Astra – Steaua 0-0! Numărătoarea inversă continuă … AMR 2!?

astrasteauaSteaua a incheiat la egalitate deplasarea de la Giurgiu, scor 0-0 cu Astra, intr-un meci in care a expediat un singur sut pe spatiul portii lui Silviu Lung jr. Baietii lui Costel Gilca au jucat fotbal doar 20 de minute. In prima parte, Adi Popa a fost oprit in mod eronat intr-o situatie iminenta de gol. Fernando Varela si Arlauskis au evitat dezastrul in repriza a doua, pe fondul unei evolutii net superioare a gazdelor. Distanta dintre liderul Steaua si ASA Tirgu Mures s-a redus la doar 2 puncte, cu 9 etape ramase de disputat.

Formatia campioana a avut un start bun de meci, dupa ce Gabriel Tamas a reluat periculos cu capul o minge trimisa de la coltul terenului de Raul Rusescu. In minutul 12, Vasile Marinescu, unul din asistentii lui Sebastian Coltescu, l-a oprit in mod eronat pe Adi Popa. Aripa ros-albastrilor evadase spre poarta lui Silviu Lung, fiind stopat din cauza unui ofsaid care nu a existat. La urmatorul atac, Lucian Filip a fost foarte aproape sa il invinga pe Lung cu o executie in cros din marginea careului mic.

„Dracii negri” au replicat prin Morais, insa Fernando Varela a aparut excelent langa Fatai si a indepartat pericolul. Pe parcurs, Astra a inceput sa „clipeasca” la o intensitate si mai mare, tabela de pe „Marin Anastasovici” ramanand intacta pana la pauza.

Tanase a iesit accidentat in minutul 40 si a fost inlocuit de Nicusor Stanciu. Varela, cel mai bun om al oaspetilor, a preluat banderola de capitan.

Jocul s-a reluat cu o dubla ocazie a giurgiuvenilor, care se puteau desprinde prin Fatai si George Florescu. Fernando Varela a scos incredibil de pe linia portii in fata fostului international roman. Steaua a fost salvata de Arlauskis, in minutul 70, cand lituanianul a scos cu varful degetelor sutul la coltul lung al lui William De Amorim.

Introdus in partea secunda, Ionut Neagu (73) a expediat un sut surprinzator de la distanta, care a trecut aproape razant cu transversala portii lui Silviu Lung jr. Nici Iancu nu a fost mai precis, la o lovitura libera obtinuta de Neagu. Mijlocasul ofensiv al Stelei a trimis aproape de bara din dreapta.

Astra: Lung Jr – Gorupec, Gaman, Oros, Junior Morais – Seto, Yahaya – Enache (Laban 85), Florescu, De Amorim – Fatai (Senin Sebai 88)

Steaua: Arlauskis – Papp, Tamas, Varela, Guilherme – Breeveld, Filip – Popa, Rusescu (G. Iancu 74), Tanase (cpt, N. Stanciu 40) – Tucudean (Neagu 60)

Costel Gălcă:
Sunt dezamagit in primul rand de accidentarea lui Tanase. Iesirea lui din teren s-a simtit. Astra a dominat repriza secunda. Se vede in jocul nostru de atac atunci cand lipseste Tanase. El este un jucator foarte important si valoros. De asemenea, au lipsit Prepelita si Chipciu, doua absente grele. Trebuie sa recuperam jucatorii accidentati, avem nevoie de ei. Nu stiu care e starea lui Tanase, dar sper sa fie bine cat mai repede.

Normal ca ne ingrijoreaza distanta fata de ASA, presiunea e mult mai mare. Inca depindem insa de noi, dar trebuie sa schimbam mult fata jocului, pentru ca am jucat foarte slab in repriza a doua.

Am incercat sa echilibram mijlocul terenului pe final, din acest motiv l-am bagat pe Neagu, pentru ca meciul cu Petrolul a fost pierdut dupa un contraatac in ultimul minut. Bourceanu nu a avut nimic, dar am decis sa ramana in afara lotului.

ASA are un parcurs foarte bun, au avut si mai putine meciuri ca noi si s-au putut concentra doar pe campionat. Noi am avut multe meciuri, am avut si ghinion cu accidentarile. V-am mai spus si repet. Fata de tur, au plecat 3 jucatori, acum trebuie sa aducem jocul la acelasi nivel. Nici nu ma gandesc la pierderea titlului, depindem doar de noi.

Dorinel Munteanu:
Steaua a avut initiativa timp de vreo 15 minute, apoi noi am revenit si cred ca meritam victoria. Steaua nu m-a impresionat, am fost mai degraba impresionat de puterea echipei mele.

Am terminat o saptamana cu 3 jocuri grele, baietii au depus un efort foarte foarte mare. Totusi, nu sunt multumit cu un punct.

Nu as vrea sa comentez arbitrajul pentru ca as umbri prestatia echipei mele.

Vom juca si cu ASA Târgu Mureș acasa si vrem sa obtinem puncte. Ne-am indepartat de obiectiv, sunt 14 puncte pana la ASA, dar vom lupta pana in ultimul moment.”

Concluzii

Continuă numărătoarea inversă a punctelor care despart campioana de ASA Tg. Mureș. Fără a căuta scuze lui Gâlcă și echipei, trebuie evidențiate și circumstanțele obiective care au pus umărul la pierderea turației prin scor și a ecartului de 9 puncte din tur.

Cum au spus și comentatorii partidei, ASA Tg. Mureș a beneficiat de 10 greșeli de arbitraj decisive și „0” împotrivă. De aici linia lor de victorii la limită, unele din fluier. În opozitie, Steaua a fost oprită de la gol aproape în fiecare meci din retur. Și în seara asta, prin ofsaidul imaginar semnalizat la Adi Popa.

Faza identică, tot cu Adi Popa, a fost și în partida CSU Craiova – Steaua 0-0.

Prin comparație, în retur, ASA Tg. Mureș bate CSU Craiova cu 2-1, printr-un gol din ofsaid (N’ Doye, min.66) și un penalty neacordat oltenilor în ultimul minut de joc. Din fluier, ASA a luat 3 puncte. Steaua, contra fluier, doar 1. Avantaj … arbitrii.

Dincolo de pasa ratărilor și a erorilor de arbitraj, care îi bântuie pe roș albaștri în acest retur, echipa rămâne principala problemă.
– „Dezosată” succesiv de coloana vertebrală prin vânzări fară o acoperire corespunzătoare valoric și la timp;
– Ieșirea din formă a unor jucători pe care se miza să suplinească plecările;
– Jucătorii aduși nu au intrat în ritmul care i-a recomandat „de Steaua”;
– Accidentari și suspendări pe bandă;
– Jucători scoși din lot pe motive administrative;
– Tinere speranțe care au cam îmbătrânit în lot fără să confirme.

Steaua a devenit o echipă cu un lot subțire și șubred. S-au dus zilele în care pe bancă, practic, mai avea încă o echipă în parametri apropiați de cea de bază. Am văzut ce lot valid și în vână are ASA Tg. Mureș și pe cine a trimis în teren Astra azi. Dacă ne uităm în curtea noastră ne cam piere optimismul … Din această perspectivă, egalul de azi a fost mai mult o victorie decât un eșec. Trecem peste faptul că Steaua nu a mai bătut-o pe Astra în deplasare din 2012.

Ok, cea mai simplă soluție ar fi să punem toate tunurile pe Gâlcă, că nu a făcut rahatul bici, dar asta nu ar rezolva nimic.

Pentru acest retur de coșmar trebuie pusă la zid, în linia întâi, conducerea clubului. Apoi, de-a valma în liniile 2-3, unii jucători, Gâlcă și staff-ul tehnic.

Titlul nu este pierdut, dar va fi mult mai greu de păstrat decât părea la finalul turului.
Trebuie sunată deșteptarea cu alarmă generală!