Arhiva articolelor FCS - Champions League

Steaua etapa a 19-a

Steaua e cea mai bună echipă a rundei a 19-a!

Steaua încă nu a reușit să câștige și nici măcar să marcheze în cele două meciuri de campionat jucate până acum în 2015, dar în etapa a 19-a domină clar în topul realizărilor de pe teren. Statistic vorbind, echipa lui Costel Gâlcă a fost cea mai bună a întregii runde care s-a încheiat luni, 2 martie. Campioana din ultimii doi ani și liderul la zi din Liga 1 a

2 23
Adio CL

Ludogorets-Steaua 1-0(6-5 d.l.p)! Adio CL! Succes in EL! [update]

Steaua nu a reusit sa profite de avantajul luat in tur, 1-0, fiind doar la cateva minute distanta de noua calificare in grupele Ligii Campionilor. Ludogoret a restabilit egalitatea prin Wanderson spre final si in ciuda faptului ca ros-albastrii au avut un avantaj imens la loviturile de departajare, cu fostul dinamovist aparand intre buturi, Rapa nu a reusit sa transforme ultimul penalti, dupa ce s

3 76
Foto UCL
Fanion Steaua-Ludogorets

Steaua e cu un picior in grupele UEFA Champions League, Steaua-Ludogorets 1-0 (0-0)

Inceputul tare de meci propus de bulgari, care au incercat sa urmeze reteta adoptata in deplasarea de la Belgrad, cand Ludogoret avut avantaj de doua goluri, a fost imediat stins de stelisti. Chipciu, cu un sut de la 25 de metri, a mai domolit jocul oaspetilor. Polonezul Szukala a continuat, in minutul 13, cu un "cap" imprecis din 8 metri la o lovitura de colt a ros-albastrilor de pe partea dreapt

4 118
Steaua UCL

Steaua - Ludogorets

In meciul tur al play-off-ului UEFA Champions League, in aceasta seara, de la ora 21:45, pe National Arena, campioana Romaniei - Steaua - va primi replica celor de la Ludogorets Razgrad, campioni ai Bulgariei. Meci se va putea vedea live pe Digi Sport 1, TVR 1 si Dolce Sport. Arbitrul partidei va fi dr Felix Brich, care a arbitrat doua meciuri la Mondialul din acest an, arbitru cu renume. El va

3 6
Play off UCL

Steaua va juca in play off cu Ludogorets Razgrad

Chiar in ziua tragerii la sorti, Legia Varsovia (Polonia) a fost exclusa de UEFA din competitie si inlocuita de Celtic Glasgow, echipa care datorita coeficientului superior a urcat in urna favoritelor si i-a impins pe bulgarii de la Ludogorets in a doua urna valorica. Steaua a fost unul dintre cei cinci capi de serie, iar una dintre celelalte cinci echipe urma sa fie adversara sa din plat off:

3 4

[Video] Steaua-Aktobe

Steaua-Aktobe, PS from OMbun on Vimeo.

5 0
Steaua in Play off

Steaua-Aktobe 2-1. Campionii in playoff!

"Steaua Bucuresti, campioana Romaniei, s-a calificat miercuri seara in playoff-ul Ligii Campionilor, dupa ce a invins pe Aktobe, cu 2-1, in mansa retur de la Bucuresti. Prin acest rezultat Steaua si-a asigurat prezenta in grupele Europa League, dar miza cea mare va fi patrunderea in grupele Ligii Campionilor pentru al doilea an consecutiv. Steaua isi va afla adversara din playoff vineri, de la

3 49
Aktobe-Steaua

FC Aktobe-Steaua 2-2(0-1). Remiza pe ogor kazah!

"Steaua a incheiat la egalitate, scor 2-2, prima mansa cu FC Aktobe, din turul III preliminar al Ligii Campionilor, pe fondul unui joc dezamagitor. Campioana Romaniei a fost sechestrata in propria jumatate in prima repriza, deschizand mincinos scorul, in minutul 44, prin Keseru. Kazahii au revenit dupa pauza, pentru ca Steaua sa piarda victoria printre degete cu putin timp inainte de finalul

3 54
Rapa - MVP

Steaua-Stromsgodset 2-0. Campionii la pas in turul 3!

” Steaua a avut castig de cauza si in meciul retur impotriva campioanei Norvegiei, dupa o victorie, scor 2-0, obtinuta pe acelasi tipar, cu Stromsgodset avand initiativa in atac, evidentiindu-l din nou pe Arlauskis si Steaua muscand in partea secunda. Steaua a punctat la coeficient cu un sfert de ora inainte de final, cand Cristi Tanase a iesit la rampa si a pasat ideal pentru Cornel Rapa

3 17
Steaua-Stromsgodset
Golazo Iancu

Stromsgodset - Steaua 0-1! Blazon onorat!

Steaua a luat o optiune serioasa pentru calificarea in turul III al Ligii Campionilor, dupa victoria inregistrata in Norvegia, 1-0 impotriva campioanei Stromsgodset. Gabi Iancu a facut diferenta intr-un meci in care scandinavii, la randul lor, au irosit cateva oportunitati bune de a marca. Arlauskis a zburat din bara in bara si a salvat Steaua de la primirea unui gol. Inceputul precaut de meci

3 15
Steaua din nou a strans cele mai multe puncte pentru Romania

Steaua si "rivalii"

Toti rivalii urla ca vezi domnule Steaua a stabilit un record negativ de 23 de meciuri fara victorie in Liga Campionilor. Sarind peste faptul ca ei nici nu au strans 23 de meciuri in Europa, anul acesta Steaua din nou a adunat cele mai multe puncte pentru Romania (vezi foto jos).

4 16
Sezonul European 2013/2014 s-a incheiat pentru Steaua. Infrangere la limita pe Stamford Bridge

Chelsea - Steaua 1 - 0 Steaua a pierdut ultimul meci din actuala ediţie a UEFA Champions League, scor 1-0, graţie reuşitei lui Demba Ba din minutul 10, în urma unei gafe a lui Georgievski. Chiar dacă au mai avut multe alte ocazii, londonezii nu au mai înscris. Steliştii au avut şi ei ocaziile lor, cea mai mare fiind ratată de Iancu în prima repriză, cînd a

3 32
Champions League

Ultimul meci din Liga Campionilor: Chelsea - Steaua. Azi, 21:45, Digi Sport 1 & Dolce Sport 1

Update: Juniorii roş-albaştrilor au pierdut meciul de pe terenul lui Chelsea, scor 0-5, şi totodată şi ultima şansă de a mai merge în optimile de finală. Apasati aici pentru link-uri LIVE VIDEO FC Steaua anunta public programul pentru partida cu Chelsea FC, co

3 1
Atmosfera de la Steaua-Schalke
Steaua ramane in afara Europei dupa un egal spectaculos (FOTO: GSP)

Steaua ramane in afara Europei dupa un egal spectaculos

Steaua a remizat pe teren propriu cu Schalke, 0-0, şi este eliminată din cupele europene. Roş-albaştrii au obţinut cel de-al 3-lea punct din actuala ediţie a Ligii Campionilor. Ca şi în tur, roş-albaştrii au evoluat excelent şi au avut în mai multe rînduri şansa de a da lovitura, însă Piovaccari, Chipciu şi Stanciu au ratat cîteva şanse imense de a marca. Arbitr

4 2
Steaua - Schalke (Marti, 21:45)

Steaua - Schalke (Azi, 21:45). La juniori s-a terminat 1-1

Update: Steaua U19 a reusit sa smulga un egal nemtilor de la Schalke U19. Gradinaru este cel mai bun marcator al echipei, dupa ce a reusit sa inscrie al treilea gol in Europa. El isi mai trecuse in cont o dubla in victoria cu 3-1 in fata celor de la Basel. Steaua Youth are o victorie si doua egaluri. Steaua - Schalke e azi, de la ora 21:45, în direct la Digi 1 & Dolce 1. Echipele U19

3 3
Bilete pentru Steaua - Schalke si Chelsea - Steaua

FC Steaua Bucuresti anunta ca, incepand de joi, 21 noiembrie, la casele de bilete de la National Arena, vor fi puse in vanzare tichetele pentru partida cu Schalke 04, din etapa a cincea a grupei E din UEFA Champions League. Acestea vor fi vandute dupa urmatorul program: Joi - 11:00 - 19:00 Vineri - 11:00 - 19:00 Sambata - 11:00 - 17:00 Duminica - INCHIS Luni - 11:00

4 3
Gol Piovaccari (Foto: OnlineSport)

Basel - Steaua 1 - 1. Steaua rateaza victoria in prelungiri

Steaua a ratat o mare ocazie de a obtine prima victorie a sezonului in Champions League si a fost egalata de FC Basel in primul minut al prelungirilor dupa ce a condus inca din prima repriza. Federico Piovaccari a deschis scorul pentru Steaua, iar Sio a egalat dupa o eroare de plasament a macedoneanului Daniel Georgievski. A fost un egal obtinut de Basel, la un indigo invers, dupa c

5 7
Basel - Steaua (Miercuri, 21:45)

Basel - Steaua (Azi, 21:45)

Update: Steaua U 19 a cîştigat primul meci din grupele Youth League, în deplasare cu FC Basel, scor 3-1. Manzambi a deschis scorul pentru gazde în minutul 43, dar roş-albaştrii au întors rezultatul în repriza secundă după golurile lui Mitriţă (62) şi Grădinaru, de două ori, în minutele 82 şi 92. Update: Echipa probabila - Tatarusanu - Georgievski, Szukal

3 32
Steaua - Basel 1 - 1
Tatu (@uefa.com)

Steaua a terminat la egalitate cu FC Basel, 1-1. Tatu a adus egalarea în minutul 88 şi primul punct al roş-albaştrilor în grupa E a Ligii Campionilor. Steliştii s-au ridicat la nivelul adversarilor, prima repriză fiind una echilibrată, cu un plus pentru elveţieni. Jucătorii lui Reghecampf au avut mare noroc la două ocazii imense ale celor de la Basel. Mai întîi Georgievski a sa

2 31
Steaua - Basel

Incepe Steaua - Basel (21:45). La tineret s-a terminat 1-1.

UPDATE: Apasati aici pentru link-uri LIVE VIDEO ------------------------------------------------------------------------------------------------- UPDATE: Echipele de start: STEAUA: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii

5 4
Statistica/Istorie

Statistici: Steaua - reprezentantele Elvetiei

Competiția supremă intercluburi ne va pune pe 22 octombrie față în față cu FC Basel, campioana Elveției. În cupele europene, românii nu s-au întâlnit prea des cu elvețienii, până acum consemnându-se doar 9 dispute (în dublă manșa). Cel mai des s-a întâlnit Steaua cu echipele din Țara Cantoanelor, de 4 ori. Prima oară, pe 19 septembrie 1979, câștigătoarea Cupei

5 4

Steaua - Basel (21:45)

Steaua joacă azi al treilea meci din grupele Ligii Campionilor, de la 21:45, televizat de TVR1, Digi1, şi Dolce1. După 0-3 cu Schalke şi 0-4 cu Chelsea, Bourceanu şi compania speră să obţină maximum din duelurile cu Basel, pentru a putea spera la primăvara Europa League. - Accesul spectatorilor în stadion se va face începînd cu ora 19:45 doar pe bază de bilete şi doar prin z

4 0
limitele Stelei

Steaua - Chelsea 0-4 / Steaua isi arata din nou limitele

Steaua a pierdut si al doilea meci din Grupa E a Ligii Campionilor, dupa 0-4 cu Chelsea pe Arena Nationala, marti seara, la capatul unei intalniri in care macedoneanul Daniel Georgievski a fost depasit in banda de Andre Schurrle la doua dintre golurile londonezilor, dar nu numai, reusita de 0-2 venind chiar din gheata fundasului dreapta stelist. Londonezii ne-au luat tare inca din startul parti

4 62
Schalke-Steaua

Foto Schalke-Steaua

Schalke04-Steaua, antrenament oficial Schalke04-Steaua, foto meci Schalke04-Steaua, atmosfera

3 2
umilinta in Germania

Schalke 04 - Steaua 3-0 / Umilinta in Germania

Steaua a pierdut la scor de neprezentare primul meci din Grupa E a Ligii Campionilor. Dupa o prima repriza foarte reusita, stelistii au capotat in partea secunda, cand Schalke a marcat in urma unei grave erori a polonezului Lukasz Szukala, pentru ca mai apoi Boateng si Draxler sa isi treaca, de asemenea, numele pe tabela de marcaj. Steaua a inceput greu meciul de la Gelsenkirc

2 19
avancronica Schalke - Steaua

Prezentare Schalke 04

Echipa SCHALKE 04 din Gelsenkirchen (Fußballclub Gelsenkirchen-Schalke04 e.V.) a fost fondată, aşa cum arată şi numele, în anul 1904, dar vreme de 20 de a fost cunoscută drept WESTFALIA SCHALKE. În 1926 promovează în Gauliga Ruhr, cea mai importantă ligă regională din acea perioadă, iar în deceniul al patrulea al secolului trecut developează rezultate remarcabile – şase titluri

4 8
Jucatori Steaua

Lista oficiala de jucatori pentru UEFA Champions League

FC Steaua Bucuresti a inaintat, in cursul zilei de marti, lista oficiala de jucatori pentru grupele UEFA Champions League din sezonul 2013-2014. Pe aceasta se regasesc si numele celor trei achizitii facute recent, Pantelis Kapetanos, Ionut Neagu si Fernando Varela. Vom reveni in curand cu detalii legate de transferurile celor trei fotbalisti. Mai jos puteti vedea lista oficiala a jucatorilo

3 58
Liga Campionilor interzisa cainilor

Grupa E: Chelsea - Schalke - Basel - STEAUA

*** Steaua face parte din urna a patra la tragerea la sorţi pentru grupele Ligii Campionilor, care are loc astăzi, la Monaco, şi care va fi transmisă în direct de Digi Sport. Componenţa urnelor este următoarea: Urna 1: Bayern Munchen (Germania - deţinăto

3 123
la un pas de grupe

Legia - Steaua 2-2 / Dupa cinci ani, din nou in grupele Ligii!

Steaua a forţat pătrunderea în grupele Ligii Campionilor la Varşovia în faţa a 30.000 de polonezi furioşi. Au marcat Radovici (minutul 27) şi Stanciu (minutul 6) şi Piovacarri (minutul 8). Echipele de start: Legia Varşovia: Kuciak - Berezyski, Dossa Junior, Rzezniczak, Wawrzyniak - Vrdoljak, Furman - Kucharczyk, Radovici, Kosecki - Saganowski Steaua: Tătăruşanu

3 63
meciul anului pentru Steaua

Avancronica Legia - Steaua

Emoţii. Speranţă. Fotbalul reîncepe să devină frumos. Cerul este noros şi un aer răcoros levitează asupra României şi a întregii suflări roş-albastre. Vine toamna, şi cu ea începe un nou sezon european pentru Steaua. Gata cu amicalele, gata cu meciurile de dinainte câştigate datorită diferenţei clare de valoare, gata cu statutul de favorită. Steaua se lov

5 47

Steaua e tinuta in sah de catre Legia: 1-1

În această seară, Steaua întâlnește campioana Poloniei, Legia Varșovia, în primul tur al play-off-ului Uefa Champhions League – ultimul înainte de grupele aceleiași competiții de mare anvergură. Spre deosebire de derby-ul din etapa precedentă a Ligii I cu CFR, astă seară roș-albaștrii vor avea suportul a peste 50 000 de suflete roș-albastre. Reghe a mizat pe același siste

3 72

Steaua - Legia Varsovia, in playoff-ul Champions League

Steaua va intalni formatia poloneza Legia Varsovia in playoff-ul Champions League. "Ros-albastrii" vor juca primul meci acasa, pe 20 sau 21 august, returul urmand a acea loc in Polonia, pe 27 sau 28 august. Campioana Poloniei este, practic, cel mai dificil adversar care putea iesi in fata Stelei in aceasta faza a competitiei iar faptul ca mansa secunda se va juca pe terenul adversarilor nu

3 11

Steaua e in play-off!

Steaua Bucuresti s-a calificat in play-off-ul pentru accederea in grupele Ligii Campionilor dupa ce a remizat, 1-1, in returul de pe Arena Nationala, cu campioana Georgiei, Dinamo Tbilisi. Meciul s-a disputat in fata a 45,000 de spectatori dornici sa sustina reprezentanta Romaniei in drumul sau spre cea de-a 7-a participare in grupele LC (dupa sezoanele 1994/1995, 1995/1996, 1996/1997, 2006/2007,

4 110

STEAUA - Dinamo Tbilisi, în turul 3 preliminar al Champions League

Steaua se va lupta cu Dinamo Tbilisi pentru un loc in play-off-ul Ligii Campionilor, echipa antrenata de Dusan Uhrin jr. Primul meci va avea loc in Georgia (30/31 iulie), iar Arena Nationala va gazdui mansa a doua, o saptamana mai tarziu. In prima mansa a turului secund, Dinamo Tbilisi i-a batut, pe teren propriu, cu 6-1 pe feroezii de la Streymur si, chiar daca ii cheama Dinamo si joaca in com

3 0

Steaua - Vardar Skopje, in turul II preliminar al Champions League

Steaua va juca (va juca?) impotriva campioanei Macedoniei, FK Vardar Skopje, in turul II preliminar al Champions League. Potrivit tragerii la sorti ce a avut loc luni la sediul UEFA din Nyon, Elvetia, campioana Romaniei va juca primul meci pe teren propriu, pe 16 sau 17 iulie, in timp ce returul se va disputa in Macedonia, pe 23 sau 24 iulie. "Ros-albastrii" au fost cap de serie la tragerea

5 35
Steaua - Fiorentina 0 - 1 (Foto: UEFA)

Steaua - Fiorentina 0 - 1

Steaua a parasit competitiile europene fiind invinsa acasa de Fiorentina. Victoria violetilor nu poate fi pusa la indoiala avand in vedere jocul foarte slab al echipei noastre. Decimata de accidentari, cu o conducere tehnica si administrativa ce nu imprima in nici un caz o atitudine de invingator, cu un public nervos care nu a sustinut-o nici un moment contestand in continuu conducerea, ar fi fost

Video 3 0
Suporterii au inceput razboiul cu echipa si creditorul (Foto: ProSport)

Bayern Munchen - Steaua Bucureºti 3 - 0

Bayern Munich 3 - 0 Steaua Bucuresti Fiorentina 1 - 2 Lyon Steaua Bucuresti: 1. Zapata - 4. Golanski, 3. D. Goian, 24. Ghionea, 18. P. Marin - 6. M. Radoi, 8. Ov. Petre (20. Lovin '66) - 16. Nicolita, 10. Dayro Moreno, 7. Szekely (9. Semedo '63) - 28. B. Stancu (30. Tiago Gomes '78). Antrenor: Dorinel Munteanu Steaua pierde la Munchen cu scorul de 3 - 0. Infranger

Video 0 0
Lyon - Steaua 2 - 0 (1 - 0) - Foto ProSport

Lyon - Steaua 2 - 0 (1 - 0)

Stade de Gerland, Lyon Temperatura: 11 grade C Terenul de joc: umed Cerul: inorat Spectatori: circa 40.000 Steaua: Zapata - Ogararu, Goian, Ghionea, Marin - Radoi, Stancu, Tiago Gomes - Szekely, Kapetanos, Nicolita Lyon: Lloris - Reveillere, Cris, Boumsong, Grosso - Juninho, Toulalan, Makoun - Keita, Benzema, Ederson Arbitru: Mejuto Gonzales, din Spania.

0 0
Faza de joc din ultimul meci Steaua - Gloria Buzau, 5-0.

Steaua - Gloria Buzau

Stadionul Ghencea va gazdui in aceasta seara incepand de la ora 19:00, meciul Steaua - Gloria Buzau. Partida se va desfasura in cadrul etapei a XII-a a Ligii I si va fi condusa de arbitrul brezoian Mugurel Draganescu. La cele doua linii vor asista Hulubei Daniel (Vaslui, A1) si Orbulet Mircea (Bucuresti, A2). Meciul va fi transmis live pe fcsteaua.ro de colegul nostru Dragoshel si va ma

3 0
Steaua - Lyon, 3 - 5 (Foto: Uefa)

Steaua - Lyon, 3 - 5

Prea mici pentru orice razboi Entuziasmul si curajul nu au fost de ajuns in aceasta seara pentru ca stelistii sa castige impotriva campioanei Frantei. Pus cu spatele la zid, adversarul a plusat cu ceea ce avea mai de pret: calitate, echilibru in joc, viteza si omogenitate. Pur si simplu am revazut un nou episod din serialul "Cu un astfel de joc nu vom putea sa castigam niciodata impo

Video 4 0
UEFA Champions League

Steaua Bucureºti - Olympique Lyon

Steaua revine Î Ghencea pentru un nou meci de Liga Campionilor, dupã egalul alb de la Firenze. Adversarii de astãzi sunt campionii Franþei, Olympique Lyon. Partida Îcepe la ora 21:45 ºi este transmisã Î direct de postul ProTV. Roº-albaºtrii traverseazã o perioadã dificilã, dupã ce Î ultimele 3 partide oficiale au reuºit sã strângã un

0 0
Liga Campionilor

Bilete pentru deplasarile din UEFA Champions League

FC Steaua anunta faptul ca suporterii care doresc sa insoteasca echipa in deplasarile de la Lyon si Munchen, contand pentru partidele cu Olympique Lyon si FC Bayern Munchen, din grupa F a UEFA Champions League, pot achizitiona bilete de la sediul clubului nostru. Acestea pot fi gasite la tribuna oficiala a stadionului Steaua, iar pentru informatii suplimentare ne puteti contacta la adre

0 0
Apararea Stelei a functionat perfect si in aceasta seara

Fiorentina - Steaua 0 - 0

O seara frumoasa de sfarsit de septembrie, 18 grade C, teren uscat, 25.000 de spectatori. In aceasta ambianta a inceput Steaua al doilea sau meci din grupa F a Champions League. La fluierul arbitrului Michael Riley, Steaua a prezentat urmatorul 11: Zapata - Ogararu, Goian, Ghionea, P.Marin - Nicolita, Radoi, Lovin, Semedo - Dayro, Stancu Fiorentina a pornit foarta decisa la joc, initi