Arhiva articolelor FCS - 2003-2004

Nicolae Dica

Steaua - Farul 2-2

Ultimul meci al editiei 2003 - 2004 a fost terminat de Steaua la egalitate, 2-2 pe propriul teren cu Farul Constanta. A fost un meci in care absenta multor titulari si lipsa mizei si-au spus cuvantul. Echipa nu a jucat mai nimic. De remarcat ca Daniel Oprita a reusit in ultimul moment sa-si indeplineasca norma de un gol pe campionat, marcand golul doi al echipei noastre, dupa ce Dica deschisese sc

2 0
Stoica

Craiova - Steaua 1-1

Steaua a terminat la egalitate meciul de la Craiova, un meci in care, daca la un moment dat scorul ar fi fost 5-0 pentru Steaua, nu s-ar fi mirat nimeni. Atacantii Stelei s-au intrecut in ratari monumentale aratandu-ne de ce s-a pierdut acest acmpionat. Golul Stelei a fost marcat de Nicolae Dica. Dinita si Hamutovski au fost eliminati, Steaua jucand ultimele 20 de minute ale meciului in 9 jucato

0 0
Marian Aliuta

Steaua - Bacau 1-0

Steaua invinge, dar pierde lupta pentru castigarea campionatului. Iata cronica meciului (www.gsp.ro): Min. 90+3 - Arbitrul A. Constantin a fluierat sfirsitul meciului. Victorie trista pentru Steaua Min. 84 - schimbare, Oprita in locul Neaga (Steaua) Min. 82 - Neaga a sutat puternic, pe jos, si Prunea a prins fara probleme Min. 80 - Curt a reluat cu capul pe linga poarta lui P

2 0
Steaua - Otelul 2-2

Otelul - Steaua 2-2

Steaua nu a reusit mai mult de un egal contra galatenilor de la Otelul, intr-un meci in care a avut e evolutie sub asteptari. Golurile Stelei au fost marcate de Dica (30 pen) si Neaga (86). Astfel Steaua isi compromite in proportie covarsitoare sansele la al 22-lea titlu de campioana. Mai raman doar sperantele, despre care se spune ca mor ultimele, dar se stie ca, din pacate, mor. Echipa Stelei

5 0
Steaua - National

Steaua - National 2-0

Victorie! Lupta pentru titlu continua! Steaua a invins Nationalul lui Olaroiu si continua cursa alaturi de Dinamo. Inca de la inceput Steaua a inceput in forta si si-a creat ocazii de a inscrie. Prima actiune a purtat semnatura lui Pitu, revenit in prima echipa. Dupa ce a insirat cativa aparatori ai Nationalului pe partea stanga, a sutat puternic insa Popa a reusit sa retina, aflandu-se pe direct

0 0
Laurentiu Dinita

Gloria - Steaua 0-2

Steaua a mers la Bistrita cu un singur gand, transformat in sentinta: VICTORIE ! Acesta a fost indeplinit, formatia noastra invingand o formatie bistriteana "ametita" de jocul ros-albastrilor aflati in forma maxima. Meciul a inceput in nota de dominare a echipei noastre, pe rand Paraschiv, Rachita sau Neaga rateaza ocazii importante la poarta lui Campeanu. Ajutata de jocul combinativ, cu pase "di

0 0

FC Oradea - Steaua 0-3

Steaua a continuat seria evolutiilor bune invingand fara nici un fel de problema in deplasare, cu 3-0, pe FC Oradea, intr-un meci in care a mai ratat inca cel putin 5 ocazii imense. Echipa Stelei a fost: Hamutovski, Radoi, Rachita, Ogararu, Nesu, Dumitru (84 Pitu), Paduret, Paraschiv (77 Aliuta), Dica, Dinita (62 Oprita), Neaga Primele doua goluri au fost marcate in proprie poarta d

2 0
Adrian Neaga

Steaua - FC Arges 4-0

Dupa o prima repriza oarecum chinuita, Steaua a deschis scorul in minutul 43 printr-o executie de senzatie a lui Mirel Radoi. Sut de la aproximativ 25 de metri in vinclul portii aparate de Coman. In minutul 47 Rachita a marit diferenta in favoarea echipei noastre cu o lovitura de cap venita in urma centrarii primite de la Fl. Dumitru. Tot Fl. Dumitru a centrat si in minutul 67, de

0 0

Ceahlaul - Steaua 1-1

Steaua nu a reusit sa invinga la Piatra Neamt o echipa modesta si lipsita de orice orizont. De ce ? Pentru ca la 1-0, Piturca a ordonat retragerea, in repriza a doua Steaua mimand fotbalul si jucand la trecerea timpului. Era evident ca mai putem marca, de altfel Dica a si ratat o ocazie MONUMENTALA dar era la fel de evident ca daca te lasi atacat, sansa le poate surade celor care ataca, in cazul a

2 0
Penaltyul ratat de Neaga

Steaua - Apulum 4-1

Steaua a castigat inca o data facand scor! Bineinteles, n-au lipsit emotiile. Scorul a fost deschis de Apulum, printr-un penalty executat in min. 13 de Paleacu, asta in conditiile in care Steaua ratase unul in min. 7 prin Neaga. Steaua a egalat in min. 26 prin lovitura de cap a lui Vivi Rachita, in urma unei centrari venite de la Neaga. Imediat dupa pauza, Steaua inscrie in min. 47 prin Neaga, ca

0 0

Poli Timisoara - Steaua 1-8

Opt goluri marcate de Steaua, unul singur de Timisoara. Ar mai fi ceva de adaugat ? Din partea adversarilor nostri, nu! Insa noi am putea face o scurta cronica a meciului care a constituit aseara, in Vinerea Mare, un adevarat cadou de Paste primit de la echipa ai carei fani suntem. Asadar: - Marcatori: 0-1, Neaga (13 - penalty) 0-2, Dica (30) 0-3, Dinita (32) 0-4, Dica (36)

3 0
Rica Neaga

Steaua - Petrolul 2-1

Steaua a castigat meciul cu Petrolul Ploiesti cu 2-1, dupa un meci in care, desi nu a stralucit, a avut sansa de a se apropia la doua puncte de lider si a fructificat-o. Echipa Stelei a fost: Hamutovski, Radoi, Rachita, Curt, Nesu, Dumitru, Munteanu (Aliuta (Falemi)), Dica, Paraschiv, Dinita (Oprita), Neaga Golurile Stelei au fost marcate de Neaga si Paraschiv Dupa un inceput bun de joc, D

0 0
Tiberiu Curt - Ionel Danciulescu

Dinamo - Steaua 2-1

Steaua a pierdut derby-ul din Stefan cel Mare. Ros-Albastrii, nu au putut trece peste lipsa pieselor de baza de la mijlocul terenului si au pierdut printr-un gol marcat in minutul 93, dupa ce egalasera in minutul 88. Desi atunci cand s-a intrat in prelungiri se parea ca Steaua va pleca cu un punct din groapa, echipa noastra a trebuit sa se recunoasca invinsa de o echipa care a jucat per ansamblu

2 0
Martin Tudor dupa ultimul gol rapidist

Steaua - Rapid 3-3

Steaua nu a reusit sa invinga pe teren propriu Rapidul. Dupa ce la un moment dat in prima repriza am condus cu 3-1 (cu un gol perfect valabil anulat), am luat golul de 3-2 pe final pe repriza. Repriza a doua, odata cu accidentarea lui Dorinel si inlocuirea lui cu Bostina, Rapidul a controlat partida si a reusit egalarea la o grava greseala a lui Radoi. Golurile Stelei au fost marcate de: Dumitru,

2 0

FC Brasov - Steaua 0-1

Steaua a invins in deplasare pe FC Brasov in prima etapa a returului. Meciul a fost dominat copios de Steaua, care pe langa golul marcat, a mai avut o multitudine de ocazii clare de gol. Echipa Stelei a fost: Tudor, Dumitru, Rachita (12 Curt), Radoi, Stoica, Munteanu, Aliuta (60 Paduret), Falemi, Dinita (80 Oprita), Dica, Neaga Golul Stelei a fost marcat de Dica, in minutul 30 Iata fazele

0 0
0

Farul - Steaua 2-1

Steaua a fost invinsa de Farul Constanta in ultima etapa a turului pierzand astfel pozitia de lider. Meciul nu a fost unul foarte reusit pentru Steaua insa rezultatul a fost categoric influentat de decizia arbitrului Cristi Balaj de a inventa o lovitura libera de la 17m din care a iesit primul gol al gazdelor, pe finalul primei reprize. De asemenea in prima repriza Onut ii aplica un cot in gura lu

0 0
MIrel Radoi - ajuta un oradean

Steaua - FC Oradea 2-1

Steaua a castigat si ultimul meci al sezonului, restanta cu FC Oradea. Meciul s-a disputat pe stadionul Cotroceni, datorita starii jalnice a gazonului din Ghencea. Inaintea meciului Victor Piturca declara ca ar fi dorit totusi sa joace in Ghencea pentru ca aici s-au obtinut toate celelalte victorii si ar fi fost un atu, steaua fiind singura echipa din Divizia A care a obtinut pana acum maximul de

0 0
0

Steaua - Craiova 2-0

Steaua a invins pe Universitatea cu 2-0, golurile fiind marcate in repriza a doua de Pitu in minutul 67, si Raducanu in minutul 80. Victoria a venit ca o "palma" data mandriei cu care Craiova a venit in Ghencea, exprimata prin declaratiile care de care mai umflate ale conducatorilor olteni. Am inceput in forta, prin slalomul lui Bostina din minutul 3, incheiat cu sut periculos la poarta aparat

1 0
0

FCM Bacau - Steaua 0-0

Steaua a venit la Bacau dupa 4 ani de invincibilitate cu gandul, normal, de a-si imbunatati aceasta performanta. 2000 de suporteri au asigurat suportul din tribune, si tot 2000, dar de dolari, au asigurat suportul financiar din partea lui Gigi Becali. Meciul a inceput in nota noastra de dominare, tactica, daca nu teritoriala, si a continuat astfel pe aproape intreg parcursul meciului. Prima fa

5 0
0

Steaua - Otelul 2-0

Steaua a castigat acasa, cu 2-0 meciul cu Otelul Galati, un meci deosebit de important in economia campionatului. Astfel Steaua se detasaza in fruntea clasamentului, ocupanta locului doi, Rapid, pierzand la Timisoara. Cu sinceritate trebuie insa sa recunoastem ca numai imprecizia galatenilor si excelenta lui Hamutovski au facut ca Steaua sa castige cele trei puncte astazi. Dupa primele 15-20 de

2 0
Mirel Radoi

National - Steaua 0-1

Steaua a obtinut prima victorie in deplasare din sezonul 2003-2004, pe stadionul din Cotroceni. Meciul a fost unul, sa recunoastem, slab facut de Steaua, lipsa lui Aliuta vazandu-se clar in haosul de la centrul terenului. Spre vinal atacurile au fost mai decise, mai ales dupa intrarea lui Pitu. Golul a fost marcat in minutul 93, din penalty de Neaga. De remarcat ratarea MONUMENTALA din prima rep

4 0
0

Steaua - Gloria 4-1

Steaua a invins acasa pe Gloria Bistrita intr-un meci care a fost in totalitate la discretia noastra, in care mai puteam marca inca 5-6 goluri si in care rezultatul la pauza, 1-1, a fost doar un foc de paie. Golurile Stelei: min 7: Dumitru centreaza de pe stanga, Mutica nu reuseste sa atinga mingea care se scurge in poarta min 50: Lovitura libera de la 19 m, usor lat

0 0
0

FC Arges - Steaua 0-0

Steaua nu a reusit la Pitesti decat a 4-a remiza consecutiva in deplasarile sezonului 2003-2004. Atat lipsa lui Dumitru cat si lispa de idei in atacul echipei noastre au dus la acest scor, chiar daca pitestenii au jucat aproape o repriza in 10 oameni. Steaua ramane pe primul loc la egalitate de puncte cu echipa de pe 2, Dinamo, despartite de un gol in clasamentul golaverajului. Echipa Stelei a f

5 0
0

Steaua - Ceahlaul 2-0

Steaua a reusit sa invinga acasa cu 2-0 pe Ceahlaul Piatra Neamt dupa un meci in care dupa cum evoluau lucrurile pana la pauza nu multi erau cei ce vedeau Steaua marcand vreun gol. A doua repriza a fost foarte reusita pentru Steaua care si-a creat nenumarate ocazii si a si inscris de doua ori, prima oara prin Bostina cu un sut de la 20m si o grava greseala a portarului moldovean iar a doua oara

2 0

Apulum - Steaua 0-0

In ultima partida inaintea extrem de importantului meci cu Southampton, Steaua nu a reusit sa invinga nou promovata Apulum Alba Iulia. A fost un joc de un nivel extrem de scazut care nu ne da de loc sperante in vederea meciului cu englezii. Echipa Stelei a fost: Hamutovski, Radoi (eliminat in repriza a doua), Rachita, Curt (Aliuta (Mutica)), Stoica, Pitu, Dumitru, Falemi (Paraschiv), Ogararu, Ra

0 0
0

Steaua - Poli 2-0

Steaua a castigat fara probleme, cu 2-0 meciul din etapa a 5 a a sezonului 2003-2004 al diviziei A. Contrar previziunilor pesimiste, avand in vedere vremea ploiasa, nu tocmai buna pentru fotbal, Steaua a dominat prima repriza reusind sa inscrie prin Falemi si Oprita. In cea de a doua repriza elevii lui Piturca, vazandu-se cu sacii in caruta nu au mai exercitat aceeasi presiune, dandu-le posibilit

0 0
0

Petrolul - Steaua 1-1

Steaua a incheiat la egalitate la Ploiesti in etapa a patra a campionatului 2003-2004 rmanand astfel pe prima pozitie in clasament. Golul Stelei a fost marcat de Pitu in Minutul 85 dupa ce Petrolul deschisese scorul in prima repriza si mai ratase cateva ocazii mari, inclusiv un penalty. Pe final Steaua putea chiar castiga la o imensa ocazie a aceluiasi Pitu. Aliuta a prins o zi foarte proasta si

2 0
0

Steaua - Dinamo 1-0

Steaua a invins pe teren propriu in etapa a treia a sezonului 2003-2004 eterna rivala Dinamo. Dupa un meci dur in care Dinamo a reusit in buna masura sa contracareze jocul Stelei, Steaua a invins prin golul lui Claudiu Raducanu din minutul 50. In ultimele 10 minute, Steaua a evoluat in 10 jucatori dupa eliminarea lui Tiberiu Curt. Echipa Stelei a fost: Hamutovski, Dumitru, Radoi, Rachita, Curt

4 0
0

Rapid - Steaua 1-1

Steaua a terminat la egalitate 1-1 in meciul cu Rapid din etapa a doua a sezonului 2002-2003. Echipa Stelei a fost: Hamutovski, Dumitru, Radoi, Rachita, Curt, Nesu (Nanu), Paraschiv, Aliuta, Bostina, Oprita, Raducanu(Dinita(Pitu)) Golul Stelei a fost marcdat de Pitu in minutul 75 dupa ce Rapid a deschis scorul in minutul 60.

2 0
0

Steaua - FC Brasov 4-0

Steaua a spulberat in prima etapa a sezonului 2003-2004 pe teren propriu echipa antrenata de simbolul Stelei, Marius Lacatus. De mult nu am mai vazut Steaua cu asa mare pofta de joc dar nu cred ca e cazul sa ne imbatam cu apa rece deoarece adversarul a etalat un joc modest, nelasand nici o clipa impresia ca a venit la Bucuresti pentru altceva decat o plimbare. De remarcat titularizarea lui Mihai