Arhiva articolelor FCS - 2014-2015

Liga 1

Astra - Steaua 0-0! Numărătoarea inversă continuă ... AMR 2!?

Steaua a incheiat la egalitate deplasarea de la Giurgiu, scor 0-0 cu Astra, intr-un meci in care a expediat un singur sut pe spatiul portii lui Silviu Lung jr. Baietii lui Costel Gilca au jucat fotbal doar 20 de minute. In prima parte, Adi Popa a fost oprit in mod eronat intr-o situatie iminenta de gol. Fernando Varela si Arlauskis au evitat dezastrul in repriza a doua, pe fondul unei evolutii net

3 44
Steaua-Petrolul. Panorama.
Liga 1

Steaua-Petrolul 0-1! "Ales bules" ... AMR 4 ...

Steaua s-a apropiat la 4 puncte de ASA Tirgu Mures in clasamentul Ligii 1, dupa infrangerea inregistrata cu Petrolul, scor 1-0, in ultimul meci al etapei a 25-a. Singurul gol al partidei a fost livrat de Nepomuceno, inainte ca arbitrul de rezerva sa arate cele 3 minute de prelungire. Formatia campioana a avut o evolutie cenusie sub ochii patronului Gigi Becali, revenit in loja direct de pe Muntele

3 28
Liga 1

Gaz Metan-Steaua 1-2! După 5 ani, trei puncte muncite și meritate!

Steaua a scapat de blestemul deplasarilor la Medias, acolo unde nu mai castigase din 2009, cand italianul Bergodi se afla pe banca tehnica a ros-albastrilor. Campionii s-au impus cu 2-1 in fata Gazului, prin golurile inscrise de Andrei Prepelita si Adi Popa. Dan Roman a contribuit la spectacol cu una dintre cele mai frumoase reusite ale sezonului. Forcingul de start al Stelei a fost concretizat

3 10
Steaua-Viitorul 4-1
Liga 1

Steaua - Viitorul 4-1! Puștimea lui Hagi, "Greu de ucis" în Ghencea!

Steaua a reusit sa isi mentina intacta distanta de 7 puncte avans in fata principalei urmaritoare ASA Tirgu Mures, dupa victoria clara inregistrata pe teren propriu in compania Viitorului, scor 4-1. Echipa lui Hagi a condus si a evoluat in inferioritate numerica aproape o repriza intreaga. Steaua a fost egala Viitorului 80 de minute, in conditiile in care Rusescu, Tanase si Tucudean au facut difer

3 66
Liga 1

Ceahlaul-Steaua 0-1! Iarna sub Pietricica nu a fost "iar n-a" învins!

Steaua si-a luat revansa pentru infrangerea inregistrata in tur cu Ceahlaul, prima sub comanda lui Costel Gilca, impunandu-se cu acelasi scor, 1-0, miercuri seara, intr-un meci din cadrul etapei a 22-a. Raul Rusescu a semnat unica reusita a ros-albastrilor, in minutul 16. Partida a inceput cu o intarziere de 15 minute din cauza unor probleme organizatorice, care au continuat si dupa primul fluier,

3 15
Liga 1

Pandurii-Steaua 3-1! Gâlcă, gafele și "plutonul" roș albastru!

Pandurii i-a aplicat Stelei cea de-a doua infrangere din aceasta saptamana, scor 3-1, in ultimul meci al etapei a 21-a a Ligii 1. Roman si Shalaj au punctat pentru formatia gorjeana in prima ora de joc, iar Iancu a redus din diferenta in minutul 68. Scorul final a fost stabilit de brazilianul Eric, dintr-un penalti obtinut de Dan Nistor. Ros-albastrii castigasera in tur cu un halucinant 6-0, Claud

3 42
Steaua-CFR Cluj
Liga 1

Steaua - CFR 1-0! Victorie chinuită de jalnicii lui Gâlcă!

Steaua s-a prezentat lamentabil, duminica seara, in compania lui CFR Cluj, reusind spre final sa obtina toate punctele puse in joc, scor 1-0, dupa reusita lui George Tucudean, prima in Liga 1 pentru echipa campioana. Si prima din acest retur. CFR Cluj a aratat ca o echipa lipsita de complexe si putin a lipsit ca Trica et co. sa se intoarca la Cluj cu 1 punct. Meciul din Ghencea a inceput abrupt

3 20
Liga 1

CSU Craiova - Steaua 0-0. Nu fu să fie ... și cu Avram "Juvete"!

Petrolul s-a apropiat la 5 puncte de Steaua in clasamentul Ligii 1, dupa remiza alba inregistrata de campioana in exercitiu, duminica, cu CSU Craiova, in cel mai important meci al etapei a 19-a. Ros-albastrii au irosit cel putin doua ocazii bune de gol prin Adi Popa, completat de Papp in ultimele secunde, fiind opriti din drumul spre victorie si de brigada de arbitri condusa de Marius Avram, care

2 12
Liga 1

Steaua-Rapid 0-1! Un sut, un gol!

Cu un lot complet remaniat in pauza de iarna, Rapid a dat lovitura in prima etapa a returului si a invins Steaua chiar pe terenul din Ghencea, cu 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de cehul Gecov in repriza a doua. Steaua a avut doua suturi in bara, iar in final Sapunaru de la Rapid a plecat mai devreme la cabine dupa ce a primit al doilea galben. Aceasta a fost doar 12-a victorie a Rapidul

2 18
Steaua

Comunicat negocieri FC Steaua Bucuresti-CSA Steaua Bucuresti

Steaua a publicat pe site-ul oficial un comunicat despre negocierile dintre MApN şi FC Steaua Bucuresti SA. "1. Cele două cluburi au luat act de decizia ÎCCJ. 2. Cluburile au ajuns la o înţelegere astfel încît să nu afecteze activitatea echipei de fotbal în campionat şi în Cupele Europene şi să nu producă prejudicii de imagine celor două cluburi sau sportului românesc, valab

3 23
Steaua-CSM Iasi
Steaua fara nume

Steaua-CSMS Iasi 1-0! "Steaua fara sigla", campioana turului cu 43 puncte. Record!

Steaua traieste unul dintre cele mai negre momente din istoria clubului, fiind obligata printr-o decizia definitiva a instantelor de judecata sa dispute un meci de campionat fara sigla. Conducerea clubului FCSB nu a dorit sa riste nimic si a decis ca la aceasta partida sa ascunda toate acele insemne ce ar putea intra sub incidența siglei. Tricourile de joc, echipamentele oficiale și tabela de

3 25
Prepe-Captain MVP

FC Botosani- Steaua 0-2! Defilare ros albastra de 1 Decembrie!

Steaua a invins Botosaniul, scor 2-0, cu ajutorul dublei semnate de Andrei Prepelita, aflat la primele reusite din acest sezon. Totodata prima dubla pe care o inregistreaza "Prepe" de cand evolueaza in Liga 1. Lucian Sanmartean a oferit prima pasa decisiva intr-un meci in care s-a jucat fotbal doar o repriza. Sanmartean a mai pus o minge pe fruntea lui Papp, in finalul primei parti, insa fundasul

3 15
Liga 1

Steaua-FC Brasov 2-0! Victorie de serviciu!

Steaua si-a adjudecat cele 3 puncte puse in joc pe teren propriu cu FC Brasov, scor 2-0, prin golurile semnate in partea secunda de Adi Popa si Alexandru Chipciu. "Stegarii" au avut o prestatie consistenta in Ghencea, in fata unor tribune goale, insa au fost tradati de defensiva in primul minut al reprizei a doua. Chipciu s-a demarcat bine spre final, rezolvand problema invingatoarei. Formatia

4 1
afis Liga 1

Concordia-Steaua 0-1! Un gol, o bara si 3 puncte!

Steaua s-a intors cu toate cele 3 puncte puse in joc in deplasarea de la Chiajna, scor 1-0, pe fondul unei evolutii economicoase, cu Cristi Tanase in rol de unic marcator. "Dodel" a punctat inainte de pauza, iar Lukasz Szukala a ratat cele mai importante ocazii ale reprizei a doua. Steaua ramane neinvinsa in fata Concordiei, avand la activ 7 victorii si 2 remize din momentul promovarii gruparii il

4 4
Shogor de fluier

ASA-Steaua 1-0! Macel ordinar! TREI rupti in 7 minute! Kovacs merita "expluzarea" din arbitraj!

ASA lu' Tache Macelaru! Jaf si macel cu mercenari proscrisi si arbitrii banditi! Ce spune presa: “Steaua a fost macelarita in prima parte, cand Costel Gilca a fost nevoit sa isi epuizeze toate modificarile pana in minutul 30. Keseru si Rusescu au fost accidentati dur de adversari, in timp ce Latovlevici a fost inlocuit in urma unui fault de joc. Fotbalul a trecut in plan secund in multe mo

3 25
Steaua - U Cluj
Liga 1

Steaua-U Cluj 4-1! Campionii show in grafic!

Pe un stadion, care prin gradul de umplere aminteste de cel al Sportului Studentesc din Regie, si in fata a doar 4.500 de spectatori, Steaua a facut show si scor cu U Cluj, conservandu-si pozitia de lider in Liga 1. Ca fapt inedit, George Ogararu a stat pe banca sepcilor rosii. O pozitie delicata pentru el, dupa ce a fost crescut in Ghencea si a jucat timp de 8 sezoane la Steaua, dar a declarat ca

4 8
Liga 1

Otelul-Steaua 0-3! Victorie de moral!

“Steaua s-a impus clar in deplasarea de la Galati, scor 3-0 cu Otelul, consolidandu-si astfel pozitia de lider al clasamentului Ligii 1. Istoria meciului s-a scris in 5 minute, dupa ce Helder a vazut al doilea cartonas galben, iar Steaua a punctat rapid prin Latovlevici (22) si Sanmartean (24). Scorul final a fost stabilit de Lukasz Szukala, in repriza secunda. Partida de la Galati a incep

4 8
Mesaj Peluza Nord
Liga 1

Steaua -Astra 0-0! Campionii au dat-o in bara!

Steaua a incheiat la egalitate meciul de pe teren propriu cu Astra, scor 0-0, si nu a reusit astfel sa isi ia revansa fata de cele doua trofee ratate in fata trupei pregatite de Daniel Isaila. Prestatia ros-albastrilor din prima repriza a semanat izbitor cu scenariul confruntarii cu danezii de la Aalborg, din Europa League, Astra avand marile ocazii. Campionii au revenit mai montati dupa pauza, cu

4 32
Liga 1

Petrolul-Steaua 2-3!!! Campionii dansand cu lupii!

Steaua s-a impus in deplasarea de la Ploiesti, scor 3-2 cu Petrolul, intr-un meci in care campioana en-titre a avut avantaj de doua goluri dupa primul sfert de ora. Chipciu si Keseru au inscris pentru oaspeti, Tamuz a semnat o dubla, iar Varela a stabilit scorul final in minutul 73. Petrolul risca o noua suspendare din cauza tortelor aruncate pe teren, care au condus la amanarea inceperii jocul

4 25

Petrolul - Steaua/ LIVE VIDEO

Echipele de start: Petrolul: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Gerson, Fanchone – Mustivar, De Lucas – Nepomuceno, Marinescu, Priso - Tamuz Rezerve: Cobrea, Beţa, Satli, I. Filip, Astafei, Gallegos, Pastorini Steaua: Arlauskis – Papp, Szukala, Varela, Latovlevici – Sînmărtean, Prepeliţă – Popa, Rusescu, Chipciu - Keşeru Rezerve: Cojocaru, Rîpă, L. Filip, Iancu,

0 0
Peluza Nord in protest
Liga 1

Steaua - Gaz Metan 3-1! Bataie la Ghencea goala!

Pe stadionul Steaua, aproape pustiu, campionii s-au impus fara probleme in fata lui Gaz Metan Medias, cu 3-1, la capatul unui joc controlat de echipa lui Costel Gilca. A fost un show pe gazon, cu multe goluri de tabela, dar foarte multe in tribune. Echipele de start. Steaua: Aralauskis – Râpă, Szukala, Luchin (83 Papp), Latovlevici – Breeveld, Sânmărtean (73 Stanciu)

3 68
Liga 1

Viitorul-Steaua 0-1! In grafic fara glorie!

"Steaua a trecut la limita de Viitorul, scor 1-0, intr-un meci in care fotbalul practicat a fost in nota etapei curente, slab spre foarte slab, iar centralul Radu Petrescu a arbitrat in spiritul jocului doar atunci cand a trebuit: nu a dat rosu la sutul in plina figura al lui Tosca la Benzar, eliminandu-l pe Tiru, in debutul reprizei a doua, pentru un fault in postura de ultim aparator. Iancu a

3 49
Peluza Nord
Liga 1

Steaua-Ceahlaul 0-1!? Primul pas in ... gol!

Steaua a cedat in mod surprinzator meciul de pe teren propriu cu Ceahlaul Piatra Neamt, scor 1-0, pe fondul unei prestatii sterse, coroborate cu o accidentare a portarului Giedrius Arlauskis, spre finalul primei reprize. Formatia campioana a terminat meciul in dubla inferioritate, fara Lucian Filip si Alexandru Chipciu. Vlad Achim a inscris unicul gol al meciului, punand astfel umarul la cea mai m

3 72
Liga 1
Liga 1

Steaua - Pandurii 6-0! "Seseru" all in!

Steaua a avut, in aceasta seara, un antrenament util cu Pandurii, scor 6-0, in vederea pregatirii dublei cu bulgarii de la Ludogorets din playoff-ul Ligii Campionilor. Toate golurile au fost inscrise de Claudiu Keseru, servit in doua randuri de Srdjan Luchin, Sanmartean si Chipciu. Pandurii a avut prima ocazie notabila de poarta, pe fondul unui start reusit, cu Dan Nistor in postura de finalizare

4 34
Breeveld

Nicandro Breeveld este jucatorul Stelei

Breeveld a semnat un contract pe trei ani cu Steaua dupa o perioadă de negocieri foarte obositoare. Presedintele V. Argaseala e multumit de disponibilitatea la negocieri de care au dat dovada cei din conducerea clubului targ-jian. Conducerea din Ghencea va plăti 500.000 de euro în două tranşe, jumătate acum şi încă jumătate dacă va intra în grupele Ligii Campionilor. Dacă Steaua

3 16
Liga 1

CFR Cluj - Steaua 0-1 (0-1)

Steaua a respectat zicala "bate fierul cat e cald" in debutul partidei, dupa ce Tanase a produs deschiderea scorului la a doua patrundere periculoasa in careul CFR-ului. Susic a fost depasit in mod repetat, iar decarul Stelei a saltat mingea peste Felgueiras ca in curtea scolii (16). Cinci minute mai tarziu, Chipciu a trecut pe langa golul de 2-0, fiind blocat in ultimul moment de interventia i

3 22
Atmosfera senzationala la Steaua-CSU Craiova
Liga 1

Steaua - CSU Craiova 3-1! Instructie cu portile inchise!

In fata tribunelor goale si intr-o atmosfera sonora dezolanta, Steaua a castigat la pas meciul cu CSU Craiova. Echipele de start: Steaua: Arlauskis - Rîpă, Varela, Szukala, Latovlevici - Prepeliţă, L. Sînmărtean - Ad. Popa, N. Stanciu, Pîrvulescu - G. Iancu Rezerve: Cojocaru, Chipciu, Tănase, Neagu, Keşeru, Aldea, Vîlceanu CSU Craiova: Brac - S. Achim, Frăs

3 3
Adi Popa - MVP

Rapid - Steaua 1-3! Antrenament cu public ostil!

"Steaua a obtinut prima victorie in campionat, 3-1 cu Rapid in deplasare, intr-un meci in care doar imprecizia la finalizare a lui Keseru, care a ratat incredibil de doua ori singur cu Bornescu, a creat falsa impresie ca s-a jucat de la egal la egal in Giulesti. Pancu a deschis scorul la o gafa a apararii steliste, Keseru a restabilit egalitatea dupa cinci minute, iar Adi Popa si Chipciu au inc