus tabela la nivelul normal al diferenției de valoare dintre cele două echipe.

După 3-0, în loc ca scorul să urce la 5 sau 6-0, hunedorenii au egalat miraculos. Totuși, meciul se putea încheia 5-3 și până în minutul 90, după egalarea de 3-3 din minutul 83, dar roș-albastrii s-au întrecut în ratări pe final de meci.

Partida a intrat în prelungiri. Ca o echipă mare, FC Steaua a marcat imediat 2 goluri (95′,  98′) și a mai risipit vreo 4-5 mari ocazii.

Au marcat Ianis Stoica (19′, 50′), Răzvan Oaidă (31′), Alexandru Musi (95′) și Valentin Gheorghe (98′). Salutăm apetitul de gol al lui Ianis Stoica și Valentin Gheorghe, care confirmă și în Cupă evoluția din Liga 1. Îl felicităm și pe juniorul Alex Musi pentru golul marcat. La mai multe!

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!❤?

?⚽️??? CUPA ROMÂNIEI
Sorți au decis ca FC Steaua să o întâlnească în șaiprezecimile Cupei României pe CS Hunedoara, lidera Seriei a 9-a din Liga a 3-a.

Jocurile din şaisprezecimile, optimile şi sferturile de finală se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. Astfel, meciul dintre CS Hunedoara şi FC Steaua, din 22 septembrie 2021, ora 21:00, se va disputa pe stadionul „Michael Klein” din Hunedoara.

?Stadionul are o capacitate de 16.500 locuri, iar acesta va fi primul meci din istoria orașului care se va juca în nocturnă! Autoritățile locale au plătit 300.000 de lei pentru a închiria o instalație mobilă de nocturnă.

Întâlnirea cu Steaua din Liga 1 este așteptată cu mare interes de hunedoreni. Inițial au fost scoase la vânzare 9.000 de bilete, dar comercializarea lor a fost sistată luni din motive de pandemie. Comunicatul oficial al organizatorilor pe acest subiect l-am postat mai jos. Posesorii celor 6.000 de bilete vândute deja vor putea intra la meci. Oricum, sunt mult mai mulți decât la meciurile CSA din Liga a 2-a pe noul stadion din Ghencea.

⚪?Clubul CS Hunedoara a fost înființat în vara anului 2009, după desființarea echipei FC Corvinul (2004).

?Lotul echipei este cotat de transfermarkt la 1,18 milioane € și include 3 brazilieni de 22, 24 și 28 ani, dar și un mijlocaș central ghanez de 33 ani, format la Ajax U17 & U19 și trecut pe la Dandee United, Watford… Pandurii. În lot sunt jucători formați la cluburi din Liga 1 și care au evoluat în prima si/sau a doua ligă ca Andrei Herghelegiu (29 ani), Laurențiu Buș (34), Sergiu Arnăutu (31), Alex Ichim (32), Alex Musca (25) etc.

În actual sezon de Liga a 3-a, CS Hunedoara este lider în Seria a 9-a cu 12 puncte strînse din 4 etape, prin 4 victorii și un golaveraj 16-3. În ultima etapă, hunedorenii au spulberat-o cu 5-0, în deplasare, pe Unirea Alba Iulia, echipă clasată pe locul 6 în sezonul 2003-2004 al Ligii 1 și semifinalistă a Cupei României în ediția 1990-1991.

?? FC Steaua pornește ca favorită și va aborda partida cu maximă seriozitate, Cupa României fiind în acest sezon unul dintre obiectivele majore al clubului roș-albaștrilor.

Echipa probabilă:
Cătalin Straton – Denis Haruț, Iulian Cristea, Andrei Miron, Sorin Șerban – Răzvan Oaidă/Ovidiu Popescu, Adrian Șut, C-tin Budescu – Ianis Stoica, Andrei Dumiter/Claudiu Keșerü, Alexandru Musi/Valentin Gheorghe.