AS Trencin – FC Steaua 0-2! Calificarea se decide pe Arena Națională

FC Steaua București și-a păstrat pedigriul european și a intrat în forță în preliminariile Champions League, învingând cu 2-0 pe terenul slovacilor de la Trencin, în contextul în care Ludogorets a fost învinsă acasă de campiona Moldovei,  Milsami (cea cu care regretam că nu am căzut la sorți). Hamroun a fost providențial. A obținut lovitura liberă de la primul gol înscris magistral de Staciu și apoi l-a inscris cu sânge rece pe al doilea din assist-ul excelent al lui Adi Popa.

AS Trencin: Semrinec – Cogley, Ramon, Rundic, Madu – Ibrahim (Koolwijk ’79), Lobotka, Bero – Guba (Wesley ’59), Jairo, Van Kessel.

FC Steaua București: Cojocaru – Papp, Tamaş, Varela, Guilherme – Muniru, Breeveld (Tahar ’81) – A. Popa, N. Stanciu, Chipciu (Hamroun ’59) – Tade (Tudorie ’87).

Cartonașe galbene: Madu (51), Tamaș (63), Wesley (63), Hamroun (64), Breeveld (75), Ibrahim (76)

Partida retur, va avea loc miercuri, 22 iulie, pe National Arena, și se va disputa fără spectatori, in urma suspendarii primite de la UEFA.

În loc de cronică folosesc cele spuse foarte bine și obiectiv de jurnalista Gazetei sporturilor Maria Andrieș:

” Victoria lucidităţii!

Slovacii s-au consumat în atac şi i-au lăsat Stelei spaţii să respire. N-au scos la vedere cele trei capete de balaur. N-au produs flăcări pe nări sau prin crampoane. Scorul la ocazii era 3-2 la pauză în favoarea Stelei.

Roş-albaştrii s-au adunat, s-au găsit unul pe altul, şi-au pus la bătaie instinctele de conservare. E drept, n-au strălucit în atac, dar nici n-au capitulat colectiv înainte de termen. Păreau decişi să reziste ca grecii, pînă în ultimul ceas, al adevărurilor inevitabile. Şi să riposteze, pe contre, doar la strîmtoare, la Termopile sau la Bruxelles.

Deşi cîrpită pe ultima sută, Steaua s-a mobilizat ca o armată de rit vechi. Tade s-a lipit ca un nou rînd de vîsle la corabia de ocnaşi. Iar Hamroun, cel care a obținut lovitura liberă care a dus la primul gol şi al golului al doilea, a adus ceea ce le lipsea campionilor, instinctul de prădător. Restul e strategie. Steaua s-a adunat din corzi, lucidă, şi trăieşte.

Subscriu 100%, de parcă aș fi scris eu.

• Golul anulat: Steaua a avut un forcing de câteva minute la poarta echipei gazdă, însă golul lui Varela a fost anulat pentru o poziție de ofsaid (33), iar francezul Tade a ratat deschidereaz scorului (35). Steliștii au cerut penalty un minut mai târziu, la șutul lui Chipciu, blocat cu mâna de Rundic.
  • Goool Stanciu!
  • Goool Hamroun!

• Rezumat

O surpriză plăcută a fost evoluția ultimelor achiziții ale Stelei. Jugurtha Hamroun, despre care se spunea că nu este pregătit 100%, a fost asul din mâneca lui Rădoi.  Intrat în teren in minutul 59, Hamroun a rezolvat partida in numai 10 minute. Algerianul a obținut lovitura liberă din care Stanciu a marcat pentru 1-0, minutul 62, apoi a inscris al doilea gol după un assist al lui Adi Popa în minutul 69.

Faza golului al doilea e o demonstrație de fotbal modern jucat aproape de perfecțiune. Acțiunea a plecat din piciorul lui Cojocaru și s-a terminat după numai 3 atingeri în poarta slovacilor. Devierea lui Tade, centrarea lui Adi Popa si reluarea simplă a lui Hamroun!

• Jugurtha Hamroun:Azi a fost una dintre cele mai fericite zile din viața mea de fotbalist. Am fost emoționat după golul marcat. Dedic acest gol tatălui meu care m-a încurajat mereu. Am intrat cu încrederea că voi marca. Dacă nu cred asta mai bine nu mai intru pe teren. A fost primul meu meci în Liga Campionilor. Nu sînt pregătit 100%, însă voi lupta să devin cel mai bun. Am vorbit cu Mirel înainte și mi-a spus că va avea nevoie de mine. Avem șanse foarte mari să ne calificăm, dar trebuie să rămînem concentrați. Lupt pentru postul de titular la Steaua, asta e ținta mea. Îmi voi cîștiga locul! Chipciu e un jucător foarte bun, dar și eu sînt un jucător bun. Dacă antrenorul mă va dori pe mine, voi juca eu. Rădoi e foarte apropiat de jucători. Mă înțeleg foarte bine cu jucătorii, deși m-am antrenat cu echipa doar de cîteva ori.

Gregory Tade, la numai 24 de ore de la venirea la Steaua, a fost folosit titular și a evoluat excelent prin culoarele create şi sângele proaspăt adus în ofensivă. A început în forță și a ieșit în evidență când a primit o pasă peste apărarea slovacilor, a preluat și a demarat în trombă, dar șutul său puternic s-a dus pe lângă poartă.  Tade a fost cel de la care a plecat și mingea pentru golul de 2-0 al Stelei. Noul vârf roș-albastru a deviat inteligent mingea la Adi Popa, care a centrat în careu și Hamroun a înscris. Tade a arătat că are resurse și fizice. Cu nouă minute înainte de final, s-a aflat iar la capătul unei centrări trimise de Popa, însă balonul a fost prins de portarul lui Trencin. Are și calități de lider. Când fost înlocuit cu Tudorie în minutul 87,  a dat indicații colegilor săi inainte de a părăsi terenul.

Totuși, antrenorul și jucătorii au rămas cu picioarele pe pământ. Jocul a avut și scăderi, recunoscute cu fair play de toți. E un semn de realism, maturitate și de dorință de a evolua mai bine și pe teren și pe tabelă.

• Nicuşor Stanciu:E o bucurie imensă, e un sentiment aparte să înscrii pentru Steaua! Nu am făcut un joc bun în prima repriză, ei ne-au pus probleme. Am arătat o altă faţă după pauză şi am reuşit să ne impunem. E confidenţial ce ne-a zis domnul Rădoi la pauză, cert e că a fost o discuţie mai dură. Nu putem spune că suntem calificaţi, ne aşteaptă un retur destul de greu. Am văzut valoarea lor în prima repriză, atunci când au avut nişte ocazii destul de mari. Trebuie să începem mult mai bine decât am început azi. Cred că acum cel mai important e să ne refacem, mai ales că vom avea drumuri multe de făcut. Numărul 10 pe spate nu apasă greu, e un număr obişnuit, poate jucătorii mult mai celebri ai României au făcut ca acest număr să aibă o însemnătate mai mare”.
  • Fernando Varela (căpitanul): „Am avut multe probleme în prima repriză. Este bine că am dat două goluri. Sîntem liniștiți pentru retur, mai ales că am marcat de două ori. Era normal ca Rădoi să ne certe la pauză. Nu am jucat foarte bine. Important este că am înțeles mesajul și am obținut un rezultat foarte bun. Este foarte bine că am cîștigat. Nu contează cum am jucat. Dacă în retur vom juca la fel ca în a doua repriză, sigur vom cîștiga și vom marca de două ori. Va fi greu să jucăm fără spectatori acasă, dar va trebui să trecem peste și să cîștigăm”.

• Mirel Rădoi:În prima repriză nu am jucat ceea ce ne-am propus, am dezamăgit puţin. Ne-a fost teamă şi nu înţeleg de ce, avem o experienţă mai mare decât ei. La pauză le-am spus jucătorilor că prefer să pierd cu 2-1 decît să fac 0-0. E bine că ne-am schimbat atitudinea în partea a doua, ne-au ajutat fotbaliştii care au intrat. Au ştiut să speculeze spaţiile şi greşelile adversarilor. Am încercat să dau o consistenţă jocului cu Hamroun. El poate elimina adversari din joc, e rapid. Sper ca în retur să nu avem probleme, o să ne fie mai greu decât azi, mai ales că nu vom avea suporteri. E normal ca Hamroun şi Nicuşor Stanciu să fie lăudaţi pentru că au marcat, dar toată echipa a muncit şi merită felicitată. Eu nu am avut emoţii pentru debut, am avut emoţii pentru băieţi. La ritmul care a fost nu cred că rezistam mai mult de 10 minute pe teren și cred că luam și cartonaș roșu. Tade a făcut un joc foarte bun, să nu uităm că în ultimele zile mai mult a călătorit decât s-a antrenat. Important e că întreaga echipă şi-a schimbat atitudinea faţă de joc în partea a doua. Emoţiile nu au trecut, orice se poate întâmpla.”

Concluzia este numai una: Bravo băieți!

• Notă: Rezultate înregistrate în partidele disputate, marţi, în prima manşă a turului doi preliminar al Ligii Campionilor
    FK Ventspils (Letonia) – HJK Helsinki (Finlanda) 1-3
    Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) – Milsami Orhei (Moldova) 0-1
    FC Midtjylland (Danemarca) – Lincoln FC (Gibraltar) 1-0
    APOEL Nicosia (Cipru) – FK Vardar (Macedonia) 0-0
    Molde FK (Norvegia) – Piunik Erevan (Armenia) 5-0
    The New Saints FC (Ţara Galilor) – Videoton FC (Ungaria) 0-1