SuperLiga- Play-off #2: Sepsi OSK 1-2 FC Steaua!!! Trei puncte muncite

Victorie meritată a roș-albaștrilor, după un meci greu pe arena din SfântuGheorghe. Cei de la Sepsi s-au dat zmei la durități și au luptat până la ultima suflare să încurce FC Steaua. Bravo lor! Să facă la fel și cu CFR-ul.

La trei puncte de primul loc!

FCSB s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Sepsi OSK și s-a apropiat la trei puncte de liderul Farul Constanța, după a doua etapă din play-off.

Marius Ștefănescu a deschis scorul pentru gazde în minutul 6, însă Andrea Compagno a restabilit egalitatea după doar 3 minute, cu o execuție interesantă. Florinel Coman, aflat în mare revenire de formă, a stabilit scorul final în minutul 20, cu un șut superb, din careu.

Pentru roș-albaștri urmează deplasarea de duminică, de la Cluj-Napoca, unde o vor întâlni pe CFR, care a remizat, scor 1-1, pe terenul celor de la Universitatea Craiova.

FCSB le mulțumește celor aproximativ 500 de suporteri prezenți la Sfântu Gheorghe pentru sprijinul extraordinar și îi așteaptă și la meciurile următoare!”, scrie site-ul clubului www.fcsb.ro.

Echipa de start

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!

⚽️?Meciul Sepsi OSK – FC Steaua va avea loc luni, 3 aprilie 2023, în etapa a 2-a a Play-off-ului din Superliga României, pe Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe, de la ora 20:30.

?⚪️Sepsi OSK este la 9 puncte de podium și după o etapă de Play-off se află pe ultimul loc în clasamentul, cu 21 puncte. În prima rundă, covăsnenii au pierdut la Ovidiu cu 2-1 în faţa Farului.

În 10 meciuri jucate în 2023, Sepsi a obținut doar 2 victorii cu FC Hermannstadt şi FCU Craiova. În pauza competițională echipa din Sfântu Gheorghe a jucat un amical acasă, pe 25 martie, cu FC Brașov (1-0).

??FC Steaua este acum la 6 puncte de liderul Farul și se află pe poziţia a 3-a în clasament, cu 30 puncte. În prima etapă roș-albaștrii au remizat acasă cu CSU Craiova (1-1). În cele 10 meciuri jucate în 2023 vicecampioana a bifat 6 victorii, 2 remize și 2 înfrângeri cu Farul şi UTA.

FC Steaua a câştigat în sezonul regular în faţa celor de la Sepsi OSK, atât în tur cât şi în retur, cu  scorul de 1-0.

În meciul de luni, pe banca tehnică a roş-albaştrilor va debuta noul antrenor, grecul Elias Charalambous.

Echipa probabilă:
Târnovanu – Deian Sorescu, Iulian Cristea, Joonas Tamm, Risto Radunović – Malcom Edjouma, Adrian Şut, Darius Olaru –
Andrei Cordea, Andrea Compagno, Florinel Coman.